:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,545
Активни 622
Страници 2,110
За един ден 1,302,066

Правителството, заченато насред буря, си отиде в пълна мъгла

Решенията, взети от кабинета в последните му дни, ще ни тежат още дълго време и ще ни струват милиарди
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В последните си дни като министър на икономиката Драгомир Стойнев успя да подпише доста решения, които премиерът Пламен Орешарски се кълнеше, че няма да се вземат, а вицепремиерът Даниела Бобева дори не беше разбрала за какво става дума.
Правителството на Пламен Орешарски, заченато насред бурни месеци на протести, най-сетне отива в историята. Но признак на облекчение няма. Защото кабинетът, въпреки бодрите отчети на министри, вицепремиери и т.н., си тръгва в пълна мъгла. А серия решения от последните му дни ще тежат на всички още дълго време, без да броим традиционните "скелети в гардероба", които ще се появят още при служебното правителство.

В България стана традиция всяко отиващо си правителство да получава своеобразен "бонус" - време от няколко седмици, след като е ясно, че ще бъде отстранено. Това са онези златни дни, в които могат да бъдат заметени следи от извършени недотам в пълно съответствие със закона действия. Но основното е, че на министрите и на кабинета като цяло се дава възможност в последния момент да довършат някои поети ангажименти. Обикновено наблягат на морала и се кълнат, че с нищо не задължават бъдещите управленци и че решенията им няма да натежат на народа. По-късно лъсва фактът, че



зад "моралните решения" има и откровено материални интереси



- не непременно лични, но винаги в нечия изгода.

Точно това се случи в последните седмици на кабинета "Орешарски". Впрочем, точно същото стана и преди по-малко от година и половина, когато си тръгваше кабинетът "Борисов". "Свалихме цената на тока. А трябваше да вържем "поразяващите ръчички", написа тогава в. "Сега" по повод на серия спорни решения на правителството от последните му дни. Днес отново става дума за енергия и за нейната цена и за фриволно раздаваните подписи от палави ръчички на високо ниво.

След последното заседание на правителството миналата сряда научихме за



поне три решения, които не бяха обявени



предварително в дневния му ред. Първото, и най-скандалното от тях, е за създаването на акционерно дружество между "Уестингхаус" и АЕЦ "Козлодуй" за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на първата ни атомна централа по американска технология. Другите две са за концесиите и за собствеността в зимните курорти Банско и Пампорово. Тези решения са взети не на редовното заседание, а на така наречено "оперативно" заседание в същия ден. Затова за тях няма точна и пълна информация и досега.

Умилително, но в същото време тъжно и жалко бе да се наблюдава как представители на правителството, вицепремиери и министри отиват на пресконференция след заседанието си и не са в състояние да обяснят нито какво са решили, нито как, нито защо. Тук вицепремиерът Даниела Бобева буквално счупи всякакви норми за неадекватност.

След като се кълняха, че ще оставят въпроса за VII реактор в "Козлодуй" на следващото правителство, досегашните министри изненадващо одобриха, както те казваха, доклад на министъра на икономиката Драгомир Стойнев за бъдещето на проекта. С изричната уговорка, че евентуално акционерно споразумение трябва да бъде одобрено пак от следващия кабинет.



Това се оказа дори не прах в очите, а нагла лъжа



Още на другия ден от "Уестингхаус" побързаха да се похвалят, че са сключили споразумение за изграждане на нов реактор АР 1000 в Козлодуй по своята технология, и това мина като новина по всички световни агенции. Следващи опити на Драгомир Стойнев и на пресцентъра на атомната централа да обяснят, че споразумението няма да натовари финансово държавата и че ще зависи от новите управляващи, само допълниха жалката картинка.

Най-притеснително е, че



параметрите на сделката не бяха обявени



Единственото, което засега знаем, е, че индикативната цена за един реактор е около 5.3 милиарда долара. Без така наречената "ескалация", която при проекта "Белене" в един момент буквално удвои стойността му. Обещанието, че акционерното споразумение, според което "Уестингхаус" ще държи 30% от новото дружество, а "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" - 70%, ще бъде качено на сайта на централата, до вчера не бе изпълнено.

Не са малко експертите, които вече обявиха това решение не просто за скандално, а за заробващо страната ни. С него се резервира площадката за реактора за "Уестингхаус". Без конкурс и без обективен сравнителен анализ, само заради "откритието" на Драгомир Стойнев при посещението му в САЩ в края на миналата година се избира нов тип реактор, който не е заработил все още никъде по света. Няма ценови анализ за произвежданата енергия. Няма финансова обосновка. Няма съответствие на намеренията за нова гигантска мощност с прогнозите за потребление на електроенергия у нас в следващите години. А прогнозите са, че такива мощности не са ни нужни. Няма обосновка за възвръщаемостта на вложените средства. Изобщо, както се казва в един роден виц - "нищо ни няма"... Това, което го има, е намерението на "Уестингхаус" след построяването на реактора да си вземе парите и да си отиде, без да има по-нататъшно отношение към експлоатацията му. Така де - на тях нищо им няма...

Правителството се реши на хода с реактора в Козлодуй след серия срещи на президента на "Уестингхаус" Дани Родерик в България. Около неговото посещение у нас също нямаше подробности, освен че е разговарял с президента, премиера, политически лидери. За срещи с фирми от енергийния сектор не се чу. Можем да предполагаме как са завършили срещите с политиците, защото всички гузно мълчат вече цяла седмица. Само в БСП се оформи наченка на съпротива и на бунт, но бързо заглъхна - може би заради тържеството на Бузлуджа, може би заради предстоящите избори. Споразумението е нужно, за да може проектът да продължи, каза Драгомир Стойнев. Дори и в бъдеще да се откажем от него, дотогава пак ще платим милиони за проучване, проектиране, подготовка.

Лошото на ситуацията е, че



този филм вече сме го гледали



Някъде в предното управление на БСП пак ни разказваха как за проекта "Белене" се сключват само неангажиращи споразумения, как се търси стратегически инвеститор и българският народ няма да плати и лев за централата. В резултат на неангажиращите споразумения на площадката за проучвания и за подготвителни работи бяха хвърлени много милиони. Като капак България е изправена пред арбитражен съд точно заради "Белене" и е много вероятно в скоро време, още в мандата на служебното правителство, да бъде осъдена да плати на "Атомстройекспорт" към 2 милиарда лева. Напълно ангажирано. Впрочем, решението за "Козлодуй", според експерти, срива окончателно една от тезите при защитата ни в арбитража - че проектът "Белене" е бил ненужен. В крайна сметка може да се окаже, че



освен твърд ангажимент за "Козлодуй", ще правим и "Белене"



Така ще изпълним за сметка на цели поколения напред мечтата на сума ти енергийни стратези да превърнем България в енергиен център и да произвеждаме енергия, от която никой няма нужда.

Странностите от последното заседание на правителството стигнаха и до концесията за ски зона Банско. Вицепремиерът Даниела Бобева обяви, че въпросът е решен, но така и не успя да каже как. Само хора, които са следили казуса от години насам, знаят, че става дума за увеличаване на територията на концесията с около 650 декара от Национален парк Пирин. Те така или иначе се ползват от концесионера - фирма "Юлен" и община Банско, но досега това бе незаконно. Е, с решение, което не можа да бъде артикулирано от хората, които са го взели, вече всичко е наред. Искането за признаване на новата площ на концесията впрочем не бе уважено и бе отлагано и от правителството на Борисов, и от служебното правителство на Марин Райков, а и от сегашното правителство, поне допреди смяната на министъра на екологията. Какво е натежало в последното заседание - въпрос на лично тълкуване. Впрочем, както и в случая с "Козлодуй", информация за нещо по-конкретно в решението на кабинета дойде пак отвън, през медиите - от самата фирма "Юлен".

Нещо подобно се случи и с "уреждането" в последния момент на проблема с Пампорово. Там още тече съдебен спор за незаконно построен лифт, вървят уточнения за неправомерно използвани земи от горския фонд. Както и с продажбата на земи край Паша дере на компанията "Южен поток - България". И тук оправданието е стандартно - "за да може проектът да продължи, когато ЕС го разреши" (по Драгомир Стойнев). Вчера, при представянето на служебното правителство, президентът Росен Плевнелиев каза, че "Южен поток" остава замразен до решението на Брюксел. Вече бившият премиер Пламен Орешарски, от своя страна, се кълнеше, че е наредил всякаква работа по проекта да спре, пак до решението на Брюксел. Защо Стойнев е убеден, че ще има "да", не е ясно.

Какво още ще излезе като решения и назначения от последните дни на кабинета, предстои да видим. Но наследството бързо ще лъсне - най-малкото защото има нужда от спешни и бързи действия и реформи в много сектори - енергетика, финанси, здравеопазване, образование. Но това вероятно ще бъде само поредна тъжна констатация, без последствия за никого от управлявалите ни, освен за обикновените българи. А и да не забравяме - все пак Дани Родерик се похвали, че е получил одобрение за "Козлодуй" от всички политически сили...
16
4304
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
05 Август 2014 19:33
Не ми се вярва нещата да стоят толкова зле...
05 Август 2014 19:59
Решенията, взети от кабинета в последните му дни, ще ни тежат още дълго време и ще ни струват милиарди


А като погледнем в личните им сметки, ще се питаме: откъде са им милиардите?!?...
05 Август 2014 20:25
Статията е основана на предположения... Но психически нашите министри не могат да направят толкова много поразии, колкото им се приписват (Сталин отдавна не е жив)...
05 Август 2014 20:50
"А и да не забравяме - все пак Дани Родерик се похвали, че е получил одобрение за "Козлодуй" от всички политически сили..."
05 Август 2014 21:07
Хубавец, чини ми се, че ти е доста бедна фантазията!
05 Август 2014 21:47
Но психически нашите министри не могат да направят толкова много поразии, колкото им се приписват


Вие колко министери имате?
05 Август 2014 23:45
Като прочете писаното от Цигуларов, на човек му идва да възкликне: "Те ти булка СПАСов ден!" Разбира се, т.н. подписване за 7-ми реактор в Козлодуй е скандално, но то в никакъв случай не е обвързващо. Въпреки това аз съм да се вдига непрекъснато шум именно за да не решат да го строят! Тихомълком, както се прави у нас през последните 25 демократични години.
06 Август 2014 10:48
Решенията, взети от кабинета в последните му дни, ще ни тежат още дълго време и ще ни струват милиарди
КРАСИМИР ЦИГУЛАРОВ

В текста на статията не видях подобно нещо.
06 Август 2014 11:29
Напънал се Цигуларов и родил... въпросното нищо. "Догадки, може би, няма яснота, не знаем точно, не е обвързващо" - но ще дължим милиарди. Моля автора да цитира точно договора, по който ще ги дължим, в противен случай го обвинявам в лъжа с цел манипулация на общественото мнение.
06 Август 2014 13:40
Въпреки това аз съм да се вдига непрекъснато шум именно за да не решат да го строят! Тихомълком, както се прави у нас през последните 25 демократични години.
То пък в предишните 45 Партията нали всичко свеждаше до знанието на широките народни маси...
06 Август 2014 14:17
Ако Партията е свеждала до знанието на Сулю, Пулю и Мулю всичко, сега и АЕЦ Козлодуй нямаше да го има, а нямаше да я има и цялата индустрия , за да я грабят и рушат днешните престъпници !
06 Август 2014 14:26
Преиграва авторът, проектът за нов блок на АЕц си е много читав от едно 25 години насам, дали ще е на Тошиба или на Гидропрес дали в Козлодуй или в Белене са второстепенен и третостепенен въпроси...
06 Август 2014 15:21
Напънал се Цигуларов и родил... въпросното нищо. "Догадки, може би, няма яснота, не знаем точно, не е обвързващо" - но ще дължим милиарди. Моля автора да цитира точно договора, по който ще ги дължим, в противен случай го обвинявам в лъжа с цел манипулация на общественото мнение.

А ти какво конкретно каза? Нищо.
Това ли ви е новата опорна точка?
Или може би смяташ, че подписването на споразумението беше много необходимо точно сега, преди да е минал арбитражът за Белене, и това ще ни помогне страшно много да не ни осъдят?

А другите точки от статията защо не ги коментираш?
Ти си манипулиращият, не авторът.
Да не говорим, че особена необходимост от манипулация няма-не е като през последната година и нещо да са прикривали наглостта, корупцията, зависимостите си и абсолютната си безпринципност.
06 Август 2014 15:56
Ако Партията е свеждала до знанието на Сулю, Пулю и Мулю всичко, сега и АЕЦ Козлодуй нямаше да го има, а нямаше да я има и цялата индустрия , за да я грабят и рушат днешните престъпници !
тъй, тъй, Партията е права, когато съгреши дори! Язък, че това всенародно съкровище така безславно сдаде властта!
06 Август 2014 17:02
А другите точки от статията защо не ги коментираш?

Кои други ?
За това колко милиарда ще загубим, защото към ски-зоните на Банско ще се добавят 600 декара гори ?
Ами че, това е направо смешно. Авторът би могъл да се поинтересува какви са приходите от ски-туризма в Бг и от съпътсващите го дейности - хотелиерство, ресторантьорство, рекреация.
06 Август 2014 17:18
Кои други ?
За това колко милиарда ще загубим, защото към ски-зоните на Банско ще се добавят 600 декара гори ?
Ами че, това е направо смешно. Авторът би могъл да се поинтересува какви са приходите от ски-туризма в Бг и от съпътсващите го дейности - хотелиерство, ресторантьорство, рекреация

Значи според теб узаконяването на незаконно строителство е чудесен прецедент и да накараш "бизнесмените" да се чувстват безнаказани е чудесно решение? Кой печели най-много от него-народът, държавата или някой друг?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД