Безработицата във Франция удари нов рекорд през септември и според официалната статистика 3.43 млн. души вече получават помощи за безработни в страната. 19 200 души са останали без работа през септември. Това е много лоша новина за френския президент Франсоа Оланд в средата на мандата му, коментират наблюдатели, цитирани от електронното издание Локал. Откакто Оланд спечели изборите през май 2012 г., броят на безработните в страната се е увеличил с повече от половин милион души.
Френският министър на труда Франсоа Ребсамен коментира, че правителството се нуждае от още време, за да проработят реформите на трудовия пазар. "Реформите се нуждаят от време, за да дадат резултат", убеден е той. Правителството даде ход на програмата си "Пакт за отговорност", според който държавата намалява социалните плащания от страна на бизнеса с 40 млрд. евро, като в замяна очаква от компаниите да създадат 500 000 нови работни места до 2017 г. Оланд смята да финансира данъчните облекчения с 50 млрд. евро бюджетни съкращения.
Междувременно протестиращи от цяла Италия изпълниха в събота улиците на Рим в знак на недоволство срещу плановете на лявоцентристкия премиер Матео Ренци да реформира пазара на труда. Червени знамена с емблемата на CGIL - най-големия профсъюз в страната, се вееха над множеството, което според организаторите е наброявало до 1 милион души. В шествието се включиха и представители на партията на Ренци, което се възприема като сигнал за разцепление сред управляващите. Идеята на премиера е да се даде на бизнеса повече гъвкавост при наемането и освобождаването на персонал, което в Италия е едно от най-трудните в развитите страни. През септември партията подкрепи Ренци да промени ключов момент от защитата на работещите, който според работодателите им пречи да наемат нови хора и да съживят икономиката. От началото на финансовата криза през 2007 г. италианската икономика се е свила с около 9%, заетостта е една от най-ниските в еврозоната - 55.7% от трудоспособното население през август, а младежката безработица - една от най-високите - 44.2%.
Над 5 млн. души във Великобритания са дългосрочно заети на ниски заплати, сочат данни на неправителствената организация Resolution Foundation. Броят им е нараснал с 250 000 души за последната година. 5.2 млн. британци получават по-малко от 7.70 лири стерлинга на час при минимална заплата от 6.50 лири на час.
|
|