:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,778
Активни 350
Страници 22,188
За един ден 1,302,066

Минимална заплата - максимална безотговорност

Това е лицемерие и заблуда, пробутвана от политиците - така се надяват да увеличат приходите от осигуровки и данъци, а всъщност убиват работни места
Снимка: БГНЕС
Скорошно проучване на нагласите на бизнеса показа, че при повишаването на цената на труда всяка четвърта фирма в страната ще намали броя на временните работници, други 25% ще свият заплатите на всички наети, а 14% ще освободят част от постоянните работници.
Удивително е колко инатливи може да бъдат политиците и с какво упорство пробутват рецепти за хапчета, които доказано не лекуват.

След като кабинетът "Борисов" извади подоходната политика от приоритетите на властта, предполагаемо лявото правителство на десния финансист Пламен Орешарски върна проблема с базовото възнаграждение във фокуса на общественото говорене. През 2013 г., още в началото на кампанията си за парламентарните избори, БСП развя лозунга "за връщане на достойния живот на хората". Това трябваше да се случи с разкриването на нови 250 000 работни места и с увеличаване на минималната работна заплата (МРЗ) до 450 лева. От началото на 2014 г. бе въведено икономически необосновано повишение на минималното възнаграждение до 340 лева. Освен това хората с най-ниски доходи бяха подпомогнати и чрез своеобразен необлагаем минимум, като държавата ще им върне обратно платените данъци в началото на следващата година.

С идването на власт на служебния кабинет темата отново се оказа на дневен ред. Служебният вицепремиер и министър на социалната политика Йордан Христосков преди дни изрази мнение, че минималната работна заплата спокойно може да бъде увеличена до 400 лева. Според него това няма да навреди на бизнеса и работодателите не са прави, като твърдят, че повишаването на минималното заплащане налива масло в огъня на безработицата.

Този път предложенията са за прилагане на



формула за определяне на минималното заплащане,



базирана на няколко основни икономически индикатора, а не "по желание" - на някой министър или синдикат. Индексирането може да бъде обвързано с ръста на брутния вътрешен продукт, производителността на труда, инфлацията или средната заплата.

Да кажем, че подобна стъпка би имала положителен ефект в години на икономически подем, тъй като формулата би действала автоматично в съответствие с икономическата конюнктура и би отнела на политиците възможността да си приписват като свой дивидент вдигането на доходите. В трудни времена пък ще върже ръцете на същите тези политици, които биха решили да водят лекомислена "щедра" социална политика. А в години на криза - при рецесия или стагнация, придружена от дефлация, на каквато ситуация станахме свидетели на два пъти през последните 4-5 години, "формулата" на служебния министър на труда би довела до спад в минималното възнаграждение. Очевидно подобно автоматично управление на доходната политика, касаещо най-уязвимите социални групи от обществото, се оказва нож с две остриета и поставя под съмнение ефективността на МРЗ като инструмент за изглаждане на социалното неравенство.

Тук левите икономисти ще кажат, че държавата трябва всячески да се опитва да повишава минималното възнаграждение, за да гарантира нормално съществуване за всички, което суровият капитализъм никога не би осигурил. А десните им опоненти ще напомнят, че



работодателят най-добре може да прецени



какво заслужава служителят му и всичко друго е грубо вмешателство в свободния бизнес.

Но нека оставим настрана добре известните ни позиции на двете страни - чуваме ги непрестанно от политици, профсъюзни дейци, браншови организатори и всякакви политикани. Най-добре е да видим какво казват науката и многобройните проучвания по темата.

Има премного и солидни доказателства за негативното влияние на МРЗ върху ръста на заетостта, като изследванията показват, че особено засегнати от произволни увеличения в базовия доход са младежите и нискоквалифицираните работници. Отрицателният ефект в повишението на минималния доход се проявява най-вече в малките фирми, където често заплатите са по-ниски, и в секторите, които са традиционно нископлатени. Проявява се и в спад на отработените часове. Изследване на БНБ разкрива, че при повишаването на цената на труда всяка четвърта фирма в страната ще намали броя на временните работници, други 25% ще свият заплатите на всички наети, а 14% ще освободят част от постоянните работници.

Доклад на социалното министерство от този месец показва, че всеки трети работодател смята административно фиксираната минимална работна заплата за пречка и фактор за намаляване на заетостта. Нещо повече, проблемът е особено изострен в райони с ниски доходи и висока безработица като Монтана, Хасково, Кърджали и Смолян.



Така ефектът от МРЗ се оказва, меко казано, съмнителен,



а с това използването й като инструмент за социална политика става почти невъзможно. Полза имат само политиците, които злоупотребяват с лековерието на хората и им внушават, че водят битка за социална справедливост, а тайничко се надяват с вдигането на МРЗ, осигурителните прагове и вноските да запълнят някои и друга пробойна - в държавния бюджет, в НОИ или в здравната каса. Но дори и този бюджетен ефект е измамен, защото сметките не излизат при унищожаване на работни места.

На практика колкото и да ни убеждават политици и синдикати, че може да се прилагат справедливи механизми, обективни формули и прочее "корективи", промените в МРЗ си остават преди всичко демагогия.

Доколкото засега няма съгласие в обществото за пълно премахване на държавната намеса, концепцията за МРЗ у нас се нуждае от цялостно пренареждане - минималният доход трябва да се диференцира и да се търсят конкретни мерки за конкретни решения. С настоящото законодателство в България се опитваме да приложим еднакъв подход към програмиста от София и към шивачката от Кърджали. Очевидно е, че това не носи резултати, а фиксацията на политическия елит и обществото към минималната заплата е напълно излишна.

Дискусиите за ново ударно увеличение на МРЗ са не само излишни, те са безумни в период, когато безработицата с години не може да слезе под 10%, а при младежите е трайно над 20 на сто. Проблемът с бедността и неравенството в страната стои отворен и се задълбочава. Минималната заплата не е решение за този проблем, а просто прикритие за максималната безотговорност на управляващите.



29
4739
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
01 Септември 2014 20:43
Да се вдигне минималната работна заплата е хубаво - но трябва и данъчните да правят повече и по-професионални проверки - трябва да започне преследване на некоректните работодатели...
01 Септември 2014 21:01
Погрешна теза, развивана от автора. Или той никога не е правил бизнес, наемайки хора на трудов договор.
Бих му задал следния въпрос: ще намалее ли безработицата, и с колко процента, ако минималната работна заплата се намали наполовина (на 170 лв.)?
Няма съществен бизнес, който да пести от работни заплати. Високите заплати са основният фактор в привличането на хора, способни да създават високостойностни продукти. Останалото е Африка.
01 Септември 2014 21:10
Няма съществен бизнес, който да пести от работни заплати. Високите заплати са основният фактор в привличането на хора, способни да създават високостойностни продукти. Останалото е Африка.



Иняма далновидни бизнесмени, които да пестят от работни заплати.
Останалите са мутри.
01 Септември 2014 22:03
Значи сваляме минималната заплата на 10 лева. Безработните стават Zero %. И всенародни празници.
01 Септември 2014 22:05
ще намалее ли безработицата, и с колко процента, ако минималната работна заплата се намали наполовина (на 170 лв.)?


Безработицата е неясно накъде ще тръгне, но много пенсии ще ударят тавана! Всъщност това е болката на онова човече Христосков, да остави събратята си пенсионери с по-малки пенсии, колкото МРЗ расте, толкова по-малки са новоизчислените пенсии.
01 Септември 2014 22:30
Значи сваляме минималната заплата на 10 лева. Безработните стават Zero %. И всенародни празници.

Безработните ще си останат пак толкова колкото и сега и всенародните празници се отлагат. Същото ще е и ако минималната заплата стане 2000 лева. Тогава пък 90% ще работят за сума по-малка от минималната заплата и пак няма да има тържества. "Десните" балъци смятат, че ако заплатата е 10 лева няма да има безработица. "Левите" балъци смятат, че ако минимумът написан в някаква хартия е 2000 лева ще вземат поне 3000-4000 при заработени 300-400. И двата типажа просто не могат да осъзнаят някои елементарни неща.
01 Септември 2014 23:12
Позволявам си да препостна един линк от другата статия за минималната заплата в България:
Натисни тук
Това, което се вижда е, че от 1991 до 1999 г. заплатата в левове е нарастнала повече от 100 пъти. Е, и? Да не би това да е направило българите 100 пъти по-богати?
След като България е във валутен борд пари не могат да се печатат, т.е. колкото се изкара, толкова се потребява. Ако излезем от борда и държавата започне да печата пари ще се повтори ситуацията от 1996 г.
Ако някой не си спомня 1996-7 г. да прочете "Черният обелиск" на Ремарк.
02 Септември 2014 01:38
гледам пълно е с бизнесмени и разбирачи на икономиката тук - как па никой не се сети за едно доказано работещо решение : отпадане на МРЗ, и замяната и с минимална ставка на час...
пък който не му стига заплатата от 8 часа - никой не го спира да работи по 10, нито пък някой спира работодателя да наема хора за по 5 часа, за по една седмица, без обвързващи договори - ако няма работа за 8... Лесно прекратява, но и лесно назначава, и по малко бумащина и чиновническа дейност

или ще кажете че ще им плаща за пет, а ще ги кара да работят 8 ? Ама това е съвсем друг проблем - който не може да се реши с МРЗ
02 Септември 2014 07:30

1. Вместо по-високи МРЗ и прагове, много по правилно е да отпадне банковата тайна за данъчните. Така НАП ще може да следи всички обороти на банките, а не както е в момента сигурно не повече от половината. Така ще се увеличи събираемостта на данъците, т.е. и тези които не плащат данъци ще започнат да плащат.

2. Нормализиране на данъчната система, щото в момента имаме голямо изкривяване в полза на собствениците на имоти - там данъците са символични, ако въобще ги има. От там минават почти всички незаконни пари и се изпират. И заради това изкривяване, парите стават не само чисти като сълза, ами и след това не подлежат на облагане/щото данък сгради е символичен, а данък върху земеделските земи няма/. Освен това заради ниският данък общините нямат пари за да поддържат инфраструктурата и не създават работни места... а пък селата, независимо, че имат много хиляди декари в землищата си - нямат пари за нищо.

--
Блог
02 Септември 2014 08:15
дащия се капитализъм. еми да увеличава прE това е то капитализЪМЪТ натиснеш го на едно място, то изкача на друго. Разбира се, че минималната заплата трябда съществува инак чорбаджиите ще си пълнят сметките в банките. А и това, което предлага mick съвсем не е лошо. Лошото е, че при либералния пазарен капитализъм един чорбаджия може да си пълни сметката без да се стреми да си увеличава производството, а от там да намалява безработицата. Няма ги стимулите на зараждащия се капитализъм. Сега забогатяването ставва с различни финансови механизми.
02 Септември 2014 08:33
Knight Лонгин 02 Септември 2014 01:38
гледам пълно е с бизнесмени и разбирачи на икономиката тук - как па никой не се сети за едно доказано работещо решение : отпадане на МРЗ, и замяната и с минимална ставка на час...
пък който не му стига заплатата от 8 часа - никой не го спира да работи по 10, нито пък някой спира работодателя да наема хора за по 5 часа, за по една седмица, без обвързващи договори - ако няма работа за 8... Лесно прекратява, но и лесно назначава, и по малко бумащина и чиновническа дейност

или ще кажете че ще им плаща за пет, а ще ги кара да работят 8 ? Ама това е съвсем друг проблем - който не може да се реши с МРЗ


Щото като отпадне минималната работна заплата чорбаджията ще кара нещастниците да му работят за пет, а той ще им плаща за два - ходи го доказвай при липса на договор и други ненужни бумащини. И после защо още 2 млн българи са изчезнали от територията.

Пълна глупост е да се дава възможност на работодателите да намаляват разходите за труд в страната с най-ниски заплати и най-голям демографски проблем в ЕС.
02 Септември 2014 09:06
doomchant
02 Септември 2014 08:33


Гледате на нещата само от вашата си кула на работници и то даже не такива дето работят на МРЗ. Погледнете и от другата страна - станете работодатели и давайте по 1000 лева минимална заплата ако искате. Тъкмо ще печелите толкова колкото искате.

Защо просто не се попитат хората в малките населени места какво искат? Да работят или да стоят гладни, но пък съседът им да работи за МРЗ? Щото в момента заради МРЗ и МОП в малките населени места никой и не си прави труда да открива работни места. Заради това там има един феодал който каквото иска това и прави с работниците. В момента нови предприемачи почти няма, щото при наемане на първите няколко човека разходите скачат непропорционално, рискът става огромен.

МРЗ и МОП пречи на новите малки предприемачи, тия които искат да са коректни към държавата.
02 Септември 2014 09:12
Всички сте вперили очи в големите предприемачи тия дето дават заплати на 100-200 човека. Само, че за да стане един предприемач голям или трябва да е парашутист, демек назначен капиталист или трябва да започне първо като малък предприемач - обикновено наема 1-2-3-4-5 работника и гледа как ще потръгне работата едва след това, ако има достатъчно приходи се назначават повече хора.

В момента обаче държавата дефакто забранява съществъването на малките предприемачи. С МРЗ, МОП, какви ли не бюрокрации, глоби.

Всичко в името на назначените капиталисти и работниците, които не знаят какво искат.
02 Септември 2014 09:43
Човек, който чака държавата да му реши проблемите с личните доходи, е сгрешил подхода!
02 Септември 2014 09:50
mick 02 Септември 2014 09:12
Всички сте вперили очи в големите предприемачи тия дето дават заплати на 100-200 човека. Само, че за да стане един предприемач голям или трябва да е парашутист, демек назначен капиталист или трябва да започне първо като малък предприемач - обикновено наема 1-2-3-4-5 работника и гледа как ще потръгне работата едва след това, ако има достатъчно приходи се назначават повече хора.

В момента обаче държавата дефакто забранява съществъването на малките предприемачи. С МРЗ, МОП, какви ли не бюрокрации, глоби.

Всичко в името на назначените капиталисти и работниците, които не знаят какво искат.


Работниците много добре знаят какво искат и това е да продадат труда си на възможно най-високата цена. Поради тази причина предлаганата от "икономисти" като вас политика на минимални разходи за труд във вида "щом идва на работа, значи може и по-малко да му се дава", съчетана с възможността за емиграция доведе до обезлюдяването на страната. Ако вие не можете да осигурите необходимия капитал за автоматизацията на производството (а от там и намаляване разходите за труд) с налични средства, или заем, коопериране, акции или каквото там сте се сетили, то не ще да са 175те евро минимална месечна заплата проблемът ви.

За тия 25г на що народ му изцедиха живеца за да се закупят жилища в затворени селища, яхти и трансформации на българската зима в малдивско лято, а така и не се реши стандартния български чорбаджия да влага в машини, за да има какъвто и да е шанс на пазар, на който стоките му ще се конкурират с тези произведени в високо-автоматизираните индустрии на запад.

02 Септември 2014 09:58
Минималната заплата е въпиущо нужна, защото има много хора,които не знаят и не умеят да се продават на пазара на труда.
Тези хора трябва да бъдат поне донякъде законово защитени от произвола на дерибеите. Иначе няма кой да защити тези човешки останки от соц.-а
Защото синдикатите и синдикалистите са също останки от едно отминало време. Дори и "Подкрепа" е соц. тип профсъюз.

Отделно е темата, че с минималната заплата се спекулира с цел бързи политически дивиденти.

Но тезата, че вместо един за 300 лева ще работят 6 за по 50, демонстрира нагледно вакуум в черепната кухина при една атмосфера налягане.

02 Септември 2014 10:21
Ако вие не можете да осигурите необходимия капитал за автоматизацията на производството (а от там и намаляване разходите за труд) с налични средства, или заем, коопериране, акции или каквото там сте се сетили, то не ще да са 175те евро минимална месечна заплата проблемът ви.

Ако имаш малък автосервиз/фризьорски салон/мебелен цех/фирма за ремонти и довършителни работи в провинциален град и си наел макс. 3-4 работника откъде ще спечелиш толкова много от въпросните видове дейности, та да даваш на работниците си по 1000 лева заплата + осигуровки? И за каква автоматизация на производството говорим, след като става въпрос за фирми в сектора на услугите?
02 Септември 2014 10:51
- обикновено наема 1-2-3-4-5 работника и гледа как ще потръгне работата едва след това, ако има достатъчно приходи се назначават повече хора.

В момента обаче държавата дефакто забранява съществъването на малките предприемачи. С МРЗ, МОП, какви ли не бюрокрации, глоби.

Изобщо, ама изобщо не си прав... Живея точно в едно малко градче, мъжът ми има малък бизнес - той, освен шеф е и бачкатор наравно с другите двама. Рискът наистина е голям, двама трима клиенти да се окажат тарикати и да не му платят поръчките и той дефакто е вътре, получава като крайна "заплата" за предприемачеството си по-малко от работниците. Не може да се каже, че е съвсем изряден пред държавата, но такава е конюнктурата, парите наистина не стигат. Но не може, повтарям не може да си позволи да плаща на работниците си по-малко от 600-700 лв, защото тогава просто никой няма да работи за него. Или ще си търси другаде работа, или ще работи за себе си, или в краен случай - всеки има двор, градинка с зеленчуци, а лятото може и зидаро-мазач да се цани тук-там. Просто никой няма да работи за мизерните 340лв, абсурд. Или ще е някой изпаднал нещастен алкохолик и бездомник, за да дойде да работи за толкова, но на нас такива не ни вършат работа. Ти тва разбираш ли го?
02 Септември 2014 10:51
Патагонец 02 Септември 2014 10:21
Ако вие не можете да осигурите необходимия капитал за автоматизацията на производството (а от там и намаляване разходите за труд) с налични средства, или заем, коопериране, акции или каквото там сте се сетили, то не ще да са 175те евро минимална месечна заплата проблемът ви.

Ако имаш малък автосервиз/фризьорски салон/мебелен цех/фирма за ремонти и довършителни работи в провинциален град и си наел макс. 3-4 работника откъде ще спечелиш толкова много от въпросните видове дейности, та да даваш на работниците си по 1000 лева заплата + осигуровки? И за каква автоматизация на производството говорим, след като става въпрос за фирми в сектора на услугите?



1) МРЗ е 340лв, не 1000лв
2) Коментарът ми е относно мнението за отпадане на МРЗ изобщо
3) Абсолютно всяка от изброените от теб дейности има степен на механизация или автоматизация.
4) Ако не можеш да плащаш дори и минималната работна заплата на работниците, замисли се дали си струва да продължаваш.
5) Не може заради проблеми на малките предприятия да се развързват ръцете на големите работодатели да издевателстват над работниците. Вместо това се създават програми за насърчаване на малките предприятия и им се осигуряват данъчни облекчения.
02 Септември 2014 11:03
3) Абсолютно всяка от изброените от теб дейности има степен на механизация или автоматизация.
4) Ако не можеш да плащаш дори и минималната работна заплата на работниците, замисли се дали си струва да продължаваш.

Има да, но гореизброените дейности включват и много ръчен труд който не може повече да се механизира или автоматизира.
Ами хората продължават, но свиват дейността си и съкращават работници, като някои остават само като самонаети и при нужда наемат работници когато има работа, както вече се сещаш на черно. Така един работник може да работи за няколко души при когото има работа в моманта.
02 Септември 2014 11:18
BaliBali
02 Септември 2014 10:51

Говорите за професии с квалификация.

"или в краен случай - всеки има двор, градинка с зеленчуци, а лятото може и зидаро-мазач да се цани тук-там. " - ами да така и става, реално това са доходи, но необлагаеми.

Ето тук съм писал за това: Натисни тук
02 Септември 2014 12:57
Защ пак каруцата пред коня ?
Ако се регулира нормата на печалба ще останат пари и за работни заплати.
Не може работника на 350 лв, а собственика на фирмата да печели по 500%.
В развити западни страни, ако един бизнес има норма на печалба от 2% /два/, вика Ура, защото е на пазара и е жив.
А тук нашите родни идиоти, вижте ги само.
02 Септември 2014 14:34
Иняма далновидни бизнесмени, които да пестят от работни заплати.
Останалите са мутри.
Всяка мутра у нас чака останалите мутри да вдигнат заплатите, за да не се набута тя първа. Така и нормалните бизнесмени постепенно се превръщат в мутри по призвание и начин на мислене.
02 Септември 2014 14:35
Много пролетариат в този форум. Работодателите и самонаетите ми се виждат малцинство. И какво следва, когато няма какво да губим освен МРЗ и веригите си?
Правилно! Поемаме към по висшия строй - социализма.

На крак, о парии презрени,
на крак, о роби на труда!
Потиснати и унизени,
ставайте срещу врага!
Нека без милост, без пощада,
да сринем старий, гнилий строй!
Светът на нас се днес надява,
напред в решителния бой!


Ама не - всички десни, та се не знае и гласуват за десняка Борисов!
02 Септември 2014 16:04
Минимална работна заплата трябва да има... Пълна лудост е да се смята, че работодателите са толкова съвестни, че ще плащат добри заплати на добри работници... Във всеки човек има две направления - честно и криминално (хората с много развито криминално направление могат да извършат доста престъпления, без дори да ги осъзнават напълно) - така че е хубаво работодателите да бъдат притискани от синдикатите и държавата...
02 Септември 2014 16:47
Най-лесно и е на държавата така - хем отчита че се грижи за работещите, хем всъщност прави някакви неморални неща с майка им. И разни хора дето 1 лев не са изкарали в свой бизнес обясняват за "съвест" на работодателя - пълни глупости. Държавата смачкала бизнеса, после работодателите виновни.
02 Септември 2014 21:10
Mick,
два въпроса към теб:
Как точно става изпирането на парите с ниския данък имоти??
Какъв е тоя предприемач, който една МРЗ (дето е толкова ниска) го събаря? Много келяв ще да е...
02 Септември 2014 21:23
Минималната работна заплата трябва да е такава, че да позволява на работника да се възпроизвежда - да може да живее, да създаде поколение, което един ден да го замести на пазара на труда.
Къде е в този ред на мисли нашата МРЗ?
С 300 лева чисто на месец и с 10 лева на ден един човек не може да се нахрани, да си плати сметките, да си купи дрехи, обувки, мебели, да изплаща или събира за жилище... А деца ако има?
Т.е. в България отдавна никой не се интересува как оцеляват хората, защо предпочитат да емигрират, защо не създават деца...

За най-голямо съжаление България си отива.
02 Септември 2014 22:46
Минималната работна заплата е средство за регулиране на финансовите отношения между работодател-работник. По принцип синдикатите трябва да изразяват и отстояват интересите на трудещите се, но... това може да направи и държавата, когато и се стори, че нещата не са добре. По темата какъв процент от БВП отива за заплащане на труда има изписани доста специализирани материали, които за съжаление/радост не са станали достояние на продаващите труда си, иначе ще се получи Революция.
Българските собственици на капитали много добре се ориентират във влагането на средства във върхови технологии. Огледайте се по улиците колко високотехнологични превозни средства се движат. В интерес на истината вече наблюдавам примери и във влагане на средства в съвременни машини. Но когато дадеш 150 k евро, не вярвам, че ще даваш 340 лв. на работещия с нея...
Та повишаването на МРЗ в сегашния момент смятам, че ще спомогне за по-справедливото разпределяне на средствата създадени от работниците.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД