"Няма положителни елементи в здравната реформа. Това не е реформа, а фарс и цинизъм към хората. Изпълнението й е опорочено", смятат 65.4% от работещите в здравния сектор, анкетирани в социологическо проучване за реформата, поръчано от синдикатите. През пролетта са анкетирани 1142 работещи в здравеопазването.
Като негативи на реформата 27% от запитаните посочват, че промяната е довела до обедняване на 80% от медицинския персонал. Също 27% смятат, че реформата води до влошено обслужване и качество на услугите. Също 27% отричат реформата като цяло.
Като негативи са посочени ограниченият достъп до специализирана помощ, плащането едновременно на осигуровки и кеш, бумащината, институцията общопрактикуващ лекар. Почти 5% посочват и здравната каса като конкретен негативен елемент. Също толкова смятат, че лекарствената политика на касата е лоша.
42% от запитаните определят финансовото си състояние като "На ръба на оцеляването", т.е. разполагат със 108 лв. месечно на човек от семейството. Лекарите и зъболекарите живеели средно с 152 лв. на глава, медсестрите - с по 89 лв. Като крайно бедни се определят 10% от медиците, за средно заможни - с по 224 лв. месечно за член на семейството - 2.6%.
Преди старта на реформата 85% от лекарите и сестрите са смятали че доходите им ще се повишат. Реално повишение обаче декларират едва 8.8%. 53% смятат, че доходите им са намалели. 56% от медиците се опасяват, че може да останат без работа, без да имат друга алтернатива.
|
|