:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 155
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Премиерът поиска още извънредни закони за КТБ и разваляне на сделки

Прокуратурата намекна за нови обвинения, а политици зоват за намеса на ДАНС и нов шеф на НАП
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Двамата временни синдици на Корпоративна търговска банка Лазар Илиев и Росен Ангелчев влязоха в банката. Те бяха придружени от финансовия министър Владислав Горанов, зам. главния прокурор Борислав Сарафов, главния секретар на МВР Георги Костов и шефа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков. Още - на 2-а стр.
Поредни спешни законови промени, които да осуетят пакетната сделка за БТК и още няколко предприятия, свързани със собственика на КТБ Цветан Василев, обмислят управляващите. Това стана ясно от изявление на премиера Бойко Борисов вчера. Само преди седмица парламентът разреши в проблемни банки да влизат временни синдици още преди обявяването им в несъстоятелност, а в сряда Софийският градски съд (СГС) назначи избраните за поста в КТБ. След като бяха вписани в Търговския регистър, вчера Росен Ангелчев и Лазар Илиев встъпиха в длъжност. Това стана с показна акция в присъствието на финансовия министър Владислав Горанов, главния секретар на МВР Георги Костов, заместник главния прокурор Борислав Сарафов и шефа на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков. По-късно през деня лидерът на ДСБ Радан Кънев поиска и разследване на продажбата и намекна за нужда от промени в ръководството на НАП.

От думите на премиера се разбра, че най-вероятно прокуратурата отново ще получи възможност да атакува в съда сделки, за които се смята, че са нарушени държавният и общественият интерес. Това право й е било отнето през 1997 г. "Четири месеца ние чакахме да се обяви несъстоятелност на банката и да се назначат синдици. В същото време чухме как се купуват активи за едно евро. Ако трябва, сега ще променим още на едно място закона, защото навремето, когато са текли приватизациите, тогавашният парламент отнема правото на прокуратурата да разваля сделки, за да запази разбойническата приватизация. Фактически така са правени законите, че държавата няма права да си пази собствеността. Финансовото министерство може за три дена само да спре финансовия поток. Така че и там вече са се подготвили, това е написано, надявам се Влади Горанов да е бил в парламента и вече да го е пуснал да върви по парламентарните групи", каза премиерът.

Преди дни регистрираната в Люксембург фирма LIC33 обяви, че е придобила срещу 1 евро и поемане на задължения за 900 милиона евро БТК, военните заводи "Дунарит" и "Авионамс", НУРТС, мултиплекса "Фърст диджитал" и пийпълметричната компания ГАРБ.

Правителството е поставило задача на синдиците веднага да започнат отменителни искове срещу всички сделки, за които има съмнения, че увреждат масата на несъстоятелността на КТБ или сделки, които нарушават принципа на равнопоставеност между кредитори, каза Владислав Горанов при въвеждането на синдиците. "Искаме да демонстрираме цялата сила на държавата, за да покажем, че заставаме зад действията на синдиците". Така обясни показната акция Борисов в Министерския съвет след срещата си с министър-председателя на Черна гора Мило Джуканович.

Според Горанов отговорността за работата на временните синдици до голяма степен е вече отговорност на финансовото министерство, което ще получава редовно отчети за дейността им. Тези данни обаче едва ли ще бъдат оповестявани. Това пролича от отговор на финансовия министър на питане на депутата от РБ Мартин Димитров в парламента за парите на държавните фирми в КТБ. 65 дружества имат блокирани 247.6 милиона лева в банката, стана ясно от отговора, но по-конкретни данни не бяха съобщени. Не съм останал с впечатление, че с промените в закона министърът на финансите има право да разкрива банкова тайна, заяви Горанов. Според депутата Петър Славов обаче КТБ няма лиценз и не е банка, така че за нея не важи банковата тайна. По думите му в случая надделява и общественият интерес.

Лидерът на ДСБ Радан Кънев, от своя страна, намекна вчера в парламента, че за да тръгне разследване на сделката, е време да се назначи нов директор на НАП. Според него замяната на сегашния директор Бойко Атанасов е необходима, за да бъде гарантирано разследването на евентуални данъчни измами в миналото около продадените компании. От името на парламентарната група той заяви, че най-вероятно става дума за вражески действия и заплаха за националната сигурност. Кънев призова ДАНС и финансовото звено на спецпрокуратурата да започнат незабавно разследване за произхода на капиталите на лицата, които стоят зад LIC33. По думите му службите трябва да установят и дали фирмата има връзки с близки до управлението в Москва и зависими от Кремъл олигарси. "Има опасност военна промишленост, телекомуникационни предприятия, медии и други ключови за националната сигурност институции да се окажат в ръцете на чужда държава с, меко казано, изострени отношения с НАТО и ЕС в настоящия момент," каза Кънев.

ПОД ПРИЦЕЛ

Заместник главният прокурор Борислав Сарафов даде да се разбере, че се изяснява дали управителят на БНБ Иван Искров е знаел за действията на бившия подуправител и шеф на банковия надзор Цветан Гунев. В момента той е единственият представител на институциите у нас, които са обвиняеми по аферата КТБ. "Ако и за това бъдат открити данни, няма да се поколебаем да повдигнем обвинения", каза още Сарафов. По думите му отсъствието на Цветан Василев, задочно обвиняем за източването на банката, не е проблем за делото и то също може да се води задочно. Сарафов обаче се надява, че в "разумно време" сръбските власти ще решат и ще предадат Цветан Василев, за когото има искане за екстрадиция от наша страна. Прокуратурата разчита да допълни събраните по случая доказателства и чрез работата на временните синдици. Възможно е да има и още обвиняеми за източването на КТБ, намекна Сарафов. По думите му разследването вървяло интензивно. Делото все още не влизало в съда, защото се разпитват стотици свидетели.



ОТВОДИ

След като поискаха председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев да се оттегли от делото за лиценза на КТБ, адвокатите на основния акционер в банката "Бромак" настояха вчера и останалите четирима съдии - Александър Еленков, Наталия Марчева, Милка Панчева и докладчика Росен Василев да си направят отвод. "Не се съмняваме във вашия професионализъм, но смятаме, че статутът ви във ВАС на командирован съдия по личното и изрично искане на председателя ви прави "чувствително зависим" от волята му, поради което ще бъдете изключително затруднен при разглеждане на делото да спазите "обективните критерии за безпристрастност на съда", пише в искането за отвод на Василев. Той е командирован от Колев през миналата година, като преди това бе съдия в Благоевград. Според адвокатите на "Бромак" останалите трима членове на състава също трябва да се оттеглят, защото вече са се произнасяли за това кой има правен интерес да обжалва решения на БНБ и затова са предубедени.





















"Подаръкът" на Иван Искров идва с месец закъснение

Нов управител на БНБ може да има до края на април, каза вчера финансовият министър Владислав Горанов. За да се стигне до смяна, сегашният шеф Иван Искров трябва да подаде оставка. Парламентът няма правомощия да го освободи.

След месеци мълчание преди дни управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров заяви, че е готов да подаде оставка, ако депутатите изберат негов заместник и се надява това да е подаръкът за рождения му ден. "Няколко месеца ви чакам, изберете управител. Направете ми подарък и без това имам рожден ден на 26 март", каза Искров по време на изслушване в парламентарна комисия, която проучва действията на институциите по случая с КТБ. Още от началото на кризата с банката управляващите приканват Искров да подаде оставка.

Вчера Горанов потвърди информация, публикувана в "24 часа", че за управител на Централната банка са водени разговори с двама българи, които сега работят в МВФ - Димитър Радев и Николай Георгиев. Радев е бил заместник-министър на финансите, отговарящ за управлението на държавния бюджет и държавните разходи в периода 1992-2001 г. В момента е ръководител на мисията за техническа помощ за страни от Източна Европа, Централна Азия, Близкия изток и Африка в МВФ. Георгиев е бил зам.-министър на финансите за кратко в правителството на Иван Костов по предложение на тогавашния финансов министър Муравей Радев. В МВФ оглавява мисията за Украйна.

От думите на Горанов обаче стана ясно, че има и други претенденти за поста. "В момента, в който имаме координирана позиция с Реформаторския блок и другите партии, подкрепящи правителството, а защо не и опозицията, ще предложим такава кандидатура", каза още Горанов. "За правителството е важно БНБ да е предвидим партньор, а за политическите партии е важно в БНБ да работят професионалисти, които да не допускат повече неблагоприятни стечения", заяви Горанов.
23
3803
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
27 Март 2015 19:22
обмислят управляващите


Обмисляйте, обмисляйте! Щото скоро Страсбурк така ще ви обмисли, че тогава ще връщата десеторно това, което си мислите, че ще закачите. Тогава вече наистина ще плащаме всички. Между другото, правните имбецили в правителството да знаят, че няма как да "коват" закони за минало време.
27 Март 2015 19:34
Драмата е в това, че 30% от едно евро са само 30 цента.
27 Март 2015 20:11
Колко ще им отиват раираните дрешки на тия мислители. Ако се объркат нещата, разбира се. Което за сега е изключено.
27 Март 2015 20:37
Като е толкова важно да се знае кой купува въпросните хем частни, хем стратегически предприятия (независимо при какви финансови условия!), досега знаеше ли се кой е техният реален собственик? Или досега това беше без значение?
27 Март 2015 20:42
Мамунеците направо да отменят всичките закони със задна дата и да осигурят на мутрата да управлява със лични заповеди...Все пак той е "най-грамотния" от тях и от всичко и по-много разбира...Тва съд, тва прокуратура, данс, мвр и шменти капели...
Лошото е, че не маймуняците и техните избираели ще плащат смтката накрая, а всички останали, щото мутра да плати нещо не е известно...
27 Март 2015 20:43
Финансовото министерство може за три дена само да спре финансовия поток. Така че и там вече са се подготвили, това е написано, надявам се Влади Горанов да е бил в парламента и вече да го е пуснал да върви по парламентарните групи", каза премиерът.


Пущай потока, Влади, че групите изгореха!!!
27 Март 2015 21:31
Правителството е поставило задача на синдиците веднага да започнат отменителни искове срещу всички сделки, за които има съмнения, че увреждат масата на несъстоятелността на КТБ или сделки, които нарушават принципа на равнопоставеност между кредитори, каза Владислав Горанов при въвеждането на синдиците.


От горното се разбира, че Горанов чрез двамата временни синдици ще завежда, КЪДЕ - в СЪДА, визираните отменителни искове и СЪДЪТ ще ги отменя! Ако намери съответните ЗАКОНОВИ основания... На този етап за мен по-важен е въпросът какви точно са сделките и от първия вид, визиран от Горанов, и кои са страните по тях, и какви са сделките от втория вид (дето нарушавали принципа за "равнопоставеността" между кредиторите), и кои са страните по тях... Сигурно има по-сведущи от мен по зададения въпрос и ще ми е интересно да ги чуя в този Форум... Особено важен стана въпросът на фона на изказването на квестора Лютов, който с мното НЕВЪЗМУТИМ вид (и както се казва "без мускул да трепне по лицето му!" заяви, че той и колеЖКАТА му КостадинчеВ (без "а" с НИЩО не са престъпили закона!!!!
28 Март 2015 00:46
Като измъкнаха кокала изпод носа им, се хвърлиха всички здраво....
28 Март 2015 04:41
http://www.vassilev.bg/bg/%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B6%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B8-%D1%84%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BB%D1%8E%D0%B1%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%8F-%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B1-%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B2_7_29
28 Март 2015 08:28
най-вероятно става дума за вражески действия и заплаха за националната сигурност.


Смешници! Каква национална сигурност, какви пет лева! Ако един чужденец (пък бил той и руснак) купи завода за авио бомби "Дунарит" България ще изчезне от картата на света ли? Ако тези предприятия са толкова важни за "националната сигурност", защо са бил приватизирани? Когато са ги приватизирали защо не са казали, че само българи могат да ги притежават? Как си представят да ограничат един законен собственик да се разпорежда с активи и имущество, които не са под запрещение? Цветан Василев ще осъди държавата за милиарди. И всички форумни "плащачи" вече наистина ще плащат.
28 Март 2015 09:02
Отмяната на сделки със закон е равносилно на принудителното отчуждаване на ,,едрата градска собственост'' от държавата. Някой друг също иска заводи за 1 евро и се дразни, че тези активи му се изплъзват.
28 Март 2015 09:06
И аз,като всички,искам да знам цялата истина,но за сега знам само,че това е несбъдваема мечта.! Нямам никакви претенции за компетентност по случая,но виждам,че няма кой да я повиши поне малко,за да си отговоря на някои въпроси. Например,защо до сега единствения,признат от прокуратурата за обвиняем еЦв. Василев? Толкова ли е трудно за нея да установи за половин година дали Искров е знаел за действията на Гунев? Сарафов са пореден път ни хвърля прах в очите! и наистина ли е такава страшна тайна кой и кои фирми са взели кредити от КТБ,с които са закупили активи,обезценени от трите "одиторски " фирми с 4.2 млрд лв.? Това само "Бромак" ли го е правил? Как стана така,че и БНБ,и КФН,и ДАНС,и ГП излязоха абсолютно невинни по тази,според всички,грандиозна кражба?..... Изобщо,май се опитвам да гоня с пушка в тъмна стая комар,който е излетял! Тя моята,вече е ясна,да му мислят внуците. Разбира се,не само моите!
28 Март 2015 09:25
Демокрация ,която действа чрез извънредни закони, си е чиста диктатура.

Извънредните закони са в противоречие със сега действащите:

Какво казаха Законът и съдът за КТБ

Съдия Иво ДачевСофийският градски съд (СГС) отхвърли искането на Фонда за гарантиране на влоговете за назначаването на временен синдик в Корпоративна търговска банка. "Поради обжалване на акта на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ производството е спряно до приключване на административния спор. Спорът обаче може да продължи дълго, а забавянето води до намаляване на стойността на активите на банката", аргументираха се от Фонда.

Съдия Иво Дачев, който води делото за фалита на КТБ, незабавно излезе с определение, в което подробно е обяснил, че по закон няма как да вкара синдик, който да надзирава квесторите.

"Законът за банковата несъстоятелност не предвижда възможност за налагане на исканата обезпечителна мярка. "Съгласно чл. 12 ал. 1 от Закона за банковата несъстоятелност преди постановяване на решението си за откриване на производството по несъстоятелност на банката съдът може да наложи като обезпечителни мерки възбрана и запор, спиране на съдебните и арбитражни дела срещу имущество на банката или да допусне други предписани от същия закон мерки. Предварителното назначаване на временен синдик обаче не е сред мерките, които действащият към настоящия момент особен Закон за банковата несъстоятелност допуска да бъдат наложени в тази фаза на производството по несъстоятелност", заявява съдия Дачев в определението си.

Той посочва още, че невъзможността в банката да влезе временен синдик следва не само от Закона за банковата несъстоятелност, но и от правния характер на квестурата при отнемане на лиценз на търговска банка, уреден по чл. 105 и сл. от Закона за кредитните институции. "Предоставените надзорни функции на квесторите изключват по дефиниция надзорни правомощия на синдика върху осъществяваната от тях надзорна дейност", обяснява съдия Дачев.

Окончателното решение дали в КТБ да влезе временен синдик, ще е на Софийския апелативен съд, пред който може да бъде обжалвано определението на съдия Дачев.


Повече за политиците,които източват КТБ и опитват да разграбят фирмите на Ц.Василев-в серия анализи, един от тях Натисни тук


При фалирането на КТБ Борисов бе използван само като бухалка и Той и олигарсите около него не можаха да намажат пряко. Затова е огромен апетита Му да откъсне голямо парче от баницата при разграбването на фирмите на фалирания банкер. Но Цветан Василев само си го премести /едното евро !/ от единия джоб в другия и ефектът от нулевата интелигентност и минималната образованост на групата Му пролича веднага. Затова- извънредни закони. Обаче в ЕС това не върви.
28 Март 2015 10:55
Това с проверката за произхода на 1 евро ми хареса!
28 Март 2015 11:10
Това с проверката за произхода на 1 евро ми хареса!


Такъв е интелектуалния капацитет на управляващите...
Залудо работи, залудо не стой.
Трябва да се създава работа на НАП, ДАНС, прокуратура и подобни, да се търсят виновни.
Работа от типа на командата на старшината: "Тези камъни от тук-там,при онези, а онези от там-тук!".
28 Март 2015 11:17
Сега руският посланик, дали ще се оплаче подобно на своя френски колега, че временни синдици превземат предприятия?
28 Март 2015 11:50
Каквото и да се случва с тези бивши големи държавни предприятия, те вече са бивши. Сега са частни. А за да са частни имат заслуги много хора, които сега бълват змии и гущери, че били подадени за 1 долар, че били взети от руснаците, че били пета колона за руската политика в България и други подобни бивалици и небивалици.
Обаче - късно е либе, за китка. Кой каквото сам си направи никой не може да му го направи. А и от всяка подобна далавера със сигурност има български политици, които печелят. И както винаги - за сметка на овчето стадо, наричано по ученому електорат.
Персонализирането на вина, отговорност и каквото и да е там към Цв.Василев, Певески, Луврие, и арменския поп е само следствие, а не причината за всичко, което се случва в Изгубената България.
28 Март 2015 11:55
При фалирането на КТБ Борисов бе използван само като бухалка и Той и олигарсите около него не можаха да намажат пряко. Затова е огромен апетита Му да откъсне голямо парче от баницата при разграбването на фирмите на фалирания банкер. Но Цветан Василев само си го премести /едното евро !/ от единия джоб в другия и ефектът от нулевата интелигентност и минималната образованост на групата Му пролича веднага. Затова- извънредни закони. Обаче в ЕС това не върви.

До този момент не съм забелязал по някакъв признак ТОВА да не върви. ВЪРВИ и още как. Никой не се интересува от маймунарника, защото няма пряко засегнати външни на маймунарника субекти. Това е положението.
28 Март 2015 12:07
Голямо шоу е да се наблюдава Баце и компания как винаги изостават с една крачка. И аха-аха да изпълнят задачата, и хоп - спретнат им нова изненада и пак - за смях.

Не е като да режеш ленти тая работа...

И освен всичко друго накрая на Южен парк може да му писне и да сложи РАДАн на мястото му...

28 Март 2015 13:56
Жестока снимка! Сякъш кадър от "Недосегаемите" на Брайън ди Палма. Кой ли ще го играе Елиът Нес?!?
28 Март 2015 13:58
Опитите да се втълпи, че банкерът Цветан Василев е отмъкнал
активите на КТБ под носа на държавата, са напълно несъстоятелни. Всички активи са налице и ако има нещо, което трябва да бъде върнато в затворената банка, институциите имат всички права да го изискат. Опъне ли им се някой, Законът за банковата несъстоятелност позволява на синдиците да поискат от съда разваляне на сделката. Само че тогава влизаме в хипотезата, при която държавата ще трябва да поеме и дълговете на телекома.

Държавата има да Го поема "още много, много раз...". Башка плащането на обезщетенията на потърпевшите, които са към 5-6 млрд. И ако дотогава НЕЩО СЕ ОБЪРКА и нахендрят виновните длъжностни лица от държавните институции ДА НОСЯТ ОТГОВОРНОСТ за прескачането и газенето на Закона, довели до колосалните загуби на държавата, да не би все пак някои нафукани днес другари да се пременят за дълго в раирани костюмчета?
А дано, ама надали...

Ето малко просветителска информация:

http://www.banker.bg/upravlenie-i-biznes/read/kakvo-ne-ni-kazaha-za-btk
28 Март 2015 19:30
За текст под снимката върви следното:

Ний идем бодри БОКО-синдик-яни, с пищов и прокурора под ръка!
29 Март 2015 12:12
"Премиерът поиска още извънредни закони за КТБ и разваляне на сделки" -в КОЯ европейска страна може премиера да си поръча "закони по телефона",защото не е могъл да си открадне някой актив и сега държавната машина ще му помага като мутренска бухалка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД