Разследващите журналисти се намират след терористите и преди хакерите в списъка за опасни за сигурността лица според британските служби. Това показват документи, които Едуард Сноудън е предоставил на в. "Гардиън". "Журналисти и репортери от всички новинарски медии са потенциална заплаха за сигурността", пише в текста. "Особено опасни са "разследващите журналисти", които специализират в разкрития относно отбраната заради пари или заради това, което те смятат за обществен интерес." Документът нарежда всеки случай, в който репортер опитва да осъществи контакт със служител, да бъде незабавно докладван на ръководството.
Масовото следене на електронни съобщения, извършвано от британските служби, е включвало и имейлите на журналисти от най-големите американски и британски медии, съобщи в. "Гардиън", позовавайки се на документи, разкрити от Едуард Сноудън. Сред засегнатите са Би Би Си, Ройтерс, "Гардиън", "Ню Йорк таймс", "Монд", "Сън", Ен Би Си и "Вашингтон пост". Мейли на техните служители са били запазвани във вътрешната мрежа на Централата за правителствени комуникации и са използвани по време на учение в британската агенция за следене на комуникациите GCHQ.
Имейлите на журналистите са сред общо 70 000 писма, които са били получени от разузнаването за по-малко от 10 минути през ноември 2008 г. Те са били събрани от службите в рамките на изпробване на нов за времето си метод, който да отсява нерелевантната информация от всички налични данни. Сред тях са както масови имейли, изпращани на десетки репортери, така и кореспонденция между журналисти и редактори относно бъдещи публикации. Те са били на разположение на всички агенти с достъп до мрежата на Централата за правителствени комуникации. Няма доказателства, че службите са целели да получат достъп именно до пощите на медиите.
Говорител на службите заяви: "Стандартната ни политика е да не коментираме въпроси от разузнаването. Всяка от дейностите на централата е извършена в рамките на строга правна система, която гарантира, че действията ни са позволени, необходими и пропорционални."
Редица редактори и адвокати във Великобритания поискаха спешното създаване на закон за защита на свободата на словото, който да защитава гражданите от правомощията на полицията за масово подслушване. Повече от 100 шефове на медии разписаха писмо до премиера Дейвид Камерън, в което протестират срещу следенето на журналисти. Скоро след нападението във френския сатиричен седмичник "Шарли ебдо" Камерън заяви, че властите трябва да имат повече възможности за следене на интернет комуникациите и да не оставят безопасни възможности на терористите да общуват.
НЕДОВЕРИЕ
Световното обществено доверие в институциите рязко е спаднало през последната година, като е стигнало ниските стойности, характерни за периода на финансовата криза от 2008 г. и 2009 г., показва годишното изследване на компанията "Еделман", цитирано от в. "Файненшъл таймс". "Всичко, което беше спечелено през последните пет години, е загубено", коментира Ричард Еделман. Едва 48% от изследваните души имат доверие на националните си правителства, а в половината от изследваните държави вярата в бизнеса пада под 50%. Доверието в медиите също е спаднало - от 53% на 51%.