Докладът показва, че броят на милиардерите по света е нараснал двукратно от началото на финансовата криза, докато стотици милиони хора живеят в крайна бедност, без да имат достъп до основни здравни грижи или образование. Обикновените хора не се радват на увеличаване на благосъстоянието си, а вместо това имането на 85-те най-богати хора на планетата се е увеличавало с по 525 млн. евро на ден в периода между 2013 г. и 2014 г., отчита "Оксфам".
"Голямото неравенство е сериозна пречка за просперитета на повечето хора... Днес богатството отива при богатите и това ще продължи, докато не се задействат правителствата", отбелязва изпълнителният директор на организацията Уини Бянима. Милиони хора по света умират от глад заради липсата на здравни грижи, а милиони деца не посещават училище, докато малко на брой хора имат много повече пари, отколкото могат да изхарчат през целия си живот. "Неравенството спъва растежа, корумпира политиката, задушава възможностите и създава нестабилност", категорична е тя.
Според "Оксфам" ЕС може да играе важна роля и да подпомогне за възстановяването на баланса между бедни и богати. Това може да стане, като се гарантира по-справедливо данъчно облагане и се предприемат мерки срещу укриването на данъци, извършвано от мултинационалните корпорации и от богаташите. Организацията смята, че големите глобални компании, както и богаташите трябва справедливо да внасят своя дял в държавната хазна, така че страните да се справят с неравенството и да изградят по-справедливо общество. С преразпределяне на богатството чрез въвеждането на такса от 1.5% върху богатството на милиардерите всяка година могат да бъдат събрани достатъчно средства, което ще позволи всяко дете да ходи на училище и да се предоставят здравни услуги в най-бедните страни.
ПРОГНОЗА
В Индия например намаляването на неравенството може да даде възможност на повече от 90 млн. души да се спасят от крайната бедност до 2019 г., смятат от "Оксфам". Ако неравенството остане на същите нива, а не намалее, в Кения повече от 3 млн.души могат да попаднат под прага на бедността до 2019 г.