Ангел Найденов е роден през 1958 г. в Кърджали. Завършил е Военноморското училище във Варна със специалност инженер-навигатор. Бил е кмет на Димитровград, бивш областен на Хасково и бивш министър на отбраната в кабинета "Орешарски". Доскоро бе говорител на БСП и бивш председател и зам.-председател на ПГ на левицата. Депутат във всички парламенти - от 37-ото НС досега. Допреди няколко седмици в продължение на 14 г. бе член на ИБ на БСП.
- Г-н Найденов, разбрахте ли защо бяхте изваден от ръководството на БСП? Вашата оставка не бе искана и не бе плод на медиен натиск.
- Мога да кажа каква не е причината - не е периодът от време, в който аз съм член на ИБ, защото има хора, които са в него от много по-дълго време. Очевидно не е и резултатът от изборите в моя регион. Не е и разбирането за недопускането на дублиране на парламентарни и партийни постове, защото виждаме, че има изключения. Що се отнася до причините за изваждането ми от Изпълнителното бюро, аз за себе си имам обяснение, макар че не чух аргументи. Но сякаш това не е чак толкова важно. За мен промените, които бяха направени в състава на бюрото, не могат да бъдат поставени под един знаменател. Има различни причини вероятно за това решение на председателя на БСП. И вън от всяко съмнение е негово правото да подбира екипа, с който би искал да работи. Аз по-скоро намирам обяснението в натрупването на една поредица от различия, позиции, които са обсъждани и заявявани от ИБ на БСП. Сред тези различия бих поставил например решението за оставката на правителството на Орешарски. Аз си признавам, че не съм сред хората, които подкрепяха и които бяха "за" тази оставка.
На второ място трябва да наредя сред тези различия темата, свързана с по-нататъшното олевяване на БСП. Изоставяме образа на социалистическа партия от социалдемократически тип, вървейки в посоката, без да получаваме друг разпознаваем и разбираем образ за хората. Така рискуваме да се окажем сами на пистата, надбягвайки се единствено с "Атака", за да не кажа - и съизмервайки се. Ние непрекъснато говорим за това, че сме най-социалната партия и че при участието си в управлението правим най-социалните действия и решения, и въпреки всичко, резултатът от изборите са все по-намаляващи проценти.
- Има ли още различия?
- Да. Последното ни различие с ръководството е по разбирането дали БСП трябваше да изрази готовност за участие в управлението на страната в една широка коалиция сега. Моето разбиране е, че да - БСП трябваше да заяви една подобна позиция. Различията ни започнаха по тази тема от разминаване по въпроса за готовността, с която се отива на консултациите с ГЕРБ. Ако отиваш с нагласата, че няма да участваш, ясно е - изходът от разговорите е предрешен. Наскоро ми попадна заглавие като част от интервю с проф. Пантев, което ми се струва изключително подходящо за сегашната ситуация. То звучеше приблизително така - компромиси се правят във времена на кризи и реформи. Сега имаме и двете. И се намираме в криза, включително в криза на доверието от страна на избирателите към всички политически формации. И от друга страна, потребност от много сериозни реформи в различни обществени сектори и това е видно.
- Сам ли останахте в това си убеждение, че БСП трябва да направи компромиса да участва в управленска коалиция с ГЕРБ?
- Не мисля, че съм сам, макар и в някаква степен да останах сам в бюрото, но иначе не мисля, че това е изолирано мнение и позиция в рамките на БСП. Повярвайте ми, в хода на предизборната кампания имах много срещи, на които отношението на хората горе-долу звучеше така: "Няма ли най-после да седнете големите политически формации да се разберете по стратегическите приоритети и да вземете да направите заедно неща, които очакват мнозинството от хората и които са потребни за напредъка и модернизацията на обществото и на държавата. Това невинаги означава - седнете и управлявайте заедно, но не изключва съвместното управление точно във времето, за което споменах или най-малкото - потърсете пътя за това.
- Вас като останалите членове на ръководството не ви е подразнил натискът на АБВ за широка коалиция с ГЕРБ и БСП?
- Не виждам защо трябва да ме подразни, а що се отнася до отношението към АБВ, то също е част от тези различия, в чието натрупване виждам и причината за изваждането ми. Вижте, очевидно е, че при осем политически формации в настоящия парламент имаме ситуация, при която много трудно се постига съгласие. Това обаче не означава, че не е възможно да се постигне такова. Всичко е в третирането на проблемите и разбирането за начина, по който трябва да търсим решение на тези проблеми. Аз не мисля, че безучастното наблюдаване на случващото се в страната, стоейки в изолация и приемайки ролята на опозиция, е печелившо и работещо решение, защото не мисля, че е подходяща алтернативата избори до дупка. Това би било пагубно за страната, икономиката и хората. А това е много близък вариант. Вярно е, че най-естествената комбинация в този парламент изглеждаше дясноцентристкото правителство. Но бих казал, че най-стабилната конструкция в този парламент би била широка коалиция.
- Има ли път за вас към АБВ?
- Не, не се виждам в АБВ и не мисля, че близостта в позициите непременно означава прехвърчане в АБВ. Но аз не мисля, че трябва да бъдат горени мостовете. Според мен силата на БСП досега е била в способността да изгражда мостове и да печели партньори. Винаги сме се стремели да избегнем изолацията и съответно позицията на глуха защита, а се страхувам, че вървим в тази посока.
- Достатъчни ли бяха промените в ръководството на БСП?
- Не бих искал коментарът, който ще направя по тази тема, да звучи като коментар на обиден и озлобен човек, огорчен от факта, че е изваден от състава на Изпълнителното бюро. От друга страна, веднага бих казал, че в някаква степен се лаская от мисълта, че моето изваждане може да бъде знак за радикалната промяна, която се очакваше от новоизбрания председател на БСП. Според мен тези смени са стъпка, но в никакъв случай крачка към радикалното обновление, от което се нуждаем. Аз споделям необходимостта от обновление, в това число и чрез промяна на лицата в ръководството на БСП и няма никакво съмнение, че когато се сменят лицата, това също е обновление, без да изчерпвам темата. Не, не са достатъчни промените. А по-важното от това е, че при срещи и разговори с партийни членове чувам същото разбиране, виждам, че тяхната оценка за смените е, че не са достатъчни.
- Какво искат още да бъде направено, за да излезете от ступора? В момента никой не се интересува от БСП и тя самата май не знае какво й се случва.
- Това в някаква степен имам и аз предвид, когато казвам, че изпадаме в позицията на глуха защита. Не мисля, че позицията да не участваме в управлението, защото трупаме негативи, е уместна. Тя, че не е печеливша, не е, не мисля, че е уместна като разбиране и като позиция, защото тогава на преден план излиза големият въпрос каква партия в крайна сметка искаме да бъдем. Малка, спретната партия, от която нищо не зависи, и която разработва чудесни документи, но с разбирането, че те никога няма да влязат в употреба, или наистина искаме да бъдем сериозна и отговорна партия, която не просто има идеи за решението на проблемите, с които се сблъскват хората, но която се стреми да печели победи на избори с очакването да ги реализира в управлението.
- Има ли нужда от вътрешнопартиен референдум, който да каже от какви реформи има нужда партията, какви послания да отправя? Такава идея лансира Мая Манолова и някои социалисти вече изразиха подкрепа?
- Винаги е добре, когато има оживен разговор вътре в партията. И тогава, когато се чува по-отчетливо, и тогава, когато се отчита, че се чува мнението на партийните членове и организации. Разбира се, аз лично бих подкрепил една подобна инициатива. Но си мисля и още нещо - не просто да бъде проведено вътрешнопартийното допитване за това от какво се нуждаем като обновление, а и това, че все по-осезаемо се усеща необходимостта от един нов конгрес с пълния цикъл на отчети и избори в БСП още през следващата година. Не просто заседание на конгреса с оглед на предстоящите местни избори, но и нов конгрес с пълния цикъл на отчети и избори възможно най-бързо, до пролетта на 2015.
- Може ли да се съчетае този референдум с въпрос за нов конгрес?
- Да, не виждам пречка от тази гледна точка, включително от факта да бъдат представени резултатите от този референдум на самия конгрес и съответно - документите, които биха били готвени и част от решенията, които биха били взети на конгреса, да бъдат съобразени с резултатите от него.
- Страхува ли се Михаил Миков от конгрес, че не отговаря на желанията за свикването му?
- Не, не мисля и не виждам основание който и да е от ръководството на БСП да се страхува от конгрес сега. Въпреки мандата, който определя четиригодишен период като време, за което да се провеждат конгреси на БСП.
|
|