За да не чака на подобна опашка, средностатистическият осигурен ще трябва да трупа лична партида с месеци. |
Затова той иска да получава в съответствие с това, което плаща. А сега шефът на здравната комисия в парламента Стоян Тонев му обещава точно такава справедливост - 10% от здравната вноска да се заделя в лична партида, която осигуреният ще може да харчи сам. За целта той ще сключва собствен договор със здравната каса за определени показатели. Парите могат да се харчат за преглед при специалист без направление, да се натрупват и дори да се прехвърлят на член от семейството. Моделът, похвали се Тонев, е заимстван от Холандия, Германия и Швейцария. Нещо подобно обеща и здравният министър Петър Москов - индивидуални пакети в доболничната помощ.
Колкото и примамливо да звучи, подобна промяна е най-малкото безсмислена в практически план. Трудно е да предположим, че здравната каса ще
намери начин да постигне технически подвиг
и ще изготви, договори и подпише индивидуални планове с 2, 4 или 7 милиона души, след което ще контролира изпълнението им. Въпреки наличието на информационна система и дори лични здравни досиета, НЗОК все още кара пациентите да мъкнат на крака бумаги от лекар на лекар, при положение че всички данни за извършеното лечение, изследвания и т.н. се отчитат електронно при нея. В XXI век например, ако личният лекар ви даде талон за преглед при специалист, след консултацията вие трябва да се върнете при джипито и да му връчите листото със заключенията на специалиста.
Но дори тази първа техническа спънка да се премине - какъв ще е ефектът от индивидуалните партиди? При среден осигурителен доход за страната от около 680 лв. в личната здравна сметка месечно влизат около 5 лв. Цената, която здравната каса плаща за преглед в доболничната помощ, е 19 лв., т.е. едногодишното натрупване ще стигне за 3 прегледа. Ако предположим, че все пак може да се наложат и изследвания, без да се чака и без направление, индивидуалната сметка ще покрие 1 или 2 прегледа и базов минимум изследвания. Ядрено-магнитният резонанс е 190 лв. и за него в личната сметка трябва да се трупат пари над 3 години. Или с други думи,
болен човек не може да разчита на индивидуалната си партида,
защото тя няма да покрие почти нищо и ще трябва да разчита предимно на здравната каса. Здравият ще е доволен - ще може например да иде да си види профилактично очите. Което, между другото, му се случва и сега, макар и с повече чакане. Когато става дума за остри състояния, личните лекари не отказват талони. Когато обаче някой поиска да иде профилактично на очен лекар или гинеколог, обикновено му се казва да изчака новото тримесечие, когато ще има талони. Но след това си получава направлението.
Хората с доход около максималния осигурителен от 2600 лв., естествено, ще имат повече пари и ще могат да ползват повече услуги. Тук обаче идва въпросът за какво биха могли да се ползват индивидуалните сметки. След като те ще се администрират от здравната каса, значи от тях ще се плаща от пакета на здравната каса. Което значи, че за болнична помощ те не могат да се ползват, защото там НЗОК плаща всичко за лечението и няма смисъл човек да си харчи личните пари за нещо, до което има покрит и свободен достъп. ВИП стаята, пакетът лукс, изборът на екип и някои консумативи, за които в момента се доплаща в болниците и които адски дразнят пациентите, не се поемат от НЗОК и съответно няма как да се поемат и от индивидуалните партиди. Затова и здравният министър Москов казва, че личните пакети ще са само в доболничната помощ. Така че по-високо осигурените ще си натрупват лични сметки, без да има за какво чак толкова да ги харчат. И ще трябва да разчитат отново на допълнителното осигуряване, което покрива екстрите в болниците.
Естествено, справедливо е хората с високи доходи, които плащат повече пари за вноски, да могат и да получават повече и да имат директен достъп до специалисти и изследвания. Само че основното правило на системата у нас
е солидарността, а не справедливостта
Според Стоян Тонев ефектът от подобна промяна ще е 50 млн. лв. годишно - толкова пари ще се трупат по лични сметки, вместо да влязат в бюджета на здравната каса. На фона на бюджет от 3 млрд. лв. сумата е смешна, но все пак тези пари ще трябва да се орежат отнякъде. Например от бюджета за специализирана доболнична помощ, тъй като индивидуалните сметки се очаква да влизат именно там. Понастоящем този бюджет е 190 млн. лв. и намаление с 50 млн. лв. ще доведе до орязване на талоните за преглед с над една четвърт. На хората с лични сметки може и да не им пука, но колко ще са те? Основните потребители на системата - децата и пенсионерите, се осигуряват от държавата върху 210 лв. месечно и дори и да имат лични партиди, те няма да стигнат за нищо. Т.е. те ще продължат да разчитат на солидарната част от бюджета, която обаче ще е доста намалена. И или ще чакат, или ще си плащат, или ще ползват индивидуалните сметки на близките си, заради които се е стигнало до недостиг. Което си е чисто преливане от пусто в празно.
Така обаче било в Швейцария, Германия и Холандия, казва Тонев и пропуска да спомене факта, че тези страни заделят двойно по-висок процент от БВП за здравеопазване, осигуровката в Германия например е 15.5% и се плаща върху доста различен осигурителен доход, а средната класа - основният потребител на индивидуални партиди - съставлява основната част от обществото. Освен всичко друго тези страни са на този хал и защото правят адекватни анализи, преди да променят каквото и да било.