:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,116
Активни 591
Страници 21,681
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Добрите от романа

Калин Донков
Ти да видиш... Нещо ми хареса да се вторачвам в собствения си занаят - направо не мога да повярвам. Правило ми е да се държа настрана от задълбаването в процесите, пък и в общоприетите практики в писателството. По-малко научавай, повече откривай сам е работният ми девиз, ако въобще съм имал девиз и ако съм спазвал нещо подобно "над белия лист". Почти суеверно съм се предпазвал да науча някои трикове и готови техники - веднъж, че убиваш нетърпението и отваряш вратата за навика и рутината, и втори път - че познанието внася отегчение и отнема изненадата на писането. Други мислят различно, някои - и обратно, но с това не ме опровергават. Да запазиш в себе си нещо от начинаещия писател е мъчна работа, а и труден е за удържане въпросният начинаещ: трябва да свикнеш с него, той пък - с тебе, а пък всяко привикване е опасно за перото. Тези почти мистични вярвания и нагласи не са важни за вас, те в крайна сметка съвсем справедливо не ви интересуват. Имат смисъл само като обяснение защо съм тъй често (и редовно) респектиран от онова, което понякога съвременни автори разкриват около "правенето" на своите книги.

С любопитство чета именниците и благодарностите, които предхождат или завършват десетки съвременни романи. От тях научавам колко различно се труди колегията по света, какви литературни сили са мобилизирани около тяхното създаване, какви експерти, консултанти, съветници, редактори и рецензенти превиват гръб над страниците, какви литературни агенции събират и трупат фактически материал, изследват темата отвътре и отвън. Бих се разпрострял и повече върху тая внушаваща страхопочитание технология, но читателят може да я познава и по-добре от мен. Не крия, че съм смаян от мащаба на подобни литературни фабрики, но и се чудя откъде се вземат средства и размах за такива внушителни проекти. (Сега наистина схванах понятието "проект" като действително изражение на литературния процес, а не само като злоупотреба с купешки термини, колкото да не се излагаме с простонародното "книга".) Разсейва се представата за писателя като пленник на белия лист, уединен и посветен на Н.В. Текста в подобаваща на занаята му самота. Авторите на подобни книги днес ми се рисуват повече като бригадири на внушителна група от сътрудници и помощници, призвани да превърнат "проекта" в "продукт". В този смисъл бележките, с които такива книги започват или завършват, са нещо като отчет за работата на бригадата и за приноса на всеки в съдържанието и формата на готовата книга.

Дали този производствен метод иде да прекрати



ерата на писателите самотници,



е въпрос, който възниква от само себе си, но мисля, че отговорът му не е във възможностите на вашия колумнист. Предмет на днешните "Нерви и утехи" е един многозначителен нюанс, забелязан тъкмо в предговори и послеслови на романи, които ми попаднаха напоследък. Интересът ми към този непознат автор възникна след инцидента с пътническия боинг в небето над Украйна. Някаква препратка в интернет ме насочи към него - описал е подобни загадъчни авиокатастрофи, с предполагаеми ракетни удари и логичните след това операции за прикриване на истината. Операции, смъртоносни за всеки, който се опитва да разследва или дори само любопитства. Американецът Нелсън Демил е представен с обичайните извадки от вестникарски отзиви като "един от най-четените американски писатели", "неоспорим майстор на трилъра"и т.н. На български е преведен солидно - десетина романа. Е, точно към два от тях открих прибавени списъчета на мъже и жени, които са направили дарения, за да бъдат назовани герои на книгите с техните имена. Не дарения на автора, не и на издателството, нито за финансирането на някоя литературна награда, а обикновени благотворителни спомоществования на различни болници, институции и организации. За социални, научни, здравни, образователни нужди. Например: на музея "Люлка на авиацията", на фондация "Намисли си желание", на клуб "Момчета и момичета" от Ойстър Бей, на образователния център "Варайъти чайлд". Или: на Лонгайландското лутеранско училище, на Асоциацията на болните от мускулна дистрофия, на гимназията "Шаминейд", на фонда "Кантър Фицджерълд" в помощ на роднините на жертвите от удара срещу Световния търговски център, на Лонгайландски музей на децата, на кооперативното целодневно училище "Розлин Тринити"...

Авторът Демил благодари на тези "благодетелни и обществено активни" хора и се надява, че ще харесат своите втори самоличности на герои от романите му, ще се забавляват с приключенията им по страниците и ще продължат да подкрепят благородни каузи.

Един писател е решил



да отбележи група "благодетелни и обществено активни" граждани,



да насърчи със своите си писателски средства отзивчивостта и щедростта в обществото. Дава имената им на своите герои, не на главните (повечето от тях са постоянни и вървят от книга в книга), но не и на злодеите, доколкото забелязах. Хората, които са изпратили чекове в полза на страдащи, на болни, на скърбящи, виждат имената си между кориците на една кримка, изпитват гъдела на един друг живот, живот на литературен герой, в свят на опасности и премеждия, на престъпление и наказание, на страсти и победи - живот, който всеки жадува и до който те се докосват единствено по причина на своето благородство. Намирам, че в това има нещо необикновено и вълнуващо, нещо, което липсва в нашия свят и което не може да се появи без определено ниво на ценности и отношения в обществото. И ако в романа изобилието на положителни герои доскучава, в живота е точно обратното - не омръзват. Дори - не достигат. И докато писателят не може да плоди положителните образи до безкрай, то в живота за доброто и благородното не би следвало да има предел.

И за писателя, и за читателя остава вълнуващият въпрос: ако такива добри, милосърдни и щедри хора могат, макар и само с имената си, да "влязат" в една книга, то дали не би могло от нашите книги такива "положителни" мъже и жени да "излязат" в живота, където нуждата от тях става все по-драматична и неотложна? И ще могат ли те да живеят с нас - такива, каквито сме?
Снимка: БГНЕС
"И за писателя, и за читателя остава вълнуващият въпрос: ако такива добри, милосърдни и щедри хора могат, макар и само с имената си, да "влязат" в една книга, то дали не би могло от нашите книги такива "положителни" мъже и жени да "излязат" в живота, където нуждата от тях става все по-драматична и неотложна? И ще могат ли те да живеят с нас - такива, каквито сме?". На снимката - по инициатива на библиотеката при читалище "Просвета 1927" във Варна и с помощта на доброволци бе направена къщичка за книги и поставена в парка на варненския кв. "Аспарухово" на алеята до детския кът.
9
6547
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
18 Септември 2014 23:37
Не е много по темата, но ми напомни.
Винаги съм се чудил как се е озовало името Виктор Пасков в "Гробище на домашните любимци" на Стивън Кинг.
19 Септември 2014 00:36
Намирам, че в това има нещо необикновено и вълнуващо, нещо, което липсва в нашия свят и което не може да се появи без определено ниво на ценности и отношения в обществото.
Как една държава на 2 века и половина достигна това ниво на ценности, и как / кога и защо една държава на 13 в. изгуби своите!
19 Септември 2014 01:20
Държавата на 13 века упорито дълбае към ценностното ниво на държавата на 2,5 века.
19 Септември 2014 01:59
в живота за доброто и благородното не би следвало да има предел


Дай Боже, да доживеем и в България такъв начин на мислене и доброделие!
19 Септември 2014 11:18
такива "положителни" мъже и жени да "излязат" в живота, където нуждата от тях става все по-драматична и неотложна? И ще могат ли те да живеят с нас - такива, каквито сме?

19 Септември 2014 14:15
В последните сто и кусур години България е просто протекторат и нищо друго. От тук и нивото ни - било в литература, живопис, театър, - ако изобщо го има. А как пишат онези не ми дреме изобщо.
21 Септември 2014 21:10
Ако последните 100 г. сме били протекторат, то от 1878 до 1914 какво сме били? А през вековете преди това какво сме бивали на кумани, татари, турци, гърци и латинци? А от сега нататък къкво ще бъдем? Между другото, "протекторат" все пак означава и че получаваш някаква протекция.
Но думата ми е, че не сме били баш протекторат, това едно, и че сме имали добра литература и изкуство, както и наука и техника. Към момента, а и в обозримо бъдеще, ще способстваме на другите народи да си развиват науката, техниката, културата, изкуството и литературата.
Уви, така е сега, който от сегашните читатели на "Сега" остане тук след и доживее до след 50-60 г., ще види какво ще стане. Или, както сега се казва, какво ще се "случи". Дано съм лош пророк, нали, Калине?
А в българските книги се срещат и реални имена. Дали са си плащали хората? Лично на мене това хич не ми харесва. Литературата трябва да обобщава. Никакви частни случаи! Те са за очеркистите, изминат етап.
21 Септември 2014 21:23
И още: горко на този народ, чието милосърдие трябва да се откупува като с индулгенция. Даваш някой долар (ако имаш доволно) и си признат светец, добротворец. Потеже ми се случи да работя с т. нар. "доброволци" на Корпуса на мира и труги техни организации, да ви споделя: идва с жена си, получава всичко освен заплата (комуникации, преводач, квартира и храна, пътуване из страната и почит и уважение от аборигените). И малко джоб парасъ, колкото моята заплата тогава от 300-350 лв. сегашни пари Беше 95-99 гг.
От 7-8 години са дошли едни, които сами себе си наричат на български "старейшини", млади момчета мормони. Учат български предварително, културти и възпитани. Някои нашенци ги заплашват с бой, може и да са ги били някъде. Аз ги питам кой се Джек Лондон, Уйлям Сароян, Джеймс Мередит, Рахманинов, Стоковски, Ървин Бърлин, Ъптон Синклер, Джералд Мур, Томпсън-Сетън и други, с които имена съм отрасъл, а те гледат умно.
Без да питам защо са били толкова дълго време негрите, от граждани на това общество уроци по милосърдие или доброто не ми трябва. Как е рекъл един нашенец "само, знайте, за парата!"
22 Септември 2014 21:07
Ако последните 100 г. сме били протекторат, то от 1878 до 1914 какво сме били?

Да му се чудиш на акъла на такова!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД