Джон Кери и Филип Хамънд проведоха в София работна закуска. По неофициална информация са обсъждали съвместни действия срещу групировката "Боко Харам" в Нигерия |
А тероризмът?
Ако не беше въпросът на американски журналист за реакцията на САЩ за масовото клане на ислямската групировка "Боко Харам" в Нигерия, сигурно думата "тероризъм" нямаше да се чуе нито веднъж в изказването на Джон Кери след срещите му с президента и премиера. Това няма как да не е странно на фона на атентатите в Париж и масовото избиване на 2000 души от ислямистите в Нигерия и не на последно място фактът, че САЩ водят антитерористичната коалиция срещу "Ислямска държава".
Вероятно следвайки първоначалния план да се даде силен сигнал към България за гарантиране на енергийната й сигурност, американската страна е решила да не говори по тема, която би могла да размие посланията на визитата. Темата за борбата с тероризма обаче не е отсъствала от разговорите. Според правителствени източници тя е била обсъждана както на срещите с Кери, така и на тези с британския външен министър Филип Хамънд, чиито визити в София съвпаднаха. Макар и посещението на британския дипломат да остана малко на заден план заради тази на Кери, срещата им в София не беше случайна. По неофициална информация двамата са обсъдили на закуска в четвъртък именно действия срещу групировката "Боко Харам".
Пред агенция "Блумбърг" официален анонимен източник на Държавния департамент коментира, че в България първият дипломат на САЩ е разменил с българските официални представители данни за ареста на френски гражданин, за когото се твърди, че е свързан с един от терористите, които участваха в атентата срещу "Шарли ебдо". Близкият на братята Куаши Фриц Жоли Жоашен беше задържан на 30 декември м.г. на ГКПП-Капитан Андреево при опит да изведе 3-годишния си син в Турция. От София Кери замина за Париж, където обсъди с френския президент Франсоа Оланд действията срещу джихадистите на "Ислямска държава".
"Много малко хора във Великобритания си дават сметка, че България е външна граница на ЕС", споделил в разговорите Хамънд. Затова той е повдигнал въпроса за влизането на голям брой бежанци през границата с Турция. Британският външен министър е поискал от българската държава да каже какво е нужно, за да се гарантира сигурността на границата и да се сведе до минимум възможността през нея да минават екстремисти към Западна Европа. Не случайно преди визитата на британския министър посланик Джонатан Алън поиска да се побърза с приемане на ново антитерористично законодателство у нас. Целта е да се спре придвижването на екстремистите от Близкия изток към Европа.
Модернизация, F-16... НАТО
Мнозина може би останаха разочаровани, че въпросът за модернизацията на армията също липсваше в изказванията и на двамата дипломати. Единствено беше споменато, че се създава българо-американска работна група за отбрана и сигурност. Засега информацията около бъдещото й е, че "САЩ са се ангажирали също да работят с България и други съюзници в подкрепа на усилията на България да модернизира въоръжените си сили и да ги направи по-съвместими с НАТО". Разбира се, основният акцент тук ще е придобиването на нов вид западен изтребител. По неофициална информация отново се обсъжда вариантът за приемане на въоръжение на употребявани изтребители Ф-16. Още преди посещението на Кери военният министър Николай Ненчев заяви пред "Труд", че този въпрос ще бъде обсъден по време на предстоящото му посещение в САЩ. "Ще водим разговори и ще бъда настоятелен. Имам надежда, че ще се договорим. Ние с Америка сме съюзници", заяви военният министър. Въпреки че София се надява, че може да получи като подарък Ф-16 от САЩ, засега този вариант е малко вероятен. Подобна стъпка от Вашингтон трудно ще бъде обяснена на Румъния, която сключи договори за 600 млн. щатски долара за употребявани Ф-16 от Португалия. Машините бяха предлагани на България по времето на първото правителство на Борисов, но до сделка не се стигна.
В същото време се появи и информация за наличието на канадска оферта към България. Засега няма данни около нея, но версиите за офертата на липсват. Една от тях е, че Канада е решила да предложи на България изтребителите CF-18A, които бяха отказани от Украйна. Те са свалени от въоръжение в канадската армия, но Киев не ги прие, с аргумента, че са скъпи за поддръжка.
Завесата около новия изтребител ще бъде вдигната по време на посещението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг на 22 януари. Основна тема на визитата ще бъде именно отделянето на повече пари за отбрана и модернизацията на армията.