Електростанция в САЩ, реконструирана да работи от въглища на природен газ. Тя осигурява електричество за 625 000 жилища. |
Електроцентралите на природен газ, които са около 30 на сто от европейския капацитет, са застрашени от затваряне, защото все повече предприятия предпочитат да използват по-евтините въглища, съобщи неотдавна "Блумбърг", като цитира данни от Международния център за информация за природния газ. Търсенето на газ от европейските електроцентрали е спаднало с 33 на сто, или с 51 млрд. куб. м през последните три години, установили от организацията. Това количество се равнява на годишното потребление на природен газ от Франция например. Делът на газа в европейския електромикс падна до 19 на сто през 2012 г., при 23.6 на сто дял през 2010 г.
Цените на въглищата са паднали с 32 процента между средата на 2011 г. и края на миналата година, след като ръстът в производството на шистов газ в САЩ намали дела на въглищата в американското производство на електричество. Това принуди производителите да изнасят въглища от САЩ. В същото време цените на газа, които са свързани с тези на петрола, се покачиха с 42 на сто между 2010 г. и 2013 г., показват данни от доклад на организацията.
"Ако всички газови електроцентрали, които в момента работят в Европа, затворят, това ще доведе до закриване на около 50 гигавата капацитет до 2015-2016 г., или 28 на сто от настоящия капацитет", обявяват от центъра, базиран в Париж. А тези количества са нужни за гарантиране на сигурността на захранването, ако ток не се произвежда от вятъра и слънцето, допълват от там.
Газови централи, представляващи 14 на сто от мощностите в ЕС, са изключени или рискуват да бъдат спрени до края на годината. Производството от възобновяеми източници надвиши продукцията от газовите централите за пръв път през 2012 г., което допринесе за намаляване на часовете работа на газовите електроцентрали. Заради намаляващите часове работа и спадащите приходи операторите на газови централни започнаха да спират и дори да изключват централите си, които са на загуба, става ясно още от данните на центъра.
Според него обаче възходът на въглищата в Европа едва ли ще е траен. Правилата за качество на въздуха в ЕС може да намалят производството от централи на въглища с до 70 гигавата, или една трета от сегашното ниво. Един гигават е достатъчен за захранването на 2 млн. европейски домове. Като цяло, Европа рискува да загуби една трета от мощностите си на газ и въглища, изчислява доклад на центъра. Тези тенденции са сериозно предизвикателство за сигурността на доставките, тъй като тези централи са нужни като резервен запас за различните възобновяеми енергоизточници. Затова настоящата ситуация рискува да се развие в сериозна структурна криза, предупреждава организацията.
Увеличаването на употребата на газ ще изисква реформа в европейската схема за търговия с вредни емисии, повече либерализация на търговията с горива и обновяване на пазара на електричество, прогнозират от организацията.
Природният газ има потенциала да играе водеща роля в успешното и рентабилно преминаване към нисковъглеродна икономика. Едновременно със сравнително ниското съдържание на въглероден двуокис газът осигурява и висока степен на гъвкавост, защото може да се използва като резервен запас за различните възобновяеми енергоизточници. Самостоятелно възобновяемите енергийни източници още дълго време няма да бъдат в състояние да задоволят нарастващото търсене. Поради това газовите електроцентрали са естественият избор за производство на електроенергия в Европа в дългосрочна перспектива. А източниците са многобройни: известните запаси на природен газ са достатъчни за следващите 250 години.
Нещо повече, природният газ е естествен партньор на възобновяемите енергийни източници. Той осигурява ефективен резервен капацитет, който допълва тяхното неравномерно производство. От гледна точка на икономическата ефективност газовите електроцентрали имат три основни предимства. Те са със сравнително ниски инвестиционни и експлоатационни разходи, имат най-ниски капиталови разходи на мегават инсталирана мощност и осигуряват по-голяма гъвкавост.
Сред основните причини паро-газовите електроцентрали да намират широко приложение е постиганият от тях по-висок коефициент на полезно действие (КПД). Стойностите, които се посочват, обикновено са за КПД около 60%. Като предимства на тези централи се изтъкват и голямата относителна мощност, бързата готовност за работа, относително малките габарити, относително ниските разходи за изграждане и обслужване.
ТЕХНОЛОГИЯ
Паро-газовият цикъл се базира на съвместната работа на парна и газова турбина. Работата на газовата турбина протича през следните етапи. Горивото, най-често природен газ, се подава в горивна камера, където се запалва. Образувалите се продукти на горенето, които са с висока температура, обикновено от порядъка на 900-1200 градуса по Целзий, преминават през лопатките, фиксирани към вала на турбината, при което той се завърта и механичната енергия на вала се придава на първия електрогенератор. Тъй като при преминаването си през газовата турбина димните газове отдават само част от своята енергия, постигнатият на този етап КПД е от порядъка на 35-37%. На изхода от турбината те все още имат висока температура, която обикновено се движи в границите около 500-600 градуса по Целзий. Тази температура на газовете се счита за достатъчно висока, за да могат те да се използват за загряването на вода и производството на водна пара, която да се използва за задвижване на парна турбина. В парната турбина парата се разширява при преминаването си през лопатките на турбината, при което топлинната енергия се превръща в механична. Получената на този етап механична енергия се използва от втори електрогенератор за производство на допълнителна електроенергия. Благодарение на парната турбина се произвеждат допълнително около 20% електроенергия, което води до общо повишаване на КПД на електростанцията до около 60%. За сравнение - стандартните електроцентрали, оборудвани с газови турбини, достигат КПД от порядъка на 40%. Напускащият парната турбина поток се подава към кондензатор, където протича процес на кондензация посредством охлаждане. Получената от кондензацията на парата вода с помощта на помпа се подава към котел.
(По материали от чуждестранни медии )