:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,274
Активни 760
Страници 28,839
За един ден 1,302,066

Новината е, че все още имаме лекари

Медиците отиват да работят в чужбина не просто заради парите, а защото в България това става все по-трудно
Снимка: "Сега"
След доста тежко следване на лекаря му е нужна специализация, иначе почти няма какво да работи. Системата на специализациите е толкова издънена и варварска, че доста от младите медици напускат страната още на това ниво.
Лекарите се спасяват от България, периодично предупреждава съсловната им организация. Последно от Българския лекарски съюз изчислиха, че спрямо темпото от по няколкостотин на година, с което медиците напускат страната, след 15 години тук няма да останат лекари.

Твърдението е леко пресилено - според НСИ лекарите у нас са близо 29 000 и ще им трябва малко повече време да емигрират или да се пенсионират до един, но иначе тенденцията и опасенията са в правилната посока - чужбина. Нещо повече - на фона на състоянието на здравната система, финансирането на обществения сектор и цялостната обществено-политическа ситуация у нас е изумително, че едва 500-600 лекари годишно заминават да търсят по-добър живот и че те масово търпят дългогодишните издевателства и все по-успешни опити за съсипване на здравеопазването.



Защо бягат?



Доста погрешно е да се смята, че лекарите не желаят да работят в България, защото заплащането е ниско - в сравнение с други държави и в сравнение с това у нас. Бедни лекари в България почти няма - обикновено размахваните фишове с по 600-800 лв. заплата или са казуистика, или просто са само част от дохода. Естествено, с малки изключения, няма и богати лекари. Обикновено медиците изкарват в общи линии прилични пари - 2 хиляди лева месечно, да речем. Не е много, не е като в Дубай и Германия, но не е и бедност, която сама по себе си да накара някого да търси прехрана в чужбина.

Въпросът обаче е как се печелят тези пари и какви са перспективите пред един лекар в България. След доста тежко следване на лекаря му е нужна специализация, иначе почти няма какво да работи. Системата на специализациите е толкова издънена и варварска, че доста от младите медици напускат страната още на това ниво, защото в масовия случай трябва да си плащат, за да специализират, а дори да не си плащат, не получават особено възнаграждение за труда, който полагат, докато специализират.

След заветната специализация възможностите, грубо казано, са няколко. Който е избрал да стане личен лекар, се обрича на бумащина и изстискващо всякакъв ентусиазъм общуване със здравната каса, практикуването на медицина е сведено до минимум. Лекарят в доболничната помощ, особено ако работи към медицински център, е в малко по-добра позиция, но малко са тези, които учат 10 години, за да практикуват в поликлиника. Голяма част от тях работят и в болниците. Класическата държавна или общинска болница все още представлява гнездо на оси, от което връзкарският манталитет не може да бъде изкоренен. Не може, защото прекалено често той се основава на система от малки или по-големи корупционни схеми. Да, те биха могли да осигурят допълнителен доход за всеки в болницата, но колкото и странно да звучи за някого - не всички искат да си хранят семействата, като се унижават с рушвети, пликчета с пари и мазнене пред шефа. През 2014 г. е нормално да съществува концепцията или поне илюзията, че можеш да напреднеш в професията с работа, работа и още работа.

Поради остарелия си и корупционен характер обществените болници нямат особен стимул и да се развиват, да карат лекарите си да учат най-новите практики. А когато



перспективата за развитие клони към нула,



мотивацията или бързо умира, или се насочва другаде, в случая - в чужбина. За капак и обществените средства, с които се финансират болниците, са малко и пак щяха да са малко, дори и от тях да не се крадеше и една стотинка. Но за сметка на това се отпускат срещу безкрайно безумни критерии и протоколи за лечение, чиято основна функция като че ли е да пречат на тези, които отиват на работа, за да практикуват медицина, а не за да крадат и лъжат.

За по-съвременно устроените лекари има и частни болници, но пък там в масовия случай медицината е на по-задно ниво, водеща е търговията.

На фона на това в последните години общественото мнение беше съзнателно настройвано срещу лекарите - с недомислени и напълно неверни обвинения и с гръмки заглавия за заплати от по 35 000 лв. (така и не се разбра кое точно е нередно в това сърдечен хирург да има висок доход). Пациентите бяха научени да мразят лекарите и сега остават крайно скандализирани, когато им се отвръща по подобаващ начин.

От друга страна, самата лекарска професия съвсем не е леко занимание - изисква много работа, огромна отговорност, жертви в личен план и подлага на адски стрес. Не случайно "белите" държави постоянно търсят лекари - и там желаещите да се обрекат на тази професия постоянно намаляват въпреки осигурените по-подобаващи пари и условия на работа.

И не на последно място - лекарите се махат просто защото могат, както го правят инженерите, IT специалистите, финансистите и изобщо хората с конвертируеми професии. Това е естествено за глобалния свят - богатите общества си купуват и осигуряват най-доброто, а за бедните пречките да бъдат купени отпадат една след друга. В днешно време, особено в Европа, е лесно просто да си кажеш "Писна ми!" и да отидеш другаде. Най-лошото на този нов ред е, че в бедните и неуредени държави остават "лошите" специалисти, хората, които нямат стимул и капацитет да променят статуквото.



Как България да задържи лекарите си?



Ясно е, че изграждането на що-годе поносима здравна система, която да бъде и приемлива работна среда за медиците, е процес, който отнема десетилетия - все пак за толкова години преход ние дори още не сме унищожили напълно здравеопазването си, а може да се предположи, че обратният, съзидателният процес, ще отнеме повече време. Каква точно да е системата, е въпрос на обществен, икономически и политически консенсус, който в момента изглежда отчайващо далечен - не може да се очаква от правителства, които не изкарват пълен мандат, камо ли да го повторят, да създадат каквото и да било. Затова перспективите са единствено и само лоши.

Лоши са и защото - колкото и да е невероятно - здравната ни система още не е ударила дъното и има какво тепърва да се обърква и проваля. Тоест т.нар. електорат все още има лесен и относително евтин достъп до що-годе квалифицирана медицинска помощ, благодарение на което политиците и управляващите системата гледат на нея само като на добър източник за кражби и облаги. Едва когато сегашните млади и кадърни лекари окончателно се изнесат, а старите се пенсионират, едва когато българската здравна система стане по-лоша от афганистанската, ще започнем да вземаме мерки. Стига, разбира се, да са останали неизбягали в чужбина пациенти.
33
3151
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
18 Септември 2014 21:37
това нали вчера го писаха. вчера бяха 400 напуснали, днес станаха 500-600. вчера посочих че всичко което пишат не почива на факти, днес пак се продължава.
29 000 лекари за малка и бедна страна като българия са прекалено дори много.
авторът би могъл да се поизантересува колко плащат специализантите в САЩ и тогава да наприча варварска нашата система. защо да е варварска? защото трябвало да си плащат за обучението. българите никак не обичат да си плащат собствените разходи-нито парно, нито ток, нито чистачка, нито асансьор, нито образование, нито здравеопазване. все някой друг да им плаща. 'имал си бол пари , платил си', казал бай ганьо на иваница граматиков на будапещенската гара. повече от 100 години, а манталитетът си е същият. ако се промени тогава ще има и по хубав живот.
18 Септември 2014 22:20
като брой лекарите в българия са прекалено много. в разпределението е проблемът. докато в софия през седмица се открива нова болница, то дори в някои от областните центрове няма специалисти. скоро и за апандисит ще се ходи от силистра до софия. и аман с тези лобистки публикации. не е случайно, че постоянно някъде бият представители на бялата мафия.
18 Септември 2014 22:45
не е случайно, че постоянно някъде бият представители на бялата мафия.

А, бийте си, бийте, пък след някоя и друга година ще ходите на врачки да ви леят олово и на знахари да ви церят с билки....
18 Септември 2014 23:11
Тези дни по нашия край затвори една големичка практика. На колежката явно и писна, щото иначе не е толкова амортизирана! 2500 пациента трябва да и търсят нов лекар по никое време и част от тях цъфнаха пред моя кабинет. Това което ме порази е как повечето от тези хора са твърдо убедени, че ми оказват голяма чест с желанието си да се запишат при мен. Да можете да им видите физиономийките, когато им обяснявам, че са в голяма грешка, особено на онази 1/3, на които директно отказвам. На колко различни варианта на релликата "Ма докторе, АЗ СЪМ ЗДРАВНООСИГУРЕН, нали ще получаваш пари за мен!" се наслушах и на какви оцъклени мутри се нагледах, когато учтиво им отговарям нещо от рода на "Аре бегай от тука".
19 Септември 2014 01:54
"НСИ: 29 000 лекари" Щеше да е интересно НСИ да извади и някаква разбивка по възрастови групи. Но надали имат такава. Предполагам поне 8- 10 хил. от тези 29 са в пенсионна възраст или не работят професията си. От останалите поне 40% са надхвърлили 50 годишна възраст. Така че до 10-15 години в България ще има интересни промени в медицината и в отношенията пациенти лекари, причинени от чисто биологични фактори. Дано да съм жив да ги видя.
19 Септември 2014 04:07
Welcome in the Jungle , guys !
And , by the way - Cheers
19 Септември 2014 08:06
Средният брутен доход на лекар работещ в Б-я за месец е около 1100лв. С работа на няколко места и извънреден и нощен и всякакъв труд. Не влизат рушвети. Така , че статията се обезмисля защото се базира на двойно по-високи доходи.
19 Септември 2014 08:11
Така де,обществото е разрешило великодушно на лекарите си да работят на по 3 места,за да изкарат "добрите"2000 лв/месец/,пък те неблагодарниците бягали...Човек,работещ на 3 места не е сфективен на нито едно от тях.Да не говорим за радостите в семейството от такова работно време.Затова например немските лекари бягат по скандинавията-заплащането е сходно,ама натоварването на север е мнооого по-малко.Всеки има нужда от почивка, и средства,с които да я прекара както намери за добре.Обществата,които нямат пролеми с текучеството на медицински персонал са открили,че за лекар на едно работно място трябва да се плащат най-малко 3 СРЕДНИ работни заплати за съответната страна.За специалисти-около 4-5.При сестрите това съотношение е 2-3.Универсално важи за Европа.Просто е,ама трябва да се проумее от данъкоплатците.И от управляващите,че трябва да се "отглеждат"данъкоплатци,а не потребители на помощи от бюджета.Ама това е друга тема.Бъдете здрави!!!
19 Септември 2014 08:15
Вече ми омръзна тая дъвка с бюгащите лекари. Не разбрахте ли , че точно на такива никой няма да съчувства. Като са решили да бягат, прав им път, но да възстановят с лихвите парите , ктоито държавмата е дала за обучението им. Повярвайте ми , не са никак малко !
19 Септември 2014 08:38
Като са решили да бягат, прав им път, но да възстановят с лихвите парите , ктоито държавмата е дала за обучението им. Повярвайте ми , не са никак малко !

Да ти кажа ли, че преди да решат да забегнат, са си ги изработили и платили стократно при условията на работа и заплащане тук?
Които изкарват парите си не като лекари, а като дистрибутори и прочие сателитни дейности, не бягат - няма нужда.
19 Септември 2014 08:57
VOCI, на местния диалект * Cheers * значи * Благодаря *.
19 Септември 2014 08:59
Пикачу, !
Също и за инженерите!!!
19 Септември 2014 09:14
Още много бой има да ядете, балкански серсеми такива, докато ви дойде акълът в дебелите чутури!
19 Септември 2014 09:44
Денеб, като им излиза скъпо и неизгодно, що не завършат медицина у САЩ ? Да видят как ще връщат студентски кредити докато им побелеят зелките.
19 Септември 2014 09:50
Хипократ2006
19 Септември 2014 09:54
Хипократ 2006:
Да можете да им видите физиономийките, когато им обяснявам, че са в голяма грешка, особено на онази 1/3, на които директно отказвам. На колко различни варианта на релликата "Ма докторе, АЗ СЪМ ЗДРАВНООСИГУРЕН, нали ще получаваш пари за мен!" се наслушах и на какви оцъклени мутри се нагледах, когато учтиво им отговарям нещо от рода на "Аре бегай от тука"
Докторе, нещо сериозно си се объркал и бъди благодарен, че пациентите ти не си знаят правата и не търсят адвокат.
Записването при и отказването от личен лекар става служебно през РЗОК.
Няма такова нещо "Аре бегай, не та ща за пациент"!
19 Септември 2014 10:00
По брой на лекари на глава от населението, особено по някои специалности, България е на едно от първите места в Европа. Бюджета на НЗОК обаче е на едно от последните.

Според всички правила на пазарната икономика това води до намаляване на доходите им. Но нали искахте пазарна икономика? Защо сега искате бюджет от държавата? Отваряйте частни кабинети, сложете си цена, достойна за вашия труд, напр. преглед 100 лв, апендикс - 2500, раждане - 5000 и т.н., обслужвайте клиенти ако има и живейте доволно и щастливо.

Какви са тия протести за държавни пари, какво е това чудо?! Изглежда социалистическия начин на мислене е толкова дълбоко заложен в демократична и пазарна България, че няма изкореняване.
19 Септември 2014 10:11
Като сметнеш 7 милиона души на 29000 доктора (да не ги наричаме лекари, щото не всички са такива) се падат около 242 души на доктор. Ха СЕГА мислете, не са чак толкова много, само дето има известно неравномерно разпределение и натрупване в 4-5 населени места.
19 Септември 2014 10:19
На всеки 100 хиляди българи се падат 393 медици при средно 333 за Европейския съюз. На 100 хиляди българи се падат по 663 болнични легла, докато средната стойност за ЕС е 545. Зъболекарите са 92 на 100 хиляди у нас, докато в ЕС са 66/100 000.
Натисни тук

Пазарна иконимика - предлагането надхвърля търсенето, даже спрямо Европа...
Какво следва от това, всички знаем, само социалистически мислещите капиталисти се правят че не знаят и реват за още държавен бюджет...
19 Септември 2014 10:19
Още много бой има да ядете, балкански серсеми такива, докато ви дойде акълът в дебелите чутури!

Много хубаво изказване! Според мен авторът му е сложна и противоречива личност, силно емоционална, с мъжкарско самочувствие и скрита агресивност. Особено впечатления ми правят изразните средства: "серсеми" и "чутури". В съчетание с "балкански" и с "дебели" епитетите достигат върха на чувствителността, бележат края на агресията и началото на нейното уталожване като докарват чувство на удовлетворение и спокойствие: "Ама как им го зачуках на тия!"
19 Септември 2014 10:26
Вече ми омръзна тая дъвка с бюгащите лекари. Не разбрахте ли , че точно на такива никой няма да съчувства. Като са решили да бягат, прав им път, но да възстановят с лихвите парите , ктоито държавмата е дала за обучението им. Повярвайте ми , не са никак малко !


Чудесно, тези гадни търтеи не разбраха ли, че те не са висококвалифицирани специалисти, а слуги на обществото и трябва да си плащат, за да обслужват разни седящи по цял ден на компютъра. Които са много по-ценни от тях, защото по цял ден споделят мъдрите си мисли във форума. И разбира се трябва да са щастливи и усмихнати, като ги обслужват.

Нали ако се въведе платено обучение, една част от тези, които нямат пари, а желаят да бъдат лекари ще се откажат и ще завършат маркетинг, ХР, ПР и други, явно, по- полезни специалности. Други ще заминат за чужбина да учат, доста българи учат медицина, примерно в Германия, ще останат децата на богати родители. А след това, ако иска да напусне не можеш да го спреш. Ще се забрани на лекарите да напускат страната, докато не си платят ли? Или след това ще се опитват да ги съдят в Англия или Германия? А дори и тези, които останат, тъкмо ще си вземат специалност, ще натрупат опит, и ще са по-конвертируеми на запад( ако изобщо додрапат до специалност). Ще си изработят бързо парите, взимайки пари под масата от пациенти, продавайки някой имот, кола.....И тъкмо, когато вече са изградени специалисти ще забегнат навън, или ще идат в някоя частна клиника, където най-много да оперират хемороиди, но за много повече пари. Да не говорим, колко изобщо ще зарежат медицината и ще заработят към фармацефтичните фирми. А чакащите квалифицирана медицинска помощ, ще събират пари чрез смс, за да ходят да се лекуват в Турция.

А какво правим със сестрите? И те ли да си плащат, за да работят "изключително уважаваната си тук, платена, ненатоварваща и желана работа".
19 Септември 2014 12:01
Han-чо,прав си,ама до някъде.Прехвърлянето е служебно,ама без подписа на лекаря ,формуляра е невалиден!Я опитай да накараш Хипократ да те вземе за пациентп и да си сложи подписа под формуляра за избор! Ще получиш словесна популярна комбинация от три пръста!И не бих го упрекнал,че е отказал да запише нагло комуне като теб,дето само безплатни тарикатлъци са му в главата!
19 Септември 2014 12:07
Хипократ2006Още много бой има да ядете, балкански серсеми такива, докато ви дойде акълът в дебелите чутури!


Уви, това е типичният манталитет на българският лекар...
19 Септември 2014 12:27
Много читава статия , явно автора е черпил информация от хора детайлно запознати със ситуацията във здравеопазването.***
19 Септември 2014 12:42
2010 г . бюджетът на здравеопазването е 1,7 млрд. лв.. Лошо, протести, лекарите бягат !
2014 г. бюджетът на здравеопазването е 3 млрд лв. Още по-лошо, лекарите са в поза "нисък сткарт " още при връчването на дипломите.
И това при намаляващо население, висок брой на лекарите на глава население и т.н.
Къде отиват тия пари ?
Питайте фармацевтичната мафия, която е в здрава симбиоза с действащите медици . Те дори вече не го крият, считат, че е в реда на нещата.
19 Септември 2014 13:18
Han, ето ти една официална статистика от Евростат. Натисни тук
По брой на лекари на 100 000 души сме наравно с Испания, Чехия и Швеция, пред нас са Гърция, Италия, Австрия, Холандия, Португалия и т.н. (стр. 77)
Брой на медицински сестри на 100 000 души - на ПОСЛЕДНО място в ЕС 420/100 000. За сравнение - Дания 1240/100 000. (стр. 79)
Брой на болничните легла на 100 000 души - пред нас са Германия, Австрия, Белгия, Полша, Латвия, Франция (стр. 87)
По разходи за здравеопазване - като абсолютна стойност и процент от БВП делим си последното място с Румъния (стр. 105) и това Натисни тук
19 Септември 2014 13:53
Прехвърлянето е служебно,ама без подписа на лекаря ,формуляра е невалиден!Я опитай да накараш Хипократ да те вземе за пациентп и да си сложи подписа под формуляра за избор!
В нормативните актове пише друго:
ЗАКОН ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
Чл. 35. Задължително осигурените имат право:
1. (изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г.) да получават медицинска помощ в обхвата на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК;
2. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) да избират лекар от лечебно заведение за първична медицинска помощ, сключило договор с РЗОК;

НЗОК - Права на пациента. Избор на общопрактикуващ лекар
• Здравноосигурените лица имат право свободно да избират лекар в лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП), както и лекар по дентална медицина (зъболекар) в лечебно заведение за извънболнична дентална помощ (ИСП) на територията на цялата страна. Изборът на лицата е личен.
Мнението на личния лекар дали иска даден пациент няма никаква юридическа стойност.
Другото са легенди и митове.
19 Септември 2014 14:05
Weed, както си посочил, имаме доста лекари при най-ниския бюджет в Европа.

По правилата на пазарната икономика, за да нарастнат доходите им или трябва да намалее броят им, или да увеличат доходите си сами. Акцентирам върху "сами", защото това е проблем на съсловието, а не на обществото, според парадигмата на пазара, която следваме от 25 години.

Е, при това положение защо искат увеличаване на бюджета на НЗОК, вместо да отворят частни кабинети и болници, където срещу съответните суми да лекуват?

Полека лека ще стигнете до извода, че пазарни "принципи" плюс медицина не водят до нищо добро...
19 Септември 2014 15:48
Защо тези уважаеми г-да лекари непрекъснато мрънкат за заплати??? Като се изключи отчасти София,останалата основна част от работещите в страната се трудят за заплати под или доста под средната за БГ,като същите те в по голямата си част произвеждат основното количество БВП.Каква е разликата м/у квалифициран лекар и квалифициран инженер,че последния да работи за половината от заплатата на" г-син доктора"???И защо турските студенти ,учещи в чужбина са със стипендия от държавата и са длъжни да се върнат и да работят 6 год.в Турция ,а БГ студентите държавен прием да нямат никакви задължения към държавата,която е плащала 5-6 год.за обучението им???
19 Септември 2014 17:55
4efko

Я уточни за какви стипендии от турската държава пишеш. Идеята да плащат на студенти да учат медицина в чужбина е абсурдна, при наличие на добри медицински ВУЗ-ове в страната. А и да не са, как така ще решат едните да се мъчат в местните университети, а други на държавни пари да учат навън. Пълна глупост. Скандалът, който имаше предната година с признаването на дипломите на завършилите в България турски медици, беше донякъде свързан с идеята турското ръководство, тези студенти да си учат в родината, а на навън. Ако ми говориш за специализация в чужбина на вече завършили и работещи лекари, това е съвсем друго. Да стигнем ние до там
19 Септември 2014 18:36
За съжаление бях твърде зает да лекувам (доколкото мога) пациентелата днес, та затова не можах да се включа по-активно. Тъй като е вече време за новия брой на Сега и форумът ща замре, ще добавя само следното: Тръпна да видя как някой чиновник ще ме принуди да лекувам неспешни пациенти, с които не желая да влизам в служебни взаимоотношения, при това в собствения ми частен кабинет, купен с кредит от банката и за когото имам нотариален акт! Толкоз!
19 Септември 2014 20:21
2. (изм. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 18.12.2009 г.) да избират лекар от лечебно заведение за първична медицинска помощ, сключило договор с РЗОК;


Бе то и аз имам право да избирам булка, но това не значи, че всяка избрана от мен булка е съгласна с избора ми

Та в тоя ред на мисли е добре да се погледне договорът, който се сключва между лекаря и НЗОК.
20 Септември 2014 01:30
Караколю:
"НСИ: 29 000 лекари" Щеше да е интересно НСИ да извади и някаква разбивка по възрастови групи. Но надали имат такава. Предполагам поне 8- 10 хил. от тези 29 са в пенсионна възраст или не работят професията си. От останалите поне 40% са надхвърлили 50 годишна възраст. Така че до 10-15 години в България ще има интересни промени в медицината и в отношенията пациенти лекари, причинени от чисто биологични фактори. Дано да съм жив да ги видя.


Право в десятката!

До 2008 се публикуваха данни за 28 500 лекари в България и моята майка (на 73 г.) беше в този списък, т.е. - в списъка са всички завършили медицина лекари в България на всякаква възраст. След като майка ми почина през 2008, нормално е да не вече е в него. Та, от 2008 до 2014 лекарите били станали 29 000? Ами явно лекарите измират по-бавно, от колкото завършват нови (и едните, и другите не са много).

А след като през 2008 г. и аз напуснах България, и мен ме водят в същия списък. Според официалните съобщения пък, страната напускат годишно минимум по 400 лекари, което прави за 7 години (2008-2014) минимум 2800 лекари. Обаче тази бройка изопще не поклаща ентусиазирано нарастващата бройка на лекарите в България.

Лъжовно спокойствие, някак на мъртвец лъха от такъв списък, в който бодряшки са включени лекарите след пенсиона възраст и лекарите, напуснали България.

Само заради факта, че са били някога и по някое време действащи лекари в България.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД