:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,669,063
Активни 633
Страници 11,628
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Може ли даскал да е хубав

Бойко Ламбовски
Моя позната ми обърна внимание върху статия на образователна тема, която не бях чел, публикувана в "Уебкафе" и препечатана във в. "Сега". Там от разказа на авторката става видно, че професор Милена Цанева се изявила на някой си изпит като лют средновековен схоласт, защото прекъснала изпитван младеж с яростен възклик: "Вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете!" Това преди двайсетина години.

Поучудих се, защото познавам професор Цанева като възпитан и сдържан човек. Зачетох материала със смесица от удивление и лека развеселеност. Научих, че студенти чакали в 8.30 професора да ги изпитва, като пиели "кафета в пластмасови чашки", че професор Цанева дошла "с вече отегчена походка и видимо недобро настроение", че авторката влязла да я изпитват и се опитвала да не забелязва "трохите от току-що схрускани вафли" по лицето на асистента на професор Цанева, освен това асистентът явно бил ял още и "наръфана мазна принцеса", чиито остатъци му били на бюрото.

Каква наблюдателна госпожа, отбелязах аз. Дочетох текста, за да науча какви проблеми имали децата й, докато стигна до основния извод -



нашето образование плодяло роби



Щото не давало на питомците да мислят. Този есеистичен и патетичен римейк на авторката г-жа Касимова по Another brick in the wall на "Пинк Флойд" ми доказа за сетен път, че има области, в които всеки се смята за компетентен. Те са образованието и футболът (за мъжете). Да оставим засега футбола в покой и поразсъждаваме още за образованието, защото всички - за зло или добро, сме негов продукт.

Не съм имал честта да бъда студент на професор Цанева. И не съм присъствал на въпросния изпит, така че по конкретния случай няма да се разпростирам. Кулинарните детайли също не са ми важни ("пластмасови чаши", "трохи от току-що схрускани вафли", "наръфана мазна "принцеса", ау - вопиющо безобразие би трябвало да е. Сигурно студентите следва да пият предизпитни кафета от порцеланови филджани. Пък асистентът не да знае и може предмета си, но да се концентрира с глад и имидж стайлинг преди изпит. Но нейсе.)

Нека само вметна, че съм се явявал на сигурно над 80 изпита в живота си, а ми се е случвало нееднократно да бъда и в ролята на изпитващ. Затова фразата "Вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете!" не ме възмути. Дори извадена от контекста. Мисълта, разбира се, е изключително важно човешко постижение, но във всяка образователна програма има обем знания, които са безусловно задължителни. И ако се явяваш на изпит по таблицата за умножение или по българската азбука, а не ги знаеш, мен не би ме интересувало какво мислиш за математиката. И за грамотността. Ако те изпитвам, де. Бих се заинтригувал, примерно, от проницателната мисъл на даден отрок за "Под игото" едва когато се убедя, че отрокът е прочел романа. Иначе по-полезно и за двама ни би било да си говорим за футбол.

Всъщност не въпросната статия е основен обект на размислите ми. А продължаващата да се стеле над нашите образователни концепции и практики гъста концептуална мъгла. Струва ми се, че не знаем какво искаме от образованието. Нито какво образование искаме. Говоря за стратегия, която да следваме десетилетия и векове, след като имаме национален консенсус по нея, разбира се.

Като отзвук от дискусии в чужди системи периодично, най-вече около 15 септември и 24 май, се изстрелват публицистични тези, групирани около два полюса в методиката на педагогиките ни. Единият, общо казано, е, че трябват повече строгост и дисциплина, а другият - повече свобода и стимулиране на "творческия дух". В министерството се пишат обемисти отчети, програми и схеми. Учениците обаче карат по своя схема - да избутаме. Тенденцията е, че намаляват като общ брой по демографски причини и се върви натам, че висшето ни образование скоро ще остане с по-малко кандидати за него, отколкото



са дипломите, които предлага



Понякога си мисля, че май искаме от образованието само едно нещо - да ни бави децата, докато сме на работа. Неверието в собствените ни възможности за организация в образователната сфера стигна патологични измерения. Не знам дали обърнахте внимание на дивенето, улулюкането, неприличните възторзи и комплексарските предложения, които се изсипаха като ниагарски водопад под снимка на някоя си учителка в интернет. Учителката заслужи това внимание към себе единствено с простия факт, че е млада и прилично изглеждаща. Това искрено изуми публиката. Как може така!?

Тази реакция показва, че сме обсебени от идиотски стереотип: да си млад и хубав може само в някоя от лайфстайл кудкудяканиците по телевизора. Пък ако си даскал, си стар, грозен, зле облечен, глупав и диктатор. Евентуално с трохи от вафли по бузите...

Това ни е проблемът всъщност. Наскоро познат ми разказа за образованието в Китай. Дори най-висшите министерски служители субординационно се слагат по-ниско от професора, от преподавателя, от учителя. Вежливо му изучават вкусовете и го засипват с ритуални армагани. Защото учителят е Учител - още от времената на Конфуций и Лао Дзъ. Много важен човек. VIP направо. Който свързва националните хилядолетия с тънката нишка на знанието. По-важен от земеделеца. По-важен от чиновника. По-важен от воина. А свързаните национално хилядолетия изграждат националното самочувствие. Националното самочувствие пък има сила и воля да издигне знанието на пиедестал.

Свързани неща. С разни последствия всъщност. Включително последствието кой изгрява, кой залязва и всичко останало.

39
9282
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
22 Септември 2014 19:31
22 Септември 2014 20:06

Училището като държавен гардероб с раздаване на тапии...
----------------
Сайтът на Генек
22 Септември 2014 20:09
За поука авторе, да знаеш като пишеш, че и преди тебе са писали, в случая Йордан Йовков, във "Вечери в Антимовския хан":
- Лошо плащат на учителите - каза тя и погледът й ходеше по оръфаните крачоли и изтрити лакти на Палазова. - А може би имате и близки да издържате, майка, може би?
22 Септември 2014 20:12
"Нека само вметна, че съм се явявал на сигурно над 80 изпита в живота си, а ми се е случвало нееднократно да бъда и в ролята на изпитващ. Затова фразата "Вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете!" не ме възмути. Дори извадена от контекста. Мисълта, разбира се, е изключително важно човешко постижение, но във всяка образователна програма има обем знания, които са безусловно задължителни. И ако се явяваш на изпит по таблицата за умножение или по българската азбука, а не ги знаеш, мен не би ме интересувало какво мислиш за математиката."
***
Нека и аз само вметна скромно, че това е един отмалкото случаи когато мнението на автора се покрива с моето. Двата ми постинга под съответната статия доказват това. Ще натъртя обаче, че около 10 ноември се навъдиха многознайковци, които смятаха, че да ги изпитваш е нищо по-малко от комунистически диктат. И че с "мислене" и "свободна инициатива" могат да бъдат професионалкисти без дори да знаят таблицата за умножение. Медици - бизнесмени със семестриален алъш-вериш в Турция!?
***
"Всъщност не въпросната статия е основен обект на размислите ми. А продължаващата да се стеле над нашите образователни концепции и практики гъста концептуална мъгла. Струва ми се, че не знаем какво искаме от образованието. Нито какво образование искаме. Говоря за стратегия, която да следваме десетилетия и векове, след като имаме национален консенсус по нея, разбира се."
***
Тук автора ми заприличва на онези студенти. И каква ще да е тази стратегия дето е по-добра от установената? Допълвам, не знам каква е днешната стратегия, но знам, че преди и около 10 ноември България се славеше с образованието си в не една област. Ако студентите имаха достъп до информация тогава, какъвто евентуално имат днес никаква друга стратегия не би им била нужна.

П.С. Винаги съм смятал изучаването на политически дисциплини в медицината или инженерните дисциплини за загуба на време. Разбира се всеки който желае може да изучава КОнфуцийй и Лао-Дзъ наптример, но не и за сметка на генетика или съпротивление на материалите.
22 Септември 2014 20:25

22 Септември 2014 20:35
Бойко Ламбовски
22 Септември 2014 20:57
Дори най-висшите министерски служители субординационно се слагат по-ниско от професора, от преподавателя, от учителя. Вежливо му изучават вкусовете и го засипват с ритуални армагани. Защото учителят е Учител - още от времената на Конфуций и Лао Дзъ. Много важен човек. VIP направо. Който свързва националните хилядолетия с тънката нишка на знанието. По-важен от земеделеца. По-важен от чиновника. По-важен от воина.
22 Септември 2014 21:04
Добро есе на Бойко, бравос!

Дядо ми, царство му небесно, казваше: "Отдясно на Господ стоят родителите, а отляво - Даскала, Попа и Лекаря. Първият се грижи за знанието, вторият - за душата, а третият - за тялото." Това, разбира се, е било преди историческия материализъм. Сега, с малки изключения, и даскалите, и поповете, и лекарите са други.

А що се отнася до заглавието "Може ли даскал да е хубав", взето самО по себе си, мога да отговоря утвърдително - да, и още как! Всички, които ме познават (а те са доста в тоя форум), одма ще потвърдят правотата на думите ми.
22 Септември 2014 21:29
Господин Ламбовски, !
22 Септември 2014 21:40
Както почти всеки път, !
22 Септември 2014 21:54
От десетилетия общувам с проф. Цанева и това най-етичният, толерантен и деликатен човек, когото познавам. Намерила аФФФторката върху кого да си избива комплексите. Коя е впрочем тая лейди.
П.П. На всяко изречение, извадено извън контекст, може да се придаде смисъл, точно обратен на намерението, с което е изказано.
22 Септември 2014 22:00
Много е хубаво да има солидарност и другарите по хранилка да се подкрепят взаимно!
22 Септември 2014 22:11
Далеч съм от системата на образованието, НО , господин Ламбовски!!!
22 Септември 2014 22:21
Упадъкът на образованието ни е от последните 25 години и той има една главна и много точно установима причина - днешната конституция на България.
Учението е преди всичко труд, но трудът и на Учителя, и на Ученика е твърде важен и твърде тежък, за да бъде стоварен единствено върху плещите на тези две социални групи, които сами по себе си са твърде слаби. Затова в Конституцията от 1971 година* бе предвидена специалната им закрила и подкрепа, като започнете от
Член 39
(1) Възпитaниeтo нa млaдeжтa в комунистически дух e зaдължeниe нa цялoтo oбщecтвo.
(2) Сeмeйcтвoтo, училищeтo, дъpжaвнитe opгaни и oбщecтвeнитe opгaнизaции пoлaгaт ocoбeни гpижи зa интeлeктуaлнoтo, нpaвcтвeнoтo, ecтeтичecкoтo, култуpнoтo и физичecкoтo paзвитиe нa млaдeжтa, зa нeйнoтo тpудoвo възпитaниe и пoлитexничecкo oбpaзoвaниe.
(3) Млaдeжтa ce пoлзувa c ocoбeнa зaкpилa.

минете през конституционната защита на самите обществени организации в чл. чл. 10 и 11 и свършите със задълженията на народните съвети по оношение на образованието.

Всичко това бе правилно и всичко това бе ликвидирано към 12 юли 1991 година.
Затова и "стратегиите" след това не струват хартията, на която се пишат. За какви стратегии може да става дума, когато ги забранява основният закон?
Стратегии, почит и всичко останало, уважаеми г-н Ламбовски, има в китайския основен закон и затова бъдещето е на Китай и на страните като него, а ние сме просто отмиращ вид.

---------------------------------------------------
* Ето го текстът Натисни тук. Побързайте да го свалите, защото на официалните сайтове вече можете да намерите Конституцията "от 1971 г." само в безобразно осакатената й, направо противополжна на оригиналната, версия от 1990 г.
22 Септември 2014 22:38
Уж не бе новина,пък чифт цици и (ако питаш мен-съвсем нормална) уж къса пола са тема цяла седмица.
22 Септември 2014 23:07
Бойко Ламбовски

Тази реакция показва, че сме обсебени от идиотски стереотип: да си млад и хубав може само в някоя от лайфстайл кудкудяканиците по телевизора. Пък ако си даскал, си стар, грозен, зле облечен, глупав и диктатор. Евентуално с трохи от вафли по бузите...

Ми така си е. Такива са ни стереотипите.
22 Септември 2014 23:43
Наскоро познат ми разказа за образованието в Китай. Дори най-висшите министерски служители субординационно се слагат по-ниско от професора, от преподавателя, от учителя. Вежливо му изучават вкусовете и го засипват с ритуални армагани.Защото учителят е Учител - още от времената на Конфуций и Лао Дзъ. Много важен човек. VIP направо.


Никак не ми допада чуждопоклонничеството, особено от вида - един познат ми каза. Най ми е забавно че китайският учител бил Учител още от времето на Лао Дзъ. Авторът свенливо пропуска културната революция в Китай и какво точно се е случило с учителите там.

Милиони ученици и студенти, организирани в екипи започват да търсят „чудовища и демони“ сред преподавателския състав, университетското ръководство, а след това местните и общински власти, които се опитват да защитят преподавателите. Обявените за класови врагове са унизявани и подигравани. Разпускането на 26 юли 1966 г. на учениците от всички училища и университети за шест месеца улеснява разгулния живот и привлича допълнително 50 милиона учащи се в червената гвардия на студентите.

Натисни тук
22 Септември 2014 23:46
Тази реакция показва, че сме обсебени от идиотски стереотип: да си млад и хубав може само в някоя от лайфстайл кудкудяканиците по телевизора. Пък ако си даскал, си стар, грозен, зле облечен, глупав и диктатор.


За съжаление не е стереотип, а статистика. Реакцията към хубавата учителка е само и единствено потвърждение на тази статистика. А статистиката е следствие на отношението и на държавата, и на обществото, към образованието. Отношението на държавата е видно от процента от БВП, отделян за образование. Отношението на обществото е видно от коментарите по предходния факт. Отделно е и управлението на този малък процент от БВП.
22 Септември 2014 23:48
ей,едни квачки писнаха че даскалицата на първолаците е заинтересувала бащите им-просто майката на първолака е била по-смачкана от учителката.После обсъдиха дали пазвата и е подпълнена и колко санта над коляното е приличието.Уж не бе новина а задълбахте чак у Конфуций....трудно се лови черна котка в тъмна стая,особено ако котката я няма.
22 Септември 2014 23:56
Авторът да бъде така добър да сподели с непросветените си читатели какъв точно ще е светът след сто години, моля. Явно знае, след като ще чертае стратегии за векове напред. Работата на комунистическата образователна система даваше добри резултати. При комунизма. С комунистическите методи. Условията се промениха - системата не(ще). Тя и работата на комунистическата милиция даваше добри резултати. При комунизма. С комунистическите методи. И като заговори авторът за буквите и познаването им, ей тая негова думичка
воина
леко ме притеснява, от гледна точка на буквознанието, де.
22 Септември 2014 23:56
Ето я оригиналната статия Натисни тук
Според мен, детайлите, които г-жа Касимова споделя с нас, само допринасят за достоверността на разказа й. Всеки, които "се е явявал на сигурно над 80 изпита" би трябвало за знае, че такива дребни (но убедителни) детайли рядко се запазват свежи в спомените ни. В случая, значимостта на епизода е запечатила цялата атмосфера на изпита. Дали само ми се струва, че осмиването май не се е разминало и на Pink Floyd.

Искам да Ви обърна внимание на един друг детайл
... След десетина минути на празния изпитен стол пръв сяда един от най-умните ми колеги. Говори стегнато, тихо и смислено, а още след второто изречение ...


Значи, най-смелият и най-подготвен е поел своята отговорност. За всеки опитен преподавател, това трябва да е било очевидно. Забележете, че истеричните крясъци са отправени именно към този студент. Ако той не е заслужил правото да мисли, то кой от нас и кога ще го заслужи.
Да, посланията на Pink Floyd са съвсем актуални и е много жалко че има хора, които се съмняват в тях.
23 Септември 2014 07:58
Не очаквах от г-н Ламбовски толкова непочтено изопачаване на статията на г-жа Касимова, която той иначе не би прочел, дори препечатана във в. СЕГА, но една позната му обърнала внимание.

Странна ми беше и общо взето негативната нагласа към нея на форумци, за които имах друга представа, та я препрочетох.

Полуцитатите-полупреразкази винаги са ме отвращавали, а случаят е точно такъв. Внушението за „лют средновековен схоласт” по адрес на проф. М. Цанева си е на г-н Ламбовски, такова нещо в статията на г-жа Касимова няма. Има и съществена разлика между „прекъснала изпитван младеж с яростен възклик”, както е писал г-н Ламбовски, и „прекъсва с въпрос, той прави пауза от няколко секунди, поема си дъх…”, както е в статията на г-жа Касимова (не я познавам).

Така или иначе, тук става дума за оправдаване на фразата „Вие не сте тук да мислите!”, казана в учебно заведение в какъвто и да е контекст и извадена от контекст - независимо от верността на разказаната история с изпита.

Обосноваването на забраната за МИСЛЕНЕ с долнопробни примери като нуждата от ЗНАЕНЕ на таблицата за умножение или на българската азбука показва нивото на 80-те изпита, на които се е явявал г-н Ламбовски.
23 Септември 2014 10:32
Simeonee
23 Септември 2014 07:58
......

Обосноваването на забраната за МИСЛЕНЕ с долнопробни примери като нуждата от ЗНАЕНЕ на таблицата за умножение или на българската азбука показва нивото на 80-те изпита, на които се е явявал г-н Ламбовски

Абе, Simeonee,
Ти не прочете ли това:
Упадъкът на образованието ни е от последните 25 години и той има една главна и много точно установима причина - днешната конституция на България.
Учението е преди всичко труд, но трудът и на Учителя, и на Ученика е твърде важен и твърде тежък, за да бъде стоварен единствено върху плещите на тези две социални групи, които сами по себе си са твърде слаби. Затова в Конституцията от 1971 година* бе предвидена специалната им закрила и подкрепа, като започнете от
Член 39
(1) Възпитaниeтo нa млaдeжтa в комунистически дух e зaдължeниe нa цялoтo oбщecтвo.

За къде е младеж, без възпитание в комунистически дух?!?!
23 Септември 2014 10:59
Мисълта, разбира се, е изключително важно човешко постижение, но във всяка образователна програма има обем знания, които са безусловно задължителни. И ако се явяваш на изпит по таблицата за умножение или по българската азбука, а не ги знаеш, мен не би ме интересувало какво мислиш за математиката.

Знанията ако не са осмислени и разбрани не струват пет пари!
Дори таблицата за умножение изисква мислене, а не просто папагалско запаметяване...
Интересно ми е обаче какви знания по литература е искала професорката от студентите.
23 Септември 2014 11:16
За статията като цяло
Но това "... висшето ни образование скоро ще остане с по-малко кандидати за него, отколкото са дипломите, които предлага" какво означава? Така е в нормалните държави, в които няма планова икономика и планово образование. Предлагането е по-голямо от търсенето и така се ражда конкуренцията, а от тук и се повишава качеството на продукта, пък бил той и образователен. Ще цитирам моя приятел Д. Вълчев, който сравни този "феномен" за една сутрешна водеща с предлагането на дрехи в магазина - те трябва да са винаги повече от жлаещите да ги купят.
Другото е от лукавия!
23 Септември 2014 11:46
Определено предпочитам позицията на Ламбовски пред тази на Касимова. В защита на казаното от проф. Цанева ще кажа, че образованието е преди всичко придобиване на знания и едва след това култивиране на умение да мислиш, т.е - да прилагаш на практика усвоените знания.

Примерно в математиката - първо трябва да научим питагоровата теорема, а след това - да решаваме задачи, като я прилагаме.
23 Септември 2014 11:48
повторение, съжалявам
23 Септември 2014 12:05
YES! YES!
"Така е в нормалните държави, в които няма планова икономика и планово образование"

От това винаги ме е било най-много страх.

"Нашият поручик Маковец винаги ни казваше: "Без дисциплина, тъпанари, не може, без нея ще вземете да се катерите по дърветата като маймуни. А службата, идиоти с идиоти, ще ви направи хора." И не е ли вярно? Представете си някакъв парк, да речем, на Карлака, и на всяко дърво по един войник без дисциплина. От това винаги ме е било най-много страх."
23 Септември 2014 14:12
воина
леко ме притеснява, от гледна точка на буквознанието, де.


Доколкото си спомням, точно тази думичка е с дублетна форма. Та недей да се притесняваш твърде много. Ако пък не ми вярваш, Натисни тук
23 Септември 2014 14:16
Знанията ако не са осмислени и разбрани не струват пет пари!
Дори таблицата за умножение изисква мислене, а не просто папагалско запаметяване...


Нещо повече, за да запомниш таблицата задълго, е добре да не я помниш наизуст
23 Септември 2014 14:22
В защита на казаното от проф. Цанева ще кажа, че образованието е преди всичко придобиване на знания и едва след това култивиране на умение да мислиш


Нещата трябва да се случват успоредно. Придобиването на знания трябва да е чрез мислене, в противен случай няма как да ги прилагаш на практика. В края на краищата знанията са продукт на мисленето, а не обратното.
23 Септември 2014 14:31
във всяка образователна програма има обем знания, които са безусловно задължителни

Авторе ( ), ти си безподобен задунаец и ретроград.
23 Септември 2014 14:50
Образоваността е това, което остава, когато забравиш наученото
23 Септември 2014 17:06
Simeonee 23 Септември 2014 07:58



Твърдите "Полуцитатите-полупреразкази винаги са ме отвращавали, а случаят е точно такъв. Внушението за „лют средновековен схоласт” по адрес на проф. М. Цанева си е на г-н Ламбовски, такова нещо в статията на г-жа Касимова няма. Има и съществена разлика между „прекъснала изпитван младеж с яростен възклик”, както е писал г-н Ламбовски, и „прекъсва с въпрос, той прави пауза от няколко секунди, поема си дъх…”, както е в статията на г-жа Касимова (не я познавам)."

Цитат от статията в СЕГА
И точно в този миг, по някаква необяснима причина госпожа професорът тропва с ръка върху масата и със спираща дъха ярост изкрещява: "Колеги, вие не сте тук да мислите! Вие сте тук да знаете. Ще мислите, след като се дипломирате!"...


Простете за въпроса, отвращавате ли се от себе си???
23 Септември 2014 17:22
за споделените размишления и най - вече : "....във всяка образователна програма има обем знания, които са безусловно задължителни. И ако се явяваш на изпит по таблицата за умножение или по българската азбука, а не ги знаеш, мен не би ме интересувало какво мислиш за математиката. И за грамотността...."
23 Септември 2014 17:50
Г-н Ламбовски!
Коментирахме я темата и преди и някой много хубаво напомни - как се учи чужд език? Ами има си неща, които трябва да се знаят, пък мисленето, дай боже, и да се появи. Ей на, аз като студентка се явявам на изпит по английска литература - 17-18 век. Джон Милтън, Изгубеният Рай, тухла отвсякъде, време няма. Изчитам добросъвестно всичко, което е написал проф. Минков (невероятен ерудит, жалко, че не го заварихме, беше пенсионер), наизустявам цитати и откъси от произведението, това някъде към 2-3 през нощта. На сутринта съм на изпит, познайте, единият от въпросите - Джон Милтън. Започвам да говоря упоително и ерудирано. Свършвам с този въпрос, другите не помня какви бяха и иде време да свърши изпитът - преподавателката ми подава книжката, усмихва се и казва: " И все пак, колега, добре ще е да прочетете Изгубеният рай!". На мен гемиите ми потъват, излизам, не смеейки да отворя книжката. Отвън отварям - о, изненада, имам отличен! Трябва ли да казвам, че седнах и изчетох "Изгубеният рай". Та така със знаенето и мисленето.
23 Септември 2014 19:34
как се учи чужд език? Ами има си неща, които трябва да се знаят, пък мисленето, дай боже, и да се появи


Да де, само че имаше един израз, че трябвало да почнеш да "мислиш" на езика... А това е именно осмислянето, а не назубрянето, на всички граматически зависимости за да можеш да се изразиш правилно. Това се постига с упражнения, т.е. с решаване на задачи, т.е. с мислене, а не със зубрене.
23 Септември 2014 23:42
Ще ме прощаваш, Гошо, ама съм филолог по чужди езици, пък и с езикова гимназия преди това - за да стигнеш до граматиката, където трябва да мислиш, са нужни думи, а думите се учат наизуст, няма друг начин!
26 Септември 2014 17:48
Като отзвук от дискусии в чужди системи периодично, най-вече около 15 септември и 24 май, се изстрелват публицистични тези, групирани около два полюса в методиката на педагогиките ни. Единият, общо казано, е, че трябват повече строгост и дисциплина, а другият - повече свобода и стимулиране на "творческия дух".


А каква е пречката тези две концепции да съществуват паралелно една до друга?
Така може да се оцени след време, коя методика, какви предимства и недостатъци има спрямо другата. Поне в големите градове това би било възможно, а и в малките може да се подлага на гласуване от жителите, как иска мнозинството от тях да бъдат обучавани и възпитавани децата им.
А относно дискусията за знанията и мисленето, тези две функции на мисловната дейност са неизменно свързани. За да възникне абстрактното мислене, на мозък му е необходимо известно количество инпут: знания, информация, на базата на които той изгражда модели и ги пренася върху непознати явления. Абстрактно мислене, без реален и проверен инпут крие потенциал да се превърне в заболяване.
От друга страна, трупането на знания, без те да бъдат интегрирани в някакъв матрикс от познания е много трудоемко, неефективно и дори нездравословно. А за да се интегрират знанията, те трябва да бъдат анализирани, сравнявани с вече познатото и т.н.., т.е. нужна е мисловна дейност.
Всъщност, мозъкът разчленява информацията на минимални съставни части, които се разпределят в различни центрове и "научаването" се състои в това, да бъдат изградени правилните нервални връзки, така че при нужда, мозъкът да събере отделните части в правилното "едно". Именно това е и ключът към абстрактното мислене. Нервните клетки могат да подреждат отделните компоненти, като срички, във всевъзможни комбинации и да тестват тяхната правилност и своята изобретателност . 15 повторения средно са нужни, за да бъде записана информация в дълготрайната памет.
Разнородните и противоречиви показания на свидетели на престъпления са един от фрапиращите примери, какви фантасмагории може да натвори мозъкът за кратко време и колко относителна е истинността на явления, в които хората се кълнат, че са възприели !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД