Държавата няма да понесе две независими прокуратури - едните ще арестуват единия ден, другите ще арестуват другите на другия ден. Ако беше хубаво, във Франция и Германия щеше да има по две, а в Швеция сигурно три! Така премиерът Бойко Борисов обясни във вторник защо управляващите решиха да се откажат от румънския модел с независима прокуратура срещу корупцията, за който настояваха от Министерството на правосъдието, и защо избраха лансираната от главния прокурор Сотир Цацаров идея за звено на негово подчинение.
Проблемът на държавата обаче е, че
няма и една доказано независима прокуратура
Когато главният прокурор Сотир Цацаров в началото на мандата си направи анализ защо се провалят корупционните дела, основният извод беше, че обвинителите са склонни да се влияят от политическата конюнктура и медийния натиск. "Демотивиращо действа и това, че разследваните лица разполагат с политическо и икономическо влияние и действията срещу тях могат да имат негативно отражение върху кариерата и социалния живот на магистрата и семейството му. Високата натовареност, негативните статистически резултати и опасността от социален реванш демотивират и магистрати, и разследващи органи да работят активно по тези дела", се казваше в анализа. След този откровен разрез на проблемите в прокуратурата обаче решения така и не дойдоха.
Сега започва да действа спецзвено в рамките на същата тази прокуратура. То ще работи непрозрачно, не е ясно как са избрани хората в него, не се знае дори кой го ръководи пряко. Обществото ще трябва да понесе поредната порция шумни акции, представяни на зрелищни пресконференции, които, както показва опитът, след време катастрофират в съда с единствен резултат - дела за обезщетения от сочените за престъпници. За обезщетенията, разбира се, плащат данъкоплатците.
И досега е имало спецзвена и отдели, но
качествен резултат от работата им няма
Това, че 50 новоизпечени антикорупционери ще се затворят в секретните си кабинети в централата на ДАНС, не променя факта, че същите тези хора със същия законов инструментариум досега не стигаха докрай по делата за корупция по високите етажи на властта. Казуси като "Мишо Бирата", поръчителите от тефтерчетата на Филип Златанов, мегаделото "Софийски имоти", корупционното дело "Цонев-Сантиров-Попов" са тотален крах. Само едно от делата срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов засега върви гладко за прокуратурата - има осъдителни присъди на две инстанции. Но пък се чака последната дума на Върховния касационен съд. Междувременно чухме от устата на зам.главен прокурор, че гласува за Цветанов, и видяхме впечатляваща законодателна инициативност от страна на подсъдимия бивш шеф на МВР.
Да, прокуратурата е с друго ръководство, но то вече изпълни 1/3 от 7-годишния си мандат и положителна промяна не се усеща. Цацаров има много силни позиции във Висшия съдебен съвет. Напоследък е свръхактивен политически и очевидно думата му тежи достатъчно пред премиера Бойко Борисов и пред ГЕРБ. Законодателните напъни и лутания на основната управляваща партия от последните дни го доказват. Но така и не беше обяснено аргументирано защо се предпочита неговата алтернатива за звено против корупцията вместо предлагания от правосъдния министър независим от ръководството на прокуратурата орган. Твърде много станаха случаите, в които Цацаров парира Христо Иванов.
Без отговор остана ключовият въпрос за подбора
в звеното, извършен в рамките на броени дни между подписването на споразумението за създаването му и старта му. Как тези хора са проверени за лоялност и за корупционен риск? Как се гарантира оперативната им самостоятелност и това, че натоварени с огромни очаквания, особено преди междинния доклад на Брюксел през лятото, ще работят само по закон и по съвест, а не за да изпълнят антикорупционната норма? А тя вече бе поставена от Борисов - "до четири месеца ще сме задминали Румъния".
Сигурно в прокуратурата си мечтаят за деня, в който Европейската комисия ще извади всички неудобни за тях дела от списъка за наблюдение, в който влизат близо 450 случая. И ще ги замени със специално подбрани от държавното обвинение. Докато чакат обаче, сигурно вече са направили списък за новото спецзвено от хора във властта, които биха могли да бъдат жертвани, за да се демонстрира активност. Затова с огромна доза сигурност може да се предположи, че съвсем скоро ще станем свидетели на акции и арести. А както са се задали и избори...
Само че без истинска промяна в работата на прокурорите новото спецзвено ще бъде PR отделът на прокуратурата. Зрелища, които да внушават, че има справедливост. Колко от това могат да понесат гражданите?
Правосъдният министър Христо Иванов действа последователно. Но той е единственият.
Ицето Иванов, премиер