Перспективата за превръщането на Реформаторския блок (РБ) от хлабав съюз в единна формация остава все така далечна, след като двете най-големи партии в коалицията - ДСБ на Радан Кънев и ДБГ на Меглена Кунева, показаха, че нямат еднаква визия по въпроса. На преминалото в събота 13-о национално събрание на ДСБ, на което Кънев беше преизбран за председател на партията, тъмносините призоваха останалите формации в РБ към ускорена консолидация. На своя кръгла маса в неделя хората на Кунева настояха да не се бърза, а да се действа по "пътна карта", с която първо да се възстанови доверието между партиите в блока и функционирането на общите му органи.
Пред тъмносините делегати Радан Кънев заяви, че РБ е "успешен политически проект", тъй като върнал в парламента съставните си партии, но в същото време се е оказал и "голямо разочарование" заради вътрешните скандали и противоречивите политически послания. Поради това блокът остава "без единна структура и силно лидерство", което заплашва постигането на основните му цели - реализирането на обещаните реформи и изборна победа над БСП и ДПС на местния вот в края на 2015 г.
Решението според Кънев е в консолидирането на РБ, за което има три възможни формата: "ускорено създаване на единна политическа партия - за което усещането ми е, че ние в ДСБ не сме готови, а част от колегите - още по-малко; създаване на стегната политическа федерация с общ национален съвет, изпълнителен съвет и политическо лидерство; създаване на нова политическа партия, която да обедини около себе си старите партии, като запазва тяхната самостоятелност, но определя общата политика, водещите лица и послания". Лидерът на ДСБ предупреди, че проблемът трябва да бъде разрешен "достатъчно рано" преди местните избори. В отговор делегатите на събранието призоваха с резолюция партньорите си в блока да "осъществят бърза подготовка за организационна консолидация".
Меглена Кунева обаче настоя, че избирателите очакват РБ да се съсредоточи върху изпълнението на управленската си програма, а не върху вътрешните си проблеми. Според нея засега е достатъчно да се възстанови работата на общите органи на блока - председателския и изпълнителния съвет, както и изграждането на граждански съвети по места. Заместникът й Найден Зеленогорски посочи, че е прибързано да се отива на вариант единна партия, тъй като това би намалило електоралната подкрепа за десните до едно твърдо ядро. От ДБГ смятат още, че дълго отлаганият общ конгрес на коалицията, на който трябва да се избере неин председател, трябва да се предшества от промени в учредителното споразумение на блока, тъй като в него нямало разписани правила за избор на водач. Преди две седмици от партията на бившия еврокомисар обявиха, че провеждането на подобен форум, преди да има осезаем резултат от реформите, би било "контрапродуктивно".
РАЗДОРИ
Големият проблем пред консолидацията остава вътрешното напрежение в РБ, което не стихва още от евровота през май, когато Меглена Кунева заподозря, че не е спечелила депутатско място в Страсбург заради подмолна игра с преференциалния вот от страна на ДСБ. През август Радан Кънев пък подаде оставка като говорител на блока и косвено обвини ДБГ и СДС, че се заиграват предизборно с ГЕРБ. Впоследствие Кунева и Божидар Лукарски на два пъти бойкотираха избора на лидер на блока. По време на преговорите за съставяне на кабинет пък партньорите се засипваха с обвинения в сепаративни преговори за постове във властта.