:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,059
Активни 772
Страници 20,624
За един ден 1,302,066

Гузните партии насъскват хората срещу ДКЕВР

Енергетиката се превърна в политическа игра. И в бизнес и хранилка за избрани и посочени от партийните върхушки
Снимка: БГНЕС
Последното обществено обсъждане на вдигането на цените на тока бе превърнато във фарс от двама протестиращи, които запратиха яйца по шефовете на ДКЕВР.
Пет дни преди изборите БСП организира протест пред Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Той съвпада със заседанието на комисията, на което трябва да се утвърдят по-високите цени на тока. За протест се заканиха наскоро и от Патриотичния фронт . "Атака" се отчете миналата сряда, ден след обявяването на сметките на регулатора, с пищно шоу и опит за нахлуване в сградата на ДКЕВР, а след това - и с щурм на сградата на "изедниците" от енергоразпределителното дружество, което е базирано в София. Миналия четвъртък, по време на публичното обсъждане на цените, по шефовете на ДКЕВР полетяха яйца - все пак добре насочени, за да не уцелят някого. Хвърлиха ги двама от участниците в протестите срещу високите сметки за ток и парно от февруари миналата година. Заканиха се, че ще има и камъни.

Паралелно вървят протести на работници на топлофикации, както и на свързани с тях въгледобивни мини. Те са за забавени заплати. Всички протестиращи работят за един собственик. Собственикът е свързан с една политическа сила, която на тези избори е съюзник на "България без цензура", а лидерът на последната влезе в ролята на кандидат за спасител на българското въглищно-минно дело. Не по ирония на съдбата, а по желание на вече бившите управляващи протестиращите дружества получават най-голям процент от парите, които Националната електрическа компания (НЕК) им дължи за произведения от тях "високоефективен ток от когенерации".

Как тези пари се разпределят по веригата от НЕК до мините, си е работа на самите частни дружества. Но очевидно за техните собственици и партийни съюзници работниците са последна грижа. Или просто умишлено биват оставяни без заплати, за да може преди изборите да бъдат изкарани на протести,



да им се посочат и враговете, и "спасителите"



Гледали сме го неведнъж, последния път - в "Бобов дол" по евроизборите. Сега се наложи икономическият министър Васил Щонов да обяснява, че всъщност протестиращите са нетни длъжници на НЕК и на "Булгаргаз". Социалният министър Йордан Христосков, от своя страна, каза, че в една от топлофикациите, която е най-активна в протестите, всъщност няма забавяне на заплатите. Дружеството дължи осигурителни вноски на работниците си.

Увеличаване на цената на тока за бита с близо 10%, разбира се, няма как да не бъде употребено предизборно. Парадокс е, че протестите се организират от политици, които са пряко отговорни за сегашното състояние на енергетиката. В момента няма нито един експерт, с поне малко самоуважение, който да не твърди, че поскъпването е неизбежно. Както няма и нито една политическа сила от началото на сегашния век насам, която да не е дала своя достоен принос за финансовия колапс в енергетиката. Сега текат взаимни обвинения: Кой подписа договорите с така наречените "американски" централи в "Марица-изток"? Кой прие закона за преференциално високите цени на енергията от възобновяеми енергоизточници? Кой разреши присъединяването в кратко време на твърде много ВЕИ-та? Кой е отговорен за "Цанков камък" и за провала "Белене", който след приключване на воденото в Париж арбитражно дело може да ни натежи с още 2 милиарда лева? Защо нямаме свободен пазар на електроенергия? Защо дори така широко рекламираният като успех от предишното ръководство на ДКЕВР балансиращ пазар се оказа пълен провал и изкривява цените в системата?



Невинни няма



Защото енергетиката се превърна в политическа игра. И в бизнес и хранилка за избрани и посочени от партийните централи. Абсурдно е сега протестите да се насочват срещу ДКЕВР. На думи всички са съгласни, че регулаторът трябва да е независим, за да може да определя цените на пазарен принцип. Но в предизборната суматоха чухме и немалко гласове, как еди-кой си, като дойде на власт, ще промени цените на тока. Звучи леко не съвсем във връзка с главния мозък, нали?

Не знам колко хора ще събере БСП на протеста. Не съм убеден, че днес някой, колкото и силни лозунги да вдига, би могъл да привлече достатъчно хора и за един трамвай, ако не ги организира и мотивира по някакъв начин. Партиите трябва да протестират срещу самите себе си, срещу сляпата си политика и срещу некадърността на назначавани от тях държавни чиновници.

Може би малцина вече си спомнят, след бурните събития от последната година и половина, че по времето на кабинета "Борисов" цената на електроенергията дълго време бе изкуствено задържана. В средата на 2012 г. вече нямаше накъде и бе вдигната с цели 13%. Тогава нямаше протести, те дойдоха, добре организирани, месеци по-късно след големите януарски сметки. В опит да потуши недоволството от началото на миналата година самият Борисов обеща по-ниски цени, отнемане на лицензи на енергоразпределители. Законът бе променен така, че цените да могат да се пипат не веднъж годишно, а когато се наложи. Дойде и първото минимално понижение. Кабинетът на БСП и ДПС продължи в същата посока - още две поредни намаления. Това вкара в колапс цялата енергийна система. В крайна сметка губещи се оказаха всички - и държавната НЕК, и производителите на ток от ВЕИ, и енергоразпределителните дружества.

Стигна се дотам в държава, която има свръхпроизводство на електроенергия, вицепремиер да говори за режим на тока през зимата - заради невъзможност мрежите да се поддържат в оптимално състояние.



Сега ще го отнесат всички потребители



В предизборната надпревара не съм чул или видял нито една смислена програма, поне в енергетиката. Всички говорят, че трябва да се оздрави. Как точно? С чии средства? За чия сметка? Какви трябва да са първите стъпки? Коя е реалната цена?

Никой от политиците досега не е направил една проста сметка. Ако се сравнят цените след увеличението от 2012 г. и след предстоящото увеличение от 1 октомври, лесно се установява, че те са почти еднакви. Тоест ще се върнат там, откъдето тръгнаха да ги намаляват. Но в двете загубени години в системата се натрупаха огромни дефицити. И неслучайно сега вече се говори за необходимост от далеч по-сериозно увеличение занапред. Колко са политиците, които сега говорят за актуализация на бюджета, които свързват недостига в хазната и с цената на тока и предизвиканата основно от нея дефлация? Тук-таме някой икономист прави опит за плах анализ.

Никой не забеляза и един друг факт - че за първи път сегашният състав на ДКЕВР реши леко да промени изкривената система в България, при която цените за бита са по-ниски от тези за промишлеността. Сега предлаганото увеличение за фирмите е в рамките на една шеста до една четвърт от това за бита. Връщат се и част от възможностите за инвестиции в енергетиката. Заговори се за промяна на правилата на балансиращия пазар. Все малки, но важни стъпки към нормалността в енергийната система. В предизборното говорене всичко това остава встрани.

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Миналата седмица "Атака" направи своето шоу срещу цената на тока. Сега наред е БСП.
33
2878
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
33
 Видими 
29 Септември 2014 19:34
Гузните партии и гузната ДКЕВР: "вкупом съгрешихме и вкупом непотребни станахме".
29 Септември 2014 19:35
Видях заглавието и, въпреки че съм обръгнал на манипулации и демагогии, отказах се да чета...
-------------------------
Сайтът на Генек
29 Септември 2014 20:01
Никой не забеляза и един друг факт - че за първи път сегашният състав на ДКЕВР реши леко да промени изкривената система в България, при която цените за бита са по-ниски от тези за промишлеността.


Никой не го забелязва, защото "изкривяването" само по себе си не е факт, а оценка на факта, че цените на тока за бита са по-ниски от тези за промишлеността.
Увеличаването на цените за бита няма никакво отношение към цените за промишлеността. Но ще има ефект върху възможностите на битовия потребител да потребява продукцията на промишлеността.

И то мноо кофти ефект, г-н Цигуларов.
Не знам що не сте се сетил да предложите намаление на цените за промишлеността при запазване на цените за бита.
29 Септември 2014 20:08
Но в двете загубени години в системата се натрупаха огромни дефицити.

Егати наглостта !
За кого са 'загубени' тия години, авторе, ЗА КОГО ???
29 Септември 2014 20:33
Цигуларов, за теб само ток от перки и солари
29 Септември 2014 20:38
Чудно ми е как един специализиран в икономическата проблематика журналист в разсъжденията си напълно пренебрегва фактора "неплатежоспособност на битовия потребител".
29 Септември 2014 21:08
За кого са 'загубени' тия години, авторе, ЗА КОГО ???

За всички ни, защото колапс на енергийната система ще засегне абсолютно висчки.
29 Септември 2014 21:18
"Никой не забеляза и един друг факт - че за първи път сегашният състав на ДКЕВР реши леко да промени изкривената система в България, при която цените за бита са по-ниски от тези за промишлеността."

Никой не го забелязва, защото "изкривяването" само по себе си не е факт, а оценка на факта, че цените на тока за бита са по-ниски от тези за промишлеността.

Никой не го забелязва, по единствената и проста причина, че няма такова нещо.
Промишлеността е присъединена към мрежи средно напрежение и се снабдява от т. нар. "свободен пазар" на цени с около 30% по-ниски от тези в бита, при еднакви съотношения "дневен ток/нощен ток". Още по-евтина е електроенергията за онези предприятия, които могат да ползват предимно нощен ток.
И не е само промишлеността, на средно напрежение са всички молове например
29 Септември 2014 21:20
А бе, бонго, какъв 'колапс на енергийната система' бълнуваш ? Става дума просто за отказ от плащане на 'преференциално високи' цени.

Да ти задам и още един въпрос. Ясно, НЕК има дългове. Но защо трябва да ги плащаме ДВА ПЪТИ ? Един път - през увеличение на цената на тока, втори път - с новите външни дългове. Щото твоят кандидат-премиер това се опитва да ни изпързаля.

И все пак - кой ГУБИ от контрола на цените на електриката ? Ти, лично (щото аз печеля - плащам по-ниски сметки) ? А ти - как си загубил ?
29 Септември 2014 21:25
За всички ни, защото колапс на енергийната система ще засегне абсолютно висчки.


Ами ако е дотолкова сбъркана една система по-добре да колибира тя и това само да засегне всички нас вместо да колабираме всички ние, а системата стабилно да функционира!
29 Септември 2014 21:36





"Егати наглостта !
За кого са 'загубени' тия години, авторе, ЗА КОГО ???"


Ами за този който му плаща на аФтора ! Абе , що никой не зададе въпроса , защо енергийната ни система 45 г. вървя в непрестанен възход и за следващите 25 г. се срина до фалит ???


29 Септември 2014 22:10
Другари, задава се Луканова зима - на тъмно под несветещи крушки се събират много хора и правят списъци за покупка на телевизор
30 Септември 2014 01:31
Авторе, вятър те ВЕИ на бяла кобила.
30 Септември 2014 05:59
България – родината, която загубихме
19 юли 2014 | 09:50 | pan.bg (683) (7)
wordpress.com
Бъдните поколения трябва да знаят, че България е била индустриална страна, една от 30-те държави, участващи в световния експорт на машини. Създавали сме технологии и продукти, които могат да бъдат гордост за всяка нация! Без тази памет е невъзможно ново възраждане на България. За високия български индустриален интелект има безброй доказателства. Ето някои от тях:

Българската енергетика
До средата на 20-и век бяхме последни в Европа по енергийни мощности. От 1945 до 1990 г. те нараснаха 120 пъти! Стигнахме Белгия и Австрия. Изпреварихме Дания, Португалия и Гърция. Изравнихме се с Европейския съюз.
Енергийната ни стратегия, проектите, инженерната реализация се изпълняваха от забележителния научен център “Енергопроект”. Създаден през 1948 г., той обедини творческите сили на няколко поколения специалисти и стигахме върховете на световната енергетика:

Енергопроект
АЕЦ “Козлодуй”. Проектирана и строена съвместно от руски и наши специалисти, с мощността си 3760 MW осигури 45% от електропроизводството на страната! Тя е една от големите атомни електроцентрали в света!
– ПАВЕЦ “Чаира”. По мощност (861 MW) и по проектно решение (турбопомпената зала е на 360 метра под земята, в каверна с размерите на зала 1 на НДК) няма европейски аналог! Каскада “Белмекен-Сестримо”. С трите електроцентрали (първата от които е ПАВЕЦ), с обща мощност 735 MW, е международна рядкост!Заема водещо място между действуващите ВЕЦ и ПАВЕЦ в света.
– Каскада “Арда” – с обема на трите й язовира 1,15 млрд. куб. м, е една от най – големите в Европа!Ivaylovgrad-dam-wallnxmtvz
– Източномаришкият енергиен комплекс. Горивната му база са лигнитни въглища с най-ниска калоричност – 1400 ккал/кг. По екологични изисквания две от централите са с железобетонни комини по 325 метра – най-високите в Европа!
/Сега абсурдът на капиталистическата непланова икономика е следният: “… Най-големият трън в очите на всички е проектът на ХХI век – АЕЦ “Белене” (започнат преди 89 г. и спрян след избухването на демокрацията). Изграждането на 2000-мегаватова ядрена мощност обедини цялото анти-ядрено лоби не само у нас, а и в чужбина. Начело е целият източномаришки енергиен комплекс. Той вече дава близо половината електроенергия на България и на него се възлагат огромни надежди да отстоява енергийната независимост на страната за десетилетия напред. Изграждането на една огромна ядрена мощност ще заплаши бъдещите продажби на електроенергия от ТЕЦ-овете…”/
– Производството на водни турбини и тенератори.
До 1950 г. у нас са изработвани водни турбини с мощност до 10 КW. През 1954 г. произведохме турбина и генератор с мощност 700 КW. В 1960 г. изнесохме в Китай 30 турбогенераторни комплекта за ВЕЦ. Към 1980 г. вече работеха 30 ВЕЦ с 80 български турбогенератори с обща мощност 840 МW. Венец на турбостроенето ни са трите агрегата за ПАВЕЦ “ЧАИРА”, всеки с мощност 215 МW по чертежи на “Тошиба”, Япония.
Нашите енергетици проучваха, проектираха и строиха енергийни обекти за сложни геоложки, земетръсни и други условия в Ливан, Йордания, Кувейт, Сирия, Ирак, Алжир, Либия, Румъния, Чехословакия, Испания.
Благодарение на енергийната ни стратегия през целия период 1950-1990 г. България беше сред европейските страни с най-редки и кратки сътресения в енергоснабдяването! Няколко поколения българи изнесоха на гърба си строителството на енергийния отрасъл, който към 1989 г. зае 18% от националните промишлени фондове.
След 1990 г. управленската ни прислуга на чужди сили упорито подготви взривяването на енергетиката:
Разруши мозъчния й център “Енергопроект”. Старателно организира националното престъпление – закриване на АЕЦ “Козлодуй”. – Спря строителството на АЕЦ “Белене”. – Разпродаде електроразпределителната система. – Ликвидира енергомашиностроенето. Днес дори 100-киловатова водна турбина трябва да се внася от чужбина! Чужди фирми, които трябва да се учат от нашите енергостроители, получават поръчки за строителство на енергийни обекти у нас. Каскадата “Горна Арда”, 4 пъти по-малка от каскадата “Арда”, която е българско инженерно решение и изпълнение, се възлага на чужденци, не построили нито един енергиен обект! Това е грозно унижение на нашия индустриален интелект! ....
30 Септември 2014 07:57
Дали партиите са гузни или не,няма никакво значение,защото не те насъскват хората,а ниските доходи са причина за недоволството,тъй като не покриват сметките на домакинствата.
30 Септември 2014 08:55
Гузни са партиите да. Но, защото са гузни се мъчат да се оправдаят като уж се правят, че съчувстват на своите жертви. Но естествено нищо няма да направят, защото не само са писали безумни закони и са подписвали неизгодни договори, но са го правили в полза на свои депутати, бизнесмени и приятели, а понякога и в полза на чужди компании, за да получат съответните комисионни.
30 Септември 2014 09:28
Явно всички станахме специалисти по проблемите на енергетиката! Трудно ми е обаче,да разбера,защо много малко и рядко се говори за т.н. "енергийна ефективност"? Защо все сравняваме цените за тока у нас и в Германия,например? Смешно е да се сравняваме като най-бедна страна в ЕС с най-богатата! Защо не излизат данни колко е енергоемкостта на единица продукция у нас и в другите страни? Защо не се сравняваме п тези и по други неща с Полша,Чехия,Унгария,Словакия,Словения,балтийските републики - все бивши СИВ-овски братя? Някой ще ми обясни ли подробно и разбираемо защо само ние от тези "братя",тръгнахме по погрешен път? Явно квинт-есенцията на един отговор на този въпрос се съдържа в заглавието на статията! Не го хулете! Поне в заглавието,Цигуларов е прав!
30 Септември 2014 09:34
В известен смисъл авторът е прав, въпреки многото заблуди и неистини в статията. Дефицитът в енергетиката идва от световното повишаване на цените на енергоресурсите, но това е малката част. Основното перо са включените през 2010-2012 купчина ВЕИ за които трябва още 1 милиард годишно. Тези ВЕИ не са включени от ДКЕВР и договорите за задължително изкупуване на тока от тях по огромни цени също не са подписани от ДКЕВР. Греховете на ДКЕВР са криенето на реалното положение и неизпълнението на служебните си задължения по регулиране и ценообразуване съгласно действащото законодателство, като криенето на главата в пясъка продължава. Има само две възможности в енергетиката, като и двете не са в правомощията на ДКЕВР а на партиите в парламента. Първата е запазване на цените и изкупувания ток от ВЕИ и двойни спрямо сегашните цени на тока за населението и индустрията. Втората е пускане на свободния пазар или ликвидиране на вятърните перки и фотоволтаиците и умерено вдигане цената на тока. Трети реален вариант няма, всичко друго са само фантазии които няма как да се реализират в реалния живот. Вариантът за развитие ще го изберат партиите за които ще се гласува тази седмица.
30 Септември 2014 09:35
Защо не излизат данни колко е енергоемкостта на единица продукция у нас и в другите страни?

Защото темата на статията е как лошите партии подкокоросват тъпите битови потребители да протестират срещу красивия и умен ДКЕВР, а не за енергоемкостта на промишлената продукция.
Поне в заглавието,Цигуларов е прав!

Ъхъ, ако не бяха гадните партии, тъпите битови потребители щяха да се радват на всяко увеличение на цената на тока.
30 Септември 2014 10:24
По-добре да си гузен и да направиш крачка към поправяне на стореното зло /като БСП/, отколкото цинично да повтаряш, че няма друг начин и да продължиш да правиш същото зло, защото какво по-различно предлага ГЕРБ, освен същото, което правеше предишния им мандат - социален геноцид.
30 Септември 2014 11:11
Ще има бунтове през зимата на 2016, определено ще има.... това е ясно, а кое как било е минала работа....
30 Септември 2014 11:34
1. Партиите са старите, но ДКЕВР е ментето на Чехльо.
2. Насъскват се кучета, не хора.

Ако на човек всичко му е наред - как ще го насъскаш... Особено пък срещу онова бабе, дето се бара председателка сега.
30 Септември 2014 13:27
Ще ми се да вярвам, че следващия анализ на автора ще е на тема "Седем години изкуствено задържане на цените на труда натрупаха огромни дефиците в семейните бюджети на работещите българи". И внего да се разглежда заплахата за националната сигурност, пряко следваща изпадането в неплатежоспособност на 30% (примерно) от българските домакинства. И спешните мерки, които "провителството и бизнеса" трябва да договорят за достигане на цените на труда в България до средно европейските.

А дано, ама надали .......
30 Септември 2014 17:13
А авторът обясни ли като цената на тока у нас е толкова ниска, защо се налага да се намалява значително за да може да се продава в други държави. Ефтиния ток- в Турция и Гърция, скъпия- в България, иначе системата фалира, така ли? Ако е така калпаво конструирана, че да подкрепя чужди производства за сметка на българското- нека пък да фалира!
30 Септември 2014 18:12
Заглавието е абсолютно точно и авторът като цяло е прав. Партийните атаки срещу ДКЕВР за пореден път показват, че партийците са неграмотни, безотговорни и зависими от тъмни балкански субекти. Без ДКЕВР щеше да е като без валутен борд или хиперинфлация. Накратко не е проблем увеличаване цената на тока(актуализация), а ГЛАВНИЯ проблем е, че няма актуализация на заплатите и доходите като цяло. Това е основната причина и престъпната роля на партиите по този въпрос брилянтно беше разяснена от Доган с трактата "За ПОРЦИИТЕ".
30 Септември 2014 18:37
За да допълня за какво става дума. Ако средната заплата в БГ е 1200 евро(скромно пожелание) то народа ще хвърля шапка за тези цени. Във ВИК сектора цената е умишлено занижена и това води до невъзможност за адекватни инвестиции и в резултат огромни загуби. Причината е, че като цяло водните дружества са държавна собственост и им се налага популистка цена, но разликата до реалната се заплаща от населението с лихвите. Другото следствие е задържане и на заплатите във ВИК и оттам текучество на специалисти. И така пак стигаме до главното – цените не са страшни, а доходите са мизерни, а за това вината е изцяло на партиите, управляващи и опозиция. Просто партия която допуска местните заплати/доходи да са 7-10 пъти по-малки от средноевропейските трябва да бъде забранена и ръководството и да влезе в затвора.
30 Септември 2014 18:41
Тоест, Ганю, според тебе на българина не му е голяма шапката, а му е малка главата?
Ако вземеш да го обнародваш, това откритие би внесло огромно успокоение в душата на битовия потребител. Или пък битовият потребител ще те нарита.
Едно от двете.
30 Септември 2014 18:49
като цената на тока у нас е толкова ниска, защо се налага да се намалява значително за да може да се продава в други държави.

Никакви цени не се намаляват, нито значително, нито незначително. Просто цената на тока в преносната мрежа си е ниска. Дали за износ, дали за вътрешно пряко потребление, тя си е една за всяка от часовите зони. Но освен нея, крайните потребители плащат за т. нар. мрежови услуги. Именно цените на тези услуги са много различни за потребителите средно напрежение - това са промишлените и големите обществени и търговски обекти; молът на "Цариградско шосе" си построи 19 км далекопровод, за да се свърже на средно напрежение с подстанцията в Кубратово - и тези на ниско. Битовите, освен че са на ниско напрежение, са и на по-малко тарифи. Затова токът за бита е по-скъп, каквото и да се приказва ... преди малко чух как онова некадърно леке Трайчо Трайков "обясняваше" на Цеца 4-те очички как износните цени били ниски, но цените за промишлеността били "високи". Цеца, разбира се, не можа да намери в четвъртинката си аспиринче елементарния въпрос: "А тогава защо изнасят, а не продават на промишлените предприятия?"
30 Септември 2014 18:53
Просто цената на тока в преносната мрежа си е ниска.

Не си е ниска, а стана ниска. Преди да стане ниска при Орешарски, шебеците бяха шибнали такава такса пренос, че износът беше невъзможен.
30 Септември 2014 19:01
Тоест wreckage, това което си написал е елементарен пример за елементарна демагогия. За тебе една сметка по възможностите на 3-4 клас.
АКО 10 цигани изчистят за 10 дни 1 км от коритото на река Мочурка срешу 10 лв на ден те ще вземат 10х10х10=1000 лв и село Печурка няма да се наводни. ТОЕСТ няма 20 къщи да претърпят щети за 3000 лв = 60000 лв. По този начин 10х100=1000 цигани ще изчистят 100 км речни корита за 100000 лв и няма да се наводнят 20 села със щета ???. Пусни си калкулатора на компютъра, смятай събиране и умножение и пак погледни какво си написал. Написал си партиен лозУнг. Вземи си го изяж.
30 Септември 2014 19:09
Тоест wreckage, това което си написал е елементарен пример за елементарна демагогия.

Да резюмираме позициите си:
Позиция на Gan(ю)гоТрий: Увеличението на цената на тока е супер, лошото е, че доходите не растат.
Позиция на wreckage: Не стига че доходите не растат, ами дигат и тока дептмде!

Кво да ти кажа, Ганю, моето звучи значително по-кохерентно.
30 Септември 2014 19:37
Да резюмираме позициите си:
Позиция на Gan(ю)гоТрий: Увеличението на цената на тока е супер, лошото е, че доходите не растат.
Позиция на wreckage: Не стига че доходите не растат, ами дигат и тока дептмде!

Кво да ти кажа, Ганю, моето звучи значително по-кохерентно.


Гласувам за позицията на Рекидж. Конгениална на моето разбиране!
30 Септември 2014 19:42
моето звучи значително по-кохерентно

Може и да е кохерентно, може и да не е, но наш'те баби много отдавна са го казали по-диверсификационно:
"Не стига, че гръм ме удари, ами и се н***ах"
На бабите им вярвам повече, май френд.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД