Не само тази на водка "Екстаз" - всички реклами на алкохол трябва да паднат вкупом и тутакси от екрана на телевизора. Само така има шанс да спре безпаметното опиянчване на народа. Тук не става въпрос за "Пиянството на един народ", тук става въпрос за тежкото натаралянкване на целокупното население.
Вижте какво става само в дните след новогодишните празници - един алкохолик хвърли приятелката си от 13-ия етаж в Плевен. После две бургаски заведения бяха изпотрошени за една нощ от алкохолни гъби, а пияният като талпа панагюрец Радко намушка бременната си жена Стоянка - искал да я сплаши. Ами оня от Враца, дето след порядъчен запой бе тръгнал да гони съседа си с пистолет в ръка? Ами оня шуменски шофьор, дето счупи алкохолния рекорд - катаджиите го спипаха с 4.03 промила!
Да не пропускаме някой? А, имаше и едни
кукери, които гонеха злите сили с... ракия!
Имаше репортаж за това уникално събитие по Нова телевизия. Двамата кукери бяха употребили живата вода и съответно бяха се проснали на земята, а напористата репортерка им взимаше интервю направо от калта. После в новините се появи информация и за едни други кукери, които изпочупили всички коли в центъра на Благоевград. Пропускаме и рецидивиста С. М., който онзи ден се появи нафиркан пред президентството и обяви, че ще се подпали, ако Георги Първанов не му намери работа.
При тая ситуация в държавата е малко несериозно телевизията да ни залива с реклама, която ни кара тутакси да си купим алкохол и да го употребим. Никой не призовава българина да работи, всички го призовават да пие.
Да пие примерно "Ловешка". Интересна реклама върви по телевизията за тази ракия. Едно време малкият герой на рекламата се чудел къде ходи дядо му привечер. От рекламата става ясно, че дядо му ходил тайно в бараката край къщата, за да удари по една ракия на крак. "Сега вече знам", казва рекламният герой. В смисъл на стари години и
той ходи тайно в бараката, за да кърка
Нищо чудно, във втора реклама на "Ловешка" се казва, че тя е "Ракия за цял живот". Няма-няма - като те хване веднъж и те държи до края.
Героят на втората реклама на "Ловешка" си седи сам вкъщи и се кахъри: "Някога пътят бе лек. Сега знам - сам не може." Той правилно е стигнал до заключението, че да пиеш сливова сам е неприлично занимание. В този момент обаче следва рекламният хепиенд - вратата се отваря и влизат още двама юнаци, готови да споделят шишето с авера си.
Ами ония реклами за "Карнобатската"! Момче се връща от чужбина - на летището го чака малкият му брат и весело подвиква: "Айде бе, бате, тате откога е сложил масата!" Малко по-късно гурбетчията вече е седнал, пие яко "Карнобатска" и признава, че му е липсвала страшно много. Демек опитал е уиски, джин, не знам си какво - всичко, което не е бензин, и по-хубаво нещо от ракийката няма.
Или другата реклама за "Карнобатска" - в която бащата посреща сина си и една тумба негови приятели, които явно са пристигнали с една-едничка цел - да дегустират на място "Направената с майсторлък" ракия.
За рекламата на "Екстаз" няма какво да се говори. Садо-мазо реклама. Камшици, вериги, връзване на ръце и крака, мацки като Юлияна Кънчева по кожени лентички и т. н. Очевидно рекламата трябва да говори, че като удариш две чашки, изпадаш в екстаз и всичко ти е позволено. Както казват в СЕМ, рекламата подтиква към "сексуален успех и към насилие".
Далеч по-софт е рекламата на "Моя люби-маа вод-ка "Сеее-лееект" - една прозрачна мадама плува в "още по-неустоимата, още по-превъзходната" водка.
Разбира се, сигурно е прав Георги Лозанов, който призовава да не се гледа буквално на формите на рекламна риторика. Ама
как да гледаш на човек, който сяда да пие? Буквално я
Лозанов сигурно е прав и в твърдението си, че подобна реклама е заплаха за подрастващите, ако се излъчва в ранен тв пояс. По-обхватната истина е, че всяка реклама на алкохол май е заплаха, и то не само за подрастващите.
Истината е, че тв рекламите на алкохол рязко намаляха, след като СЕМ започна дебата за водка "Екстаз". Производителите на алкохол очевидно съзряха опасността, че покрай рекламата на "Екстаз" и след обществен дебат по въпроса може да се стигне до цялостна забрана на рекламите на спиртни напитки. Така както няма реклами на цигари.
|
|