- Г-н Василев, каква ще бъде таксата за паркиране в т.нар. "бяла зона" в София, където ще могат да стоят само коли на живеещите в центъра?
- Между 1 и 5 лв. месечно. Цената ще бъде символична, минималната, която е нужна за поддръжка.
- Срещу тази такса какво получават хората? Сигурно място за паркиране?
- Сами трябва да можете да си отговорите на този въпрос. Ако в центъра на София има 40 000 места и 80 000 автомобила и Господ не може да намери гарантирани места за всички. Но ако има и още 100 000 автомобила, които влизат всеки ден между 10 ч. и 18 ч., става това, което става сега в София. Числата ги слагам напосоки... Но излезте и вижте какво е по улиците в центъра и за съжаление така вече е и извън центъра. Безредието и хаосът започват да се простират и там. Искаме да направим максимално възможното за улеснение на софиянци спрямо възможностите на града. Не да слагаме забрани за паркиране и след това да казваме "Сега ще ви санкционираме". Не това е целта. Трябва всички възможни места да са регламентират по определен начин. Давам пример: има 5-6-метрови платна на улиците, от двете страни се паркира, а трябва да влезе камион на противопожарната служба. Пожарникарите местят коли на ръце. Искаме да направим така, че от едната или от двете страни на тротоарите да влязат част от автомобилите, без да се засягат дърветата. За целта обаче общината трябва да снижи бордюри.
- С какво ще се удостоверява, че е платена тази такса за "бяла зона"?
- Ще има стикери. Те няма да гарантират място, но ще разрешават паркирането на този, който си намери място.
- Ясни ли границите на тази "бяла зона"?
- В целия център няма да има свободно паркиране. Или ще бъде "синя зона", или "бяла зона", или "смесена зона". Очакваме цялото население на София по някакъв начин да изрази мнението си. Молим тези, които не са съгласни с нещо, да ни кажат. Моля, жители на София, не мълчете и защитавайте правата си. Сега се взимат решения, които могат да направят вашия живот по-добър с оглед организацията на паркирането.
- Как може общината да събира абонамент, след като не осигурява място за паркиране? Значи някои хора ще си плащат, а няма да има къде да спрат?
- А къде паркират в момента? Те няма да плащат за паркирането, а да имат достъп до зоната. И ще плащат 1 лв. Ако смятате, че хора, които плащат по 1,60 или 1,80 лв. за литър бензин и харчат по 10-15 литра, за да карат в града, не могат да платят тази сума, моля това го обяснете на тези, които получават по 140 лв. и трябва да карат с тях цял месец! Ще плащат тези, които искат да паркират в тази "бяла зона" от 8,30 ч. до 18,30 ч. В момента хора, които работят в центъра, идват с колите си, само защото са по-заможни и могат да паркират по цял ден там. Това не е нормално. Ако софиянци считат, че това е нормално, ще го оставим, както е. Това, което се прие от общинския съвет, са само принципи. Искаме да разберем какво е мнението на софиянци. Основният въпрос не е за плащането. След 20 ч. вечерта е пълно с места за паркиране. Искаме и през деня да има места за всички, които имат имоти в центъра.
- А какво става с тези, които нямат разрешително за "бяла зона"?
- Те отиват в "синята зона", където се плаща по 1 лв. на час и е достъпно за всеки. Също могат да отидат и в подземен паркинг.
- Какво става в смесените зони?
- Там ще имат право да паркират всички. Тези, които имат стикер за "бяла зона" си плащат 1 лв. месечно, а другите - 1 лв. на час. Плаща се на паркомати, които издават касови бележки. Цялата организация може да се направи и безплатно, само с ограниченията кой къде може да паркира. Само че тогава всичко ще се плаща от бюджета на общината - не е морално всички софиянци да плащат за за по-заможните с автомобили. Общината пък трябва да осигури комфорт срещу тези пари.
- Това означава ли, че общината ще инвестира пари, за да осигури още места за паркиране?
- Пари ще се инвестират, защото трябва да снижават бордюри, да се правят джобове по тротоарите. Очакваме около 10-12-15 млн. лв. от таксите при пълно разгръщане и функциониране на зоните. Те ще отидат за организация на движението, ремонти на улици, настилки, осветление, изграждане на подземни гаражи.
- Къде ще има най-много паркоместа?
- В "бялата зона". "Синята зона" би трябвало да стигне около 10 000 места за паркиране. Всички останали места ще бъдат "бяла зона". Всички ще имат право на достъп до центъра, но престоят им ще бъде ограничен до 2-3 часа.
|
|