Цели страници платени съобщения в най-тиражните вестници, отворени писма от най-големите имена в литературата накуп, подписки, интервюта, бойкоти...В последните седмици писатели, издатели и търговци пишат най-новата глава от историята на книжната индустрия.
В дъното на конфликта е спорът между най-големия интернет магазин "Амазон" и френската издателска къща "Ашет" за цената на електронните книги. Накратко казано, "Амазон" възнамерява да сложи горен таван от 9.99 долара на цените на електронните книги. 30% остават за продавача, докато авторите и издателят си поделят останалите 70%. "Амазон" се аргументира, че няма никакво основание електронните книги да са толкова скъпи, при положение че нямат разходи за печат, склад и транспорт.
"Ашет" обаче обвини сайта, че търси по-голяма печалба и заграбване на по-голям дял от пазара
за сметка на авторите, книжарниците и издателствата
Финансистите изтъкват, че печатът и транспортът съвсем не са най-скъпата част от производството на една книга. Това се подкрепя и от самите издателства. Според източници от бранша авторският хонорар, редактирането, промоциите, разпространението, правните консултации, снимките и дизайнът представляват основната част от разходите. Във Великобритания например струва 1.60 британски лири да се отпечата една книга с твърди корици без илюстрации, а при меките корици цената пада даже двойно.
Спорът за цените избухна през май, когато "Амазон" спря от предварителни продажби някои от най-хитовите заглавия на "Ашет", включително новия детективски роман на Джей Кей Роулинг. Срещу интернет магазина застанаха някои от най-големите имена в литературата в момента - Стивън Кинг, Филип Пулман, Джон Гришам, Дона Тарт, Антъни Бийвър. Те бяха сред 900-те писатели, подписали отворено писмо срещу "Амазон".
Преди около две седмици бунтът превзе и немскоезичната литература. 1200 писатели на немски език, включително носителката на Нобелова награда Елфриде Йелинек, се подписаха под подобно писмо срещу "Амазон" в защита на шведското издателство "Бониер".
"Амазон" обаче не са сами. Почти 8500 автори, сред тях някои от най-популярните и успешни представители на "Самиздат", като Хю Хауи и Джо Конрат, подписаха
контраписмо, възхвалявайки "Амазон",
че им дава свобода на словото срещу "вторачената в собствения си интерес издателска индустрия".
Противниците не са никак безобидни. "Амазон" миналата година има онлайн продажби на стойност 75 млрд. долара и продава всичко - от четки за зъби до палатки. Най-голямата сила на магазина обаче са книгите - тук се купуват 90% от електронните книги във Великобритания например. От другата страна е един от най-големите издатели в света, чиято компания майка - френският конгломерат "Лагардер", миналата година има 7.2 млрд. евро продажби от медийните си и печатни подразделения.
Това обаче е само началото, а залогът - много по-голям. В момента на всички големи издателства им предстоят преговори с "Амазон". И не само за цените. Индустрията е пред революция. Малките книжарници и издателства фалират, а мобилните игри и интернет забавленията крадат с шепи все по-рехавото внимание на публиката.
Естествено, издателският бизнес не е встрани от мъките на традиционните медии в дигиталния свят. И тук дилемата е как книгите да се прехвърлят от печата във виртуалното пространство, и тук всеки гледа да изгради директна връзка с потребителя.
Вече няма премиера на заглавие без авторски турнета,
кампании в социалните мрежи и пр. Няколко начинания се следят с особено внимание. Най-голямото издателство на света "Пенгуин Рандъм хаус" наскоро направи социална мрежа за читатели, в която всеки може да сподели любимите си книги и да пазарува от независими магазини.
Другият проект е на "ХарпърКолинс", които наскоро представиха обновена версия на американския си сайт, чрез която почитателите на Агата Кристи и пр. могат да купят любимите си книги директно от издателя. Тази есен предстои да бъде представен нов сайт и за Великобритания.
Времевото позициониране на тези промени предизвика коментари, че всички се опитват да заобиколят "Амазон", макар че официално "ХарпърКолинс" отричат това. "Да не сме луди! Това не е нито реалистично, нито желателно. Те са най-големият ни партньор в интернет. Нашата цел е просто да изградим различни канали и възможности за нашите автори да продават продукта си", казва шефката на дигиталните проекти в издателството Шантал Рестиво-Алеси.
Сайтът на "ХарпърКолинс" предлага на клиентите си възможност да изберат откъде да пазаруват, като предлага над 20 сайта, включително "Амазон" и "Епъл". Част от тези сайтове предлагат
далеч по-ниска цена от оригиналната
Например официалната автобиография на групата One Direction може да се поръча предварително от "ХарпърКолинс" за 21.99 долара с твърди корици, докато само с едно кликване човек може да я вземе от "Амазон" за 14.84 долара. Докато "ХарпърКолинс" продава само книгата, "Амазон" предлага и албумите на групата, календари, плакати, възможност на всеки да публикува мнението си за някой от тези продукти и да прави списъци с любими неща.
"ХарпърКолинс" не разкриват към какъв дял от продажбите се стремят, но Рестиво-Алеси казва, че това не е единствената цел. "Дори да имаме миниатюрен процент от продажбите, той ни дава поглед към читателите на даден автор от каталога ни, а това в крайна сметка ни прави по-добър издател и по-добър партньор на нашите писатели", обяснява тя.
За малките издателства обаче нещата не са толкова спокойни. Много от тях имат само един път към оцеляването - директните продажби. През 2009 г. Колин Робинсън основава OR Books именно с цел да заобиколи "Амазон" и да продава директно на читателя, като печата книги по поръчка. Робинсън казва, че "Амазон" щеше да му удържа 60% от обявената цена - пари, които спокойно могат да бъдат похарчени вместо това за реклама и промоции.
Този вариант не е работещ за големите мастодонти в бизнеса. "ХарпърКолинс" например продава 40 000 заглавия онлайн, от "розови" романи за 1.99 долара парчето до кулинарни книги и сериозна литература. Според анализаторите тези големи издатели ще продължат да имат нужда от посредник, защото пределно ясно е, че читателят не влиза в интернет да си купи книга на "ХарпърКолинс" или на "Пенгуин", а на Стивън Кинг, точно както и никой не гледа филм, защото е произведен от "Пайнуд студиос".
Не е за подценяване фактът, че традиционният издателски модел разчита на бестселърите на Джей Кей Роулинг и Стивън Кинг например, за да издава и нови имена, поезия и др. Откъде ще се вземат пари за тази просветителска дейност, ако се следва политиката на "Амазон"?
Сред най-потърпевшите от "Амазон" са книжарите. "Книгите не са само стока, те са култура - казва Тим Годфрей, шеф на Асоциацията на търговците на книги. - Ние не искаме "Амазон" да превърне пазарното си предимство в монопол, който да задуши разнообразието от имена и издателства в ущърб на читателя."
"Книгите не са само стока, те са култура".
Първо ме отказаха да ходя на кино, унищожавайки кината и създавайки мултиплексите, където звукът се стоварва отгоре ти от всички страни. А и се чувстваш като част от стадото в мола. Сега искат да ме лишат от удоволствието да вляза в книжарницата, да ми замирише на хартия, да разгледам книгите, да си взема в ръка тая, която ми "говори", да я отворя внимателно... То си е ритуал на взаимна любов.
Все повече не ми харесва днешният свят.