Със скандал, който заплашваше да пресече религиозното разбирателство в парламента, депутатите гласуваха най-оспорвания текст от Закона за вероизповеданията - чл. 11. С него източното православие се обяви за традиционна религия.
Подчерта се историческата й роля и се записа, че БПЦ се управлява от Светия синод и българския Патриарх, който е и Софийски митрополит. С гласовете на НДСВ и БСП парламентът реши, че БПЦ е юридическо лице и я освободи от регистрация в съда. Това обаче няма да дава привилегии на православното вероизповедание. След обнародването на практика алтернативният синод на Инокентий ще остане извън закона.
СДС и ДПС напуснаха залата при гласуването на чл. 11. Сините намекнаха, че ще дадат този член на Конституционния съд. Според тях не може държавата да се меси в църковните дела, като определя ръководните органи на православието. Текстът дава преимущество на тази религия и всички останали ще се чувстват дискриминирани, обяви Лъчезар Тошев.
Панайот Ляков беше най-краен, като обяви, че законът е писан от атеисти. Авторите на проекта са Борислав Цеков, Кирил Милчев и Лютви Местан. "Най-важните хора за църквата са вярващите, не клирът, не лицето Максим, което се представя за Патриарх. Духовните водачи не могат да бъдат слуги", каза той.
Макар Местан да е съвносител на законопроекта, ДПС не гласуваха чл. 11. Четин Казак поиска в него да се запише, че не само православието, а всички вероизповедания, регистрирани до 1 март 1949 г., са юридически лица и няма тепърва да се регистрират. Това включва още мюсюлманите, юдеите и арменската църква. "Българският парламент дължи специално отношение на БПЦ", отговори Гиньо Ганев и предложението не се прие.
"Означава ли това, г-н Ганев, че Вашият Бог е по-силен от моя Бог?", попита Ремзи Осман и добави: "Не искаме пак да има дела по европейските съдилища и пак да се излагаме". Хората на Доган напуснаха с обяснението, че не желаят да се месят във вътрешно-църковните дела на БПЦ. Те смятат чл. 11 за дискриминационен, но твърдят, че случаят няма да разцепи мнозинството.
Преди това парламентът гласува текст, според който всички малолетни до 14 г. могат да участват в религиозни обреди само с изричното разрешение на родителите. Депутатите вписаха това, за да предпазят децата от влиянието на сектите без знанието на техните настойници.
|
|