:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,770
Активни 425
Страници 26,180
За един ден 1,302,066
Парадокс

Унгария плаща цената на "орбаномиката"

Данъчната реформа не успя да стимулира потреблението и инвестициите и премиерът Орбан бе принуден да се пусне по наклонената плоскост на нетрадиционните мерки
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Виктор Орбан бе обвинен, че въвежда авторитарен капитализъм. А той заяви, че ще направи една нелиберална държава в ЕС.


Виктор Орбан бе патрон на честването на годишнината от унгарското въстание срещу комунизма от 1956 г. в качеството си на най-дълго служилия министър-председател на страната след падането на Желязната завеса. Подсилен от трите си изборни победи тази година (парламентарни, европейски и местни), премиерът изглежда непоклатим. Както прогнозира през 2009 г. биографът му Йожеф Дебрецени, Орбан обитава "непревземаема крепост на властта".

Но тълпите на официалната церемония бяха по-малобройни от хилядите, които протестираха срещу правителствените планове да се въведе първият в света данък върху ползването на интернет. Според критиците налогът ще върне дигиталната икономика на Унгария в 90-те години на миналия век.

Таксата бе последният засега опит на Орбан да намали фискалния дефицит в страната с нетрадиционни мерки - политика, която анализаторите вече нарекоха "орбаномика". Тя включва увеличаване на ставките на съществуващите вече данъци и налагане на данъчно бреме върху дейностите на някои от най-отявлените критици на правителството му, твърдят критици.

Предложението за данък от 150 форинта (62 цента) за всеки потребен гигабайт информация провокира безпрецедентна съпротива срещу управляващата партия "Фидес". (След многохилядните протести Орбан се отказа от интернет данъка, б.р.) Но сама по себе си идеята показа колко малко данъчни възможности остават на разположение на правителството след 4-те години радикални мерки на "орбаномиката". А те така и не успяха да понижат публичния дълг от ниво, равняващо се на 80 на сто от БВП. "Не става дума за точна дисциплина или система от идеи", казва Дьорд Сурани, бивш гуверньор на централната банка. Той описва "орбаномиката" като система от



национализации,



високи секторни данъци и селективно раздаване на държавни поръчки и договори, което увеличава държавния контрол върху икономиката.

Орбан избегна втора програма от Международния валутен фонд, когато партията му спечели изборите през 2010 г., като наложи големи такси на банките и други секторни компании, като същевременно намали популистки цените на комуналните стоки и услуги и подоходния данък. Но след като данъчната му реформа не успя да стимулира потреблението и инвестициите, той бе принуден да се пусне по наклонената плоскост на нетрадиционните мерки, обяснява Сурани.

В рамките на няколко месеца централната банка национализира частните пенсионни фондове, което предизвика внезапен приток в бюджета на акумулираните спестявания за пенсия и това маскира галопиращо нарастващия дефицит. Скоро след това Орбан увеличи драстично данъците върху банките, телекомуникациите, енергетиката и медийните компании. "Ако може да се говори за някаква



последователност,



тя е в увеличаването на ефективната данъчна ставка", допълва той.

Чуждестранните банки усетиха най-силно вкуса на "орбаномиката". Унгарският премиер въведе най-високия в Европа банков данък през 2010 г. и върху финансовите трансакции през тази година, като принуди банките на компенсират кредитополучателите за "несправедливите" условия по заемите в евро и швейцарски франкове, отпуснати в началото на ХХI в., когато унгарският форинт растеше устремно.

Засега загубите на банките са към 3 млрд. долара, но се очакват още, когато през следващите месеци правителството ги принуди да конвертират форекс кредитите във форинти. Лайош Бокрош, бивш финансов министър, предупреди миналия месец, че банковият сектор е "наказан". А управителят на националната банка Дьорд Матолчи обяви, че очаква много от чуждите банки да напуснат Унгария.

Официални представители признават, че мерките са разрушили доверието у инвеститорите, но въпреки това успокояват, че предстоящото конвертиране ще е при разумни условия. "Може и да е имало пагубно влияние върху инвестициите. Но ниските публични и частни инвестиции и без това са основен проблем във всички европейски страни", коментира Габор Орбан, държавен секретар по икономиката. Министри от правителството изтъкват силния растеж през първата половина на 2014 г. и намаляващия дефицит като доказателство, че "орбаномиката" работи. "За пръв път в унгарската история сме в състояние да покрием целите за дефицита в 3-4 последователни години", казва Жолтан Ковач, държавен секретар по комуникациите.



Бунтът



срещу интернет данъка не е единственият проблем на Орбан. Той все повече е подлаган на натиск отвън за политическите си реформи, описани през септември от бившия президент на САЩ Бил Клинтън като форма на "авторитарен капитализъм". Американската критика стигна нови висоти този месец, когато Вашингтон забрани на 6-има официални унгарски представители да влизат на територията на САЩ заради корупция - безпрецедентна санкция срещу страна, съюзник в НАТО и членка на ЕС. Според унгарското правителство и опозицията в страната обвиненията в корупция са само претекст, който САЩ използват, че да накажат близките около Орбан за "нелибералните" реформи и проруската външна политика, в която някои обвиняват кабинета "Орбан".

В разгара на общественото недоволство от таксата върху интернет и дипломатическия скандал със САЩ един унгарски анализатор отбеляза, че никога не е виждал страната си така изолирана от западните й съюзници. Той предупреди, че Орбан се отклонява от либералния модел на пазарна демокрация. "Той се възхищава от руския президент Владимир Путин и от това, което той прави. Орбан вярва, че ерата на Запада е приключила, и затова се опитва да създаде алтернативен модел, в центъра на който е държавата".



КАРЕ

Непокорство



"Бизнесуик"

Унгарският парламент одобри закон с мнозинство от 2/3, който открива пътя за строителството на "Южен поток". Премиерът Виктор Орбан демонстрира непокорство пред Европейския съюз.

Законодателите одобриха поправки, които позволиха на всяка компания да строи газопровод на територията на Унгария, дори и да няма лиценз за неговата експлоатация.

"Целта е да се подпомогне строителството "Южен поток" и да се покаже на Русия, че Унгария приема проекта сериозно", казва Атила Холода, експерт по въпросите за регулиране на енергетиката, близък до премиера Орбан.

"Унгария смята до половин година да започне строителството на газопровода "Южен поток", който ще заобиколи Украйна", казва Чаби Баджи, директор на държавната енергийна компания MVM Zrt, която създаде съвместно предприятие с "Газпром" за строителството и експлоатацията на газопровода.

По-рано ЕС блокира "Южен поток" и наложи икономически санкции на Русия заради конфликта с Украйна, които усложниха строителството на газопровода, тъй като ограничиха техническото и юридическото сътрудничество на ред руски компании с фирми от ЕС.

"Поддръжката на Орбан за "Южен поток" е нова крачка в посока на увеличаване на напрежението между Унгария и ЕС и НАТО. Унгария получи кредит от 10 млрд. евро от Русия за строителство на 2 ядрени реактора. Когато през юли Орбан бе преизбран, заяви, че се стреми Унгария да стане "нелиберална държава в ЕС" и посочи Путин като един от онези, който е достоен за подражание в тази насока". (Със съкращения)
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Мнохилядните протести срещу въвеждането на интернет данък, но лансирането на идеята показа, че това бе последният засега опит на Орбан да намали фискалния дефицит в страната с нетрадиционни мерки - политика, която анализаторите вече нарекоха "орбаномика".
28
4815
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
05 Ноември 2014 20:04
Нищо не плаща Унгария.
Ще плащат такива като автора на пасквилчето, щото Орбан измъква маджарите от позата партер пред еврозелките и страната му върви напред с една независима политика .
След него са Чехия, Словакия.
Знам , че не се харесва на задокеанци и местния им зелков слугинаж девиза на Орбан : "Бог, нация , семейство !", ама свиква се.
05 Ноември 2014 20:05
"национализации", "бунтът", "непокорство", че и "Южен поток"
05 Ноември 2014 20:07
...А управителят на националната банка Дьорд Матолчи обяви, че очаква много от чуждите банки да напуснат Унгария.

В четвъртата година от управлението на Орбан сме - според либералните оплаквачки не трябваше ли вече отдавна и една чужда банка и фирма да не е останала в Унгария?
Законодателството "срещу" банките не е ново, отпреди вече сигур 2-3 г. ще станат. Освен многото вой, май нищо друго не се е случило в унгарския банков сектор. Били поели горките банки цели 3 млрд. долара "загуби" (по-голямата част вероятно са пропуснати ползи), обаче - на! - стоически издържат на терора и бавят напускането си вероятно от вродена корпоративна добрина.
Ако бъркам във фактите или логиката им, най-учтиво моля по-добре информираните да пояснят - нямам претенции да познавам отблизо унгарския банков и небанков пазар!

И още нещо - оставам с впечатлението, че за автора на статията, избягването на финансиране от МВФ е едва ли не незначителна подробност, ако не и направо недостатък на "орбаномиката" и причина за липсата на растеж в потреблението (сякаш другаде в региона потреблението расте като козуначено тесто...).
Взимате пари от МВФ - нямате грижа с непопулярни данъци, а потреблението направо експлодира.
Не взимате пари от МВФ - имате проблем, льошо!

Далеч съм от мисълта, че Орбанова Унгария е икономически оазис, но статията нещо бая издиша с внушенията си.
05 Ноември 2014 20:34
Статията направо е спихната като старческо мъдо. Приятелката ми е женена за унгарец, който в момента работи там. Варвам на него, не на горният пасквил изсмукан от пръстите в угода на едни хораДето получават уртикария, ако някой провежда независима национална политика.
05 Ноември 2014 20:48
Мотивите на англосаксите са обясними - Унгария требе да следва техния, а не националния си интерес...
05 Ноември 2014 20:51
Не съвсем по темата, но близо до нея
В 2013 году члены Евросоюза потратили почти 7 миллиардов евро по ошибке. Соответствующая информация содержится в сообщении Европейской счетной палаты (ЕСП). По итогам прошлого года, доля ошибочных выплат достигла 4,7 процента от общего бюджета ЕС (148,5 миллиарда евро). Наибольшая доля ошибок была зафиксирована в сфере региональной политики, энергетики и транспорта (6,9 процента) и развития сельского хозяйства (6,7 процента). В документе приводится несколько примеров ошибочных трат. В частности, в Германии, Франции, Греции и некоторых других странах были выделены средства на обработку земель, которые являются непригодными для сельского хозяйства.
Симпатичини грешки.
05 Ноември 2014 21:34
Тва не е финансов вестник, а наистина парцал...Орбан не прави нищо друго освен да копира успешни авторитарни режими като тоя на Ердоган и Путин.
Наскоро по Блумбърг питаха един известен икономист дали има връзка между демократично устройство и икономически растеж и той след кратък размисъл каза, че няма...обаче излъга гада му с гад - има обратна зависимост и това става очеизвадно за все повече хора.
05 Ноември 2014 21:38
Нелепо е един негър, пък бил той и американски, да критикува заради каквото и да било един бял европеец.
05 Ноември 2014 22:22
Орбан ще бъде заливан с помия от правилните западни медии и в бъдеще.
Що ли ? Щото заяви на еврозелките,че унгарски компании и техни фирми ще строят Южен поток, тъй като счита , че : 1. Това е от национален интерес за Унгария и 2. Това е съоръжение на територията на Унгария и тя ще вземе независимо, в интерес на Унгария , решение кой ще строи . Той прецака курираната от еврозелките Transmission Sysтem Opеretors и даде свобода на действие на инвеститорите , независимо от волята на Брюксел.
Орбан : "Да, ние взимаме пример от Германия. Тя днес ни поучава за диверсификация, но едва след като отстрани Унгария като ненадеждно звено по трасето и си построи за целта с Русия "Северен поток".
Защо ние да не построим Южен поток и да не зависим от проблемна Украйна ? "
Орбан реши да продаде на руски инвеститор дялът от 49 % на унгарската МОЛ в хърватската енергийна компания - ИНА .
И двете компании отказаха няколкократно срещи с човекът на Държавния департамент - Амос Хостен , който се опитваше да ги притиска да не правят това, защото това засилвало позициите на Русия.
Е, как да не го заливаш с подобни пасквилчета Орбан ?
05 Ноември 2014 22:23
"Целта е да се подпомогне строителството "Южен поток" и да се покаже на Русия, че Унгария приема проекта сериозно"

Не вервах, че братята маджари са таквизи лапнишарани.
Цената на патока веке надхвърли 40 милярда евро и нема луди ора, дето да хвърлят толкова пари на ветаро...
05 Ноември 2014 23:26
Орбан е десен, колкото аз съм ляв. Следва си човекът популистка политика тип Сидеров или Бареков за да си гарантира избирателите, които изпаднаха при реформите в Унгария. Много сходно развитие с България, но ние си имахме БСП да задържа подобна маса от гласоподаватели, за които промените не донесоха нищо освен омраза по англосаксите и обич по здравата ръка на Бащицата. Аха, пропуснах гордото биене в гърдите и дърдоренето за "национален интерес", за който премълчават, че ще се плаща от децата и внуците, ако са достатъяно гламави за да не емигрират. Разбира се, никой политик не смее да заяви, че с такива "национално загрижени" байганьовци просперираща страна не се гради.
06 Ноември 2014 00:06
И в миналото унгарците са защитавали добре интересите на Ватикана, обръщайки в католицизма хиляди православни. Проявиха се кардиналите в Украйна чрез майданците-униати, значи беше изиграна тая карта. А нас ще ни съсипят американските евангелисти...
06 Ноември 2014 00:13
Орбан ще бъде заливан с помия от правилните западни медии и в бъдеще.

Орбан се пребори и кешира ролята на троянския кон, с което компенсира загубите от затварянето на страната си. Да видим докога.
06 Ноември 2014 00:19
Натисни тук ето причината за пасквилчето в парцалчето "финансови времена". едно към едно. бих направил дори "обосновано предположение", че това е и причината за препечатването на матреалчето в газетата.
06 Ноември 2014 00:27
Натисни тук

ЕНИ държи 20 процента в проектната компания "Южен поток Транспорт" за строежа и експлоатацията на участъка по дъното на Черно море. В нея 50 на сто притежава "Газпром“, останалите 30% си делят немската "Винтерсхал“, в която обаче половината акции са на "Газпром", и френската "Електрисите дьо Франс“.

Изявлението на Дескалци идва на фона на обявеното преди около месец от "Газпром" очаквано поскъпване на проекта с близо 50 на сто. така инвестицията за морското трасе от 10 млрд. евро нарасна на 14 млрд. евро

"ЕНИ ще продължи да работи по "Южен поток", ако размерът на необходимите инвестиции не превиши 600 млн. евро. В противен случай ще обсъдим излизане от проекта", каза Дескалци и също призна, че участниците в проекта имат проблеми с финансирането.

За отлагане на строежа на газопровода съобщи по-рано "Газпром" и призна, че чуждите банки засега замразяват плановете си да кредитират проекта.

"ЕНИ никога не би могла да инвестира 2,4 млрд. евро, тъй като е твърде рисковано за финансовия й баланс", отбеляза сега ръководителят на компанията.
06 Ноември 2014 06:13
Унгария плаща цената, а ние не плащаме? А САЩ не плаща?! ЕС???????? Всичко се плаща, байно, нЕма безплатен обяд!!!!!!!!!! Поне унгарците са доволни и пак си избраха Орбан. Тяхна си работа. А някои докога ще се бъркат в чуждата работа, а? Нещо сбъркано има в т.нар. демокрация: някакви хора и някакви институции си помислиха и опитват чрез нея да изнудват и заплашват цели държави?! Че това е фашизъм, алооооооооуууууууу!!!!! Ако ще го въвеждате, почвайте, стига сте ни баламосвали.
06 Ноември 2014 08:22
От статията разбрах, че нещата в Унгария вървят на добре след про-социалистическата ориентация на Орбан. Въпреки заглавието, което не се вързва с данните които се изнасят в статията. Нищо, че е десен. То и "Атака" са десни ама икономическата им доктрина е про-социалистическа. Който милее за народа си ще върви към социализъм. Това е посоката. А инак все още "обикновен капитализъм".
Засега загубите на банките са към 3 млрд. долара, но се очакват още, когато през следващите месеци правителството ги принуди да конвертират форекс кредитите във форинти.
А тук разбрах, че Западът плаче за финансовия сектор. То нео-либералния капитализъм е власт на финансовия сектор.
06 Ноември 2014 08:56
Но сама по себе си идеята показа колко малко данъчни възможности остават на разположение на правителството след 4-те години радикални мерки на "орбаномиката". А те така и не успяха да понижат публичния дълг от ниво, равняващо се на 80 на сто от БВП. "Не става дума за точна дисциплина или система от идеи", казва Дьорд Сурани, бивш гуверньор на централната банка. Той описва "орбаномиката" като система от



национализации,



високи секторни данъци и селективно раздаване на държавни поръчки и договори, което увеличава държавния контрол върху икономиката.
От този словесно-задмисловен тюрлюгювеч нещо става ли ясно? Авторът е против Орбан, това е очеизваждащо, но така описаната "орбаномика" добра ли е или е лоша?
Аргументи "за", "против"? Ама аргументирани аргументи.
06 Ноември 2014 08:57
Частниците как щяха да променят публичния дълг? Към повече или към по-малко от 80%?
06 Ноември 2014 09:06
Това с "данък интернет" е голяма грешка и правилно беше отменено.

Но аз обичам да боравя с числа. Статията нищо не казва. Погледнах макроданните на Унгария и те са добри. Имат растеж 4% за тази година, положително външнотърговско салдо, 78% дълг към БВП, доста високи заплти спрямо нашите.

Пък и ман не взимат заеми за тази работа? Нали скъсаха с МВФ. Изнасят стоки за 93 милиарда долара! Това е два пъти повече от целия обем на БВП на България междувпрочем......

Натисни тук

06 Ноември 2014 09:11
Словацкий комитет по наблюдению за телерадиовещанием наложил штраф на Словацкое государственное телевидение за одностороннее освещение мартовских событий в Крыму, когда канал распространял только точку зрения Евросоюза и США, игнорируя позицию России.
06 Ноември 2014 09:24
Унгария винаги е била толкова зле, а България толко над, затова винаги и се присмиваме. Но истината е, че и в България трябва да се вдигат данъци, заплати и токове, за да има и в социалната каца. Не може при най-ниското данъчно бреме в Европа, да очакваш високи социални придобивки (от които все повече има нужда поради застаряващото и вциганяващото население). От къде пари за тия придобивки, другаре?
06 Ноември 2014 10:57
доста високи заплти спрямо нашите.

Спрямо румънските заплати веке са изравнени.
И са много по-зле от полските, чешките, хърватските и т.н....
06 Ноември 2014 11:24
Спрямо румънските заплати веке са изравнени.
И са много по-зле от полските, чешките, хърватските и т.н....

Едва ли румънската средна заплата е по-висока, нито пък хърватската.
06 Ноември 2014 13:21
Средната работна заплата в Хърватия е 1022 евро, а в Румъния - 502...
06 Ноември 2014 16:35
Виктор Орбан бе патрон на честването на годишнината от унгарското въстание срещу комунизма от 1956 г. в качеството си на най-дълго служилия министър-председател на страната след падането на Желязната завеса.
Интернационалните финансови мастодонти не са смачкали Унгария единствено заради заслугите й по унищожаването на комунизма. Орбан отлично съзнава това и се възползва от този факт. Засега.
06 Ноември 2014 16:49
Орбан е слаба ракия. Не си струва да се занимаваме и с него, но когато няма какво да правим, ще го отстраним от този пост.
В това сме експерти и няма равен на нас, но СЕГА - след СССР - целта е Драконът, който така добре храним и наливаме с валута, ишлемета, работни места, западни стоки и производство, докато спре да диша, тъй като и драконите имат лимит.
06 Ноември 2014 17:26
В това сме експерти и няма равен на нас, но СЕГА - след СССР - целта е Драконът, който така добре храним и наливаме с валута, ишлемета, работни места, западни стоки и производство, докато спре да диша, тъй като и драконите имат лимит.


Да ви ... в експертите...ти май за Нийл Фергюсън явно не чувал.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД