Скандалът около смяната на шефа на общинската фирма "Паркинги и гаражи" Ивайло Николов за пореден път показа, че Столична община няма намерение да промени порочния начин, по който се управлява нейното имущество. Общинските фирми ще продължат да бъдат спокоен пристан за партийни функционери, които нямат интерес да подобряват тяхната ефективност, и които могат да бъдат сменени не защото работят зле, а защото политическият им покровител е загубил мощ.
Публична тайна е, че Ивайло Николов зае шефския пост в "Паркинги и гаражи" не след конкурс, а с протекциите на лидера на СДС Надежда Михайлова. Очевидно е, че ще бъде сменен в момент, когато властта се изплъзва от ръцете й. На негово място
ще дойде отново политическо протеже
- експертът към транспортната комисия към СОС Николай Александров. Той първо беше гласен за шеф на "Топлофикация", сега го канят да управлява "Паркинги и гаражи". И за двете длъжности бе избран без конкурс, без програма за управление, дори без ясна аргументация защо е подходящ да заеме поста. Със същия успех СОС може да назначи за директор на фирмата секретарката на транспортната комисия - тя също добре познава проблемите на паркирането в столицата. Както междувпрочем всеки, който има куража да кара кола в София.
Дали Николов се е оказал неудобен за хората, които искат да източат фирмата, или става въпрос за борба за надмощие в партията, е по-малкият проблем. По-важно е, че това е красноречив пример за липсата на правила за управление, контрол и оценка на работата на общинската икономика. Сухите факти показват, че Николов всъщност бе единственият шеф на общинска фирма, който си направи труда да напише и внесе в СОС 3-годишна програма за управление. И единственият, който отчита 60% ръст на приходите. Това никой не го отрича. Опонентите му го обвиняват, че не е решил проблемите с паркирането. Това също е очевидно и може би наистина е аргумент за смяна. Интересното е обаче защо общинските съветници не
подходят също така принципно и към останалите общински фирми
"Софийски имоти" например отдавна нищо не извършва, "Галатея" е на червено и се финансира от общинския приватизационен фонд, въпреки че отчита печалба от над 1,5 млн. лв. Не е ясно какво става в "Спортна София". Пазарите бяха сведени от 12 на 5, но продължават да носят минимални приходи на общината и да поддържат средни заплати от 700 лв. За техните шефове обаче никой не отваря дума. Просто защото те имат късмета да са от квотата на друга партия, а не от разпадащото се СДС.
Още по-големият проблем е, че общинските съветници нямат никакво желание да променят порочната практика на политическите назначения. Вече повече от година в деловодството на СОС отлежава предложение на ДСБ директорите на общинските фирми да се назначават с конкурс, да се търси кандидат с опит в съответната сфера, който да дойде с конкретен бизнесплан, базиран на поставена от Общинския съвет конкретна бизнесзадача. Това предложение няма шанс да бъде прието, защото партиите от управляващата коалиция вече си разпределиха фирмите по квотен принцип и няма да се разделят без бой с апетитните места. За тях няма особено значение, че само при такава система на подбор на мениджъри ще има база за оценка доколко въпросният човек се е справил с работата си. Само тогава би отпаднал субективният фактор както при назначаването, така и при уволнението на шефовете на фирмите. Едва тогава общинската икономика има шанс да заработи добре.
|
|