:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,662,632
Активни 466
Страници 5,197
За един ден 1,302,066
Предизвикано

Колко грешки трябва да допусне МВР, за да има поне един висш наказан?

Концентрацията от "ювелирни" акции поставя въпроса от кого да се пазим - от бандитите или от полицаите
Снимка: МВР
Лесно е да се правят акции зад маски. Защото после е невъзможно да се потърси отговорност при насилие и грешки.
Представете си, че както си спите в дома си, изведнъж при вас заедно с прозорците и вратите влетят половин дузина въоръжени до зъби спецполицаи. Не, това не е сюжет на треторазряден екшън. И не е задължително да сте си имали вземане-даване с "подземни" екземпляри. Достатъчно е да живеете на адрес, на който според МВР се намира оперативно интересно лице. Точно това се случи само преди десетина дни на възрастно семейство в Оряхово. 90-годишният Георги Торбов и съпругата му Йорданка бяха объркани с издирвано лице от мощна банда рекетьори, лихвари и купувачи на гласове, което живеело в съседен блок, чийто номер бил същият като на къщата на пенсионерите. Хората изживяха истински шок и само силните им сърца са ги спасили. "Ако бяхме болни, можехме да си умрем от стреса", с учудващо хладнокръвие казаха те и дори благосклонно простиха на полицаите за грешката.

Независимо че МВР почти веднага си посипа главата с пепел, поправи бравите, вратите и прозорците и лично министърът отиде да се извини на хората и увери, че виновните ще бъдат наказани, такива досега не са намерени.



И вместо случката да е за урок,



и полицейската немарливост в случая да не се повтаря, тя взе, че се повтори. Пак в издирване на същата банда полицаи влетяха в дома на семейство в Козлодуй, седнало на закуска. Полицаите този път дори не се извинили. По-късно се оказало, че незнайно как на същия адрес е регистриран и издирваният.

През последните години се наблюдава опасна концентрация на такива полицейски грешки и полицейско насилие. Работещите в МВР не си извличат поука от нито един свой гаф, наказания отнасят само нисши служители, а на началниците им се разминава.



Низът от "ювелирни акции" е направо за сериал



Преди 20-ина години спецполицаи натръшкаха всички посетители в заведение на бул. "Черни връх" в София на 24 май. На един от празнуващите там учители полицаите счупиха черепа и той след много операции осъди МВР, макар и за смешна сума. В столичен квартал спецполицаи сбъркаха адреса и влетяха с прозорците и с входната врата в дома на възрастно семейство. Преди няколко години пак командоси нахлуха в дома на певеца Красимир Аврамов. И само това, че той успял да промълви, че е певец и че могат да видят това на плаката, с който са завили главата му, го спаси от още физически и психически болки и спомени. Блог на Le Monde описа история с шефа на френския банков клон у нас, чието семейство също било изненадано от маскирани полицаи с насочени оръжия и крещящи на български. Благодарение на това, че се оплакал едновременно на френския посланик и на МВР, банкерът получил дълго извинително писмо на френски. МВР стана известно и с филмирането на акциите си с в стил "понеже си абсолютен престъпник" и "говори, че иначе много ще боли". Бившата съпруга на покойния Юри Галев твърдеше, че когато полицията арестувала сина им, три пъти го карали да влиза и излиза от арестантската камионетка, за да станел по-хубав записът.

Такива случки могат да докарат много присъди на България в Страсбург. Заради едната суета, биене в гърдите и самозабравяне полицаите рискуват много криминално проявени лица и закоравели престъпници всъщност да получат обезщетение заради това, че са нарушени техни основни права. Досега МВР все не успява да постигне баланс -



да залови извършителя на престъпление, без да прегази закона



Причините за това са комплексни - ниска интелигентност, лоша подготовка, небрежност, прекомерно самочувствие, занижен контрол от ръководството, но най-сериозната е безнаказаността, която влече след себе си още и още грешки.

За това, че рядко някой понася отговорност, емблематичен пример е случаят на полицейско насилие в Кърджали, станал при управлението на ГЕРБ. Тогава четирима цивилни полицаи нахлуха в жилището на семейство, събориха на земята мъжа - бивш техен колега от МВР, сложиха му белезници, нараниха го, сцепиха главата на дъщеря му и изхвърлиха от леглото племенника му. Чак когато съпругата успяла да извика съседите чрез удари по стената, полицаите обявили, че не са бандити, а провеждат операция. Дотогава хората мислели, че ги нападат престъпници.

Какво се случи след това - първо се заговори, че станала грешка. После тогавашният премиер Бойко Борисов се възмути и поиска тежки наказания от вътрешния министър Цветан Цветанов. Няколко дни по-късно обаче МВР шефът обяви от парламентарната трибуна, че няма полицейско насилие и полицаите са изпълнили задълженията си. Получили писмено предупреждение само защото не били написали рапорти и протокол. Местната прокуратура също ги оневини.

Това



неглижиране на случаите с тежко погазване на човешки права



поражда ефекта на доминото сред полицаите - вместо да са прецизни, внимателни и стриктно да спазват закона, те си позволяват своеволия.

Факт е, че работата на полицаите е стресова, че организираната престъпност не си поплюва - бие, стреля, убива, реже уши, чупи крака и е тежковъоръжена. Затова има и барети, специализирани отряди, групи за проникване и задържане. Има оперативни работници, както и хора, занимаващи се с подслушване и следене. Всички те и техните началници имат тясна специализация, ясни права и задължения, биват обучавани и подготвяни. Това струва милиард лева на данъкоплатците всяка година. Но при такива случки остава впечатлението, че похарчените милиарди са всъщност прахосани. Къде например е предварителното разузнаване на обстановката при тези случаи? Защо търсеното лице първо не е локализирано със сигурност, не са установени навиците му, всекидневните му маршрути? Защо се атакува "на сляпо", като се поставя под заплаха и своят, и животът на други невинни граждани? Ами ако някой от невинните граждани се паникьоса и направи движение, което баретите да сметнат за заплашително? Трябва ли да се стигне до жертва, за да се промени практиката?

Сега новото ръководство има шанса да промени ситуацията, като потърси отговорност не само от някой дребен служител, а от всички, ръководили "ювелирни операции". Иначе гражданите ще се чудят от кого да се пазят - от бандитите или от правоохранителните органи.
СНИМКА: МВР
Вътрешният министър Йордан Бакалов поднесе лично извинения на 90-годишния Георги Торбов. Според МВР шефът се оказало, че изповядвали едни и същи политически ценности, та си поговорили много повече от очакваното.
Снимка: БГНЕС
Певецът Красимир Аврамов бе атакуван и проснат на земята в собствения си дом погрешка при операция на МВР.
13
3959
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
24 Август 2014 18:20
И полицията греши понякога! Нищо кой знае какво не се е случило - полицията си гледа работата...
24 Август 2014 18:39
Защо чак сега се задава този въпрос? Защо не бе зададен още по Цецово време, когато "грешките" на МВР (и най-вече цвъковите) валяха ката ден?
24 Август 2014 19:10
Нищо кой знае какво не се е случило
Това как да го разбираме? Наистина ли така мисли хубостникът, който го е написал?
24 Август 2014 19:30
Бавнозагряващ, добре, има грешка, но за нея никой не следва да бъде наказан - а това означава, че грешката не е сериозна...
24 Август 2014 20:20
Певецът Красимир Аврамов бе атакуван и проснат на земята в собствения си дом погрешка при операция на МВР.


И след това повече не му се чу гласа...

Дали обаче това е грешка?
24 Август 2014 20:31
Визираните от автора грешки НЕ са архи-проблемът на МВР! Проблемът му е че Мафията е Вътре в Редиците му!
24 Август 2014 20:35
Какво трябва да знае един полицай:
1. Да се подчинява на висшестоящите; при корупция от страна на висшестоящите полицаят трябва да докладва на още по-висшестоящ...
2. Да пази и защитава жените и децата...
3. Да не обръща внимание на ругатни и други глупости по негов адрес...
4. Да се съобразява с мнението на висшестоящите, но да не му обръща много внимание - отговорността носи сам за себе си...
5. Да спазва законите - хубаво е да ги познава добре...
6. Да внимава с лудите - те са ненаказуеми в повечето случаи...
7. Да внимава какво говори и какво прави...
8. Да остане верен на това, което е учил в школата - много е важно - така се пази от престъпността в самата полиция...
9. Да има много приятели и познати...
24 Август 2014 23:13
Много грешки, безброй много Александров. Те са властта, пазят се и никога за нищо не са виновни
Ето какво е казал днес Дайнов за прокурорите на Цацаров
У нас се наемат прокурори, както убийци
Натисни тук
24 Август 2014 23:37
И след това повече не му се чу гласа...

Дали обаче това е грешка?

25 Август 2014 11:58
Такава грешка на МВР струва много скъпо на потърпевшите и не трябва да се прощава в никакъв случай. Най-малкото такова нахлуване предизвиква огромен стрес, който съкращава с години живота на тези хора, а би могло да доведе и до смъртта им. Тези грешки са нещо много сериозно и трябва съответно да има и сериозни наказания, но от друга гледна точка - показват, че полицията не си върши работата, за която им се плаща, което също е много сериозно.
25 Август 2014 12:40
Грешките не са толкова сериозни... Няма убити, няма ранени, дори пострадали няма... Всичко е в рамките на допустимото... Хората няма за какво толкова да се оплакват... Началниците не са погледнали толкова сериозно на проблема... Няма кой знае какви реакции в обществото... Няма и реакции навън, от партньорските служби...
25 Август 2014 13:43
Когато шефове на Полицията са Цецовци, няма кка да бъде иначе.....
25 Август 2014 16:20
Много по-важно е как си сътрудничим със западните партньори - трябва да пресичаме наркотрафика към ЕС; ние сме външна граница на ЕС и трябва да проследяваме всички емигранти и бежанци; трябва да съдействаме на Интерпол; трябва да си сътрудничим в проследяването и възпрепятстването на трафика на хора и проституцията; трябва да проследяваме опитите за пране на пари; трябва да контролираме търговията на оръжие; трябва да сътрудничим в борбата с държави, на които е поставено ембарго; трябва да се борим срещу продажбата на деца и органи; трябва да проследяваме дейността на картелите; трябва да се опълчваме срещу налагането на колониални взаимоотношения...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД