Евродепутатът Сергей Станишев сякаш излезе от нелегалност и напомни на българите да не го забравят, защото и отдалеч вижда какво правят. Чрез декларация, представена на 20 ноември от името на Партията на европейските социалисти (ПЕС), бившият лидер на БСП, който продължава да е председател на ПЕС до изтичането на мандата си през 2015 г., смъмри строго правителството на Бойко Борисов, че се сближава с неподходящи политически сили.
Демаршът му бе необичаен, защото партията на Борисов ГЕРБ членува в друго политическо семейство - Европейската народна партия (ЕНП), и няма защо да слуша препоръки на политически опоненти. "Осъждаме факта, че създаденото след предсрочните парламентарни избори правителство в България е силно зависимо от политическа формация, известна със своите националистически, античовешки, антиевропейски и ксенофобски възгледи", се казва в декларацията на ПЕС. "Тази подкрепа е основана на официално споразумение между Патриотичния фронт и водещата партия в правителството - ГЕРБ, член на ЕНП. Освен това включването в правителството на новосъздадената партия АБВ, представяща се за левоцентристка, поражда притеснения и разрушава доверието на българския народ в политическия процес като цяло." Следва предупреждение, че "ПЕС ще наблюдава отблизо развитието на ситуацията в България и е готова да реагира остро на всяко действие или решение на правителството, което е несъвместимо с европейските ценности и европейските ангажименти на страната".
Станишев, изглежда, е забравил, че преди няма и половин година правителството на Пламен Орешарски, излъчено с мандата на БСП, търпеше европейски критики, защото бе "силно зависимо от политическа формация ("Атака"), известна със своите националистически, античовешки, антиевропейски и ксенофобски възгледи". Сега, застанал от безопасната страна на барикадата, той
лепи на други своя етикет на колаборационист
с крайната десница. Още по-учудващо е, че възразява срещу участието на лява партия във властта, което по принцип би трябвало да се насърчава от ПЕС, както стана при съставянето на голямата коалиция в Германия и сформирането на Еврокомисията на Жан-Клод Юнкер. В този аспект личната му неприязън към бившия му съперник в БСП и лидер на АБВ Георги Първанов е съвсем неприкрита.
Трудно е да се обясни защо политик с достатъчно дълъг опит се държи така, сякаш всеки момент ще напусне заемания пост и няма какво да губи, ако се самообслужи за последно с него. Навярно у Станишев расте тревога за собственото му бъдеще, както се видя на 26 септември, когато ПЕС (разбирай Станишев) пусна странна декларация, за да разобличи брюкселското електронно издание Юрактив, че прогнозира смяна на председателя на ПЕС на идния конгрес през 2015 г. Не се помни европейският социнтернационал да е правил разбор на която и да е публикация в едно непартийно издание. Но откакто се изнесе в Брюксел, странностите на Станишев станаха по-скоро правило, отколкото изключение.
Най-напред той се изгуби в лабиринтите на Европарламента и отпадна от медийното внимание в България. Кореспонденти в Брюксел и Страсбург напразно се взираха за негови изяви в пленарни или други дебати. Ролята му на водеща фигура в групата на левицата от България бе иззета от Момчил Неков, отнел му на евроизборите първото място в червената листа чрез феномена 15/15. Медии в България са заливани от съобщения какво прави Неков в ЕП, а за Станишев цари мълчание. За сметка на това лидерът на ПЕС развива бурна дейност в европейската партийна централа - особено след неприятния за него 26 септември. Почти всеки ден пуска съобщения на сайта на ПЕС за свои срещи или за изразени позиции по разни въпроси. Това обаче не скрива голяма празнина: управляващите социалисти в Европа го игнорират и не го допускат за домакин на своите редовни срещи в Брюксел или другаде.
Пръв го пренебрегна и дори иззе функциите му
на домакин от името на ПЕС френският президент социалист Франсоа Оланд, който от лятото три пъти свика срещи в Париж на европейските премиери от левицата преди заседанията на Европейския съвет в Брюксел. За лице на ПЕС той канеше председателя на Европарламента Мартин Шулц и забрави кой е Станишев. Преди това подобни подготвителни срещи в навечерието на европейските съвети се свикваха в Брюксел, а Станишев домакинстваше на Оланд и другите соцлидери от ЕС. Но това не е всичко. Станишев отсъства не само от срещите на големите, но и на по-малките началници от левицата в ЕС. Преди ресорните съвети на ЕС се свикват редовни срещи на съответните министри от левите партии. Такива координационни заседания по линия на ПЕС през последните три месеца имаха министри на земеделието, на правосъдието, на труда и социалните грижи, на финансите, на външните работи. На нито едно от тях не се появи председателят на ПЕС поне за протоколна снимка. Нима всички леви в Европа са му обърнали гръб? Не е така.
Със сигурност му остана един приятел
- румънският премиер Виктор Понта, който се провали на президентските избори на 16 ноември. Станишев положи много усилия за неговата победа - много повече, отколкото се стара за БСП на неотдавнашните парламентарни избори в България. За целта дори научи румънски и откри на 22 септември на родния му език пред 70 000 души в Букурещ кампанията му за президент. Който не вярва, може да види и чуе в сайта на ПЕС как Станишев говори румънски език почти без да се запъва.*
Но както се казва: язък за старанието. Понта не само не постигна "чиста победа", както непоколебимо прогнозираше Станишев, но и загуби унизително. Интересно е, че Станишев изигра ролята и на негов закрилник, като направи изявление два дни след изборите, когато румънците вече се питаха дали Виктор Понта заслужава да остане премиер след опитите си да влияе на резултатите чрез ограничаване на изборните секции в чужбина. "Както моят приятел Виктор каза, народът винаги има право. Въпреки спекулациите резултатът от изборите доказва, че бяха организирани по честен и демократичен начин благодарение на ролята му като министър-председател... Твърдо вярвам, че Виктор е и ще продължи да бъде премиер, който следва прогресивна, социална и демократична линия, необходима на Румъния", заяви Станишев.
Усилията на Станишев да създава впечатление, че по време на неговия мандат начело на ПЕС европейската левица е във възход, а не в упадък, наподобяват екзалтацията на телевизионните коментатори за представянето на Кубрат Пулев в мача срещу Владимир Кличко, когато нашият вече се търкаляше на тепиха при серия от нокдауни. Лидерът на ПЕС много се надяваше Понта да победи и да му запише в актива още един представител на левицата в Европейския съвет. Но вместо да си даде сметка, че представя желаното за действително, той продължи да
сипе кухи фрази за успехите на прогресивните сили в Европа
Председателят на ПЕС вероятно дори на сън не е имал смелост да каже на френския президент Франсоа Оланд, че неговият политически срив влече надолу цялата европейска левица. На 19 август британската фирма за социологически проучвания ICM направи сондаж какво отношение имат французите към "Ислямска държава" и установи, че 16% от запитаните изразяват положително мнение. В същото време само 13-14% от французите харесват Франсоа Оланд. Такава политическа катастрофа на левицата никой не би могъл да измисли - главорезите да получават повече одобрение от президента на една европейска демократична държава!
Празнодумието, съчетано с бездействие, хвърли в обятията на крайнодесни партии естествения електорат на левицата от работническите и други среди на наемния труд точно в годините на икономическата криза, когато изглеждаше най-лесно да бъде атакуван неолибералният модел. Корупцията, която порази еднакво и левите, и десните правителства в Европа, послужи като общ знаменател за декласиране на традиционните партии и даде простор за изява на нови популистки сили както отляво, така и отдясно. В нито един момент председателят на ПЕС не показа, че забелязва тези процеси, и затова не предложи дебати нито при закрити врати, нито публично за излизане от политическата безпътица в лявото пространство. Сякаш никой не му съобщи, че неговият "приятел Виктор" загуби изборите в Румъния не заради друго, а заради наглата корупция, която се свързва с клановете около него. Приятел в нужда се познава и "Сергей" щеше да е по-честен с "Виктор", ако го бе предупредил да не се препъва в камъка, в който самият той се спъна в България.
_____________
*http://www.pes.eu/pes_president_opens_romanian_presidential_rally_of_70_000_ponta_supporters
|
|