"Банковата тайна в старата си форма е отживелица", заяви германският финансов министър Волфганг Шойбле. Споразумението, подписано в Берлин, ще бъде първата стъпка към борбата с данъчните измами от частни лица, а след това ще се вземат и мерки за укриването на данъци от компании, допълни френският финансов министър Мишел Сапин. Британският финансов министър Джордж Озбърн заяви, че хората, които укриват данъци, ограбват сънародниците си и трябва да бъдат третирани като обикновени крадци. Според него приходите трябва да бъдат облагани там, където се развива "реална икономическа дейност", тоест данъчното облагане на големите международни компании трябва да се извършва в страната, от която те печелят. Генералният секретар на организацията Анхел Гурия посочи, че данъчното споразумение "ще помогне за възстановяване на загубеното доверие на широката общественост".
ЕС има директива за размяна на данъчна информация от 2005 г., а в САЩ има специален закон за данъчното облагане на американски граждани, които имат сметки в чужбина. Вашингтон обаче не подписа споразумението. Швейцария също е част от процеса, но няма да въведе в сила новите правила преди 2018 г. Сред страните по споразумението са повечето държави от ЕС, както и традиционни "данъчни убежища" и офшорни зони като Лихтенщайн, Британските Вирджински острови, Сингапур, Люксембург и Кайманските острови. Според ОИСР те ще започнат автоматично да обменят данните, събрани от финансовите институции, през 2017 г.
СПОРАЗУМЕНИЯ
Правителствата ще споделят повече информация с другите страни по споразумението при изрично искане. Част от договора е данните на всички юридически личности да са достъпни за данъчните власти и да могат да бъдат давани на държавите партньори. Първите обмени на информация ще започнат през септември 2017 г., а всички страни по споразумението ще трябва да започнат да го прилагат през 2018 г.