:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,791
Активни 598
Страници 24,694
За един ден 1,302,066
Анализ

Португалия щеше да изгори, ако "Ешпириту Санту" беше фалирала преди 2 г.

Спокойствието на пазарите вероятно е знак, че еврозоната вече може да реагира адекватно при кризи
СНИМКИ ЕПА/БГНЕС
Централата на банката "Ешпириту Санту" в Лисабон
Крахът на португалската банка "Ешпириту Санту" изглежда носи всички белези на катастрофа. Почти без предупреждение правителството на една от най-слабите във финансово отношение европейски държави внезапно се принуди да спаси с милиарди евро банката. Тази криза дойде в период на несигурност в Европа, произтичащ от сраженията в Украйна.

Финансовите пазари бяха някак зловещо спокойни в понеделник. Португалските и европейските власти огласиха сутринта спасителен план за разделяне на две на "Ешпириту Санту", като се поставят под карантина проблемните активи, и разпределяйки по-голяма част от финансовото бреме върху акционерите и част от кредиторите.

10-годишните облигации на португалското правителство, с 15% рискова премия преди 2 г., се търгуваха в понеделник с ефективна пазарна лихва от едва 3.7%. Основните борсови индекси в Европа бяха съвсем леко променени, а основният португалски индекс се повиши с около 1 процент.

Пазарната реакция на спасителния план може е добър знак за предстоящия по-сериозен тест за съпротивителните сили на Европа. През октомври Европейската централна банка ще обяви резултатите от изчерпателен преглед на състоянието на най-важните банки в еврозоната. Този преглед може да посочи и други банки, които като "Ешпириту Санту" имат остри проблеми, които трябва да бъдат решени.

Европейският механизъм за справяне със смъртно болни банки засега работи добре. Спасителният план показва, че поне в сравнително малка банка като "Ешпириту Санту", системата, макар и в непълната си форма, е в състояние да се справи. Но остава въпросът за способността на регулаторите да отклонят държавната спасителна намеса.

"Добре е, че се справиха с това експедитивно - коментира Никълъс Спиро, управляващ директор на Spiro Sovereign Strategy, лондонска консултантска компания. - Но по същество това е спонсориран от правителството спасителен план - нещото, което лидерите на еврозоната се опитваха да избегнат".

Правителството на Португалия успя да организира фонд, заделен вече от отпуснатия международен спасителен пакет за страната. Но страни като Италия, която също има слаба икономика и множество закъсали банки, не разполага с такива готови средства.

"Ако проблемът е прекалено голям и страната е твърде слаба, може да е трудно", казва Берт ван Розебеке, шеф на звеното за финансови пазари на Центъра за европейска политика във Фрайбург, Германия.

Никой не знае колко са болните банки в Европа и инвеститорите, и централните банкери са изнервени пред перспективата още банки да фалират или да се нуждаят от огромни кешови инжекции, за да оцелеят. Рухването през юни на една банка в България, която не е в еврозоната, увеличи тревогата, че 6 г. след възникването на кризата финансовата система в региона все още е податлива на такива проблеми.

В случая с "Ешпириту Санту" банката бе далече по-уязвима от проблемите на компанията майка, отколкото всички си представяха. Миналата седмица централната банка на Португалия и "Ешпириту Санту" изразиха увереност, че банката ще бъде в състояние да набере нужния й капитал от частни инвеститори, а не да ползва публични средства. Надеждата бе още жива, дори и след като късно в сряда банката обяви шокиращата загуба за първото шестмесечие в размер на 3.58 млрд. евро.

Работейки потайно през уикенда, Европейската комисия и регулаторите от Централната банка изработиха заедно спасителен план, който бе обявен около полунощ в неделя. Скоростта на спасителната акция показа, че тромавата понякога машина на европейското правителство може да се движи доста бързо в кризисен момент.

Според плана здравият бизнес на "Ешпириту Санту" плюс нейните служители ще се прехвърлят в нова банка, която ще продължи да обслужва нормално клиентите. Лошите кредити и другите проблеми на банката ще останат в сега съществуващата банка, която впоследствие ще бъде затворена.

В духа на новите правила на ЕС, чиято цел бе да се защитят данъкоплатците от банковите фалити, акционерите и рисковите инвеститори в "Ешпириту Санту" ще могат да предявяват претенциите си единствено към т.нар. лоша банка. В резултат на това те ще поемат по-голяма част от цената и може да загубят всичките си инвестиции.

Вероятно ще възникват много въпроси в идните седмици за това защо регулаторите и одиторите не са видели колко сериозни са проблемите на "Ешпириту Санту", преди да е станало твърде късно. До май банката продължаваше да продава на инвеститорите нови акции за 1 млрд. евро, които вече са загубили 80 на сто от стойността.

На теория Европейската централна банка (ЕЦБ), която тази есен ще поеме отговорността да надзирава големите банки, ще разполага с повече ресурси за откриване на проблеми и ще бъде по-неуязвима на местен политически натиск. "ЕЦБ ще бъде по-автономна, отколкото са местните играчи", обяснява Никълъс Верон, изследовател в брюкселската организация Bruegel.

Докато акционерите ще трябва да поемат по-голяма част от загубите, данъкоплатците също ще трябва да финансират немалка част от спасителната операция. Официално парите за спасителния пакет от 4.9 млрд. евро идват от фонда, натрупан от финансовата индустрия. Но тъй като той не разполага с достатъчно пари в наличност, правителството му заема 4.4 млрд. евро. Ако всичко върви нормално, здравата част от "Ешпириту Санту" по-късно ще бъде продадена и средствата от сделката ще бъдат използвани за реимбурсиране на данъкоплатците.

Не е ясно дали дори "добрата" част от "Ешпириту Санту" ще струва достатъчно, за да се върне този заем. И понеже португалското правителство използва пари от фонда, създаден от други европейски страни, излиза, че данъкоплатците в Германия, Франция, Финландия или други страни от еврозоната плащат сметката.

За момента инвеститорите изглежда не смятат, че състоянието на "Ешпириту Санту" е симптоматично за по-мащабен проблем в еврозоната. "Ако такова нещо се беше случило преди юли 2012 г., Португалия щеше да изчезне в пламъци", казва Спиро.
 Шефът на португалската Централна банка Карлуш Коща обявява плана за спасяване на банката на пресконференция в Лисабон. Въпреки обвиненията, че е тромава, ЕК задейства бързо спасителния план.
1
2052
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
06 Август 2014 11:27
Явно при банките трябва да има таван до определено количество депозити и съответно кредити и други инвестиции. Това доколкото работят и те със заемни пари - на депозантите. И сега има регулации за съотношение на капитала към активите и т.н. но генерално трябва да има горна граница в абсолютен размер. Така никоя банка няма да е "системна" и ще може относително по-лесно да се неутрализират лошите последствия при проблеми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД