:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,907
Активни 162
Страници 21,472
За един ден 1,302,066

Три синджира калинки останаха да оправят културата след Бинев

Скандалът с архонта скри една по-важна тема – всички партии се отнасят обидно пренебрежително към културата и медиите. Превръщат ги в училище за трудоустроени депутати
Снимка: Михаела Катеринска
-----------
Слави Бинев справедливо вече не е председател на парламентарната комисия по култура и медии. Но той бе гръмоотвод, който обирайки възмущението, скри много по-голям проблем. Бинев му е функция. Проблемът е, че всички политически сили разбират културата и медиите тъй, както архонтът и Патриотичния фронт (ПФ) - ако не по същия, то поне по много сходен начин. Културата и медиите са досада, придатък, безполезност, която от немай къде трябва да обгрижат, пък щом се налага, хвърлят да ги оправят хора, колкото да са трудоустроени някак.

Да започнем с това как Реформаторският блок (РБ) разбира културата и медиите. Нормално е с него, нали е копие на реформата. Зам.-председател на същата комисия е адвокатът Борислав Миланов, известен с това, че е вице на Лукарски в СДС. С нищо друго не е известен Миланов, най-малко с културата и медиите като част от професионалния му път. "Сега" добронамерено се опита да узнае дали все пак някога е имал допирателна с двата ресора, но два дни не стигнаха за пресцентъра на СДС да отговори на този въпрос. Миланов е





депутат новобранец,





член е също на комисията по граждански петиции - комисията е периферна, в нея се зачисляват депутати, които тепърва се учат на депутатстване. Тъй и с културата - Миланов се учи на нея.

Знам кой му завижда. Това е Кирил Добрев от ГЕРБ, който цяла година търка депутатската банка, преди да се превърне от прост член на комисията по култура и медии в зам.-председател. С добра визитка е - бивш зам.-министър на здравеопазването, шеф на старозагорската университетска болница, анестезиолог реаниматор, преподавател по спешна медицина... Но без култура и медии, сблъска се с тях едва в парламента миналия мандат. Казахме - зам.-председател е сега, научил се е човекът. И тук "Сега" се опита да разбере дали все пак професионалната биография на Добрев не се пресича с културата и медиите, но три два не стигнаха и на пресцентърът на ГЕРБ да отговори на тъй обикновения въпрос.

Вече е известно, че проф. Борислав Борисов (АБВ) е предложен да смени Слави Бинев като шеф на комисията. Бинев пък прескача в неговата - по спорта. Чудите се защо е нужен тоя лупинг. Ето обяснението - другият човек на АБВ в комисията по култура и медии, цял трети зам.-председател, е със... средно образование.



Средно специално - експерт по ел. обзавеждане,



още и по оборудване на промишлени предприятия (четем го в сайта на АБВ). Представяте ли си какъв скандал щеше да настане, ако среднист по ел. обзавеждане тръгне да пише закони на театралите? Спокойно, ще пише - без много шум.

Човекът се казва Петър Кадиев и е от Смолян. Има и нещо обаче, което най-обективно трябва да признаем - Петър Кадиев е собственик на смолянската кабеларка "Фотон-К", продуцирал е филми. Като такъв единствен от ръководството на комисията има нещо общо с ресора, т.е. с медиите. Други подробности за Кадиев: през 2009 г. е кандидат-депутат от движение "Социалдемократи", през 2013 г. - от "Модерна България", сега - АБВ. По някое време оглави и структурата на Слави Бинев в Смолян (жалко, щяха да са страшен тандем сега).

След като ви разказахме за ръководството на парламентарната комисия по култура и медии, продължаваме с "редовия материал". От ГЕРБ: инженерът и бизнесмен Красимир Велчев, "медиен експерт", превърнал се в такъв едва в качеството си на депутат през 2009 г. (нищо общо преди това); Красимира Анастасова, учителка по математика и информатика, директорка на основното училище в Долни Чифлик преди депутатстването (нищо общо и сега); д-р Лъчезар Иванов; лекарката Вяра Церовска, икономистката Десислава Костадинова-Гушева, финансистката Светлана Найденова, преминала през пет комисии за три мандата. От ДПС: Ерджан Себайтин, лидер на партийната структура във Варна, биолог без общо с културата, а общото му с медиите е, че заведе варненски журналисти на екскурзия в Бурса; Хюсеин Хафъзов, журналист с кратък юношески стаж в бургаски медии, известен с крилати фрази и нито една статия или репортаж. Михаил Миков от БСП (странно!), Поли Карастоянова от ПФ... В тази компания (пропускаме 3-4 незначителни имена)



професорите Стефан Данаилов и Станислав Станилов





изглеждат не на място. Росен Петров ни се струва като интелектуален исполин... Е, кажете, предвид списъка, коя точно от партиите се отнася сериозно към културата и медиите? Коя ги има за нещо стойностно? За какви култура и медии говорим въобще?

От тук дойде и драмата с Бинев. Човекът простодушно обясни - искал да оглави комисията по еврофондовете, но тя била запазена за Светлин Танчев (миг, поспри!), останала единствено тази по култура и медии. Та това е положението - "каквото остане" за култура и медии. В минали времена не бе по-различно. БСП обогатяваше "ресора" с образ като Антон Кутев, ДПС - с Христо Бисеров и Емел Етем, ГЕРБ с Гинче Караминова, Величка Шопова и Даниела Петрова. Последните не ги помните, нали? Лошо изучиха културата, медиите и политиката, изпаднаха от депутатството. Но специално Петрова трябва да я помните, защото четири години се учеше не тия работи като председател на комисията.

Та сега, когато Бинев си тръгна, е хубаво да не бъдем лицемери и да кажем на висок глас - не само архонтът и политическата му сила обиждат културата и медиите. Мощно го правят и другите партии -



нямат ерудирани хора в тези области, не държат да имат,



не ги вкарват в листите. Синджир от калинки е командирован да оправя "ресорите", пълнеж. Ако за медиите това не е чак такъв проблем (освен за държавните), то за културата е огромен. Превърната е в кошче. Културата е кошче - това е положението.

За финал няколко житейски съвета. Искате кариера, благополучие, престиж. Не си губете времето с образование и професия, животът е кратък. Изберете си политик, въртете се около него, правете му кафе, комплименти, каквото там обстоятелствата налагат. Стойте край него, упорствайте, пък ако имате скътани отнейде парици, дайте ги в партийната каса. Рано или късно политикът ще ви вкара в листа, ще станете депутат или общински съветник - култура, медии, спорт, образование, наука, права на човека ви очакват. Най-малко. Ще пишете законите на майка България, простите - нека си се образоват.

Снимка:Михаела Катеринска
Когато Бинев си тръгна, е хубаво да не бъдем лицемери и да кажем на висок глас - не само архонтът и политическата му сила обиждат културата и медиите. Мощно го правят и другите партии - нямат ерудирани хора в тези области, не държат да имат, не ги вкарват в листите. Синджир от калинки е командирован да оправя "ресорите", пълнеж. Ако за медиите това не е чак такъв проблем (освен за държавните), то за културата е огромен. Превърната е в кошче. Културата е кошче - това е положението. И затова беше протестът на театралите.
10
4886
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
12 Декември 2014 01:31

И кво ще вземе да излезе?
Архонтът май бил най-подходящ.
То от тази комисия, едва ли се очаква да прави култура. Доколкото подразбирам, по-скоро с пари ще се занимава.
Той Слави Бинев едно на ръка, че е създал и управлявал разни заведения и чалготеки, където най-малкото, но поне нещо се свири, за мутро-барока да не споменавам (всъщност никога не съм посещавал негово заведение, та не е изключено и да греша), ами съм чувал, че майка му навремето е била финансиста на "Орбита"- младежкия туризъм, а това е фирма която несъмнено имаше отношение към културата, та значи и семейна приемственост се наблюдава...
12 Декември 2014 09:47
То пък в другите комисии- компетент до компетента! А в министерствата?
12 Декември 2014 10:07
А Полина Карастоянова ?
Нито една думичка за нея...
12 Декември 2014 10:49
Абе,'кво е т'ва ''култура'',бе! Не се яде,не се пие,не мож' го показа ,,как се бара,как се мята''. 'Се нецензурни изрази ми идват наум,с,,нисък наратив''.
12 Декември 2014 12:16
Междувременно журналистическата организация "Мрежа за свободно слово" изпрати писмо с протест срещу избора и на Карастоянова, но и с настояване комисията да бъде разпусната поради липса на компетентни кадри .
"Новата избраница на Патриотичния фронт за председател на Комисията за култура и медии в парламента Поли Карастоянова не притежава по-висока компетентност за поста от Слави Бинев. Очевидно комисията не разполага с потенциала да излъчи достоен председател, затова изходът е да тя да бъде разпусната. Ние, членовете на Мрежата за свободно слово, настоятелно и във втора поред своя декларация ви напомняме, че културата и медиите са сфери от особена важност за идентичността на нацията и стабилността на демокрацията, – пишат „Мрежа за свободно слово“. - По тази причина категорично не приемаме и няма да приемем очевидно безпринципното Ви и користно отношение към тях.
Печално приключилият експеримент с избора на г-н Слави Бинев за председател на парламентарната Комисията по култура и медии може да бъде квалифициран единствено като акт на безцеремонно пренебрежение към обществения интерес. Номинацията на г-жа Поли Карастоянова за същия пост сега е тревожен рецидив на това ваше поведение.
Както в случая с г-н Слави Бинев, така и при номинацията на г-жа Поли Карастоянова заявяваме, че те са унизителен знак за отношението ви към експертните умения и професионализма в сферите на културата и на медите. Това не може да ни остави равнодушни.
Заявяваме също категоричната си убеденост, че г-жа Поли Карастоянова не притежава авторитета, който би и позволил да се занимава с проблемите на медиите, създаването на среда за неманипулираното им развитие и застъпничеството за отстояване на професионалните стандарти в работата им.
Нещо повече – г-жа Поли Карастоянова не притежава и компетенциите, на които ние като професионална организация бихме могли да разчитаме за реализацията на идеите и проектите си.
Затова заявяваме, че в този свой състав парламентарната Комисия по културата и медиите явно не разполага с потенциала да излъчи достоен свой председател. При това положение ние виждаме като единствен изход от създалата се ситуация нейното официално разпускане.
Само по този начин Комисията ще може да бъде отново конституирана с избора на членове, които имат авторитет в културната и медийна общности. В противен случай тя ще работи формално и ще продължи да предизвиква напрежение.“
Това гласи откритото писмо на журналистическата организация „Мрежа за свободно слово“, адресирано до министър-председателя Бойко Борисов, вицепремиера Румяна Бъчварова, министъра на културата Вежди Рашидов и председателя на Народното събрание Цецка Цачева. Членове на „Мрежата“ са над 40 колеги, сред които Ирен Филева, Спас Спасов, Асен Йорданов, Спасиана Кирилова, Еми Барух, Иван Бедров, Марин Бодаков, Нели Огнянова…
12 Декември 2014 17:43
Естествено следствие от пропорциална избирателна система. 8 партии с по 2-5 личности и всичко друго безгласов пълнеж. Бинев поне беше личност и то не безгласна. Само той би могъл да направи нещо с медиите. Само той би казал халтурата вън от културата. Медиите са едно от най-важните неща в управлението. Те са основна предпоставка или преграда към властта. Ние живеем в медийна демокрация и ще ни управлява този на който медиите разрешат. Експерти от типа на Лозанов са вредни като поддържат статуквото, защото задкулисието управлява чрез медиите, манипулирайки новини, коментари и медийни балони за отвличане на вниманието. Колко ли ще чакаме действителните собственици на телевизии, вестници и сайтове да станат известни.
12 Декември 2014 20:31
Много добре зная какво е това "българска култура", но ще се направя, че не зная. И още по-добре зная кой, кой е в тази кОлтура, и кой за кого се мисли? Не е там работата. Не е важно.
Вече няма на кого да ги пробутвате тия, няма ги и хората, и парите. Останаха само трохите. Още някоя и друга година ще хапвате, ще клинчите, ще го сучете и въртите, ама истината е че хората ги няма. И скоро няма да ги има. Досущ като със спорта и футбола. Ама не е същото? Същото е! Съвсем същото, че и малко по-надолу, по-жалко...
А футбола 'ич не ме нтересува. Да не стане грешка някоя.
12 Декември 2014 20:37
А Полина Карастоянова ?

Абе човек от време на време трябва и да замълчи, било от възпитание, било от отвращение или погнуса...
Иначе тая не е по-различна от което и да е "политическо говедо", че не се сещам как иначе да ги нарека всичките тия!
12 Декември 2014 20:45
След като ви разказахме за ръководството на парламентарната комисия по култура и медии, продължаваме с "редовия материал". От ГЕРБ: инженерът и бизнесмен Красимир Велчев, "медиен експерт", превърнал се в такъв едва в качеството си на депутат през 2009 г. (нищо общо преди това); Красимира Анастасова, учителка по математика и информатика, директорка на основното училище в Долни Чифлик преди депутатстването (нищо общо и сега); д-р Лъчезар Иванов; лекарката Вяра Церовска, икономистката Десислава Костадинова-Гушева, финансистката Светлана Найденова, преминала през пет комисии за три мандата. От ДПС: Ерджан Себайтин, лидер на партийната структура във Варна, биолог без общо с културата, а общото му с медиите е, че заведе варненски журналисти на екскурзия в Бурса; Хюсеин Хафъзов, журналист с кратък юношески стаж в бургаски медии, известен с крилати фрази и нито една статия или репортаж. Михаил Миков от БСП (странно!), Поли Карастоянова от ПФ...

............е не гласувам и няма да гласувам!
12 Декември 2014 22:23
oбидно пренебрежително към културата и медиите.

А как да се отнасят, бе Дияне? Ти чел ли си вестник напоследък? Гледал ли си телевизия? Бил ли си на кино, на български филм? Ходил ли си на театър?
Сал една литература остана, и то тук-таме.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД