:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,806
Активни 478
Страници 4,371
За един ден 1,302,066
РАЗВИТИЕ

Приватизацията на пътищата удари по естонците

Предприемачи изкупуват улици и паркинги, след което изискват заплащане за тяхното ползване от живеещите край тях.
Предприемачите постоянно следят къде се строят нови сгради в Талин и изкупуват прилежащите към тях улици.
По закон в Естония всеки желаещ може да придобие на специален търг определен участък от път, улица или паркинг. После новият собственик може да прави каквото си иска - да го препродаде или да започне да събира наем за него от живеещите наоколо. Неотдавна обаче жителите на едни от кварталите в столицата Талин разбраха за пореден път, че за да минават по улицата към собствените си домове, вече ще трябва да плащат. За паркирането - също. Цената е 1 евро на час или 3 евро за цял ден. Това стана, след като фирмата, която стопанисвала района, фалирала и земята с пътищата около сградите била продадена на търг. След това новият собственик реши, че живущите трябва да му компенсират разходите за това, че поддържа пътя. "По този начин, ако не плащаме 58 евро годишно от всеки апартамент, а тук между другото има 220 апартамента и може да се умножи колко прави това, то собственикът на пътя ще затвори пътя с бариера. И така всеки път, когато някой иска да се прибере или да излезе от дома си, ще трябва да му звъни да вдигне бариерата", разказа местният жител Симо Сооло.

Предприемачът предложил на местните жители още един вариант - те просто да изкупят този участък от пътя за 48 000 евро. При положение че самият той е платил на търга едва 1000 евро за този участък. Жителите на местните къщи и кооперации естествено



отказали да му плащат три пъти повече,



отколкото е реалната цена, и в момента водят преговори с бизнесмена само чрез адвокат. В същото време подобни частни пътища се появяват все повече и в други жилищни комплекси в Талин. На входовете им са сложени вече бариери или огради с големи врати. Предприемач купил една от улиците за 20 000 евро, след което на входа й се появил знак "Движението за камиони забранено". Местните жители сега се възмущават, че към къщите им не могат да минават дори камионите за боклук. Малко след това на търг била предложена и съседната улица, което за малко да предизвика бунт сред местните жители и общината я изкупила. Това обаче е едно от малкото изключения в Талин. "По принцип естонците разбират последни кога една част от пътя е били предложена и продадена на търг", разкри един от старейшините на талинските райони Марек Юргенсон. В повечето населени места в Естония живеещите си избират такъв старейшина, който да ги представлява и да е посредник между тях и местните власти. "По принцип началната цена на подобни търгове е много ниска, един път може да бъде продаден и за 70 евро. Именно за това



се появиха толкова голям брой предприемачи



и започнаха да ги изкупуват. Проблемът е, че според естонското законодателство нито местните власти, нито живеещите се ползват с предимство при подобни аукциони. Това е погрешен подход. Ние вече написахме писмо до Сейма с молба да се обърне внимание на този голям проблем", заяви Юргенсон от района Хааберети.

В същото време местните предприемачи все по-активно участват в този бизнес и постоянно си препродават пътищата, чиито собственици са. Местните жители само успяват да отбелязват появата на все повече нови забранителни табели по улиците. "В момента това е една от формите на водене на бизнес, да се гледа къде се строят нови жилища, да се изкупуват прилежащите към тях улици и да се поставят такива условия, които не само са много несправедливи, но и в повечето случаи са направо абсурдни", уточнява жителят на Талин Арег Арутюнян. Когато той започнал да строи своята къща, собственикът на пътя до нея искал по 35 евро за минаването по нея за всеки камион със строителни материали. Той всеки път викал полицията, когато Арег отказвал да плати. Самият собственик Константин Иванишвили, който вече изкупил много евтино около 70 улици и пътища на различни търгове, обяснява действията си с вече известната гангстерска фраза "Нищо лично, само бизнес". "По закон Иванишвили трябва да се грижи за този път, това е определено от закона - тревата не трябва да е висока повече от 7 сантиметра, снегът трябва да се събира в рамките на 24 часа, след като се е натрупал. А ако нямам пари, как ще правя това? Тогава аз отивам при живеещите хора, които ползват тези улици, и има казвам - господа, трябва да ми плащате", обясни предприемачът Константин Иванишвили.

По думите на местните юристи главният въпрос защо масовата продажба на пътищата за обществено ползване в тази балтийска страна е станала възможна по принцип трябва да се търси през 90-те години на миналия век. Тогава властите решиха по този начин общините да се освободят от бремето да поддържат пътищата и улиците в градовете на страната. "В Естония реформата за частната собственост беше всеобхватна, много широко разпространена. И за този проблем никой не се замисли тогава. Беше приватизирано всичко - пътищата заедно с недвижимите имоти и немалко улици се оказаха в частни ръце", разкрива адвокатът Ен Талп.



Сега естонците берат плодовете



на тази приватизация и искат от властите да върнат поне градските пътища под шапката на местните общини. Това може да стане с решение на съда, с помощта на закона за отчуждаване на имуществото. Но в този случай местните власти ще трябва да изплатят големи обезщетения на сегашните собственици на пътищата. Именно за това властите не бързат да решат този проблем, а недоволството сред обикновените хора продължава да расте и това неминуемо ще доведе до социален взрив един ден, предупреждават неуморно местни медии и експерти.
 Местата за паркиране край жилищата са приватизирани и са платени паркинги, което с годините се е превърнало в много доходен бизнес.
 Собственикът на тази улица е забранил минаването на камиони по нея.
СНИМКИ: www.1tv.ru
Частни табели с различни улични забрани са станали част от градския пейзаж в естонската столица.
23
4688
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
24 Август 2014 18:24
Ха-ха, демокрация е, бе ( (c) Paragraph39)
24 Август 2014 18:30
Дивото зове
Некои фанатизирани демократи люшнаха лодката толкова силно надясно, че скоро ще възродят скоро комунизма
24 Август 2014 18:33
Това е наистина впечатлявща идиотщина. Мисля, че дори и на оная социопатка Тачър не би хрумнала подобна идея.
24 Август 2014 19:11
Ей, най-накрая победиха демократичните ценности в Естония !
Так держать !
Още колко има да гризкат, докато мине махмурлука ......
24 Август 2014 19:21
Красиво нещо е невидимата ръка на пазара. Не виждам що мрънкат тея загубеняци, нали кат си плащат и дигат БВПто, дига се кредитния рейтинг на държавата. Айде догодина тоз светъл почин и в България.
24 Август 2014 20:05
В България има частни улици, но около тях много не се шуми.
1. Улицата, на която е къщата на Митко Събев в Бояна - пресечка на Кумата. Има бариера и охрана.
2. Много улички около Кумата и фабрика Фохар - същата история.
3. Буджака до Созопол.
Много малки улички в скъпите квартали формално не са частни, но имат охрана и камери, които излъчват толкова агресия, че нормалните хора не минават по тях.
Т.е. те деюре са публични, но дефакто за приватизирани.
24 Август 2014 20:22
В кв.Лозенец има частни улици.
Не знаех, че не са оформени де юре.
24 Август 2014 21:20
Държава-еталон! Там мразят руснаците и ще се оправят и ще станат нормална европейска държава. Също както и Латвия.
А пък за
Неотдавна обаче жителите на едни от кварталите в столицата Талин разбраха за пореден път, че за да минават по улицата към собствените си домове, вече ще трябва да плащат.

ако са неграждани (направо нехора), няма лошо, даже много добре. Безплатен обяд няма. Подобни плащания са част от икономиката и като няма промишленост, таксите правят БВП. Естония е образец за бързорастящ БВП в резултат от реформите по рецепта на МВФ и СБ.
24 Август 2014 21:26
RumenS
24 Август 2014 19:21
за бевепето
25 Август 2014 09:08
Е на това му се вика свободна пазарна икономика и демокрация.
25 Август 2014 09:32
Това е наистина впечатлявща идиотщина. Мисля, че дори и на оная социопатка Тачър не би хрумнала подобна идея.

Не знам за Тачър, но в наше време частни пътища има в Китай и в САЩ.
Проблемът в конкретния случай в Естония не е че пътят е продаден, а че е единствен и не се прилага антимонополното законодателство.
25 Август 2014 09:59
Имам много близка, която работи в Англия. Обстоятелствата и налагат да общува с хора от прибалтийските републики, също като нея работещи там. На учудването и, че са дошли да работят в Англия, а не се ползват от предимствата на много бързоразвиващите им се страни, те прихват да се смеят и едва не падат от смях...
25 Август 2014 09:59
А болниците им търговски дружества ли са като нашите ?
25 Август 2014 10:02
Балтите са етнос който не е завършил своята еволюция.Те не са готови да съществуват самостоятелно.
25 Август 2014 10:15
Къде е драмата?
25 Август 2014 10:21
Няма място за притеснения и тревоги. Не сме изостанали от естонците, развиваме се успешно и в тази посока - и в София има частни пътища, за които се иска такса за ползване.

Натисни тук

А и населени места в които е забранено да се влиза от простосмъртни е значително по-голямо постижение от някакви си частни пътища. Само така ще измием срама от 45те години социалистическо мракобесие и насила наложено ни противоестествено равенство в обществото.
25 Август 2014 10:34
Нещо много неясно и преувеличено има в този материал, най-вероятно от самия руски сайт ("любовта" им към естонците е позната) или при превода. Най-вероятно не става дума за приватизация на "пътища", а за управление на общи части в жилищни комплекси, в случая - вътрешноблокови алеи и места за паркиране. Подобни практики има навсякъде.....
25 Август 2014 11:28
фирмата, която стопанисвала района, фалирала и земята с пътищата около сградите била продадена на търг.

Това прочетохте ли го преди да почнете да каканижете дежурните простотии за демокрацията, пазарната икономика и световния империализъм. Някой идиот е написал в заглавието "приватизация" и е дал сигнал "червено за бик", но е добре да прочетете и статията
25 Август 2014 11:29
Нещо много неясно и преувеличено има в този материал,

И кое му е неясно. Пишат ти хората ясно. Некой си купува улица в квартала и тя става негов имот. Па че хората в квартала трябва си плащат за да я ползват си е техен проблем. Бизнес, нищо лично
25 Август 2014 11:49
Ама нали държавата уж беше лош стопанин?!
Радвайте се на частната собственост и си плащайте, плащайте, плащайте, ....
Нали това искахте?!
25 Август 2014 12:13
Тогава властите решиха по този начин общините да се освободят от бремето да поддържат пътищата и улиците в градовете на страната
Крайно време е и гражданите да се освободят от поддържането на властите!
Едно отстрелване на властов дивеч би било като благотворително поливане със студена вода.
25 Август 2014 12:16
Нещо се бави мнението на г-н Ангелов от ИПИ който даваше за пример естонското икономическо чудо.
25 Август 2014 14:05
Тия май са скачали повече от нас
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД