:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,711,438
Активни 551
Страници 22,368
За един ден 1,302,066
ГРАФИК

А има ли план "Б" за пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй"?

Модернизацията на двата реактора потвърждава факта, че в енергетиката парите и сроковете са твърде разтегливо понятие
снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Модернизацията на АЕЦ "Козлодуй" поскъпва с всяка изминала година.
Поредно правителство е на път да протака работата по модернизацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй". Кабинетът "Борисов" все още не е наясно колко точно ще струва обновяването на реакторите - цената всяка година варира, а амплитудата се разтяга от 270 млн. евро до 600 млн. евро. И въпреки че от Агенцията за ядрено регулиране се кълнат, че работата е техническа, а не политическа, всичко сочи точно обратното.

В енергетиката най-важният проблем, изглежда, е как да сложиш свой верен човек начело на някое от държавните предприятия, а не да започнеш да решаваш най-спешните задачи. Затова и фаталните закъснения в сроковете съвсем не са изключение.



Пренареждането на кадри бе валидно за всички правителства



- независимо дали са на тройната коалиция, на Пламен Орешарски или Бойко Борисов.

АЕЦ "Козлодуй" би трябвало да е изключение от това правило - заради спецификата си и заради важността си за енергийната ни система. Но не е. И това лъсна най-ярко около работата за удължаване на срока на работа и за модернизацията на пети и шести реактор. Двата блока трябва да бъдат обновени, за да могат да продължат работа след изтичането на лицензите им - съответно след ноември 2017 г. и октомври 2019 г.

За пети блок задачата трябва да се изпълни от руско-френски консорциум между "Росенергоатом" и "Електрисите дьо Франс". През есента на м.г. приключи започнатото през 2012 г. комплексно обследване и оценка на остатъчния живот на оборудването и съоръженията в двата реактора. До момента обаче крайната цена на цялата процедура е твърде разтеглива и през няколко месеца се появяват различни числа, а съдът вече разглежда и жалба, която може да блокира обновяването на пети блок. Причината - решението на екоминистерството от м.г., че нужда от извършването на ОВОС няма.

Колкото до самата централа - само в последните две години през нея минаха трима директори, а от 2008 г. насам - цели 7 души, което прави средно по човек на година. Да не говорим, че потенциалът на голяма част от назначените е под голям въпрос.

Последната рокада в АЕЦ "Козлодуй" бе извършена от служебния министър на енергетиката Васил Щонов през септември. Тогава бе уволнен Иван Генов, чийто трудов стаж на практика е минал само в АЕЦ. Официалната причина за отстраняването му бе свързана с пропуски в дейността на АЕЦ "Козлодуй". Иван Генов бе човекът, който заедно с бившия червен икономически министър Драгомир Стойнев ходи в САЩ и след това обяви, че "реакторът AP1000 на "Уестингхаус" използва най-новата технология в сферата на ядрената безопасност". Започнаха разговори за изграждане на нов седми блок в Козлодуй именно по технологията на американското поделение на "Тошиба". Но



без търг за избора на технологията



Кадровата рокада всъщност не промени нищо. Работата по проекта продължава, а тези дни Висшият експертен екологичен съвет одобри оценката за въздействие върху околната среда на 7-и блок. Самият Борисов пък вече вижда "Уестингхаус" като инвеститор.

Веднага след като научи за уволнението си, Генов директно заяви, че има риск от фатално забавяне в сроковете за модернизацията на последните работещи реактори на АЕЦ "Козлодуй" - пети и шести. И написа открито писмо, в което намекна, че ако България иска да продължи да ползва реакторите си и след изтичането на лицензите им, то трябва не да тича, а да галопира. Това отприщи редовната разправия с писма през медиите. Наследникът му Димитър Ангелов обвини колегата си в забавяне на процедурите с цели 4 месеца, което щяло да компрометира спазването на крайния срок. "Като срок вече отвсякъде сме притиснати, тъй като знаем, че на 5-и блок първо изтича ресурсът", призна Ангелов.Според експерти обаче България отдавна е безвъзвратно закъсняла с европейските процедури по съгласуване за модернизацията на блоковете, както и със самата работа по нея. А това може да излезе солено на страната ни. Намекна го и енергийният министър Теменужка Петкова, която призна, че сроковете са разчетени така, че резерв от време няма.



Леденият душ дойде от Москва



Проблемът с модернизацията на двата блока не е само политически, а и финансов. Няма яснота точно колко пари ще излезе продължаването на двата лиценза. Миналия юни например се оказа, че удължаването на живота на двата реактора вече е почти двойно по-скъпо спрямо предварителните оценки, а срокът за експлоатацията им след това също е намалял драстично. Т.е. страната ни ще получи сметка за около 500-600 милиона евро, а обновлението ще позволи още 15-20 г. живот за реакторите. За сравнение - през 2012 г. нашите експерти очакваха живот от поне още 30-40 години срещу сумата от 266 милиона евро. Миналия март тогавашният шеф на АЕЦ Иван Генов пък даде друга сума - 400 милиона евро, но обясни, че цената можело и да падне, след като се проведат търговете за доставка на оборудването, ремонта и останалите дейности. В момента обаче от ГЕРБ твърдят, че това няма да струва на България повече от 270 млн. евро. Подхвърлянето на стотици милиони евро из публичното пространство продължава и в момента, но никой не казва откъде ще дойде сумата. Намекна се единствено за нов заем.

Една от идеите бе АЕЦ "Козлодуй" да спестява дивидентите, които сега е длъжна да внася в бюджета. "Опростяването на дивидента, който централата плаща на държавата, трябва да е в сила до приключването на модернизацията на двата блока, което означава до 2019 г. Писмо с такова искане вече е представено пред БЕХ и пред отговорните министерства, но засега няма отговор", заяви Иван Генов преди година. Правителството обаче направи точно обратното - държавните фирми трябва да внасят в бюджета 70% от печалбата си, и то в съкратени срокове. Причината е ясна -



слаби приходи в бюджета и спешна нужда от свежи пари



Засега няма признаци за промяна на това разпореждане. Въпреки че и премиерът Бойко Борисов най-накрая осъзна, че парите за пети и шести блок няма да са малко и трябва да се намерят възможно най-скоро, ако изобщо искаме да имаме работеща атомна централа. "Истината е, че рехабилитацията на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" може да струва скъпо. Надявам се блоковете да не станат разменна монета на отношенията ни с Русия", коментира Борисов след среща с енергийния еврокомисар Марош Шефчович. Надеждата е хубаво нещо, но винаги е добре да имаш план "Б" в случай на провал на първоначалните планове. Засега не се вижда кабинетът да разполага с такъв.

Всъщност проблемите не свършват, а започват с модернизацията на двата блока. АЕЦ "Козлодуй" от доста време насам продава тока под себестойност и така губи. Иван Генов направо определи централата като най-социалното дружество на България. "С тези цени на електроенергията на регулирания пазар подхождаме повече за Министерството на труда и социалната политика", обяви той. Опитите на управляващите обаче да удържат цената на тока за сметка на централата не само че ще продължат да влошат финансовото й състояние, но могат доведат до поредната наказателна процедура от ЕК за липсата на свободен пазар на енергия.

Модернизацията на блоковете беше лайтмотив и за бившия икономически министър Драгомир Стойнев, но работата така и не напредна съществено. За сметка на това той се запозна "от първо лице" с новия ядрен реактор на "Уестингхаус", чиято технология била особено подходяща за бъдещия седми блок на Първа атомна.

 Модернизацията на блоковете беше лайтмотив и за бившия икономически министър Драгомир Стойнев, но работата така и не напредна съществено. За сметка на това той се запозна "от първо лице" с новия ядрен реактор на "Уестингхаус", чиято технология била особено подходяща за бъдещия седми блок на Първа атомна.




8
3281
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
28 Януари 2015 23:05
Самият Борисов пък вече вижда "Уестингхаус" като инвеститор.

Самият "Уестингхаус" пък заяви, че никак не се вижда като инвеститор.
28 Януари 2015 23:13
Westinghouse - from the people who brought you Fukushima!
29 Януари 2015 00:42
Е, значи план Б е ток от вятъра и мъглата, а понеже тогава ток нема, макар да е скъп, идва план С - внос от Турция и Румъния. Което доказва, че колелото на историята, вкл. на историята на енергетиката, е кръгло и се върти, както би казал един германец, ма не тоя, дето си мислите.
29 Януари 2015 07:30
Когато с гордост твърдиш, че си провалил три големи енергийни проекта на Русия, трябва да очакваш, че стойността на четвъртия- удължаване ресурса на работещите хилядници в Козлодуй, ще стане наказателна. По този проект България не може да предизвика провал, дори и защото липсват стотиците милиони, че и милиард евро, за погребването на тези реактори.
А тикварският План Б е построяване на завод за свещи в Козлодуй, осигуряващ осветлението на територията България след спирането на последните реактори в Козлодуй и закриването на държавата.
29 Януари 2015 08:25
.
29 Януари 2015 09:21
Американците няма да мирясат, докато не ни затворят АЕЦ Козлодуй.. или докато не започнат да ни продават гориво.
29 Януари 2015 10:15
Има план ААА+ за затварянето на руските блокове, инсталиране на уестингхауски джънк и минаване на сащисано ядрено гориво със съхранението му у нас.
А познайте този план дали е писан в Москва, каква ще да е била една от точките при поклонението на Борисов на вашингтонското килимче преди изборите и защо ни пращат сега сащисан енергиен "експерт" /надзирател/.
29 Януари 2015 14:20
План "Б" ще се пише от извънредно компетентният съветник, който ще ни го пратят тези дни.

Ани България няма нужда от АЕЦ, защото си има ЦЕЦ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД