:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,750,080
Активни 284
Страници 6,547
За един ден 1,302,066

Пропастта в доходите ще се задълбочи драстично към 2018 г.

Над 181 хиляди висшисти ще работят на позиция, която не изисква университетска диплома, според прогноза на социалното ведомство
Пропастта между доходите на българите, работещи в различните райони на страната, ще се задълбочи още по-драстично към 2018 г. Разликата в заплатите на служителите с висше образование, които работят в Северна и Югоизточна България, и колегите им от Югозападна и Южна Централна България, ще става все по-голяма. Така след 4 г. висшист в по-бедната част на страната ще получава средно с по 416 лв. по-малко месечно спрямо служител с университетска диплома от Югозападна и Южна Централна България.

Заплатите на работниците със средно образование и с диплома за професионален бакалавър ще се различават с над 135 лв. на месец. Това показва средносрочната прогноза на социалното министерство за пазара на труда до 2018 г. Единствено при работниците с основно образование няма да има ножица в доходите след 4 години. Месечно разликата ще е нищожна - 2.50 лв. между двете половини на страната.

Средната брутна годишна заплата за начална и по-ниска степен на образование в Северна и Югоизточна България се очаква да достигне 3885.7 лв., а за Югозападна и Централна ще е 5108.2 лв. За работещите с основно образование в Северна и Югоизточна България годишното възнаграждение по прогноза ще стигне 5120 лв., докато в Югозападна и в Централна България ще е 5125.3 лв. Хората със средно образование и професионален бакалавър ще могат да се надяват на 12 663 лв. годишна заплата, ако работят в Северна и Югоизточна България, и на 14 285.5 лв. в Югозападна и Централна. При висшистите годишното възнаграждение ще стигне съответно 26 071 лв. в по-бедните региони срещу 31 064 лв. в по-развитите.

Към 2018 г. на пазара на труда за всички региони ще има общи проблеми. След 4 години например се очаква над 181 хиляди висшисти да работят на позиции, които изобщо не изискват диплома от университет. За догодина пък прогнозата е, че на по-нискоквалифицирани позиции ще се трудят близо 144 хиляди бакалаври, магистри и доктори. Тенденцията работни места за хора без образование да се заемат от по-високо образовани служители ще стане особено осезаема след 2016 г.

В същото време новите работни места в следващите години ще са изключително ограничени, а на пазара на труда ще се търсят все по-малко нискоквалифицирани работници и хора без образование. Бизнесът ще има нужда основно от специалисти със средно образование в следващите няколко години, но висшистите ще се увеличават най-много на фона на останалите групи работещи българи.

Според прогнозата работните места за четири години ще се увеличат със 118 хиляди, или 4 на сто - до над 2.9 милиона позиции. Над 70 на сто от новите работни места ще са за работници със завършен 12-и клас. Всяка четвърта новосъздадена позиция ще е за висшист. Заради това на пазара на труда ще се оформи несъответствие - търсенето на работници с диплома от университет ще е по-слабо от предлагането. При българите със средно образование ще е обратно - бизнесът ще търси повече такива служители, отколкото ще има на пазара на труда.

Най-лесно ще е да се намери работа в Добрич. Относително благоприятни са възможностите и в областите Видин, Русе, Враца, Велико Търново, Перник, Кюстендил, София област и София-град. Тези прогнози са правени на база отклонение от средната регистрация в бюрата по труда. При 40-годишните безработни също Добричко се оказва най-добрия регион за бързо намиране на работа. Тази група си намира по-бързо препитание в сравнение с 25-годишните. Най-благоприятни за 40-годишните отново са областите от Източна България - Добрич, Варна, Бургас. Най-дълго се застояват в бюрата по труда без перспектива хората в Хасково, Кърджали, Пазарджик, Пловдив, Търговище и Ловеч.



КАК Е СЕГА

Драматичните различия по области личат в социалните статистики и сега. Възрастните хора в столицата получават най-високи пенсии в страната, а най-ниските пари за старост се дават в Разград според данните на НОИ за първите девет месеца на годината. Разликата между двата града е значителна - ако в столицата средната пенсия е 369.51 лв., то в Разградско тя е едва 245.14 лв. При средна пенсия от 307.06 лв. за цялата страна се оказва, че едва в осем области пенсионерите всъщност получават тези пари и над тях. Всички останали 20 области са с много по-ниски пенсии от средната за страната. С над средната пенсия са хората в градове като миньорския Перник, Кюстендил, в София-област и столицата, Стара Загора, Варна, Бургас, Хасково. Област Бургас се нарежда на второ място след столицата в класацията за най-високите пенсии - там средната пенсия за деветте месеца на тази година е 345.12 лв. Границата от 300 лв. все още не могат да преминат пенсионерите в областите Благоевград, Враца, Видин, Кърджали, Ловеч, Монтана и други. Габрово, Смолян и Ямбол също леко минават тази граница. Спрямо деветте месеца на миналата година средните пенсии във всички области у нас са се увеличили с 5 до 7%. Разликата в броя на заетите по региони достига до 42 пъти, ако се сравняват Видин и София. Двете области са твърде различни и по отношение на средната заплата - в София тя надвишава 1000 лв., а в дунавската област е два пъти по-ниска.
21
5322
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
30 Ноември 2014 18:44
Над 181 хиляди висшисти ще работят на позиция, която не изисква университетска диплома, според прогноза на социалното ведомство

Ще работят, ама някъде другаде, не в Страната на народната мафия.
30 Ноември 2014 19:00
Големият проблем не е, че висшистите на длъжност, която не изисква висше, ще се увеличат от 140 на 180 хиляди. Нито е фатално за хората - нали имат и диплома за средно?, нито е много като абсолютен брой или относителен дял. Като брой това са три випуска на вузовете, а като дял са 6% от заетите и 23% от висшистите.
Истинските проблеми са застаряването и промяната в етническия състав на влизащите на пазара на труда. Ако през 2000 година на всеки 100 пенсиониращи се са се падали 125 младежи, то днес на всеки 100 излизащи от пазара на труда се падат по-малко от 60 влизащи. А същевременно при влизащите нараства делът на нискообразованите малцинства, затова и бизнесът планира по-малко места за по-образовани работници.
30 Ноември 2014 19:31
хахаха, от което се подразбира, че сега не се е задълбочила и в никакъв случай драстично
30 Ноември 2014 19:31
Повечето са висшисти само на диплома.. иначе знанията им са като на среднисти. Другите пък са избрали екзотични специалности..
30 Ноември 2014 19:31
Повечето са висшисти само на диплома.. иначе знанията им са като на среднисти. Другите пък са избрали екзотични специалности..
30 Ноември 2014 19:35
181 хиляди висшисти ... зависи какви. Ако са от североюжния свободен университет, например ?
30 Ноември 2014 21:29
Години наред се надува с държавна помощ образователния балон.

Тия 181 000 въздухари няма да дойдат от никъде!
30 Ноември 2014 22:34
Трябва да си луд при такива прогнози да стоиш в мамковината!
Успех на всички, които не се задоволяват с трохи!
30 Ноември 2014 22:40
Когато започваш следването си в добър университет на Запад, едно от предварително ясните неща е, че повече от 50% от студентите не успяват да завършат и трябва наистина да учиш много и да те бива. А тук само който не е поискал, той не е влязъл и завършил.
Дето имаше един лаф "Като знам какъв инженер съм, ме е страх да ида на доктор.".
30 Ноември 2014 22:41
Диплома от български университет много рядко означава нещо. Така че статията е построена върху плаващи пясъци и не може да служи за никаква ориентация.
30 Ноември 2014 22:44
Е баси, това звучи зле.Плащащите ще намалеем.Какво ще прави тогава държавата, която не смее да увеличи данъците на бизнеса.
30 Ноември 2014 22:44
Mick,
Вие сте оптимист. Мнозинството висшисти нямат дори знания, изисквани от основното образование. Как иначе ще си обясниш превод от английски, в който се говори за мокасини, томахавки и гърмящи змии под заглавие "20 индийски мъдрости..."?
30 Ноември 2014 23:42
Тази пропаст може да се запълни, ма требе да се прави административно-териториална реформа, промени в разни закони за местното самоуправление и т.н. Нема кой да се занимава с таквизи работи...
01 Декември 2014 03:42
Това са глупости. Единствената пропаст, която ще расте, е между София и не-София. Едва ли има някой, който да не знае каква е причината.
01 Декември 2014 05:13
Образованието вече е бизнес, от който се правят печалби. За всеки е ясно, че нямаме нужда от толкова висшисти и не е нормално продавачки и администраторки да са с висше. А пък инженерите да карат таксита. По време на соц-а продавачките бяха със средно общо образование и най-ниските заплати. И сега, когато някой реши да си направи магазин или заведение, а дори склад за търговия на едро, го прави без да има никаква квалификация, дори може да няма и средно. Обаче като се замогне малко и реши да назначи работници, то ги търси с висше, 2 езика, ще им плати около 400 лв и пак ще писка, че е недоволен от квалификацията им. Целта на упражнението е да се плаща малко, за това кадърните бягат в чужбина и остават само мързеливите и страхливите. Нали знаете какво стана в туризма? Всички се разбягаха, защото с 500 лв заплата за 3 месеца в годината не може да се оцелее. В другите държави има конкурентни цени на пакетите, но заплатите са по-високи. Някои тарикати май си режат клона, на който седят. Те хубаво ще плащат ниски заплати в западналите райони, но не усещат ли, че се въртят в омагьосан кръг? По-ниските заплати означават по-малко и по-неплатежоспособни клиенти. На белите мечки ли ще продават?! В София, където заплатите са по-високи, и кръчмите и магазините са пълни. Даже и цените на стоките са по-ниски, защото има обороти. А в малките населени места цените са високи, защото не се печели от оборот, а от надценката. Всички губят, но, както вече казах, всеки у нас може да прави бизнес и без да има образование и акъл. БСК и КРИБ да престанат да реват, че нямат подготвени кадри за работници, а да видят, че нямат подготвени кадри за бизнес. Това е проблема в държавата ни.
01 Декември 2014 07:34
Били Джой,

Не си прав, обаче, че само между София и провинцията ще растат различията, ще има и други пропасти...
----------------
Сайтът на Генек
01 Декември 2014 07:35
Billy-Joe Winchester от 01 Декември 2014 03:42, ,
В посока на твоята теза текат и потоците на националния Капитал - върха на елхата му се "концентрира" все по-отчетливо в София по законите на "банановото" развитие на страната...
01 Декември 2014 08:23
Пропастта между доходите на българите
Пушките, гората и бой за комунизАма...
01 Декември 2014 08:24
Пропасти , обедняване и неравност ? Гарантирано от ГЕРБ . В момент , когато световната икономика расте с 3% годишно , и дори инертните икономики на Западна Европа се възстановяват с 1-2 % ръстове , Чалгаристан на Боко Мутрата ще расте с ... 0,8% /това с надписването от статистиката-стакмистиката ,иначе е ясно че спада продължава/ . Толкова ли не може да се направи мисловно-логичната последователност ГЕРБ = мизерия,разруха,срив на икономиката.
01 Декември 2014 10:55
Как иначе ще си обясниш превод от английски, в който се говори за мокасини, томахавки и гърмящи змии под заглавие "20 индийски мъдрости..."?


Явно, не се знае добре или българският, или географията...
01 Декември 2014 14:48
Не знам кой серсемин от социалното министерство е "прогнозирал" подобна дивотия. От написаното излиза, че за четири години заплатата ми трябва да се увеличи с някакви си 350-400%. Толкова хубаво, че чак не мога да го повярвам...
Ама то не си е за вярване, де...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД