Предприемачите постоянно следят къде се строят нови сгради в Талин и изкупуват прилежащите към тях улици. |
Предприемачът предложил на местните жители още един вариант - те просто да изкупят този участък от пътя за 48 000 евро. При положение че самият той е платил на търга едва 1000 евро за този участък. Жителите на местните къщи и кооперации естествено
отказали да му плащат три пъти повече,
отколкото е реалната цена, и в момента водят преговори с бизнесмена само чрез адвокат. В същото време подобни частни пътища се появяват все повече и в други жилищни комплекси в Талин. На входовете им са сложени вече бариери или огради с големи врати. Предприемач купил една от улиците за 20 000 евро, след което на входа й се появил знак "Движението за камиони забранено". Местните жители сега се възмущават, че към къщите им не могат да минават дори камионите за боклук. Малко след това на търг била предложена и съседната улица, което за малко да предизвика бунт сред местните жители и общината я изкупила. Това обаче е едно от малкото изключения в Талин. "По принцип естонците разбират последни кога една част от пътя е били предложена и продадена на търг", разкри един от старейшините на талинските райони Марек Юргенсон. В повечето населени места в Естония живеещите си избират такъв старейшина, който да ги представлява и да е посредник между тях и местните власти. "По принцип началната цена на подобни търгове е много ниска, един път може да бъде продаден и за 70 евро. Именно за това
се появиха толкова голям брой предприемачи
и започнаха да ги изкупуват. Проблемът е, че според естонското законодателство нито местните власти, нито живеещите се ползват с предимство при подобни аукциони. Това е погрешен подход. Ние вече написахме писмо до Сейма с молба да се обърне внимание на този голям проблем", заяви Юргенсон от района Хааберети.
В същото време местните предприемачи все по-активно участват в този бизнес и постоянно си препродават пътищата, чиито собственици са. Местните жители само успяват да отбелязват появата на все повече нови забранителни табели по улиците. "В момента това е една от формите на водене на бизнес, да се гледа къде се строят нови жилища, да се изкупуват прилежащите към тях улици и да се поставят такива условия, които не само са много несправедливи, но и в повечето случаи са направо абсурдни", уточнява жителят на Талин Арег Арутюнян. Когато той започнал да строи своята къща, собственикът на пътя до нея искал по 35 евро за минаването по нея за всеки камион със строителни материали. Той всеки път викал полицията, когато Арег отказвал да плати. Самият собственик Константин Иванишвили, който вече изкупил много евтино около 70 улици и пътища на различни търгове, обяснява действията си с вече известната гангстерска фраза "Нищо лично, само бизнес". "По закон Иванишвили трябва да се грижи за този път, това е определено от закона - тревата не трябва да е висока повече от 7 сантиметра, снегът трябва да се събира в рамките на 24 часа, след като се е натрупал. А ако нямам пари, как ще правя това? Тогава аз отивам при живеещите хора, които ползват тези улици, и има казвам - господа, трябва да ми плащате", обясни предприемачът Константин Иванишвили.
По думите на местните юристи главният въпрос защо масовата продажба на пътищата за обществено ползване в тази балтийска страна е станала възможна по принцип трябва да се търси през 90-те години на миналия век. Тогава властите решиха по този начин общините да се освободят от бремето да поддържат пътищата и улиците в градовете на страната. "В Естония реформата за частната собственост беше всеобхватна, много широко разпространена. И за този проблем никой не се замисли тогава. Беше приватизирано всичко - пътищата заедно с недвижимите имоти и немалко улици се оказаха в частни ръце", разкрива адвокатът Ен Талп.
Сега естонците берат плодовете
на тази приватизация и искат от властите да върнат поне градските пътища под шапката на местните общини. Това може да стане с решение на съда, с помощта на закона за отчуждаване на имуществото. Но в този случай местните власти ще трябва да изплатят големи обезщетения на сегашните собственици на пътищата. Именно за това властите не бързат да решат този проблем, а недоволството сред обикновените хора продължава да расте и това неминуемо ще доведе до социален взрив един ден, предупреждават неуморно местни медии и експерти.