Прокуратурата е постигнала успех едва по 10 от делата за изборни престъпления, които заведе заради предсрочните парламентарни избори през октомври. Това показва справка от държавното обвинение, предоставена на "Сега". От нея се вижда, че 9 от десетте успеха са резултат от споразумение с обвиняемите. Десетият е присъда, за която не е ясно дали е окончателна, или се обжалва по инстанциите.
Преписките по изборните дела са общо 897. От тях са образувани 78 разследвания, прекратените са 11, има и едно спряно. Не е ясно с какъв мотив разследванията са прекратени или спрени. Твърде възможно е да става дума за хора с имунитет. Въпреки въпросите на "Сега" от прокуратурата не предоставиха никакви подробности по делата и внесените обвинения.
Досега публично са известни три присъди по т.нар. изборни дела. И трите са за търговия с вот и са приключили със споразумения и пробация. И тримата осъдени за изборни престъпления, са "дребни риби" - безработни, които са търгували с вот в полза на ДПС. Гласовете са търгувани между 20 и 30 лв. От държавното обвинение досега не са се хвалили с успех срещу поръчителите и основните двигатели на изборната търговия.
Мижавите резултати са абсурдни на фона на оценката на експерти, според които процентът на купените гласове е скочил драстично. Още преди вота служебният вътрешен министър Йордан Бакалов твърдеше, че водачите на листи са организатори на купуването на избирателите и на контролирания вот. Прокуратурата обаче не поиска имунитета на нито един депутат заради изборни престъпления. Преди изборите и представители на Гражданския борд за свободни и честни избори предупреждаваха, че ДПС и "България без цензура" ще контролират избирателите. Това също остана безнаказано.
|
|