Всички срещу БСП - в такава ситуация се оказа соцпартията, след като президентът Росен Плевнелиев поиска спешна актуализация на държавния бюджет и бюджета на здравната каса, а ГЕРБ побърза да го подкрепи. За преразглеждане на приходите и разходите на НЗОК вече говори и ДПС. Вчера правителството запази мълчание по темата, а от БСП са категорични, че актуализация не се налага - нито в централния бюджет, нито в този на НЗОК.
"Като държавен глава, който ще носи отговорност за служебно правителство, искам да изтъкна изключителната спешност и важност на усилията в НС да се ревизира бюджетът", заяви президентът Росен Плевнелиев. От думите му се разбра, че той смята за проблемни както приходната, така и разходната част на бюджета. "Има сериозен проблем с работата на двете приходни агенции, а ако не се вслушаме в призива на много експерти, които разбират от здравеопазване, и не ревизираме бюджета на НЗОК, ще имаме сериозни проблеми към втората половина от годината", изтъкна той. Според президента нежеланието да се признае истината може да блокира работата на служебния кабинет, а това не бива да се допуска.
Актуализацията на двата бюджета вече се поставя от ГЕРБ като условие за връщане на депутатите в пленарната зала. Лидерът Бойко Борисов подписа споразумение с Българския лекарски съюз, в което пое ангажимент да не влиза в залата, преди кабинетът да е депозирал в парламента проекти за промяната на двата бюджета. Ултимативният тон в споразумението се разминава с официално постъпилото в НС писмо, с което ГЕРБ заявява подкрепа за проекта за програмата на парламента и само уточнява, че актуализацията на двата бюджета са единствените промени в нея, които партията би подкрепила. Официално ДПС ще излезе с решение по темата днес, но депутатите му твърдо смятат, че трябва да има промяна в парите за здравеопазване. Актуализация на бюджета на НЗОК ще доведе неминуемо и до поправки в закона за държавния бюджет.
Въпросът за изпълнението на държавния бюджет се поставя все по-упорито с напредването на бюджетната година. Данните показват, че с изпълнението на приходите има проблеми, а нивото им е съизмеримо с това за 2013 г., когато се стигна до актуализация точно в средата на годината. Ситуацията около КТБ е допълнителен риск въпреки осигурената ликвидност. До момента обаче правителството продължава да настоява, че не бива да се бърза и трябва да се изчакат поне данните за юни, а най-добре - тези за септември. Кабинетът признава, че дефицитът на касата е по-голям от обичайното, но пък това можело да се компенсира с по-добър контрол.
------МИНУС
По изчисления на Надзорния съвет на НЗОК прогнозният дефицит за т.г. е 329 млн. лв. От БЛС считат, че минусът ще е много по-сериозен и ще стигне 491 млн. лв. Това число залегна и в сключеното между ГЕРБ и БЛС споразумение. Вчера от финансовото министерство отказаха какъвто и да било коментар, включително за съществуващите ограничения в закона за публичните финанси за покриване на недостиг в здравната система. При по-високи от предвиденото разходи законът допуска предоставяне на извънреден трансфер за бюджета на общественото осигуряване, но подобен текст за НЗОК липсва. Допълнително финансиране на касата се допуска само в изоставане на планираните приходи, но не и при надвишаване на разходите, какъвто е случаят. Ако има проблем с предоставянето на директен трансфер от държавния бюджет, ще трябва да се завиши делът от здравната вноска, която държавата поема за осигурените от нея групи. При недостиг на пари законът предвижда възможност и за отпускане на временни безлихвени заеми от бюджета, но те трябва да се връщат.
------ОБИДА
Ден след обявяването на исканията на синдикатите и представители на бизнеса ГЕРБ ги покани в парламента да иска обяснение за вината на партията за сегашната ситуация в страната, става ясно от съобщение на пресцентъра на ГЕРБ. Работодателските организации и профсъюзите обвиниха парламентарно представените партии, че са поставили на карта стабилността на финансовата система. Според тях в дъното на банковата, финансовата и политическата криза е парламентът. "В случай че не бъдат положени адекватни усилия за успокояване на обществото, ще преминем към радикални действия, като ползваме всички възможни обществени и граждански инструменти преди парламентарните избори", заплашиха синдикатите и работодателски организации онзи ден.
|
|