Студените месеци се завръщат. Ясно е, че сметките за ток ще са по-високи. Но не е изключено и за парното да се вдигнат за някои абонати по чисто административна причина. "Виновна" е новата Наредба за топлоснабдяването, която влезе в сила на 1 юни. Тя се спазва от всички дружества в страната. По това време на никого не му беше до предстоящите сметки за отопление, а студените месеци бяха още далече. Сега обаче проблемът е на път да се възроди, при това в най-големия студ - през декември.
Кампанията на столичното парно за разясняване на новата наредба започна още през лятото. Но малцина обърнаха внимание какво точно бе прието. За да подготви клиентите си столичната топлофикация дори пусна образователна брошура, в която бяха включени
10 важни неща, които трябва да се знаят
за промените в наредбата преди отоплителния сезон.
В нея се припомня, че крайният срок за заявяване на извънреден отчет на топломерите и водомерите за топла вода изтича на 1 октомври. Срокът съвпада с деня, в който новите цени на тока влизат в сила. От "Топлофикация София" припомнят, че ако някой е пропуснал датите за редовно засичане, трябва бързо да заяви това при своя топлинен счетоводител. Иначе рискува фирмата за дялово разпределение да му начисли максимална мощност.
Новата наредба слага край на прогнозните дялове. Месечната сметка за парно се определя на база на личната консумация, изчислена в изравнителната сметка за периода 1.05.2013 - 30.04.2014 г. Сумата няма да зависи вече пряко от потреблението на съседите и от обявените нулеви дялове.
Месечната сметка за топла вода се формира като количеството енергия за подгряване на топла вода от последната годишна изравнителна сметка се раздели на 12.
Промени ще има и в сметките за парно, но ситуацията при тях съвсем не е толкова проста. Сметките показват, че общата енергия за отопление от последната изравнителна сметка (заедно с енергията за сградна инсталация) се разделя на броя на дните с отопление (през отоплителен период 2013-2014 г. това са 161 дни). Така се получава среднодневният разход за топлинна енергия, който се умножава по броя на дните с отопление за съответния месец. Получената стойност се коригира с
не съвсем ясен коефициент,
който трябва да отразява климатичния фактор, т.е. температурите и характерът на потребление във всяка отделна сграда ще бъдат отразени в месечните съобщения. Идеята е сметките да зависят от индивидуалното потребление и да се избягват шокиращи "честитки" през най-студените месеци.
Според топлинни счетоводители обаче тази методика е твърде рискова и може да доведе до сериозни изкривявания, особено през най-студените месеци. Методът може да доведе до грешно прогнозиране на месечните сметки през зимата, а това, от своя страна, да се отрази и на изравнителните сметки след сезона. В тях най-неочаквано може да изскочат изненадващи разлики спрямо реално потребеното парно през годината. И според фактурата да излезе, че съвсем не сте стояли на студено, за да пестите, а тъкмо обратното.
Ново още е, че потребителите вече могат да избират от четири начина за определяне на сградната инсталация. Това ще става с решение на общото събрание. Ако то не се спре на някой от тях, потребителите автоматично ще останат на досегашния вариант. С други думи - ако не бъде взето решение, ще се прилага досегашната формула за определяне на сградната инсталация на базата на действително инсталираната мощност за отопление в сградата.
Домсъветът може да избере сградната инсталация да се определя чрез изчисления, направени от правоспособно лице или от обслужващата фирма за дялово разпределение. В този случай обаче процедурата е за сметка на етажната собственост. Вариант е и да се направи реално измерване на количеството енергия от експерт в присъствието на представител на топлофикацията. Това обаче е сложна техническа процедура, която изисква за кратко време
пълно спиране на парното в сградата
Тази проверка също се плаща от етажната собственост.
Етажната собственост може да избере и определяне по фиксиран процент за сградна инсталация, който е предложен от топлинния счетоводител. Според столичната "Топлофикация" той познава спецификата на консумацията в сградите, които обслужва, и може да предложи адекватна консултация. Все пак обаче в края на отоплителния сезон трябва да се направи допълнителен анализ и при необходимост този процент да се коригира.
Но кой ще се занимава с цялата бумащина и разправии с парното? Това зависи от избора на домсъвета, като избраният ще има "щастието" да си говори освен с топлофикацията и с фирмата за дялово разпределение. За целта е нужен протокол, а избраният най-често е или касиерът на входа, или самият домоуправител.
Разходите както за отопление, така и за подгряване на топлата вода стават предвидими за една година напред, а промяната в индивидуалното потребление няма да се отразява върху сметките на съседите, твърдят експертите. Важното през този отоплителен сезон е, че най-накрая
отпадат прогнозните дялове,
а нулева консумация ще се заявява само ако имотът не е обитаем поне 3 месеца. Това ще трябва да се удостоверява от домоуправителя и двама от съседите. По желание на потребителите фирмата за дялово разпределение може да пломбира с холограмен стикер всеки радиатор в сградата срещу кражбата на топлина.
Прогнозните дялове бяха сериозен проблем. Досега в някои от сградите с етажна собственост уредите се отчитаха от топлинните счетоводители веднъж в края на отоплителния сезон. В тези случаи месечните сметки могат да се изчислят само на база на прогнозно месечно потребление, т.е. прогнозен дял, който зависи от потреблението през миналите периоди. След годишното отчитане на уредите се извършва изравняване и в зависимост от това почти винаги се оказва, че някой на някого дължи пари - или абонатът на топлофикацията, или обратното. Тънкият момент е, че когато веднъж си се топлил повече, следващата прогноза ще бъде на базата на по-голямото потребление. Казано другояче - по-високи месечни сметки преди изравняването. По-различно е при новодомците - при тях прогнозата се прави по специална методика за прогнозна енергия, която евентуално биха изхарчили.
Промените засягат не само отчитането на топломерите, но и на топлата вода. Според новата наредба всички апартаменти трябва да имат
узаконени уреди за топла вода
Ако някой реши да си спести това задължение, върху сметката му ще бъде начислена разликата между количеството вода от общия водомер в сградата и сбора от показанията на узаконените водомери на комшиите.
Новост е и че от този отоплителен сезон задълженията за гореща вода ще се смятат на база реално отчетеното индивидуално потребление в изравнителната сметка за всяко отделно жилище. Иначе казано - дължимата сума ще се смята като последната годишна изравнителна фактура ще се разделя на броя месеци в годината ,т.е. на 12. Още през юни от софийското парно посочиха и конкретен пример. Ако изравнителната сметка за отоплителния сезон 2013 - 2014 г. показва консумация от 48 куб. м топла вода, които се равняват на 3600 кВтч топлинна енергия на стойност 390 лв., за да разберете колко ще плащате всеки месец от новия изравнителен период, трябва да разделите количеството топлинна енергия на 12 и полученото число да умножите по действащата цена на топлинната енергия. Така в следващите 12 месеца ще плащате за 300 кВтч месечно по 28 лв. по сега действащите цени, заявиха от "Топлофикация София".