21% от пенсиониралите се миналата година от работещите в масовата трета категория българи са били без необходимия стаж. Затова се е наложило да работят над законовата възраст за излизане в пенсия, като това се превръща в тенденция, отбелязват от НОИ. 11 552 души са се пенсионирали миналата година на възраст над 65 години, при положение че законовата възраст за пенсия за мъжете е 63 години и 8 месеца, а за жените - три години по-рано. Като дял от всички нови пенсионери тези над 65 години са 21.4 на сто. Спрямо 2013 г. те са се увеличили с 3.4%, показват данните на НОИ за м.г. За сравнение през 2009 г., когато започна пенсионната реформа на ГЕРБ за увеличаване на възрастта и стажа с по 4 месеца, относителният дял на излезлите в пенсия над 65 години е бил само 7%.
Почти същият е делът на пенсионерите, които излизат в заслужен отдих под законоустановената възраст - всеки пети е излязъл в пенсия по-рано. Според експертите на НОИ това се дължи най-вече на работещите тежък труд от първа и втора категория. Тези хора намаляват обаче - спрямо миналата година са с 4% по-малко.
Както "Сега" писа, през 2014 г. реалната средна възраст на всички нови пенсионери е била 57.6 години. Това се дължи както на работещите тежък труд, така и на всички служители на специалните ведомства, които ползват привилегията на ранното пенсиониране. Единственото условие за тях е да имат 27 години стаж, от които 2/3 специализиран. Така миналата година средната възраст за излизане в пенсия на полицаи, военни, следователи и др. е била 52.8 години.
Има увеличение и в средната възраст на пенсиониралите се миналата година хора с инвалидни пенсии - от 52.1 години тя се е увеличила до 52.5 години. Всяка трета новоотпусната пенсия миналата година е била инвалидна - над 30 хил. са този вид пенсии. 31% от новите инвалидни пенсии са получени от хора на възраст до 49 години. Данните обаче показват и друга любопитна картина - нарастване при новоотпуснатите инвалидни пенсии в групата 60-64 г. (от 15.4% на 18%) и над 64 г. - от 1 на 2%. "Сред причините са както по-високата заболеваемост на населението в по-високите възрастови групи, така и желанието да се допълва доход, макар и с ниска инвалидна пенсия, поради несигурността в икономическите условия и невъзможността за изпълняване на условията за пенсиониране", посочват от НОИ.
|
|