:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,951
Активни 389
Страници 26,361
За един ден 1,302,066
Истинската история

България плати скъпо за съюзяването си с Германия

Дипломатическите усилия за включването на България на страната на антихитлеристката коалиция през септември-октомври 1944 г. са равни по важност на победите по бойните полета в завършека на Втората световна война
Подписването на "Съглашението за примирие между правителствата на България от една страна и правителствата на Съветския съюз, Съединеното кралство и Американските съединени щати от друга" от маршал Фьодор Толбухин, представител на Съветското главно командване (вляво), от генерал-лейтенант Джеймс Хамел, представител на Върховния командуващ на съюзниците в Средиземноморския район, и от представителите на българското правителство - министъра на външните работи Петко Стайнов и министъра без портфейл Добри Терпешев; 28 октомври 1944 г., Москва; части от снимки; Руски държавен архив по обществено-политическа история-Москва




С увъртания и обещания по отношение на бъдещето на Пиринския край и на неговото население правителството на Отечествения фронт успя да осигури за България равноправно участие в освобождаването на Централна и Източна Македония и на Източна Сърбия. Тази политика бе следвана принудително до 1948 г., а българите от поречието на Средна Струма и Горна и Средна Места се отърваха само със силна уплаха да не би наистина да бъдат предадени в границите на Югославия. Не можеше да има по-ниска цена от тази уплаха, която България да плати за запазената цялост на земите си след края на Втората световна война. Не бива да се забравя, че сред победените към септември 1944 г. България бе наредена от чуждоземните ни монарси, време е днешните спекулации по този въпрос да бъдат прекратени вече.

Крайовската спогодба от 5 октомври 1944 г. между българското правителство и Югославския национален комитет бе крупна дипломатическа победа за страната ни, тя бе първата крачка, която новото българско правителство трябваше да направи задължително, понеже българската войска нямаше как да участва във военните действия на страната на антихитлеристката коалиция без да може да премине през югославските земи. Тази победа бе наложителна, но недостатъчна за постигането на крайните цели в дипломатическата война. България трябваше непременно да бъде призната от СССР, Великобритания и САЩ за съвоюваща страна - част от антихитлеристката коалиция. Това признаване бе жизненоважно за съхраняване на целостта на българските земи отпреди войната, то трябваше да бъде добито на всяка цена.



* * *



От 9 до 18 октомври 1944 г. Й. Сталин, В. Молотов, У. Чърчил, А. Идън и А. Хариман, американски посланик в СССР, уточняват в Москва общата позиция на съюзниците по балканските и полските дела. На тези разговори е обсъдено и примирието с България. Представителите на САЩ и Великобритания настояват за отношение към България, което да е заслужено за съюзничеството й с Герамния. Налага се на най-високо равнище съветската делегация да смекчава чувствително отношението към България, което е предварително обещано на Г. Димитров при негова среща с Й. Сталин на 6 октомври.

В крайна сметка съюзниците отправят към България категорично само едно предварително искане - да бъде изтеглена българската администрацията и войсковите части от временно предадените й за управление македонски и тракийски земи., при това в 15-дневен срок. Българското правителство изпълнява това условие съответно към 10 октомври и към 25 октомври. Така са създадени предпоставки за започване на преговорите за сключване на примирие, които се провеждат също в Москва от 26 до 28 октомври с участието на българска делегация в състав: Петко Стайнов (1890-1972), министър на външните работи, Добри Терпешев (1884-1967), министър без портфейл, Никола Петков (1889-1947), министър без портфейл и Петко Стоянов (1879-1973), министър на финансите. Съветският външен министър В. Молотов запознава българските пратеници с облекчените условия на примирието веднага след пристигането на делегацията в Москва за да може България да планира бъдещото си поведение в преговорите. Всъщност от българската делегация се очаква единствено да приеме предварително изготвеното споразумение, никой от съюзниците не може все още да забрави съюзничеството на България с нацистка Германия и с държавите от Оста само до преди месец и половина.

Подписаното на 28 октомври 1944 г. в Москва примирие между България, от една страна, и СССР, Великобритания и САЩ, от друга, бе възможно най-щадящото страната ни, най-същественото в него бе, че България не бе заставена предварително и веднага да плаща репарационни задължения, а не бе въведен и окупационен режим - това е историческата истина, въпреки истеричните съвременни спекулации по този въпрос. Да, съществуват части от примирието, които ограничават държавния суверенитет на България, но отново трябва да се припомни, че всъщност България бе победена страна. В това си качество тя бе заставена да плати възможно най-ниската цена за включването си в Германската орбита в началото на Втората световна война.

Московското примирие включва и някои съглашения, които не се отнасят до участието на България в завършека на Втората световна война, поради което не ги разглеждаме сега (вж. Извори в първата част на текста, там отсъстващите членове са заместени с многоточия и поради значителната дължина на документа), те се отнасят до разпускане на фашистките и националистическите организации, до започване на съдебно преследване срещу лицата, отговорни за пагубния за България политически курс до септември 1944 г., до материално-битовото осигуряване на съветската войска, пребиваваща до 1947 г. на българска земя, до ограничаване на разпространението на художествено-пропагандните материали, свързани със страните от Оста и с разпространената там идеология. Тези части от Московското примирие се отнасят до други задължения, които българското правителство е принудено да поеме, тях нарочно ще разгледаме друг път, понеже сега общественото внимание у нас се насочва именно натам превратно.

Като следствие от подписването на Московското примирие и за да може да води военни действия срещу Германия и нейните съюзници новата Българска народна войска получи безвъзмездно съвременно съветско оръжие за въоръжаването на общо 5 пехотни дивизии - 30 хиляди винтовки, карабини и автомати, 2 хиляди картечници, 300 противотанкови установки, над 800 оръдия и миномети, заедно с боеприпасите за тях и различно друго военно оборудване и снаряжение.

Същевременно в началото на 1945 г. в Съветското военно командване бе изпратена българска военна мисия, начело с генерал-майор Асен Кръстев (1893-1968), а към Българската войска бяха причислени 33 съветски военни съветници.



* * *



Московското примирие между България и Обединените народи оформи правовата основа за българското участие във Втората световна война на страната на антихитлеристката коалиция, колкото и важно да бе това предстояха същинските военни сблъсъци с хитлеристката военна машина. И в Първата част на Отечествената война на България (1944-1945 г.), и в нейната Втора част новата българска войска показа чудеса от храброст за да извоюва, както вече уточнихме тук, последната военна победа за България.

За тази последна победна война България плати скъпо, по бойните полета на Втората световна война от началото на септември 1944 г. до май 1945 г. загиват общо 31 910 български воини, още 151 българи са убити в боевете, които води с Германия и с нейните съюзници Съветската войска. Към цената, в човешки жертви, на съюзничеството ни с Германия и другите страни от Оста, ще трябва непременно да отнесем и загиналите почти 5000 български антифашисти във времето от 1941 г. до 1944 г.

Ще е наложително също да прибавим и още общо 101136 души, които са преследвани заради убежденията си в периода от началото на 1941 г. до началото на септември 1944 г., сред тях са повече от 15 хиляди политически затворници, 59668 са заточени в лагери от общ тип, а 6518 - в специализирани лагери за евреи. Всички те също са част от "кръвния данък" за пребиваването на България в хитлеристката коалиция.

Съюзяването на България с Германия в началото на Втората световна война има и чисто парично измерение. Германският дълг към България към септември 1944 г. надхвърля 70 млрд. лева, още 28, 2 млрд. лева България губи от неравнопоставеността при разплащанията и цените на стоките и услугите. Ще трябва да се сметнат допълнително и значителните суми по издръжката на немските войскови части на българска земя, която бе възложена изцяло на българското правителство - през януари 1944 г. немската войска, намираща се в България и издържана за сметка на българското правителство, надмина 19, 5 хиляди офицери, войници и помощен персонал, а броят на издържаните към 5 септември 1944 г. се повиши до общо 30 хиляди.

Цената на българското участие в завършека на Втората световна война доближи общо 94 млрд. лева, като тая сума включва и воденето на военни действия на места, отдалечени от границите на България до хиляда километра, и изпълнението на клаузите на Московското примирие, което наистина осигури целостта на България, но що се отнася до паричните въпроси, България бе разглеждана като победена страна, каквато тя всъщност бе като воюваща на страната на хитлеристката коалиция до 8 септември 1944 г.

Не бива да бъдат пропуснати и разходите за българската администрация, за жандармерийските и военните части във временно присъединените към България македонски и тракийски земи, в които всички природни богатства, като богатите на хром руди до Скопие, Германия запази за себе си (по спогодбата Клодиус-Попов, 1941 г.). В тези земи България бе натоварена всъщност само с полицейски функции за да бъдат освободени немски и италиански военни съединения за Източния фронт, от добива на природните залежи в тези земи България не можа да се възползва. Въпреки пропагандната шумотевица по случая, обединението на българското землище в годините на Втората световна война бе само привидно.





Свързани текстове:

http://www.segabg.com/article.php?id=723619

и посочените там текстове по темата.
142
33875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
142
 Видими 
05 Ноември 2014 19:58
"България плати скъпо за съюзяването си с Германия".

То, всъщност бай Павликянски, като се е съюзила с Германия, България е намерила един деликатен начин да се съюзи със "Съюза" на бай Сталин. Сите червеногушки свенливо премълчават братската дружба между двете сестрински партии.

Котка

05 Ноември 2014 20:03
"Русофилите посрещнаха царския пратеник с голяма овация. Госпожа Белова, чухонка по произхождение, му поднесе букет от името на българските жени. Държаха приветствени речи: Цанков му каза, че българският народ го очаквал като месия. Пред тия славословия Каулбарс се преобрази. Като много силен парфюм те му замаяха главата. Той забрави Батенберга, низвержението, папищашството на Цанкова. Прегръщайки посрещачите си, щастлив, трогнат, той заяви, че е дошел да тури край на техните изпитания, и нарече управляющите хора на Регентството: палочники.
От тая минута той се съюзи с русофилите във всичко. Същата вечер те му дадоха банкет и при шампанското тяхната сърдечна взаимност стана съвършена."
05 Ноември 2014 20:08
http://topwar.ru/61746-zabytye-uroki-istorii-stalin-ob-ukrainskom-nacionalizme.html
05 Ноември 2014 20:10
Котка -
-------------------
Сайтът на Генек
05 Ноември 2014 20:21
Ся, истината е, че България плаща скъпо за всяко свое съюзяване.
Особености на националната съюзна политика...

Има обаче и един друг въпрос - а какво ли щеше да плати България, ако не се беше съюзила с оста Рим - Берлин - Москва* - Токио?
Знаем обаче, че в историята няма "ако"...

* както правилно е отбелязал Black Swans

Котий
05 Ноември 2014 20:27
със "Съюза" на бай Сталин
Още един чок акъллия. Многоучений колега, бихте ли разпознали персоните на тва фото Тук И повода.
05 Ноември 2014 20:38
Българска народна войска

Таквози животно нема.
Правителството на Константин Муравиев обявява война на Германия юще на 5 септември...
05 Ноември 2014 20:41
В ответ - тишина. Поводът е Мюнхен 29-30 септ. 1938 г.
Споразумението, подписано в Мюнхен, става кулминационна точка в британската „политика на умиротворяване“.
Част от историците счита, че тази политика е опит за преустройство на Версайската система от международни отношения по дипломатически път, чрез договорености между 4-те велики европейски държави. Чембърлейн, връщайки се от Мюнхен в Лондон, на стълбичката на самолета заявява: „Peace for our time“.
Друга част от историците обаче счита, че истинската причина за провеждането на тази политика е опитът на западните страни да унищожат СССР. Например заместник-министърът на външните работи на Великобритания Кадоган записва в своя дневник: „Премиерът (Чембърлейн) заяви, че по-скоро ще подаде оставка, отколкото да подпише съюз със Съветите“. Затова тези историци смятат, че „политиката на умиротворяване“ е многоходова комбинация по насъскването на Хитлеристка Германия и СССР, провеждана от 1937 година, и постигнала целта си през 1941 г.
И за да не си губим времето за вероломството на СССР по прочутия пакт "Рибентроп-Молотов", ето още малко факти:
В 1 ч. през нощта на 30 септември 1938 г. Чембърлейн, Даладие, Мусолини и Хитлер подписват Мюнхенското споразумение. След това в залата, където е подписано споразумението, се допуска чехословашката делегация. Правителствата на Великобритания и Франция оказват натиск на правителството на Чехословакия, така че, въпреки потвърдената решимост на СССР да окаже военна помощ и отказа на поддръжка от Франция, чешкото правителство без съгласието на Националното събрание приема даденото споразумение.
.............................
На 1 октомври 1938 година Полша в ултимативна форма иска от Чехия да ѝ се предаде Тешинската област, предмет на териториални спорове между нея и Чехословакия през 1918 - 1920 г. Останало в международна изолация, чехословашкото правителство се принуждава да приеме условията на ултиматума.

Останалото е мълчание
05 Ноември 2014 20:56
М. Фрунзе:
"Ние сме партия на класата, която е тръгнала да завоюва света."

Ленин:
"Нека врагът унищожи и разори страната, нека свали правителството, нека оскверни националните светини: както знаем, пролетариите нямат отечество. В разорена, победена страна е къде по-лесно „да превърнеш империалистическата война в гражданска. И тъй, нека се развихри буря!"
„Победилият пролетариат на тази страна ще се изправи срещу целия останал свят, като разпалва безредици или въстания в други страни „или пряко действа срещу тях с въоръжена сила“ („Относно лозунга за Съединени европейски щати“.

Според програмата минимум в резултат на Първата световна война е възможна революция само в една страна.
Как тогава ще настъпи световната революция? В резултат на какво?
През 1916 година Ленин дава ясен отговор на този въпрос:
В резултат на ВТОРА ИМПЕРИАЛИСТИЧЕСКА ВОЙНА
(„Военната програма на пролетарската революция“
05 Ноември 2014 21:00
Както и да го въртим и увъртаме Комунизма от 1944 - 1989 година е най - успешната епоха за България от Освобождението насам! Преди 9 ти 1944, България претърпя две национални катастрофи и загуби една трета от територийте си.. като беше на път да претърпи 3 та такава с още загуба на територии. От 7 милионно население на България през 46 та година стигаме до почти 9 милиона през 1989.. и сме под 7,5 милиона през 2011! Българина гласува с краката си! Да не говорим за изградената енергетика, химическа и машиностроителна индустрия.. съсипани от 89 та година насам...
Не че Комунизма е много хубава система.. просто побългарената Демокрация от преди 9 ти и след 10 ти са наистина напаст за България доста по - разрушителна от даже от побългарения Комунизъм!
05 Ноември 2014 21:14
щурчо прочете ли какво пише за изтеглянето от така наречените нови земи
надявам се че повече няма да пишеш бисери като този
щурчо каза:
То не, че не сме го имали.
Ма един каскет на име Добри Терпешев, наредил българския корпус да се изтегли от Беломорието.
И след това, онзи с лулата си ударил задника в тавана от яд...

не може за всичките ни беди все русия ссср или сталин да са ни виновни
аз все пак не мисля че толкова леко се отървахме
след тази война бе положено началото на македонската нация
и вардарската долина бе окончателно дебългаризирана
05 Ноември 2014 21:26
"На 25 юли 1935 г. в Москва се открива Седмият конгрес на Комунистическия интернационал, който в противоречие с историческата истина, взема решение за признаване съществуването на тракийска, македонска и добруджанска нации. Конгресът взема решенията си по указания на Сталин, а доклад на него изнася Георги Димитров.
Резолюцията на Коминтерна от 1934 г. по македонския въпрос е официален политически документ, с който за първи път в историята международна организация дава насока за признаване съществуването на отделен македонски народ и македонски език.
От Коминтерна решението за македонска нация се пренася върху ВМРО (обединена)и през април 1934 г. „Македонско дело” публикува дословния текст на резолюцията. В документа между другото се казва:
„В основата на новото схващане заляга становището, че „Македония се явява едно от огнищата на бъдещата империалистическа война”, поради което се търси вариант за притъпяване на противоречията между държавите, които я владеят. Това решение според Коминтерна е в създаването на т. нар. „македонска нация”. След решението на Коминтерна ВМРО (обединена) издига като свой лозунг „правото на македонския народ на самоопределение до отделяне от държавите – поробителки и образуване на обединена и независима република на македонските трудещи се маси”.
05 Ноември 2014 21:28
Пройчо, 05 Ноември 2014 21:00. Пройчо, като обобщаваш, сравни, ако обичаш, Китайския комунизъм с американската демокрация. Не названията са важни, а какво се крие зад тях.
05 Ноември 2014 21:33
LeDoyen! Не знам какво имаш впредвид..можеш и ти да направиш сравнението. Можем да сравним Комунистически Китай с Демократична Индия например..
05 Ноември 2014 21:41
Поздравления, г-н Петрински!
Ще си позволя да поясня допълнително финансовите издръжки за участията ни в двата съюза.
На пръв поглед, 98-те милиарда лева, изразходвани от България, за да може Германия да воюва със Съюзниците не са много повече от 94-те милиарда за участието ни на страната на победителите. Но 98-те милиарда, които ни дължи Германия към 05.09.1994 г.
... а дали не ни ги дължи и досега? Лично аз нямам сведения за съдбата на този дълг и ще бъда благодарен всекиму, който знае повече за него ...
са номинирани в левове от 1940-1944 г.г., а 94-те милиарда са номинирани в левове от 1945-1947 г.г.
Ясно е, че стойността на парите в двата периода е твърде различна, но колко точно е разликата? Има доста начини за оценката й, ще избера цената на картофите, за която споменах миналия път*. Отваряме същия статистически годишник Натисни тук и четем:
Години/Средни цени за 100 кг., лева
1940; 1941; 1942; 1943/44; Средно за 1941-1944; 1945
479 660 757 1 644 1 016 3 445
Видно е, че на Германия сме платили три пъти повече за съюза си с нея, отколкото сме дали след това, за да се спасим от катастрофата, до която ни докара същият този съюз

---------------------------------------------
* щурчо и бонго-бонго, какво толкова ви смути в компирите, та не можахте и дума да кажете по въпросите ми от миналия четвъртък? Или просто не сте свикнали да работите с източници?
05 Ноември 2014 21:52
България плати скъпо за съюзяването си с Германия

Тези, които първи настояват за съюз с Германия пред Борис Трети, юще след сключването на пакта Молотов-Рибентроп са нашенските комунета...
05 Ноември 2014 21:59
са нашенските комунета...
Ще се разчекнеш, бе, дете.
05 Ноември 2014 22:09
Малко е известен фактът, че до 1944 българските правителства и народът, са гледали на войните за национална обединение като на продължение на националноосвободителните движения и въстания.
Малко е известен защото, след 1944 историците ни и журналистите ни са частично казионни, а правителствата в известна степен марионетни.
05 Ноември 2014 22:11
ВладиГео
....................................
Видно е, че на Германия сме платили три пъти повече за съюза си с нея, отколкото сме дали след това, за да се спасим от катастрофата, до която ни докара същият този съюз

За съжаление, Историята се повтаря и не прощава националното малоумие и националната историческа амнезия...България, като германски сателит във Втората световна война не е имала юридическата възможност и право да изисква възстановяване на справедливостта и връщане на ограбеното от нея. Абсолютно аналогичната ситуация е и днес, окупационната територия на евро-германското колониално гау "България", поради "доброволното" си присъединяване към анти-европейския германски ЕСсср, няма международно-правната възможност да изисква след няколко години, когато германския ЕСсср по подобие на германския Трети райх изчезне в историческото небитие, възстановяване на насилствено ограбеното от нея вследствие на принудителното и "евро-членство". Със сигурност става дума за многократно повече, като се има предвид откровения германски нео-колониален геноцид на който е подложена окупационната територия на бившата ни държава...
05 Ноември 2014 22:19
България ще плати скъпо за съюзяването си с НАТО.
05 Ноември 2014 22:20
suhar
Малко е известен фактът, че до 1944 българските правителства и народът, са гледали на войните за национална обединение като на продължение на националноосвободителните движения и въстания.

А днес, никой не смее да припомни, че това са твърденията на казионната дворцова про-германска и нео-нацистка платена журналистика. Която след 1940 г. срамежливо пропуска да пише, че териториите в Беломорска Тракия и Македония са предоставени временно за окупация докато хитлеристка Германия е във война,и че техния статут е абсолютно неясен...
05 Ноември 2014 22:42
България ще плати скъпо за съюзяването си с НАТО.

Вече плащаме.. 5 убити в Ирак.. затворени 1 и 2 ри блокове на Козлудуй.. 3 и 4 на път.. спряно Белене, спрян Южен поток.. няколко десетки самозапалили се .. сума ти измръзнали по селата.. сметката върви..
05 Ноември 2014 22:53
Съюзяването с НАТО пак е работа на комунетата...
06 Ноември 2014 00:14
СССР също плати скъпо за съюзяването си с Германия, а Германия - за съюзяването си със СССР.

С когото и да се беше съюзила, България пак щеше да плаща 45 години до разпадането на империята на злото, но преди това щеше да бъде превзета от германски войски.
06 Ноември 2014 00:39
Скъпо, наистина. За начало 133 млн. лв. (300 млн тогавашни долара) е струвала само съветската окупация .
Натисни тук
06 Ноември 2014 01:32
бонго-бонго! А колко е струвала окупацията на немските войски? А бомбандировките на "съюзническата авиация"?
Окупацията на България е траела 2 години:
През 1944-1947 г. около 600 000 съветски войници и офицери пребивават на българска земя за различен период от време.

Но окупацията на Германия и Япония продължава и до сега..
06 Ноември 2014 04:12
България плати скъпо за съюзяването си с Германия

А каква е била алтернативата? Имам чувството, че Хитлер без да е чел "Кръстника" ни е направил предложение на което не може да се откаже.
06 Ноември 2014 06:29
Някой знае ли конкретно коя българска дивизия се сражавала със съветско оръжие?
06 Ноември 2014 08:43
Десният запъртък не е спал, само и само първи да се изходят по въпроса - виж ги най-отгоре. В текста е казано всичко, няма какво да се дискутира. Г-жа Белова, г-н еди кой си нямат никакво значение. Знае се за отношението на Чърчил към България и за неговите домогвания тя да бъде нааказана най-сурово, с големи терториални загуби. Истината е, че някои отявлено про-фашистки западни държави, като Италия и Австрия минаха далече по-меко. Десният запъртък не може да преживее това, че имено Сталин и СССР ни спасяват от тези загуби.
06 Ноември 2014 08:48
Окупацията на България е траела 2 години:
През 1944-1947 г. около 600 000 съветски войници и офицери пребивават на българска земя за различен период от време.
Окупацията на Австрия от съветски войски е продължила до 1956г.
Независимо от това те си държат паметника на съветската армия в центъра на Виена. Преди няколко дни получих Е-маил от един университет от Торино. Улицата на адреса му беше Унион Совиетико (или нещо такова).
06 Ноември 2014 08:54
Таквози животно нема.
Правителството на Константин Муравиев обявява война на Германия юще на 5 септември...
Обявило, ама не пратило никаква войска. Войската е такава, каквато е обявена. Щурак, придържай се към материала. Какъв ти Батемберг през 2-та световна война. Като нямате какво да противопоставите на фактите, че пишете простотии.
06 Ноември 2014 09:01
Скъпо, наистина. За начало 133 млн. лв. (300 млн тогавашни долара) е струвала само съветската окупация .
Уфффф, ще се изприщи десният запъртък да доказва, колко много сме загубили от 2 години присъствие на съветските войски. Ама 4-ти годишнота окупация на германските войски, наводняването на България с фалшиви марки. Ами репарациите, които платихме на Гърция. България беше победена страна, това трябва да ви светне в празните кратуни, и се отърва с най-малки загуби. И пак цитиране на Интернет. Едни глупаци пишат там нещо си други го цитират. Това се казва "мултипликация на глупостта".
06 Ноември 2014 10:07
На участието на България в Балканските и световните войни българското общество е гледало, като на продължение на усилията на българския народ за освобождение от турско владичество и национално обединение. Комунистите правят изключение.
06 Ноември 2014 10:18
Фактите, дедо Марксе казват, че Цръвената армия през лятото на 44-та годин веке е била на германската граница. И вместо да атакува директно Берлин и войната да приключи същата година, чичко Сталин си прави разходки из Балканите. Даже Исмет Иньоню е требело да бие метани в Кремль, да не земе Батюшката да освободи и Анадола...
06 Ноември 2014 10:22
Ама 4-ти годишнота окупация на германските войски, наводняването на България с фалшиви марки.

Каква 4 годишна окупация на германските войски ?
06 Ноември 2014 10:27
мисля по-разумно следва да се подхожда точно по тази тема. а не използвайки обичайния партийно-политическия подход. използвани от "автора" и форумци. като някой, поради това, че убежденията са ми по-скоро леви незабавно ми зачислява определена позиция и ме подрежда в определена редичка. да ама не! и по условия да приема, че онова е като "слънцето и въздуха", а другото катастрофа.
защото България наистина губи много от съюза си с нацистка Германия. пари. при посещението на Цар Борис в едно село, жените му показали какъв хляб ядат - черен и клисав. на което Царят казал: по-добре черен хляб, отколкото черни забрадки. защото България не изпраща нито един войник на източния фронт. пък и на който и да е друг. за разлика от Италия, Румъния и Австрия.
единственото, което печели България е Южна Добруджа. и възможността да отхвърли Ньойския договор.
участието във войната на страната на съюзниците освен пари, струва и живота на много българи. като с действията си Българската войска допринася решително, наистина решително, за по-бързото приключване на войната. първо - с предотвратяване на това, немските части, дислоцирани на Балканите да се придвижат до централна Европа. второ - успешно настъпление на Вермахта при Балатон би продължило войната с по-вече от година. което настъпление спира Първа българска армия. и точно тук стои въпросът със съветското оръжие. предоставено е на тази армия за попълване на загубите. защото попълването им от България би било по бавно. колко оръжие е получила в последствие България е друг въпрос. и не следва да се разглежда в контекста на българското участие във ВСВ.
какво получава България след войната. с решителния глас на СССР България не е призната за съвоюваща страна и се нарежда в редичката на победените съюзници на Германия. поради което изплаща огромни репарации и губи излаза на Беломорска Тракия. за сметка на това, Румъния и Италия, които са изпратили войски на Източния фронт, получават статута на съвоюващи страни и не губят нищо?! отново с решителната помощ на СССР. вероятно им се е признало като сътрудничество това, че през техните позиции е преминала Червената армия, за да обкръжи Шеста армия на Вермахта...
и да обърна внимание на още нещо - средствата. които България е предоставила по посочените по-горе споразумения и посочено от петрински, се оказват далеч по-малко от това, което червената армия присвоява при престоя си в България. което кара българското правителство да реагира остро и да поиска разликата да му бъде платена. е, не е платена на България разликата, но все пак е призната като ЗАЕМ. който заем се изплаща и до СЕГА. не е срамно петрински. сподели го.
та, би ми било интересно да разбера по темата:
1. какви са били алтернативите. свързано и с приетите от обществото приоритети.
2. какво ни е донесла избраната. в краткосрочен и дългосрочен план.
3. какво би ни донесла другата алтернатива. в краткосрочен и дългосрочен план.

ПП марксе, четенето в интернет би помогнало поне в едно нещо - когато стане дума за Иван Василиевич и се знае определена дата, да се разбере за кой точно Иван Василиевич иде реч...
щях да пропусна. получаваме една "четка". поне савецките военни признават заслугите на Българската войска. единственият участник на Парада на победата, който не е от Червената армия, е генерал Стойчев. който все пак не е лЕв, а царски офицер.
06 Ноември 2014 10:29
Много ми е интересно каква алтернатива предлагате, която е била реалистична към онзи момент. И която не би довела до военни действия на българска територия. И какво повече бихме получили ако не бяхме се присъединили към Тристранния пакт. В текущата реалност България получава Южна Добруджа. Въпреки, че това събитие не е в пряка връзка с присъединяването ни към Оста и да го предхожда с половин година, Крайовската спогодба е подписана с активното посредничество на Германия. В последствие БЪлгария получава поне за няколко години управлението на отнети български земи, при това избягвайки включването в активни военни действия. За съжаление са били бомбардирани български градове, но на практика жертвите (1276души) и разрушенията са в пъти по-малко от щетите, които бихме претърпели, ако бяхме окупирана от вермахта страна, на чиято територия биха се водили активни военни действия със СССР и съюзниците. А в замяна не е много сигурно какво бихме получили като компенсация. От Гърция и Югославия със сигурност нищо. Най-много, ако Сталин беше благоволил, щяхме да си вземем пак Южна Добруджа, но на каква цена. А да не забравяме, какво би се случило с българските евреи.
06 Ноември 2014 10:30
Е, май се дублирам донякъде с ruff
06 Ноември 2014 10:36
да бе, интересно защо петрински се впуска да описва пушки автомати, фронтове... може би, защото Военна история няма да се изучава в българската военна академия, поради което същия се пробва да заеме нишата? или обратното - няма да се изучава, защото петрински ще се занимава с това?
06 Ноември 2014 10:55
и понеже е наистина дразнещ идеологическия подход при разглеждане на темата, ще си позволя да допълня още нещо:
дори и част от "оста", България не прекъсва дипломатическите си отношения със СССР. както и СССР не прекъсва дипломатическите си отношения с Царство България. та през цялата война, единственото посолство на страна, членка на "оста" в държава от противниковия блок, е това на България в Москва. както и единственото посолство на СССР и съюзниците му в страна от "оста", е това на СССР в София. по който канал София-Москва, предполагам, е текъл целия "неформален" поток от инфо между враждуващите коалиции.
та е време вече разните руски, или савецки, или каквито и да са там управляващи в Москва, най сетне да върнат българските архиви или да отворят своите. за да се придобие по-пълна представа за участието на България във ВСВ.
06 Ноември 2014 11:28
но отново трябва да се припомни, че всъщност България бе победена страна.

Да, победиха ни в битка , която на практика не сме водили ! Първите военни действия на България във цялата ВСВ бяха срещу Фашистка Германия, за разлика от доста други държави , които се надпреварваха да маршируват и да се пъчат редом с германските СС- войски към Източния фронт. Унгария, Румъния, Австрия, Чехословакия, Украйна, Финландия, Холандия, ИТАЛИЯ, Франция, Швеция...пропускам ли накоя ?
Но те нямаха късмета да са помляли англофренските войски при Дойран през ПСВ, и да си спечелят пожизнената ненавист на Чърчил
. Нека някой ми обясни, защо невоювалата България беше третирана по-лошо от гореизброените европейски държави ?
06 Ноември 2014 11:35
Нека някой ми обясни, защо невоювалата България беше третирана по-лошо от гореизброените европейски държави ?
Ще ти обясня, че барем ти светне нещо в междуочието. Защото България се таксува от Гърция и Югославия, като агресор. Там тя е воювала срещу съпротивата, която е на страната на победителите. От друга страна е подпомагала Германия логистически и с провизии, неща които не са без значенуие, да воюва срещу СССР. Сега светна ли ти в главата или още е тъмно там.
06 Ноември 2014 11:40
И какво повече бихме получили ако не бяхме се присъединили към Тристранния пакт. В текущата реалност България получава Южна Добруджа. Въпреки, че това събитие не е в пряка връзка с присъединяването ни към Оста и да го предхожда с половин година, Крайовската спогодба е подписана с активното посредничество на Германия.
Южна Добруджа както сме я получили така можехме да я загубим. Добре, че Румъния участва с войски срещу СССР и Сталин стоеше зад нас. А Чърчил е искал да отнеме земи България, както при 1-вата световна война. А какво щяло да стане е друг въпрос. Турция, като че ли е постъпила най-добре.
06 Ноември 2014 11:41
Е, поне този път никой не се опитва да обяснява, колко по-добре щяло да бъде, ако бяхме приели предложението на Соболев
06 Ноември 2014 11:45
Колега Щурчо,

какво общо имат поведението на г-н Цанков и другите негови съпартийци (съмишленици) в онези събития от края на XIX - ти в. - опитът за преврат и абдикация на Княз Александър Батенберг, с действията на Сталин и българското правителство през дните, описани тук от г-н Петрински, та се опитваш да цитираш Симеон Радев (поправи ме ако греша по отношение на цитата)? Може би искаш да "приравниш" русофилските настроения от онова време с поведението на нашите комунисти повече от 50 години по-късно и да направиш заключение, че българинът си е сляп русофил, някакъв Бай Мичо Бейзадето? Да си обърнал внимание на обстоятелствата, които излага С. Радев, за отношението на някои руски посланици в западни страни, които се разграничават от колебливата и нерешителна политика на царското правителство спрямо България?

Да, цитатът ти е от том 2 на "Строителите...", глава II - Мисията на Каулбарса.
06 Ноември 2014 11:47
На участието на България в Балканските и световните войни българското общество е гледало, като на продължение на усилията на българския народ за освобождение от турско владичество и национално обединение. Комунистите правят изключение.
Ленин е дал положителна оценка на Балканските войни. Обаче както Коминтернът, така и българските комунисти, българските земеделци начело със Стамболийски (а селпяните са били 85% от населението) , така и левите от ВМРО - Сандански например, са били против участието в 1-вата световна война. Така, че за участието в 1-вата световна, а още по-малко във 2-та световна недей да говориш, че българското общество е било съгласно. След като виждат погрома, който са нанесли Фердинанд и обкръжението му след Балканската война българите съвсем не са били съгласни с въвличането ни в 1-вата, а още по-малко във 2-та световни войни и то на страната на германия.
06 Ноември 2014 11:48
Нарочно споменах, че Крайовската спогодба е сключена преди включването на България в ОСта. Тя си е свободно междудържавно споразумение, което не касае това дали някоя от страните е воюваща и на чия страна. А, че Сталин по желание е можел да изкара живущите във видинско румънци и впоследствие също така "свободно" България да предаде този район на Румъния е напълно ясно. Благодарим, че не го е направил.

А това, "ама ако..." нищо не значи. Нито опровергава тогавашната политика нито дава алтернатива.
06 Ноември 2014 11:52
Е, поне този път никой не се опитва да обяснява, колко по-добре щяло да бъде, ако бяхме приели предложението на Соболев
Предложението на Соболев, а такива акции СССР има ив други държави говори, че СССР съвсем не е виждал приятел в лицето на Хитлер, а враг. Впрочем идеята да се бори срещу комунизма Хитлер излага още в "Моята борба". Така, че Сталин не е хранел никакви илюзии относно неговата политика. Пактът Молотов-Рибентроп е бил един опит да бъде отдалечено нападението на Хитлер, след като западните страни сключват Мюнхенското споразумени и отказват общи действия срещу Хитлер.
06 Ноември 2014 11:53
А това, "ама ако..." нищо не значи. Нито опровергава тогавашната политика нито дава алтернатива.
Па тогава що я споменуваш. Той Сталин е обещавал и Северна Добруджа. Туй гаче си забравил да споменеш.
06 Ноември 2014 11:59
Е, МАРКСЕ, добре че ме светна ! Откъде да знам аз, че основните бойни действия в една война се разиграват в тила , с черпака и тигана ! Бре-е-ей, ти да видиш !?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД