САЩ се наредиха на първо място в света по добив на природен газ, съобщиха световните агенции. Те се позовават на данни от годишния статистически преглед на световната енергия за 2014 г. на "Бритиш петролиъм" (ВР). САЩ се нареждат на първо място в света с дневен добив от 328 млрд. куб.м. Световното потребление на природен газ е около 24% от общата потребявана енергия след петрола - 33%, и въглищата - 30%. През последните 5 г. потреблението на природен газ в САЩ е нараснало с около 20%. Това до голяма степен се дължи на неконвенционални източници - от улавянето на природен газ като вторичен продукт до масовото разработване на шистов газ.
Русия е на второ място след САЩ, следвана от Иран, Катар и Канада. Докато САЩ и Иран потребяват почти толкова, колкото добиват, Русия добива 50% повече от вътрешното си потребление. Тя е на първо място в Европа като доставчик на природен газ и неотдавна стана ясно, че ще разработва сибирските залежи от петрол и газ.
Въпреки че са на първо място в света по добив на природен газ, САЩ са едва на пето място по доказани залежи. Иран е номер 1 в света с 18.2% от всички доказани залежи в света, сочат данни на ВР. Според доклада Русия е на второ място с 16.8% от световните залежи, следвана от Катар и Туркменистан. Към потенциала на Русия трябва да се добавят и залежите в Сибир, които ще се разработват по силата на сключеното наскоро руско-китайско 30-годишно споразумение на стойност 400 млрд. долара. То бе подписано през май т.г. от президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин. Изпълнението на договора за четири години ще стане най-големият строеж в света, каза тогава руският държавен глава. Инвестициите, които ще направят Русия и Китай, са за над 70 милиарда долара.
Само няколко месеца по-късно, на 1 септември т.г., "Газпром" започна строежа на магистралния газопровод "Силата на Сибир", който ще е с дължина от почти 4 хил. км, с капацитет за транзит на 38 млрд. куб. м и ще доставя суровина до руския Далечен изток и Китай. Според Путин "Силата на Сибир" ще помогне за газификацията на руските региони в Сибир и в Далечния изток, а в перспектива ще позволи обединяването на газовите мрежи в страната и пренасочването на енергийните ресурси според световната конюнктура.
Общият обем на инвестициите в строителството на съоръжението и развитието на прилежащата инфраструктура ще достигне 55 млрд. долара, съобщи министърът на енергетиката Александър Новак. "Газопроводът ще позволи не само да се увеличат експортните доставки и да се разшири географията на нашия експорт, но и да се направи още една сериозна крачка в газификацията на собствената ни страна", добави Путин. "След като създадем мрежа от газопроводи тук - в Далечния изток и в Сибир, ние ще имаме възможността да съединим европейската част на газопреносната мрежа с източната. И това дава преимущество за осъществяване на потоци в зависимост от ситуацията на световните пазари - дали на запад повече и по-ефективно, или на изток", обясни руският президент.
Очаква се директните доставки на газ за Китай да тръгнат през 2019 г. Пекин смята да започне своя участък от "Силата на Сибир" в първото полугодие на 2015 г. и да приключи строежа и въведе в експлоатация трасето още през 2018 г.
Отдавна се твърди, че доказаните залежи на конвеционален газ в света при сегашното потребление биха били достатъчни за следващите 50 г. Някои най-нови изследвания, които отчитат неконвенционалните запаси, твърдят, че газ в света ще има дори за 250 години напред. При това шистовият газ не е единственият неконвеционален резерв. Все повече специалисти вярват, че на планетата има повече газ, отколкото се е смятало преди. Всъщност става дума за огромни, неразработвани и неизследвани още залежи от петрол и природен газ по света. Освен в Северна Америка, Русия, Саудитска Арабия и други производители в Близкия изток има огромни, неразработвани още запаси в Южна Америка, Африка и Арктика - не милиарди, а трилиони барели петрол, сочи доклад на университета Харвард, публикуван миналата година. По отношение на петрола документът посочва подводните залежи в басейна Сантуш в Бразилия, в района на Ориноко, Венецуела, в петролните пясъци на Канада, басейна Кванза на Ангола и Северна Дакота и Монтана в САЩ, които "биха могли да са еквивалент на страна от Персийския залив".
Газът вероятно ще играе голяма роля като енергоносител в света следващите 20-30 години. Газови електростанции се строят много активно, предимно като балансиращи мощности при пикове в потреблението на ток, породени от вятърни и соларни централи, или просто при повишено потребление. През 1997 г. властите в САЩ разработват пазарна стратегия за електроенергията и се установява, че най-печеливши се оказват точно газовите централи. Счита се, че природният газ ще изиграе съществена роля до навлизането масово на пазара на ток на новите възобновяеми източници. Природният газ може да замени лесно и горивата в транспорта.
|
|