"Затягаме хватката си около недекларираните приходи", гласи един от слоганите на кампанията на британските данъчни власти за борба с укриването на данъци. |
За миналата година държавата е платила общо 402 160 лири общо за подадени сигнали. Всеки информатор може да поиска плащане в кеш от данъчните, ако ги снабди с детайли за офшорни банкови сметки или недекларирани приходи на свой близък. Заплащането варира между 50 и 1000 лири в зависимост от ценността на информацията. Всяко обаждане на горещата телефонна линия на властите се разследва, но само някои от информаторите са получили пари заради сигнала си. Сред факторите, определящи наградата, са размерът на възстановените данъци, размерът на предотвратената загуба на приходи за държавата и други измеряеми стойности, обяснява говорител на данъчните пред "Дейли телеграф". Често информацията е подавана от ядосани бивши съпрузи или подчинени.
Общият брой на лицата, информирали властите за финансовото състояние на близките си, е бил 97 036 души през 2013 г. Не всички от тях обаче са получили пари. Експертите твърдят, че данъчните прилагат "отчаяни мерки" и харчат пари на данъкоплатците, за да компенсират несъбраните данъци, които достигат 34 млн. лири годишно.
"Те избягват да правят тази политика прекалено публична, отчасти защото тя е доста противоречива и отчасти защото предпочитат да не плащат на информаторите, ако наистина не се налага", коментира Адам Крагс от правната фирма Ар Пи Си. "Ако много хора знаят, че може да им се плати за дадените данни, те няма да искат да ги дават безплатно." Най-полезните информатори обикновено са наскоро разделени съпрузи или партньори, които искат отмъщение, или служителите, които са наясно с неплатените корпоративни данъци и фалшивите бележки за плащания, предоставяни от ръководителите им. Крагс коментира, че е възможно във Великобритания да се въведе система за информиране на властите, подобна на американската. Данъчните власти в САЩ плащат до 30% от събраните данъци и наказателни такси на информатори, които са ги насочили към свои близки, укриващи финанси. Горещата телефонна линия за информатори бе създадена през април 2006 г. и оповестена с рекламна кампания на стойност 1 млн. лири.