Двамата основни лидери на "Алтернатива за Германия" Берн Луку (вляво) и Александър Гауланд (вдясно) приветстват влизането на формацията в местния парламент в Бранденбург. |
Все по-добри резултати
Сега вече е окончателно ясно, че първите успехи на новата партия не са случайни и те не са краткотрайна мода в политиката на Германия, в каквато преди няколко години се превърна Пиратската партия. Налице е дори усилваща се тенденция. През септември м.г. на изборите за Бундестага (долната камара на федералния парламент) "Алтернатива за Германия" взе 4.7% и не й достигна съвсем малко да премине 5-процентната бариера. През май т.г. на изборите за Европарламент тя вече спечели 7.1% и изпрати седем евродепутати в Брюксел. На вота за местен парламент в германската провинция Саксония тя отново подобри резултата си и получи 9.7%. След това последваха новите победи в Тюрингия и Бранденбург. По данни на социолозите "Алтернатива за Германия" практически взима гласове от всички водещи партии в страната - оглавявания от канцлера Ангела Меркел дясноцентристки Християндемократичен съюз (ХДС), ГСДП, Зелените и от Лявата партия (бивши социалдемократи и комунисти). Много е показателно, че за новата формация гласуват все повече поддръжници на либералите, но и бивши избиратели на откровени неонацисти, отбелязва "Дойче веле". По тази начин "Алтернатива за Германия" като че ли не се вписва в традиционните разбирания за дясна или лява политическа сила. Подобна "политическа всеядност" обикновено е признак за наличието на протестен вот в полза на популистка партия, която няма ясно изразена позиция по повечето проблеми и няма ясна цялостна програма. Тя се съсредоточава върху отделни теми, които предизвикват голям интерес сред населението. Професорът по макроикономика от Хамбурския университет Бернд Луке твърди, че новото при основаната от него нова партия се състои именно в това, че тя не следва обичайните политически схеми. Той нарича своето отроче "партия на здравия смисъл".
Консерватори, популисти или десни радикали
Първоначално край "Алтернатива за Германия" се обединиха противниците на единната европейска валута - еврото, които се активизираха политически заради дълговата криза в еврозоната. През този период формацията бе определена предимно като евроскептична партия и критиците я упрекваха, че тя се занимава само с един проблем. Сега обаче, когато ситуацията в Европейския валутен съюз явно се стабилизира, борбата срещу еврото отстъпи на заден план по време на речите на лидерите на партията в полза на други по-важни теми.
По този начин "Алтернатива за Германия" вече се обявява за регулация на притока на имигранти в страната и приемането на канадския модел в тази област, което значи да се привличат квалифицирани кадри от чужбина, а не потенциални получатели на социални помощи. Към тази сложна тема се обръщат и другите традиционни германски партии, но новата формация прави това така настойчиво и с такива формулировки, че тя вече започна да бъде определяна като дяснопопулистка и дори крайнодясна партия. По време на избирателната кампания в източногерманските провинции Саксония и Бранденбург "Алтернатива за Германия" поиска увеличаването на броя на полицаите и засилване на борбата с престъпността, особено с нарушителите на германско-полската граница. Показателно е, че фактически с аналогични призиви на изборите бяха представени и неонацистите, които обаче така не успяха да влязат в тези два местни парламента. Лидерите на "Алтернатива за Германия" категорично отхвърлят обвиненията в десен радикализъм. Те твърдят, че тяхната партия обединява привържениците на либералната пазарна икономика, традиционните семейни ценности и пряката демокрация по швейцарски образец, който предполага провеждането на задължителни референдуми по обществено важни теми. Затова те по-скоро определят своята политическа формация като консервативна, понякога либерално-консервативна, а на моменти и като национално-консервативна партия.
Покана в посолството на Русия
Либерално-консервативната част на "Алтернатива за Германия" е представена от Бернд Луке, който много години беше член в ХДС, но се разочарова от тази партия заради отстъпките, които тя направи по отношение на исканията от социалдемократите, с които за втори път управлява в т.нар. "голяма коалиция" на федерално ниво. Сред другите лидери на формацията са цяла редица професори и бивши водещи мениджъри, които се присъединиха към тази нова партия по време на борбата срещу еврото. Но към нея се присъединиха и фигури със съмнителна политическа репутация, които явно са свързани с неонацистки кръгове. В национално-консервативното крило на "Алтернатива за Германия" се откроява личността на другия бивш член на ХДС, юристът и публицист Александър Гауланд, който има силни позиции в Бранденбург. По време на предизборната кампания той остро разкритикува обявените от Евросъюза санкции срещу Русия заради кризата в Украйна. По този въпрос неговата позиция на зам.-председател на партията не съвпада с линията на нейния федерален лидер Бернд Луке, който гласува за санкциите в Европарламента. Гауланд от години се придържа към силни антиамерикански настроения и има проруски позиции, което не се обяснява само заради това, че много предприятия в Бранденбург имат добри икономически и селскостопански връзки с Русия още от времето на бившата комунистическа ГДР. По време на предизборната кампания в тази провинция Александър Гауланд бе дори поканен в руското посолство в Берлин за беседа с руския посланик, за което германският политик лично се похвали в интервю за в. "Ди Велт". Социолозите описват електората на "Алтернатива за Германия" като предимно млади нерелигиозни мъже със средно образование, които искат да създадат семейство и по-скоро се придържат към десни възгледи и не са склонни да дискутират по повод комплексните политически проблеми в Германия. Остава да се види дали тази нова партия ще продължи своя триумфален път нагоре, или ще сподели участта на Пиратската партия, за която вече нищо не се чува.