Председателят на южнокорейския конституционен съд Пак Хън Чул смята, че изневярата не е морална, но държавната власт не трябва да се намесва в личния живот на физическите лица. |
От 1985 г. насам, когато правителството започва да води статистика, 53 000 южнокорейци са подведени под отговорност, а 35 000 са изпратени в затвора заради изневяра. Само през миналата година обвинени в измяна на законната си половинка са били почти 900 души, но повечето от тях не отиват зад решетките, сочи статистиката. Изневярата в Южна Корея е съдебно преследвана, само ако някоя от засегнатите страни се оплаче. Всеки от случаите е прекратяван незабавно, ако ищецът оттегли обвиненията - нещо, което най-често се случва при сключването на финансово споразумение. Няколко пъти южнокорейци, попаднали под ударите на закона, са се опитвали да сезират конституционния съд, но досега магистратите винаги отхвърляха искането им.
На теория криминализирането на изневярата в Южна Корея цели да предпази жените в общество, в което
мъжете обикновено търсят извънбрачни връзки,
смята Кати Мун от отдела по кореистика в института "Брукингс". Законът влиза в сила през 1953 г.- бурна за Корейския полуостров година, в която е сложен край на Корейската война. "Имаше толкова много мъже и жени, които бяха изгубили семействата си... десетки хиляди, които бяха избягали в северната част на острова (в Северна Корея)...", разказва Мун. Тя обаче категорично отхвърля идеята, че южнокорейската забрана на прелюбодейството е прогресивна, или защитава жените. Според Мун неоконфуцианството лобира за закона през 50-те години, като целта е отново да се установи автентичния конфуциански социален ред. Тя е на мнение, че този закон е неефективен. "Много от членовете на елита и богаташите до 1953 г. са имали доста жени и извънбрачни връзки, без да им е поставяна социална стигма от мъжкото общество. По-голямата част от жените от по-старите поколения са приемали това за своя съдба", разказва тя. На практика обаче законът често е използван, за да бъде принуждаван един от съпрузите да се разведе или да се изнудва омъжена жена, която е била невярна, отбелязва в. "Ню Йорк таймс".
В съвременния свят южнокорейките са много образовани и имат доста повече икономически възможности за реализация, отколкото през 1953 г., но в страната си остава огромното неравенство между половете. Изследване, посветено на неравенството между половете, представено на Световния икономически форум в Давос, нареди Южна Корея на 117 място от 142 държави. Едва 55% от жените в трудоспособна възраст работят - в сравнение със 76% от мъжете; а жените са слабо представени в управлението на страната, въпреки че жена е президент.
Забраната на изневярата постепенно изчезва
по света, но в миналото е била нещо обичайно. В САЩ закони, наказващи изневярата, са приети през ХVIII и ХIХ в., като често са насочени срещу жените. Разпоредбите "целят да накажат жените, които лъжат съпрузите си и имат деца, които не са техни, но мъжете им се грижат за тях", казва Джо Ан Суини, която е преподавател в университета в Луисвил. "Изневярата може да се случи само ако жената е омъжена. Ако мъжът е семеен, а жената не е, това не се смята за прелюбодейство", според повечето от законите. Освен това, "ако съпругата поиска развод, то тя трябва да покаже, че съпругът й многократно й е изневерявал, докато мъжът трябва да покаже доказателства, че жена му само веднъж е прелюбодействала". Според Суини до 50-те години на ХХ век законодателната система в много от американските щати продължава да третира по различен начин изневярата, извършена от мъже и жени; през 2013 г. най-малко в 18 щата съществуват закони, наказващи изневярата, но те рядко се прилагат.
Прелюбодейството не се смята за престъпление в Европа и в много части от Латинска Америка. Тя обаче все още е незаконна във Филипините, където омъжена жена може да бъде обвинена в изневяра за всеки сексуален акт с мъж, който не е неин съпруг, а женен мъж може да бъде обвинен само в "незаконно съжителство (конкубинат)", което означава, че или е довел любовницата си в семейното жилище, или е правил секс "при позорни обстоятелства". В някои мюсюлмански държави, чиито правни системи се основават на шариата, в законодателството, касаещо изневярата, свидетелските показания на жените се омаловажават и могат да бъдат използвани от мъжа, за да се отърве от нежеланата си съпруга. Наказанията, които получават жените, обвинени в изневяра, понякога са доста жестоки.