Какви документи, процедури и стъпки са необходими за регистрация в Бюрото по труда?
К. Л., София
Законът за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) и правилникът за неговото прилагане предвиждат специални раздели, в които се определят реда за регистрация, както и правата и задължения на лицата, които търсят работа. Именно тези хора се регистрират и в Бюрата по труда. И двата нормативни акта говорят именно за "лица, които търсят работа" и "търсещите работа лица", защото в тези бюра могат да се регистрират не само хора, останали без работа. Освен групата на безработните, в регистрите се поддържат и групи на заети, учащи се, които желаят да работят през свободното си от учене време, лица, придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, както и лица, придобили право на професионална пенсия за ранно пенсиониране, които не работят. Правата, свързани с регистрацията в бюрата, могат да упражняват и чужденците с разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в България, лицата, на които е предоставено право на убежище, както и тези, на които е предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут. Тук влизат и лицата - граждани на трети държави, които са членове на семейство на български граждани или на граждани на държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, членовете на семейството на чужденци, получили разрешение за дългосрочно пребиваване, а също така и притежателите на синя карта на ЕС, останали без работа в рамките на три месеца или желаещи да сменят работодателя си.
В случая очевидно става дума за класическия случай, при който става дума за трудоспособен човек, който няма или е останал без работа. Важно е да се знае, че регистрацията в дирекция "Бюро по труда" се извършва лично. Тази регистрация се прави в бюрото по постоянен или настоящ адрес. В друго бюро регистрация не би следвало да може да се направи.
При самата регистрация е необходимо да се дадат няколко точно определени документи. Освен документ за самоличност и такъв, удостоверяващ адресната регистрация, трябва да има заявление-декларация по установен образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. Необходими са и документи за придобито образование и/или квалификация - например диплома, както и удостоверяващи общ и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж - например трудовата книжка. Ако е налице, то може да се даде решение на Териториалната експертна лекарска комисия/Националната експертна лекарска комисия. Това е за лицата с трайно намалена работоспособност. Дава се и документ, удостоверяващ придобиване правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст или на професионална пенсия за ранно пенсиониране. Правилникът за прилагане на ЗНИ предвижда и графа "други документи - в случаите, когато са необходими, и/или писмена декларация за удостоверяване на други обстоятелства".
Необходимо е да се отбележи, че част от документите - например диплома, документа от ТЕЛК или за пенсиониране, могат да се представят и допълнително. Изрично е посочено обаче, че това може да стане не по-късно от определената дата в графика за посещение на дирекция "Бюро по труда" през месеца, следващ месеца на регистрацията.
Законодателството говори за тази регистрация като за право на съответното лице. В същото време обаче тя е свързана с много формални правила, включително и след като бъде направена. Така например регистрираните търсещи работа лица са длъжни в срок 7 дни от настъпилата промяна, в което и да е от декларираните обстоятелства, включително в постоянния и/или настоящия си адрес, да уведомят писмено дирекцията "Бюро по труда", където са регистрирани. Това уведомяване се прави чрез заявление-декларация по образец, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта. Въпросният документ може да се подава лично в дирекция "Бюро по труда" или да се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка, по факс или по електронен път при условията и по реда на Закона за електронния документ и електронния подпис при спазване на срока за уведомяване. При включване в програми, мерки и проекти за заетост по ЗНЗ и по Оперативната програма "Развитие на човешките ресурси" съответните лица обаче не подават такова заявление-декларация.
Има изрично посочени случаи, в които не се извършва регистрация в дирекция "Бюро по труда". Това се случва, когато търсещото работа лице е регистрирано в друга дирекция "Бюро по труда" към датата на подаване на заявлението-декларация. Това се случва и ако съответният човек подаде заявление-декларация, преди да са изтекли 12 месеца от дисциплинарното уволнение, с което е прекратено участието му в програми и мерки за заетост. Не се регистрира и лице, което има задължения към бюджета поради неспазване на изискванията на договорите, сключени при участието му в програми, мерки и обучения, финансирани със средства за активна политика на пазара на труда, включително по програми на ЕС.
|
|