:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,375
Активни 764
Страници 29,940
За един ден 1,302,066
Тенденции

САЩ станаха №1 в света по добив на газ

Суровината скоро няма да свърши, сочат данни на Международната енергийна агенция
Графика 2
САЩ се наредиха на първо място в света по добив на природен газ, съобщиха световните агенции. Те се позовават на данни от годишния статистически преглед на световната енергия за 2014 г. на "Бритиш петролиъм" (ВР). САЩ се нареждат на първо място в света с дневен добив от 328 млрд. куб.м. Световното потребление на природен газ е около 24% от общата потребявана енергия след петрола - 33%, и въглищата - 30%. През последните 5 г. потреблението на природен газ в САЩ е нараснало с около 20%. Това до голяма степен се дължи на неконвенционални източници - от улавянето на природен газ като вторичен продукт до масовото разработване на шистов газ.

Русия е на второ място след САЩ, следвана от Иран, Катар и Канада. Докато САЩ и Иран потребяват почти толкова, колкото добиват, Русия добива 50% повече от вътрешното си потребление. Тя е на първо място в Европа като доставчик на природен газ и неотдавна стана ясно, че ще разработва сибирските залежи от петрол и газ.

Въпреки че са на първо място в света по добив на природен газ, САЩ са едва на пето място по доказани залежи. Иран е номер 1 в света с 18.2% от всички доказани залежи в света, сочат данни на ВР. Според доклада Русия е на второ място с 16.8% от световните залежи, следвана от Катар и Туркменистан. Към потенциала на Русия трябва да се добавят и залежите в Сибир, които ще се разработват по силата на сключеното наскоро руско-китайско 30-годишно споразумение на стойност 400 млрд. долара. То бе подписано през май т.г. от президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин. Изпълнението на договора за четири години ще стане най-големият строеж в света, каза тогава руският държавен глава. Инвестициите, които ще направят Русия и Китай, са за над 70 милиарда долара.

Само няколко месеца по-късно, на 1 септември т.г., "Газпром" започна строежа на магистралния газопровод "Силата на Сибир", който ще е с дължина от почти 4 хил. км, с капацитет за транзит на 38 млрд. куб. м и ще доставя суровина до руския Далечен изток и Китай. Според Путин "Силата на Сибир" ще помогне за газификацията на руските региони в Сибир и в Далечния изток, а в перспектива ще позволи обединяването на газовите мрежи в страната и пренасочването на енергийните ресурси според световната конюнктура.

Общият обем на инвестициите в строителството на съоръжението и развитието на прилежащата инфраструктура ще достигне 55 млрд. долара, съобщи министърът на енергетиката Александър Новак. "Газопроводът ще позволи не само да се увеличат експортните доставки и да се разшири географията на нашия експорт, но и да се направи още една сериозна крачка в газификацията на собствената ни страна", добави Путин. "След като създадем мрежа от газопроводи тук - в Далечния изток и в Сибир, ние ще имаме възможността да съединим европейската част на газопреносната мрежа с източната. И това дава преимущество за осъществяване на потоци в зависимост от ситуацията на световните пазари - дали на запад повече и по-ефективно, или на изток", обясни руският президент.

Очаква се директните доставки на газ за Китай да тръгнат през 2019 г. Пекин смята да започне своя участък от "Силата на Сибир" в първото полугодие на 2015 г. и да приключи строежа и въведе в експлоатация трасето още през 2018 г.

Отдавна се твърди, че доказаните залежи на конвеционален газ в света при сегашното потребление биха били достатъчни за следващите 50 г. Някои най-нови изследвания, които отчитат неконвенционалните запаси, твърдят, че газ в света ще има дори за 250 години напред. При това шистовият газ не е единственият неконвеционален резерв. Все повече специалисти вярват, че на планетата има повече газ, отколкото се е смятало преди. Всъщност става дума за огромни, неразработвани и неизследвани още залежи от петрол и природен газ по света. Освен в Северна Америка, Русия, Саудитска Арабия и други производители в Близкия изток има огромни, неразработвани още запаси в Южна Америка, Африка и Арктика - не милиарди, а трилиони барели петрол, сочи доклад на университета Харвард, публикуван миналата година. По отношение на петрола документът посочва подводните залежи в басейна Сантуш в Бразилия, в района на Ориноко, Венецуела, в петролните пясъци на Канада, басейна Кванза на Ангола и Северна Дакота и Монтана в САЩ, които "биха могли да са еквивалент на страна от Персийския залив".

Газът вероятно ще играе голяма роля като енергоносител в света следващите 20-30 години. Газови електростанции се строят много активно, предимно като балансиращи мощности при пикове в потреблението на ток, породени от вятърни и соларни централи, или просто при повишено потребление. През 1997 г. властите в САЩ разработват пазарна стратегия за електроенергията и се установява, че най-печеливши се оказват точно газовите централи. Счита се, че природният газ ще изиграе съществена роля до навлизането масово на пазара на ток на новите възобновяеми източници. Природният газ може да замени лесно и горивата в транспорта.
 Графика 1
42
5272
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
42
 Видими 
18 Септември 2014 20:04
това, което не се споменава в статията, е че благодарение на високия добив на газ (напр. зради бума на шистов газ) цените на газа в САЩ са по-ниски от цените в европа, включително и България. ниските цени се отразяват добре на индустрията им (и водят до "реиндустриализация" там). преди време се спомена по форумите тук, че по тази причина например продукцията на химко враца (карбамид) би била по скъпа от продукцията на американски заводи.
18 Септември 2014 20:19
Еми нали заради това измислиха скарването с Русия, а наскоро еропейските "лидери" призоваха конгреса да го освободи като облекчи режима за износ на газ от САЩ. А като ни накарат тихомълком да подпишем и трансатлантическото споразумение вече съвсем ще ни съсипят. остава да им изплатим и външния дълг.
18 Септември 2014 20:24
Разбирам да беа първи по производство на автомобили, електроника или машини а те се хвалят, че копали въглеводороди!

САЩ- суровинен придатък на Мексико и Източна Европа( найс а).......

18 Септември 2014 20:25
Сеизмолози доказаха: Шистовият газ води до земетресения

http://m.standartnews.com/svyat-america/seizmolozi_dokazaha_shistoviyat_gaz_vodi_do_zemetreseniya-254133.html


18 Септември 2014 20:33
Мдааам, както е известно, нито можем да пием, нито да ядем газ...
Натисни тук
18 Септември 2014 20:38
то в статията си пише, че те добиват главно за собствена употреба, едва ли изнасят толкова много за мексико, а и ние има да си мечтаем да дадат и на нас евтин газ ама скоро няма да стане (те са хитри и ще си го пазят за себе си). а за ваше сведение преди и по време на втората световна война сащ са били нещо като саудитска арабия в момента, били са най-големия производител на петрол в света (предполагам пак главно за собствени нужди) и на това се е дължало голяма част от икономическата им сила и богатството им.
18 Септември 2014 20:40
Сигурно заради това Ванга е казала че водата ще изчезна, в смисъл че ще е проблем.
18 Септември 2014 20:54
(снимка: натиснете тук)
Oklahoma’s Earthquake ‘Swarm’ in One Chart
FEBRUARY 14, 2014
Натисни тук
(снимка: натиснете тук)

18 Септември 2014 21:02
Мамка му! Аз доСЕГА си мислех, че лампата се клати от на съседите факинга, пък то било от на сахибита фракинга.
18 Септември 2014 21:07
газта предполагам наистина нито може да се пие, нито да се яде, но за сведение на неинформираните:
газта е основата на химическата индустрия навсякъде по света. например от газта може да се добива водород, от него амоняк и азотна киселина, а от него азотни торове (напр. амониева селитра, карбамид и др.); от газта може да се извличат/произвеждат суровини за производството на полимери (напр. етилен - от него се прави полиетилен, т. е. пластмаси, а колкото и странно да звучи дори и етанол/водка и др.... ; теоретично може да се преработва и до течни горива (бензин, дизел) и други основни суровини за химическата промишленост, ако такива са необходими. т.е. евтиния газ развива химическата индустрия и икономиката , а скъпия газ обратно ги съсипва (това е главната причина например химко враца да не работи - нашия карбамид сигурно ще е по скъп от американския, въпреки че плащат български заплати). Освен това газта е основен енергиен източник, (отоплението с газ е по икономично, но у нас няма инфраструктура), ползва се за гориво за автомобили (по икономично от бензина), и дава по - евтин ток в т.нар. газови централи.............
18 Септември 2014 21:09
Преди да се разсъждава по какъвто и да било начин за природния газ, трябва да се прочете тази фундаментална статия. Натисни тук
После всичко си идва на мястото.
18 Септември 2014 21:26
САЩ се нареждат на първо място в света с дневен добив от 328 млрд. куб.м.

Малко голямо ми се вижда това число за дневен добив.
18 Септември 2014 21:36
Малко голямо ми се вижда това число за дневен добив.


Ти да видиш! Да знаеш нощя к`ъв го вадят
18 Септември 2014 21:40
Газта си е за готвене, а нафтата за топлене. Карам само на бензин
18 Септември 2014 22:05
до лилибей: интересна статия както и да я погледне човек. не съм компетентен по геоложките въпроси и не искам да коментирам, може пък да е прав автора, че не са толкова много запасите от шистов газ.
иначе числата бяха много интересни: добив на конвенционален газ е под 50$ за хиляда кубични метра, в москва го продават на 120$ а на нас ни го дават на над 400$ на хиляда кубика..........
а американците да добиват шистов газ на 150-200$ пак са на далавера.....
ех защо си нямаме ние находища на конвенционален газ........
18 Септември 2014 22:05
Иран е номер 1 в света с 18.2% от всички доказани залежи в света, сочат данни на ВР. Според доклада Русия е на второ място с 16.8% от световните залежи

"Данните" на БП нямат нищо общо с истината. БП е търговска компания и за всичко, което не се отнася до нея, може да си пише свободни съчинения, което и прави.
За руските запаси трябва да се натисне http://www.mnr.gov.ru и да се четат отчетите на руското Министерство природных ресурсов и экологии Российской Федерации. Там се вижда, че доказаните запаси от природен газ на Русия към 31.12.2013 г. са 49,6 трилиона м3, което е 23,61% от световните. Одитират се впрочем от международен одитен комитет.
Ако се търси информация за иранските запаси - 33,6 трилиона м3 - трябва да се свържете с National Iranian Gas Company, NIGC.
Разбира се, може да се получи информация и от международни организации като International Energy Agency, но те публикуват данните на националните органи, пък и не си струва човек да плаща по 550 евро за публикация само за да се убеди, че БП лъже
18 Септември 2014 22:23
доказаните запаси от природен газ на Русия към 31.12.2013 г. са 49,6 трилиона м3,

18 Септември 2014 22:24
Лилибей, много интересна информация, благодаря. Значи, да чакаме "несиметричния" отговор на Русия...
18 Септември 2014 22:48
Айдее....тука пак са полазили руските фенове
Тъгувайте тука, че и по кофти ще ви става...от кога ви повтарям аз че не трябва да ревете как петрола и газа ще свършели, нема такава песен.
А за това как Русия имала, ама не произвеждала--така ще е, и по зле ще става. Щото което беше лесно за помпане се изпомпа. А за да се извадят по трудните за вадене залежи требват две неща дето в Русия са дефицит--знанието как да го стори това, и технологиите за да го стори
Затова и путинката беше навит да дава процент на Бритиш Петролиум и Ексон, само и само да продължи да вади газта...ама с тва пусто ембарго, мое и да поспадне добива още...

За това колко са верни данните на БП--по вервам на частна компания която е отговорна пред акционерите си, отколкото на което и да е руско министерство.
18 Септември 2014 23:26
Горния, crossfit, в тотален дефицит си по информация за производството на газ и залежи в Русия.
И в тотален излишък на НПО опорни точки.
Стягайте се - идат трудни времена за НПО-планктона . Сирия и Украйна са само началото на наказателната акция на дядо Ваня.
18 Септември 2014 23:29
Ъм , и в office 1 на Дондуков, след Младежкия театър, хартията А4 е най-евтина. За пренаписване на биографиите овреме - става.
19 Септември 2014 00:26
За това колко са верни данните на БП--по вервам на частна компания която е отговорна пред акционерите си, отколкото на което и да е руско министерство.

Ти можеш да верваш и в дедо мраз, но:
- фръст: подлистникът BP Statistical Review of World Energy изобщо не е за акционерите на БП. Самите автори поне три пъти повтарят, че е за студенти, журналисти и широка аудитория
- секонд: специално за запасите подчертават, че ползват толкова презираните от тебе официални източници
- търд: виж им понятието за доказани запаси, цитирам го дословно: Proved reserves of natural gas – Generally taken to be those quantities that geological and engineering information indicates with reasonable certainty can be recovered in the future from known reservoirs under existing economic and operating conditions. Тука бих сложил маймунския емотикон, дето го поставяте с рикито, когато нещо е много неясно или на вас не ви е ясно ... рики го слага на всеки постинг ... но няма. Казах го вече с думи прости - свободни съчинения

А за да вкарам малко ред в БП-бозата, ще ти кажа:
на български "доказани" наричаме тези запаси, които руснаците наричат "проучени", тоест от категориите А - 100% изучени и достоверни /казват им също "подготвени"/, В - изучени над 90%, достатъчно за проектиране на разработката и С1 - изучени под 90%, но достатъчно за проектиране на опитно-промишлената разработка. Извън тях са: С2 - предварително оценените запаси, С3 - перспективни ресурси и прогнозните ресурси D1, D2.
Съгласно западната класификация SPE-PRMS, доказаните запаси са с вероятност за добиване 90%, другите класове са вероятни-50 % и възможни-10 %.

Както виждаш, доказаните запаси по руската система са практически идентични на доказаните по западната, независимо от значителните разлики в останалите класове и по-голямата детайлност на руската система. Вижда се също, че ни едната, ни другата имат нещо общо с измишльотините на БП.
19 Септември 2014 00:36
Всъщност за зло или за добро делът на природния газ в енергопотреблението на България е само 12%, а на газ се отопляват по-малко от 2% от домакинствата. Това за сведение на онези, които се притесняват да не останем на студено през зимата.
19 Септември 2014 00:43
П.С. Не казвам, че цялата първа читанка на БП е лимонада; данните за добива, търговията и потреблението са напълно сносни
П.П.С. Преди месеци имаше съобщения, че Националната газова компания на Иран, дето според БП днес-утре ще залее света с газ, е фалирала
19 Септември 2014 00:56
Това за сведение на онези

А за твое сведение, освен пряко газифицираните 2%, още 22% са домакинствата на централно топлоснабдяване с газ. И въпреки, че делът на природния газ в общото енергопотребление е скандално нисък, близо два пъти по-малък от средния за ЕС, то в енергопотреблението на промишлените ни предприятия е около 30%.
19 Септември 2014 08:21
И в момента има добив на газ у нас , който не носи никакви приходи на хазната освен данъците може би. Цената му следва цената на руския газ и не е по-ниска . така че колкото и газ да се открие в България налъмите ни няма да цъфнат лесно.
19 Септември 2014 08:39
ето няколко много интересни статии с информация по темата и как цените на газа в сащ се отразяват на химическата индустрия в европа, вкл. и българия (а цените там в момента са 3-4 пъти по ниски от цените у нас!!):

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/sviat/2014/06/08/2318041_kak_s_shistoviia_bum_sasht_zasenchvat_germanskata/
http://www.investor.bg/analizi/91/a/kak-amerikanskiiat-shistov-gaz-zastrashava-himicheskata-industriia-v-evropa,178240/?page=2
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2013-08-12&article=461330
http://www.dnes.bg/world/2014/08/16/kak-shistoviiat-gaz-zastrashava-himicheskata-industriia-na-evropa.235895,2
http://ureport.bg/32710/2014/09/10/ikonomika/krayat-na-shistoviyat-gaz-mozhe-bi-po-blizo-otkolkoto-mislim/
това е общо за цените на газа у нас:
http://www.168chasa.bg/article.asp?articleid=1550086
http://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%9D%D0%B0%D0%B9-%D0%B2%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%93%D0%B0%D0%B7%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%BC-%D0%B7%D0%B0-%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BE%D1%89%D0%B5-4-%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8_l.a_i.411830_at.1.html
а тази статия е стара и не е актуална (2012г.) но си заслужава да се прочете:
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2012/02/12/1764876_nova_gazova_otrova_za_industriiata/
19 Септември 2014 08:46
газта предполагам наистина нито може да се пие, нито да се яде, но за сведение на неинформираните:
газта е основата на химическата индустрия навсякъде по света. например от газта може да се добива водород, от него амоняк и азотна киселина, а от него азотни торове (напр. амониева селитра, карбамид и др.); от газта може да се извличат/произвеждат суровини за производството на полимери (напр. етилен - от него се прави полиетилен, т. е. пластмаси, а колкото и странно да звучи дори и етанол/водка и др.... ; теоретично може да се преработва и до течни горива (бензин, дизел) и други основни суровини за химическата промишленост, ако такива са необходими. т.е. евтиния газ развива химическата индустрия и икономиката , а скъпия газ обратно ги съсипва (това е главната причина например химко враца да не работи - нашия карбамид сигурно ще е по скъп от американския, въпреки че плащат български заплати). Освен това газта е основен енергиен източник, (отоплението с газ е по икономично, но у нас няма инфраструктура), ползва се за гориво за автомобили (по икономично от бензина), и дава по - евтин ток в т.нар. газови централи.............

Газта предполагам наистина нито е природен газ, нито служи за горните неща, та за сведение на неграмотните:
Газ е в мъжки род. Другото е течност за горене.
19 Септември 2014 09:08
доказаните запаси по руската система са практически идентични на доказаните по западната, независимо от значителните разлики в останалите класове и по-голямата детайлност на руската система. Вижда се също, че ни едната, ни другата имат нещо общо с измишльотините на БП.

две изречения - две лъжи!

този спор вече се е водил, но за задунайците фактите важат само когато обслужват тяхната теза.

все пак:
първо двете системи не са практически идентични - а имат съществени разлики - най-добре това се вижда от сайта на газпром:

На конец 2012 года запасы газа в соответствии с российской классификацией (категории А+В+С1) составили 35,1 трлн куб. м, запасы нефти и газового конденсата — 2,98 млрд т.

Запасы углеводородов Группы «Газпром» по международным стандартам PRMS по состоянию на 31.12.2012

Доказанные и вероятные запасы 23 365,1 ( Газ, млрд куб. м) 808,7 (Конденсат, млн т ) 1 237,7(Нефть, млн т)

http://www.gazprom.ru/about/production/reserves/

ясно се вижда че по международните стандарти запасите на газпром се оценяват на близо 2/3 (или 12 трил. куб.м. газ по-малко и 933,5 милиона тона по-малко нефт и кондензат) от оценката по руските.


второ - т.нар. измишльотини на BP са съставени точно по данни според международната класификация, така, че са абсолютно достоверен източник.
19 Септември 2014 09:10
газта е основата на химическата индустрия навсякъде по света. например от газта може да се добива водород, от него амоняк и азотна киселина, а от него азотни торове (напр. амониева селитра, карбамид и др.); от газта може да се извличат/произвеждат суровини за производството на полимери (напр. етилен - от него се прави полиетилен, т. е. пластмаси, а колкото и странно да звучи дори и етанол/водка и.......
С газта само се палят газовите лампи, ама с газът могат да се пплучат всички тези неща, които ги изброяваш. Разбира се, след като газът се състои основно от метан, първи член на хомоложния ред на въглеводородите,ще могат много неща да се получават, ама дали е икономически изгодно за някои от тях. Етиленът, пропиленът се получават доста по-евтино от нефта. Давай газ за Бургас,
19 Септември 2014 11:02
и се установява, че най-печеливши се оказват точно газовите централи.



A, моля, след американските въглищни централи - Марица!


19 Септември 2014 11:14
Суровината скоро няма да свърши, сочат данни на Международната енергийна агенция


Суровината определено ще свърши много по-скоро, отколкото им се иска, а още по-скоро ще е икономически неизгодно да се добива.

Американският газ от шисти следва да се ползва на место, защото не е удобен за пренос. Втенчването му го оскъпява като доставка до два пъти.

Добивът на шистов газ ще расте, защото по природата на нещата това не е затворен обем с газ под налягане, а трянва с високо налягане породено от вода и 2% отрови да се попука земята и да излезе газът навън, т.е. почвайки веднъж трябва да се дупчи наред докрай. Едно шистово находище за 1 година се изчепрва на 60%, а нормалното на 10%.

Това светло шистово бъдеще озанчава попукване на маса територии годни за живот и селско стопанстои и обръщането им негостоприемна пустош!

Става дума за поредния надуван балон в полза на геополитически интереси и спасяване от фалит на определени американски компании.
19 Септември 2014 11:22
Но докато те си унищожават земята, природата, тровят населението и ги тресят земетресения, Русия просто си го точи по тръби. Кой ще по-добре след 50 години? Найс, с?
19 Септември 2014 11:56
Предполагам, че ако САЩ решат да дупчат пущинаците в Аризона или други подобни места, това няма да е проблем нито за нас нито за тях. Ако обаче решат да дупчат Добруджа или Европа въобще, това ще е печалба за тях и сериозен проблем за нас.
19 Септември 2014 12:33
Грешката е моя, имах предвид разбира се природен газ, а не течната газ за горене.
Иначе природният газ съдържа (необработен) различни количества примеси (етан, пропан , CO2 и.т.н., според различните уикипедии до 30%) които се отделят и може да се използват като суровина за пластмаси итн. Освен това, доколкото разбрах в страни с изобилие на евтин газ е икономично метана да се преработва и до по високомолекулни въглеводороди и да служи за изходна суровина за химическата индустрия.

Ето цитат от руската уикипедия:
Применение

Природный газ широко применяется в качестве горючего в жилых, частных и многоквартирных домах для отопления, подогрева воды и приготовления пищи; как топливо для машин (газотопливная система автомобиля), котельных, ТЭЦ и др. Сейчас он используется в химической промышленности как исходное сырьё для получения различных органических веществ, например, пластмасс.

ето и схема на преработката:
http://en.wikipedia.org/wiki/Natural-gas_processing#Description_of_a_natural-gas_processing_plant

ето как от газ се получават горива и други суровини (метанол):
http://en.wikipedia.org/wiki/Gas_to_liquids
19 Септември 2014 12:49
анастаси сиров 18 Септември 2014 21:26
САЩ се нареждат на първо място в света с дневен добив от 328 млрд. куб.м.

Малко голямо ми се вижда това число за дневен добив.


В същност са 328 млрд. куб. фута (billion cubic feet per day = BCPD), не куб. метра.
Това прави малко над 9 млрд.куб. метра дневно.
19 Септември 2014 13:11
САЩ трябва да започнат да изнасят нефт и газ.
Тогава газената империйца ще пририта набързо.
19 Септември 2014 13:41
В същност са 328 млрд. куб. фута (billion cubic feet per day = BCPD),

Good point !
За някои нашенци /в т.ч. и журналисти/ това футове, това ярдове - все е метри. По лесно им е някак.
19 Септември 2014 13:46
и дава по - евтин ток в т.нар. газови централи.............
това твръдение е вярно само ако сам добиваш природния газ.На всички енергетици е ясно че газов тец е най евтиния като капиталови разходи и най скъпия като оперативни заради цената на горивото - това за Европа и околностите внасящи природен газ. за Русия и други добиващи страни наистина е евтино да добиваш ток чрез газ особено ако централата ти е CCGT.
ВР не меродевен справочник Владигео е прав, по всички други данни най-големите запаси се водят в Русия, на Иран скоро не правен международен одит на запасите,Туркменистан по едвно време се рекламираха като най-мощните в запасите , след направения одит нещо се спихнаха.Катар и Иран(Сверн Доум и Южен Парс( 1/3към 2/3 за иран е площа) ползват едно находище та не се знае кой колко е източил и каква е миграцията на газът. Наскоро когато бях в Катар ,там спецовет почнаха да се оплакват че на някои от сондажите има оводнавне на добивния пласт, явно междуплаството налягане пада.Затова и Катар не смята да увеличава добива. САЩ като толкова добиват ,защо внасят около 80Всм на година от Канада, явно баланса не им излиза,след няколко години като се спихне шестата, какво правим, а точно ниската цена за потребителите е горбокопоча на добива от шисти? То в тяхната енергийна стратегия залагат максим.добив от шисти да 27%от цялото добито количество, ако не открият навреме и разработят конвеционални ще трябва да внасят наново с ЛНГ.
19 Септември 2014 14:37
Упс...
19 Септември 2014 15:55
Ама какво ще рече "конвенционален газ" ?!
Настрадин ходжа и Мариана Христова или некой си Сандов се договорили на основание клипчета от тубата?!

Шистовият газ си е природен газ, без значение "месторождението".
И се добива по начин, еднакъв за сичкия природен газ.
Фракингът просто е вид технология от обичайното сондиране
19 Септември 2014 16:45
Статията е скромна. Можеха да кажат, че САЩ са и отново най-големият производител на петрол. Естествено все някога запасите свършват, но и технологиите се усувършенстват постоянно - нуждата от евтина енергия остава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД