Оръжейният търговец Виктор Бут (в средата) е сред престъпниците, които откриват фирми в Делауер, за да прикрият истинската си дейност. |
Това поставя Делауер, както и други щати, които позволяват регистрирането на фиктивни компании, в полезрението на американските власти, след като страната се включи в кампанията за борба с международни данъчни убежища като Швейцария, с укриването на данъци и прането на пари.
Около две трети от 500-те най-големи американски компании, сред които Coca-Cola, Google, Walmart, са регистрирани в Делауер, въпреки че
централите им са намират далече от щата
Всичко, от което се нуждаят в Делауер, е малка пощенска кутия, и могат да се възползват от благоприятната среда, която се предлага на бизнеса. Делауер също се облагодетелства значително от това: щатът печели 880 млн. долара от такси и данъци през 2013 г., което е 23% от щатския бюджет.
От облекчените условия за бизнеса в Делауер се възползват и престъпниците: само за няколко минути и срещу няколко хиляди долара човек може да регистрира компания в щата, без да се изисква името на действителния собственик. Както и в офшорните зони щатът защитава тайната. "Голяма част от щатите
изискват повече документи за записването в библиотека
или за издаването на шофьорска книжка, отколкото са необходими в щата Делауер, за да се основе компания", казва местният политик Джон Коуалко. Повечето компании "се възползват от системата, за да правят добри неща, но някои имат и скрити мотиви".
Трафикантът на руско оръжие Виктор Бут, известен като "търговеца на смърт", създава редица компании в Делауер, за да прикрие дейностите си.
Това прави и бившият американски лобист Джак Абрамоф, който през 2006 г. бе осъден на шест години затвор за корупция. Консорциум от кухи компании бе създаден, за да източи милиони долари от американската здравна програма Medicare.
"Анонимните дружества са това, което обединява всички финансови престъпления, които генерират приходи от корупция, укриване на данъци, наркотрафик", обяснява Стефани Остфелд от организацията "Глобал Уитнес", която се бори срещу корупцията.
Джон Касара, бивш следовател в отдела за борба с финансовите престъпления към Министерството на финансите в САЩ, казва, че властите, проследяващи мръсните пари, често се сблъскват с
непреодолима стена
в Делауер. Той си спомня за случаи, в които са пристигали искания от чужди правителства за проследяване на парични потоци. "Не можехме нищо да направим, ако ставаше дума за замесена куха компания, регистрирана в САЩ - обяснява той. - Дори не сме си правили труда да предприемаме някакви действия, защото това означаваше загуба на време."
След като налагат ограничения на данъчните оазиси в чужбина, американските власти се заеха и с фиктивните компании в САЩ. Администрацията на президента Барак Обама акцентира върху този въпрос в проектобюджета за 2015 г., а членовете на Конгреса често внасят предложения за закони, чиято цел е борбата с кухите компании. "САЩ са една от държавите в света, която е сред
най-големите нарушители на правилата
за създаване на дружества с анонимни собственици", казва сенатор Карл Левин.
Най-новото предложение за закон спечели подкрепата на 31 щатски законодатели в Делауер, които в съвместно писмо призоваха федералните власти да "са достатъчно подготвени", за да разследват финансовите престъпления. "Не искаме от тях да разкриват търговски тайни или патенти. Искаме само да установят истинските собственици на компаниите", обяснява Коуалко. Законодателите призовават да бъде създаден федерален стандарт за регистриране на компаниите, така че един щат да няма предимство пред останалите. Американската бизнес общност продължава да мълчи по този въпрос, оставяйки властите в Делауер да защитават репутацията си и приходите, които получават от таксите за регистрацията на дружества.
"Всички искат да подкрепят усилията на властите в борба срещу финансовите престъпления. Въпросът е как ще бъде постигната тази цел", казва Ричард Гайзенбергер, който е сред ръководните кадри на щата Делауер. Според него трябва да бъде намерено решение на федерално ниво, като подчертава, че регистрирането на дружествата не е проблем, а самите финансови институции, които управляват парите. "Самото регистриране на едно дружество не е свързано с прехвърляне на пари. По-добрият начин да се борим с прането на пари е да изискваме от хората, които работят с парите, да са наясно с кого правят бизнес", настоява Гайзенбергер.