:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,344
Активни 396
Страници 25,754
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Без посока

На пръв поглед нищо й няма на българската икономика, дори приятно изненадва с добра кондиция - брутният вътрешен продукт през второто тримесечие на 2014 г. отчете 1.6% реален годишен ръст, с 0.5% (към 1/3) повече от първите три месеца на годината, с 0.2% повече от същия период на 2013 г. И в същото време показателите за бизнес климата падат постоянно от януари. Не са нужни особени анализаторски умения, за да видим симптоми на нарастващо безпокойство: бизнесът е физически здрав (доколкото може след 5 години в депресия), но психически потиснат и тревожен. За първи път от 2000 г. насам преминаваме



отвъд точката на безтегловност,



момента, когато бизнесът губи ориентация за бъдещето, губи усещането за предвидимост. Каквото и да става, 20 до 30% от стопанските ръководители определят околната среда като несигурна. Това е нормалното, "фоново" ниво на страха от бъдещето. Но когато над 50% от хората, които вземат стратегическите решения в предприятията, се страхуват трайно, месеци наред от "несигурната среда", това е сигурен сигнал за загуба на предвидимост. В момента наближаваме консенсус - през юли между 60% и 70% от ръководителите в различните отрасли определят "средата" като несигурна. "Не знам какво става", вдигат рамене тъкмо онези, които трябва да знаят. Такова състояние е странно, до парламентарните избори остават едва 45 дни. Обикновено е точно обратното:



изборите консолидират очакванията



и създават сигурност, защото всяка политическа партия, която иска доверието на избирателя, задължително трябва да го убеди, че знае какво трябва да се прави, че има ясна идея накъде ще водят страната. При цялото разнообразие на шарените политически платформи и програми, те всички отразяват реалността и логично всички се обединяват около решения, които обществото очаква и подкрепя. Така се формира национален консенсус за целите, които никой не оспорва, а търси да подчертае своите предимства в детайлите, в по-умелите решения, които предвижда, в по-компетентния управленски екип, който предлага.



Общественият диалог е смисълът



на предизборната кампания. В дискусиите се съпоставят политическите тези и се откроява доминиращ модел, който печели подкрепата на мнозинството избиратели. Партията, която стои зад него, печели изборите, а с тях и възможността да приложи на практика своята програма. Наред с прекия си политически резултат предизборният диспут дава надежди и създава сигурност - дори и ако надеждите са измамни, а сигурността - илюзорна. Виждате ли нещо такова у нас? Не,



цари дълбока дезинтеграция



на цялото общество. Месец и половина преди изборите само една партия със социологически значим шанс да попадне в следващия парламент е обявила нещо като програма. Сиреч е сътворила едно скучновато четиво, сборник от лозунги и заучени фрази, никаква конкретна идея какво да прави държавата от деня след изборите. Фалш, самодоволство и видима неспособност на кандидатите за народното доверие да възбудят енергията на нацията , желанието на народа да се впрегне на работа в името на ясни, желани цели. Никакъв обществен диалог. Обидите, подигравките и откровените клевети, с които опонентите се обсипват, не са дискусия. Липсва и желание, и умение да се изслушват чужди мнения и да се говори с аргументи, никой не търси разбирателство.



Пълна бюрократизация на политиката!



Всички партии до една ни предлагат своите номенклатурни кадри, а те изглеждат съвсем еднакви, все по-сиви човечета, сухи рецитатори на партийните решения. Речта им е все по-малко разбираема, няма ярки, обсебващи оратори, всяка говореща глава реди добре сресани думи, а смисъл няма. Партийните отбори водят яростни схватки помежду си, но цялото им "биткаджийство" стига до удари по опонента, те воюват един срещу друг, но не предлагат на избирателя нищо положително. Битки между партийни чиновници. Обществото е напълно игнорирано. Дори партньорите на държавата в "тристранката" - синдикати и работодатели са изключени от политическия диалог. За "гражданска" позиция ни пробутват лобистка пропаганда на "неправителствени" организации и "мрежи", един хранен от държавата октопод.



Икономическа полемика изобщо липсва!



Да подчертая ясно: нямат нищо общо с реалната икономика препирните за актуализация на бюджета, за дефицита, за "еврофондовете" - всички тези проблеми единствено засягат публичните финанси. Спорят за парите на държавата, които всяка власт "усвоява", свои в полза на протежираните си проекти, общини и съответните икономически кланове, които стоят зад съответните проекти. Нормалният частен бизнес няма нищо общо с държавните милиарди, които политиците делят. Напротив, тази делба на милиарди, тази битка между абонатите на обществени поръчки, поражда откровен страх и несигурност. А когато бизнесът загуби посоката, когато не вижда тренд, той спира на нивото на санитарния минимум (ре)инвестиции, скъсява хоризонтите, работи ден за ден. От своя страна, на растящата несигурност реагират банките. Те все по-трудно и по-малко ще кредитират, за да поддържат все по-висока ликвидност. Ако и след изборите продължи същото хаотично политическо брожение, страх и несигурност в стопанството, още до края на годината ни чака рецесия. И тази криза няма да е вносна, а естествена локална криза на несъстоятелно държавно управление. Когато икономиката се движи без посока, тя скоро поема в единствено възможната посока - надолу.
15
6255
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
24 Август 2014 18:24
'желанието на народа да се впрегне на работа в името на ясни, желани цели'
?..
24 Август 2014 19:06
Нормалният частен бизнес няма нищо общо с държавните милиарди, които политиците делят. Напротив, тази делба на милиарди, тази битка между абонатите на обществени поръчки, поражда откровен страх и несигурност.

Тука - отличен /5,50/. За пълно шест трябва да се даде препоръка, а може и отделна статия да се напише.
"Впрягането" на народа за изпълнението на каквито и да е цели, е тема за виц, както е отбелязал и колегата по-горе. Дори простото установяване на народните цели и прокламирането им е абсолютно невъзможно при сегашната политическа система, като мисля, че е и противоконституционно
24 Август 2014 20:37
И какво не му харесва на гус'ин Хърсев, че пак Оногова ще раздава, плаща, увеличава, намалява и най-вече КРАДЕ от обществените финанси? Покрай Него ще вървят "наште" фирми, дошло им е времето. А другите ще отстъпят пътя на знаещите и можещите. Докато палачинката се обърне. А ако не се обърне, просто ще изгори...
24 Август 2014 20:48
При цялото разнообразие на шарените политически платформи и програми, те всички отразяват реалността и логично всички се обединяват около решения, които обществото очаква и подкрепя


Уважаеми г-н Хърсев,
в момента сме в условията на преврат. Онуй, дето го имаме, прибра онуй, дето се води общество, и заедно управляват. Обединени, един вид.

Превратът започна като плаващ, поради формалността и безличността на лидера, но май ще се окаже висящ, по примера на "висящото кафе" по-миналата година.

Така че икономическите дискусии тепърва предстоят, нямат нищо общо с изборите и не се знае доколко болезнени аргументи ще се раздават.
24 Август 2014 20:52
Спорят за парите на държавата, които всяка власт "усвоява", свои в полза на протежираните си проекти, общини и съответните икономически кланове, които стоят зад съответните проекти. Нормалният частен бизнес няма нищо общо с държавните милиарди, които политиците делят. Напротив, тази делба на милиарди, тази битка между абонатите на обществени поръчки, поражда откровен страх и несигурност.


Хърсев, Хърсев...Целият едър и среден бизнес и преди 9 септември и сега се е въртял около държавните поръчки /справка Стопанският 19 век на България на Румен Аврамов/
24 Август 2014 22:58
Обществото е напълно игнорирано.


Тогава, защо ни са партиите? Забрана!!!
25 Август 2014 06:13
Хърсев е решил да преиначава марксистката доктрина по следния начин: Управляващите не могат да управляват по друг начин освен по старому, а на управляваните им се мърмори , но не им се живее по новому. Резултатът озъртане наляво-надясно и нищоправене.
25 Август 2014 08:33
"Хърсев, Хърсев...Целият едър и среден бизнес и преди 9 септември и сега се е въртял около държавните поръчки /справка Стопанският 19 век на България на Румен Аврамов/"
"Обществото е напълно игнорирано.
Тогава защо са ни партиите? Забрана!"

19-ят и 20-ят век са в миналото, днес нито държавните поръчки са основният инструмент за корумпиране на бизнеса и ползването му от политиците - не че го няма, просто не са основен, - нито едрият бизнес е онзи, който изпълнява по-голямата част от тях. Не ми се рови за точна справка, но делът на държавните поръчки в БВП не е повече от 15%, а едрият бизнес е в енергетиката, финансите, комуникациите, цветните метали /само клъстерът "Средногорие" дава 7% от БВП и 18% от износа/, недвижимостите, зърнопроизводството и други експортни производства, тоест все в области с незначителни държавни поръчки.

Това наложи промяна в методите, чрез които предприятието на политиците, което у нас се нарича "държава", ограбва обществото. Тези методи Стиглиц нарича меко и неточно "пазарни изкривявания", а всъщност става дума за: криминалното предоставяне на обществена собственост - цялата приватизация, с изключения, които могат да се изброят на едната ръка; криминалното предоставяне на изключителни права - концесии, като тази на "Данди прешъз" и лицензии, каквито са всичките в комуникациите и хазарта; криминалните субсидии, като тези за "зърнарите" с майбасите; съучастието в ограбването на хората от някои банки, съдебни изпълнители и лихвари; криминалните "заменки"; непазарното ценообразуване в регулираните дейности; заплашването на бизнесмените, които не искат да хранят партии; многомилиардните губещи проекти; непозволената държавна помощ и още много други.

Партиите са необходими на шепа политици, като основно "средство за производство" на лични облаги в особено големи размери и на още 5% от хората, за удовлетворяване на потребностите им от някакво участие в политическия живот. Забраната им, освен че е недемократична, няма да реши нищо. Необходима е коренна промяна на политическата система.
25 Август 2014 08:54
Забраната им, освен че е недемократична, няма да реши нищо. Необходима е коренна промяна на политическата система.


Забраната ще премахне крадците/демократи/, с политически мотиви!

Новата политическа система се нарича ТЕОКРАЦИЯ!
Нова Конституция, на основа на 10-те Божи заповеди и управление чрез пророци!!!
Подробности - в Библията.
25 Август 2014 10:09
Показател (личен) за ИСТИНСКО гражданско действие би било да дам гласа си са партия, която предлага ПРОМЕНИ в Конституцията - коя от регистрираните за 5 октомври предлага такива, и каква е СЪЩНОСТТА им... Това е добра тема за обсъждане във времето до 5 октомври...
25 Август 2014 10:28
в момента сме в условията на преврат. Онуй, дето го имаме, прибра онуй, дето се води общество, и заедно управляват. Обединени, един вид.
Превратът започна като плаващ, поради формалността и безличността на лидера, но май ще се окаже висящ, по примера на "висящото кафе" по-миналата година.

Превратите от олигархичен тип, когато една или две олигархични партии вземат властта от друга или други олигархични партии, са винаги "висящи" и "висят" дълго. За по-малко от 13 години съществуване, Четвъртата република е поднесла на французите 26 преврата, докато успее да докара Франция до национална катастрофа и гражданска война с използването на въоръжена сила, атентати и останалите хубостии.
Край на олигархичните преврати може да постави само коренната промяна на политическата система. За щастие... от моя гледна точка, което значи от позицията, че е за предпочитане интелигентното решение, както и да се нарича: еволюционизъм, фабианство, социалдемокрация... у нас ги няма нито условията, нито партията за революционна промяна в марксистки смисъл. За нещастие, обществената подкрепа за АБВ - единствената партия, която има правилно виждане за промяната, не е голяма
25 Август 2014 10:50
Показател (личен) за ИСТИНСКО гражданско действие би било да дам гласа си са партия, която предлага ПРОМЕНИ в Конституцията

Да, това е критично важният показател, номер първи. Радвам се, че успяхме да разменим мисли за него
Номер втори, социално-икономическият, е преразглеждането на фискалната политика и преди всичко незабавната отмяна на плоския данък.
Третият, но не по важност, показател е външно-политическият: рестарт на отношенията с Русия - бързо построяване на "Южен поток", бързо уреждане на спора за вече платения реактор и изграждането му в Блок 7, покана за участие в превъоръжаването на армията ни.
25 Август 2014 12:10
19-ят и 20-ят век са в миналото, днес нито държавните поръчки са основният инструмент за корумпиране на бизнеса и ползването му от политиците - не че го няма, просто не са основен, - нито едрият бизнес е онзи, който изпълнява по-голямата част от тях.

Лянча, ти да не си сега "гражданско действие"? "Държавната поръчка" с времето има все по-голямо въздействие с времето - от прякото закупуване на стоки за нуждите на държавни органи, през налагането на държавни стандарти ("права кратавица" ) до ... гарантиране печалбата на частни субекти (у нас "вятърничавите" електропроизводители, в САЩ - военнопромишления комплекс чрез рекетиране на "приятелски държави" или "контролирани удари" върху бедните на демокраДция държави). И не е задължително да се корумпира бизнеса. Понякога се развива, друг път бизнесът корумпира държавата. Всичко е въпрос на доверие и грамотност/компетентност у икономическите субекти. У нас и двете са в недостиг, второто хич го няма.
25 Август 2014 13:41
Е скачахте с/у Орешарски, който няма и за година съживи икономиката, сега се хапете където не може да се стигнете....
Ама прост народ, слаба държава....
28 Август 2014 19:54
Браво бе Боби1945, браво. Ама де всички даа виждаха като теб????

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД