С любопитство чета именниците и благодарностите, които предхождат или завършват десетки съвременни романи. От тях научавам колко различно се труди колегията по света, какви литературни сили са мобилизирани около тяхното създаване, какви експерти, консултанти, съветници, редактори и рецензенти превиват гръб над страниците, какви литературни агенции събират и трупат фактически материал, изследват темата отвътре и отвън. Бих се разпрострял и повече върху тая внушаваща страхопочитание технология, но читателят може да я познава и по-добре от мен. Не крия, че съм смаян от мащаба на подобни литературни фабрики, но и се чудя откъде се вземат средства и размах за такива внушителни проекти. (Сега наистина схванах понятието "проект" като действително изражение на литературния процес, а не само като злоупотреба с купешки термини, колкото да не се излагаме с простонародното "книга".) Разсейва се представата за писателя като пленник на белия лист, уединен и посветен на Н.В. Текста в подобаваща на занаята му самота. Авторите на подобни книги днес ми се рисуват повече като бригадири на внушителна група от сътрудници и помощници, призвани да превърнат "проекта" в "продукт". В този смисъл бележките, с които такива книги започват или завършват, са нещо като отчет за работата на бригадата и за приноса на всеки в съдържанието и формата на готовата книга.
Дали този производствен метод иде да прекрати
ерата на писателите самотници,
е въпрос, който възниква от само себе си, но мисля, че отговорът му не е във възможностите на вашия колумнист. Предмет на днешните "Нерви и утехи" е един многозначителен нюанс, забелязан тъкмо в предговори и послеслови на романи, които ми попаднаха напоследък. Интересът ми към този непознат автор възникна след инцидента с пътническия боинг в небето над Украйна. Някаква препратка в интернет ме насочи към него - описал е подобни загадъчни авиокатастрофи, с предполагаеми ракетни удари и логичните след това операции за прикриване на истината. Операции, смъртоносни за всеки, който се опитва да разследва или дори само любопитства. Американецът Нелсън Демил е представен с обичайните извадки от вестникарски отзиви като "един от най-четените американски писатели", "неоспорим майстор на трилъра"и т.н. На български е преведен солидно - десетина романа. Е, точно към два от тях открих прибавени списъчета на мъже и жени, които са направили дарения, за да бъдат назовани герои на книгите с техните имена. Не дарения на автора, не и на издателството, нито за финансирането на някоя литературна награда, а обикновени благотворителни спомоществования на различни болници, институции и организации. За социални, научни, здравни, образователни нужди. Например: на музея "Люлка на авиацията", на фондация "Намисли си желание", на клуб "Момчета и момичета" от Ойстър Бей, на образователния център "Варайъти чайлд". Или: на Лонгайландското лутеранско училище, на Асоциацията на болните от мускулна дистрофия, на гимназията "Шаминейд", на фонда "Кантър Фицджерълд" в помощ на роднините на жертвите от удара срещу Световния търговски център, на Лонгайландски музей на децата, на кооперативното целодневно училище "Розлин Тринити"...
Авторът Демил благодари на тези "благодетелни и обществено активни" хора и се надява, че ще харесат своите втори самоличности на герои от романите му, ще се забавляват с приключенията им по страниците и ще продължат да подкрепят благородни каузи.
Един писател е решил
да отбележи група "благодетелни и обществено активни" граждани,
да насърчи със своите си писателски средства отзивчивостта и щедростта в обществото. Дава имената им на своите герои, не на главните (повечето от тях са постоянни и вървят от книга в книга), но не и на злодеите, доколкото забелязах. Хората, които са изпратили чекове в полза на страдащи, на болни, на скърбящи, виждат имената си между кориците на една кримка, изпитват гъдела на един друг живот, живот на литературен герой, в свят на опасности и премеждия, на престъпление и наказание, на страсти и победи - живот, който всеки жадува и до който те се докосват единствено по причина на своето благородство. Намирам, че в това има нещо необикновено и вълнуващо, нещо, което липсва в нашия свят и което не може да се появи без определено ниво на ценности и отношения в обществото. И ако в романа изобилието на положителни герои доскучава, в живота е точно обратното - не омръзват. Дори - не достигат. И докато писателят не може да плоди положителните образи до безкрай, то в живота за доброто и благородното не би следвало да има предел.
И за писателя, и за читателя остава вълнуващият въпрос: ако такива добри, милосърдни и щедри хора могат, макар и само с имената си, да "влязат" в една книга, то дали не би могло от нашите книги такива "положителни" мъже и жени да "излязат" в живота, където нуждата от тях става все по-драматична и неотложна? И ще могат ли те да живеят с нас - такива, каквито сме?