:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,749,942
Активни 390
Страници 6,409
За един ден 1,302,066
Интервю

Божидар Данев: Охранителният сектор процъфтява

Крайно време е държавата да обърне повече внимание на бизнеса, а не само на избирателя, казва шефът на Българска стопанска камара
Снимка: "Сега"
- Г-н Данев, каква оценка давате за бизнесклимата у нас?

- Естествено е предприемачите винаги да желаят да бъде подобрен бизнесклиматът. Има ръст на икономиката от 4,5%, увеличават се продажбите в икономиката и донякъде се подобрява търговският обмен и това са все положителни явления. Въпросът е дали е достатъчно подобрението на бизнесклимата, за да можем да говорим за траен икономически растеж.

В нормативната уредба има някои подобрения, но има и някои изменения с отрицателно въздействие. Сред положителните трябва да се отбележи намалението на патентите, признаването на разходите за ремонт, приемането на увеличени амортизационни норми за компютърна техника и софтуер. В дългосрочен план позитивно отражение върху икономиката ще имат въвеждането на осигурителните прагове и регистрацията на трудовите договори.

Сред отрицателните е увеличението на акциза върху течните горива, без да се отменят 2 други данъка - този при източника на производство и пътната такса. Т.е. има 3 данъка и това не може да не натовари бизнеса. Освен това драстично се увеличават административните такси. Повишиха се например таксите по застрахователния надзор, което доведе до солидно завишаване на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".

Не можем да разчитаме на дългосрочен ръст в икономиката вследствие на подобрение на бизнессредата. Ръстът от 4,4% за деветмесечието е преди всичко за съобщенията, услугите, туризма. В промишлеността имаме само 0,35% ръст, а тя е ядрото за постигането на траен икономически растеж. И призивите ни към изпълнителната власт ще бъдат да промени отношението си към бизнеса и да се насочи повече към него, а не толкова към социалната политика. За съжаление изборите с всяка година приближават.

- Кои са най-големите проблеми на бизнеса?

- Все още мудната администрация. Знаете ли кой е най-бързо растящият сектор на икономиката? Охранителният. Най-много приходи, най-много заети, ръст. Защо? Защото липсва държава. И правилно бизнесът се насочва натам - проблемите му да се решават от охранителния сектор, защото не може да ги реши системата. В това число и правораздавателната система, и полицията, и изпълнителната власт.

- А корупцията?

- За мен съществува. И в момента набира много високи скорости. Засили се кадруването в икономиката и държавните институции. Самият факт, че се правят закони за някого - за корпорация или за личност, - означава, че нещата не вървят.

Или да вземем друг елемент - не може правителството да внася един закон и той да бъде коригиран в отрицателна посока от управляващото мнозинство. А то е избрало това правителство. Масово явление е, когато правителството внася добър закон, той да бъде коригиран в отрицателна посока от парламента.

- Какво се случи с множеството искания на предприемачите по данъчните закони, премахването на лицензионните режими?

- На първо място трябва да се премахне дискриминацията на българския производител във всички закони. Регулационните режими, за които многократно говорим, също трябва да бъдат премахнати. Имаме великолепен закон, който касае намаляване регулиращата роля и административния натиск върху бизнеса, но той не може да мине през административното желе. Има единици изключителни фенове в парламента, но не може да бъде прокаран, защото непрекъснато се мачка и деформира.

Освен това, от една страна, правителството затваря едни режими, а парламентът отваря нови със законодателни изменения. Има няколко десетки такси, които са драстично вдигнати - между 10 и 100 пъти.

13-а година чрез цените бизнесът ще продължи да субсидира социалната политика на правителството. Ако действително искаме да бъдем действаща пазарна икономика, не може да има 2 вида цени на водата, на телефонните услуги, на електроенергията - за бизнеса и за населението. Още по-драстичен случай в столицата е таксата смет - за населението е 3,5 промила, а за бизнеса - 18.

Държавата, щом иска да помага, да дава социални помощи, да измени начина на формиране на заплатата. Но не може чрез цени да продължава да изпълнява социална политика.

- Ще продължи ли българинът да оцелява благодарение на сивия сектор в икономиката?

- Той заякна през последните 2-3 години. Но икономиката не търпи революционни изменения. Ако се направи анализ на паричните потоци, ще се види, че голяма част от тях са следствие на заработката на сивия сектор. Ще дам два очебийни косвени индикатора. Не може в момент, в който твърдим, че народът постоянно обеднява, да нараснат с 15% спестяванията - не на определен, малък брой лица, а се разширява базата на спестителите. Не може да говорим, че народът обеднява, след като 2,8 млн. са били в чужбина. Така че е крайно време правителството да се обърне към бизнеса, а не да обръща толкова внимание на избирателите.
 
Божидар Данев (ляво)
833
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД