:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,993
Активни 686
Страници 23,896
За един ден 1,302,066

БСП измисли въпроса за референдума за АЕЦ

Левите питат трябва ли МС да се подчини на решението на парламента
Трябва ли правителството в хода на преговорите с ЕС да гарантира запазването и развитието на ядрената енергетика в България, като изпълнява решението на НС от 2 октомври 2002 г.. Това е въпросът, по който БСП предлага да се проведе национален референдум.

В мотивите на левите пише, че със затварянето на глава "Енергетика" правителството не е изпълнило решението на НС и така е нарушило конституцията и интересите на гражданите. От вчера левите събират нужните им 60 депутатски подписа. Според говорителя на БСП Ангел Найденов всичките 48 избраници от левицата ще се подпишат под искането. Имало вече подписи на независими депутати. Ако БСП не успее да събере необходимите парафи, ще направи електронен референдум.

БСП смята референдума за последен опит да накара правителството да промени позицията си, защитавайки икономическите, социалните и екологичните интереси на България. За целта МС трябвало да осигури експертна оценка за безопасността на реактори 3 и 4 и да гарантира пълни компенсации от по-ранното затваряне на блоковете. Според БСП правителството не е договорило реални компенсации. Те били в пъти по-високи от договорените 100 млн евро.

В мотивите не левите пише още, че III и IV блокове на АЕЦ "Козлодуй" са безопасни според експертната мисия на МААЕ; че след резолюциите на Европарламента от 13 юни и 20 ноември т.г. България има нови възможности да отстои позицията си за продължаване на срока за експлоатация на двата реактора; че закриването на блоковете през 2006 г. ще породи тежки социално-икономически последици и ще доведе до повишаване на цената на електроенергията и че решението на правителството и неговите действия грубо противоречат със стратегическия интерес на България да бъде енергиен център на Балканите.

Попитан за решението на МС да размрази строежа на АЕЦ "Белене", Овчаров каза: "Невъзможно е централата да заработи до 2010 г. Първо трябва да бъдат направени много неща, за да се отблокира строителството".
610
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД