:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,758,077
Активни 496
Страници 14,544
За един ден 1,302,066

Управляващите узаконяват синята зона

Общините ще могат да определят цените за паркиране според търсенето
Снимка: Архив "Сега"
Досегашната такса за синя зона може и да е незаконна, но на неплатилите им излиза доста солено.
След като години наред платеното паркиране в София беше незаконно, сега управляващите се канят да го легализират. Това ще стане с промени в Закона за движение по пътищата, предложени от депутати от ГЕРБ и Реформаторския блок.

С предлаганите промени се дава право на общинските съвети да определят цена, а не такса за почасово паркиране. Сега в закона е записано такса, но не е ясно дали тя е според закона за местните данъци и такси - тоест нейният размер да се определя според разходите за предоставяне на определена услуга. Ако тя е такава, то парите от паркиране трябва да отиват в общинските бюджети. В София обаче приходите от синя и зелена зона не отиват в общината, а в общинската фирма "Център за градска мобилност", която дори не плаща дивидент на общината. Освен това цените за почасово паркиране в София са по-големи от разходите за услугата - в синя зона струва 2 лв. на час, а зелена - 1 лв. на час. При предлагането им в края на 2012 г. от ГЕРБ дори не представиха финансови разчети и мотиви. Затова сега депутатите предлагат тепърва да не се определя такса, а цена.

Промяната може да доведе и до ръст на цената на паркирането. "Определянето на сумата като "цена" дава възможност на общините да определят размера на пазарен принцип съобразно търсенето на места за паркиране в различните райони на населените места, както и да регулират количеството на коли в централните им части", пише в мотивите. Това означава, че две съседни улици могат да се окажат със сериозна разлика в тарифата. София обаче засега не предвижда промени в цените. "При формиране на таксата за платеното паркиране в София сме изхождали от натоварването и това не е било насочено към увеличаване на приходите. След като беше увеличено почасовото паркиране, данните показват, че 15-25% са свободните места, а преди това натовареността беше на 100%", обясни зам.-кметът по транспорта на София Любомир Христов. Затова според него няма причина за промяна на цените. Ако обаче зоните достигнат 100% натовареност, цената ще бъде вдигната, обясни шефът на транспортната комисия в Столичната община Радослав Тошев (ГЕРБ). "Най-накрая депутатите ще узаконят нашия подход. Не е въпрос на търговия, а се развръзват ръцете на общините да регулират движението", коментира той.



АБСУРДИ

Правото на ЦГМ да оперира с платените зони е спорно от години. Административният съд в София реши през 2013 г., че няма основание търговско дружество да извършва тази дейност, но след промени в Закона за обществени поръчки това стана възможно. Сега тези текстове се записват и в Закона за движение по пътищата, като се дават няколко възможности на общините - да изберат общинско предприятие, дружество, чиито капитал е изцяло общинска собственост или най-малко 80% от оборота му е формиран от дейности, свързани с функциите на общината, или да отдадат дейността на концесия. "Досега проблемът в закона беше, че общините не можеха да дадат дейността по паркирането на свои звена, а сега това става възможно", коментира пред "Сега" депутатът от РБ Вили Лилков. С промените се дава възможност приходите от паркиране да отиват в тези дружества. Досега това беше незаконно, но се правеше.

"С тези промени на практика се признава, че до момента работата на ЦГМ е била незаконна", коментира пред "Сега" депутатът Георги Свиленски от левицата.
1
1513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Март 2015 09:17
Синята зона била незаконна и това е вече от много години при демокрацията и пазарната икономика, но това е положението - няма законност при демокрацията и пазарната икономика.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД