Идеята за създаване на институция "Българска корона" подкрепи и бившият председател на Народното събрание проф. Огнян Герджиков (в средата), според когото конституцията не е пречка. |
Като пример за подобно институционализиране на короната бе посочена Унгария, където след Първата световна война има Унгарска корона въпреки републиканското устройство на държавата. Според поддръжниците на тази идея Симеон Втори продължава да е носител на короната, дадена му от църквата, тъй като няма официален акт на абдикация и е редно да намери място в държавния протокол, подобно на патриарха. От висотата на тази своя функция той ще може да осъществява дипломатическа дейност, да поддържа контакти с кралските фамилии по света и да изпълнява ролята на специален пратеник на България.
"Инициативата не бива да се бърка с опити за реставрация на монархията", категоричен бе Станимир Илчев, бивш депутат и евродепутат от НДСВ, член на комитета в защита на Симеон Втори. В него влизат 113 общественици, политици, журналисти, спортисти и др.
От обясненията на царските хора отново не се разбра какво налага връщането на царя в политиката сега. Според тях величеството трябвало да бъде защитено от хулите и клеветите, както и от агресивната кампания, свързана с връщането на имотите му. Те отрекоха да става въпрос за сделка с властта на принципа "имоти срещу дипломация".
-------СРАВНЕНИЯ
Бившият депутат от НДСВ Минчо Спасов сравни Сакскобургготски с паркиран във Врана мерцедес, оказал се "непригоден за калта на българското политическо безпътие" и обругаван от днешните почитатели на ладите и уазките във властта. "Ние нямаме нищо против ладите, но поне не блъскайте по капака на мерцедесите", призова Спасов.