Реформаторите са най-решени да използват преференциалните възможности, които ще покажат коя партия колко тежи в коалицията. |
гражданите се оказаха по-умни, отколкото политиците смятат
На евроизборите около 45% от хората се възползваха от свободата да поразбутат партийния пъзел. За тези избори 40% имат такива намерения, а 23% твърдо са решили, че ще гласуват с предпочитание към даден кандидат, показва последният сондаж на "АФИС". Очакванията на социолога Юрий Асланов са, че тези проценти ще бъдат надминати и на 5 октомври ще наблюдаваме много по-сериозно преференциалното гласуване. "Общо взето, партийните върхушки се притесняват от преференцията. Не мога да преценя на този етап доколко с основание и доколко - не, но преференцията се възприема от хората като нещо ново, престижно и модерно", коментира Асланов пред "Сега".
Тенденция хората да преподредят листите са забелязали и други социолози, което показва, че гласоподавателят осъзнава
в какво оръжие може да се превърне преференцията
Най-сериозни поддръжници на пренареждането си остават избирателите на Реформаторския блок. Изненадващо на второ място се нареждат симпатизантите от ДПС, отчете "АФИС". И докато в средите на десния избирател това е израз на последователност и вярност към правото на личен избор - справка евроизборите, когато преференциите за Светослав Малинов избутаха Меглена Кунева, то за ДПС подобна проява изглежда направо революционно.
Асланов има своето обяснение и то е в разграничаването между намерения за гласуване и избор в деня на вота. "Декларираните намерения са по-скоро израз на добро и лошо, на това, което е престижно. А преференцията в рамките на сугестията "добро-лошо" се приема като "добро", тълкува той решимостта на електората на Местан. И понеже преференцията е модерна, анкетираните привърженици на движението отговарят, че ще я приложат. Нещо, което социологът изобщо не вярва да се случи на 5 октомври. Просто защото електоратът на ДПС спазва стриктно партийната дисциплина.
Въпросът с реформаторите обаче не стои така. Пренареждането на листата е принцип, който се спазва стриктно и показва тежестта на партиите. Използването й на евровота бе ясен знак за успеха на ДСБ и изненада Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева, което се ползваше според социолозите с по-голяма подкрепа. Сега самата Кунева взема мерки и усилено агитира освен за Реформаторския блок и за лична подкрепа. Самата подредба на листите с представители на различни партии предполага ожесточена битка. Най-видима е тя в София. В столичния 24-ти МИР например водач е Петър Москов (ДСБ), втори е представителят на Гражданския съвет Гроздан Караджов, трети - бившият председател на СДС Мартин Димитров. В 23-ти МИР пък битката ще е между водача в листата лидера на СДС Божидар Лукарски и втория Атанас Атанасов от ДСБ. В 25-и МИР веднага след Кунева е видният общински съветник от ДСБ Вили Лилков. Затова не е случайно, че както и на евровота, бившият лидер на ДСБ Иван
Костов отново призова да се използва преференциалния вот
"Преференциалният вот ще покаже коя партия в РБ е по-силна. Това е шанс да се проверят политиките, които се защитават в РБ, защото има различни линии - на г-жа Кунева, на г-н Лукарски и на останалите партии. Личният вот ще покаже колко тежи всеки от кандидатите да бъде лидер на РБ и да бъде фактор в следващия кабинет", смята Костов. И подчерта, че лично той ще се възползва от правото си на преференциален вот. Костов гласува в 23-ти МИР, където водач е Лукарски. В интервю за "Мениджър" пък сподели, че би агитирал свои приятели да гласуват за Гроздан Караджов в 24-и МИР. В случая няма интрига, защото Петър Москов трудно може да бъде изместен заради "защитата" на водача на листата, прокарана в закона по искане на ДПС. По-скоро е знак за консолидация на партийния вот като застраховка срещу изненади от кандидати от други партии в коалицията. Самите кандидати също активно агитират за преференциален вот в социалните мрежи, в телевизионни интервюта и срещи с електората, като са си изработили и специални рекламни материали и клипове.
Не толкова драматично изглежда положението в ГЕРБ,
където на думи възхваляват преференцията, но сигналите към структурите са съвсем еднозначни - за монолитно гласуване на спуснатите от централата. Изненади обаче винаги могат да се случат. Освен това Бойко Борисов обясни, че преференцията е много хубаво нещо. "Нито мен ще обидите, нито партията", заяви той. Ако вземем например 23-ти МИР в столицата, ще видим, че вторият в листата Димитър Главчев е значително по-популярен от първия Александър Ненков. Дори на третия в подредбата Валентин Николов, който бе в борда на АЕЦ "Козлодуй", изглежда, няма да му е трудно да се справи с Ненков. В Русе пък здравното острие Десислава Атанасова е поставена на трето място след Пламен Нунев и Светлана Найденова. ГЕРБ използва и друга стратегия - премести верни свои кадри на други места. Пример в това отношение е Вежди Рашидов, който преди се състезаваше от кърджалийската листа. Негова голяма гордост е, че успя. Сега обаче на тази карта е несигурно да се залага - затова скулпторът бе преместен на избираемо място в Пловдив, а популярната в южния град Цвета Караянчева е поставена начело на листата.
В дъното на електоралната класация според нагласите да се използва възможността за преподреждане се оказаха социалистите. "В БСП е нисък делът на твърдо решилите да се възползват от това право, но, струва ми се, във вътрешнопартиен план реално не е така", коментира данните си Асланов. И докато симпатизантите на ДПС се чувстват длъжни да заявят, че ще използват преференцията, защото така е правилно, в столетницата са на обратното мнение - избирателите им се страхуват да си кажат, че ще я използват, защото я смятат за нещо срамно, грях срещу партията. Но масово ще го сторят, защото на много места им бяха спуснати водачи, които изместиха местните фаворити на по-задни места. И този път
действията няма да са плод на феномена 15:15,
позволил на неизвестния Момчил Неков да измести Сергей Станишев на евровота, а съвсем целенасочени.
Кандидат-депутатите също усетиха електоралните настроения и започнаха кампания за преференциален вот с билбордове, плакати и еднолични обещания. Георги Кадиев и Страхил Ангелов, подредени на неизбираеми места в листите - първият 9-и, а вторият 14-и в 23-ти МИР в София, твърдо вярват, че преференцията работи за тях. "Чувам вече няколко политически лидери да казват "важно е кои партии ще влязат в парламента". Мисля, че има нещо много по-важно: кои хора ще влязат в парламента. Защото с преференциалния вот вече можем да подредим нашия парламент. Затова възползвайте се от него. Изберете партията, чиито идеи споделяте", написа в профила си във "Фейсбук" Кадиев.
Пак такъв самораслек в БСП се показа и другият от същата листа - изтикан още по-назад от Кадиев - Страхил Ангелов. "Почти съм сигурен, че навсякъде ще сработят преференциите. Специално в моя 23-ти МИР мисля, че аз ще имам най-много гласове", каза със завидно самочувствие неуправляемият социалист, добил първоначална известност с депутатската си визита в Сирия. Ангелов обаче нямал намерение да печата плакати. "Няма да сложа билбордове. Ако хората смятат, че за една година в парламента съм отстоявал техния интерес, ще ме изберат", обяснява Ангелов. Той е убеден, че негови съпартийци ще изхвърлят от парламента т.нар. коалиционни партньори, които имат кандидат-депутати, но не и реални симпатизанти. Примерно лидерът на "Рома" Тома Томов, социалдемократът Георги Анастасов, социалният хуманист Александър Радославов и представители на редица образувания, съдържащи в партийните си табели производни от комунизъм и социализъм. "Коалиционните партньори и представителите на гражданската квота да бъдат така добри да мобилизират своя набор от сили, да отбележат преференциите им и да се види кой колко тежи", хвърли ръкавицата Ангелов. Някои коалиционни партньори вече са последвали съвета му - здрава преференциална кампания се е развихрил да прави в Пловдив-област, където е номиниран в червената листа, лидерът на друг коалиционен партньор - Цветелин Кънчев от "Евророма". И току-виж катурнал Димитър Дъбов от водаческото място, опасяват се местни социалисти.
Битката се ожесточава още повече от факта, че преференциите на тези избори ще се прилагат само в съответния район и са нужни много по-малко гласове, за да се измести някой недолюбван кандидат.
Все пак водачите на листи имат "защита"
За да изплува на по-предни позиции, за кандидата трябва да са гласували поне 7% от избирателите на неговата формация. Но дори и при това положение той може да стигне най-много до второто място, тъй като водачите на листи бяха бетонирани с коварен текст в кодекса, внесен от ДПС, според който бюлетините без отбелязана преференция се броят като предпочитание за водача. Така че първият в листата може да бъде изместен само ако друг от кандидатите бъде изрично посочен от над половината гласували за партията, което е малко вероятно. Така например ако за БСП в Благоевград гласуват 32 000 души, колкото на миналите парламентарни избори, ще са необходими 16 001 преференции за някой от кандидатите, за да измести водача. За втората позиция обаче са нужни само 2240.
Преференцията е най-ефективна, когато е задължителна и прагът за разместване е нулев, т.е. подредбата става според броя получени предпочитания. Това дава възможност на избирателите сами да редят листите. Тъкмо за този вариант настояваха експертите в обществения съвет към временната комисия за нов Изборен кодекс. Тяхното становище обаче бе взето само за сведение. Партиите направиха малка отстъпка, но не са чак толкова демократични, че да оставят всичко в ръцете на избирателя!