:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,480,249
Активни 223
Страници 596
За един ден 1,302,066
Аварии

Голямата криза при управлението на кризи

Дъждът, а не държавата, спаси Девня от натравяне с хлор
Снимка Архив "Сега"
Повечето българи така и не разбраха, че по щастлива случайност Североизточна България се размина от голяма екокатастрофа. Случи се производствена авария, която по чудо не взе човешки жертви. Но как хората да узнаят за нея, след като вече седмица след инцидента властта се прави, все едно е станала детска беля, а мераците на Бойко Борисов са много по-интересни за политическия ни елит, отколкото безопасността на около 300 хиляди българи.

А случаят е показателен за целия хаос в държавата ни по отношение на контрола над рисковите производства - нехайство на институциите, неразбирателство между държавата и частниците, слаба координация при решаване на проблемите, заравяне на главата в пясъка. И всичко това на цената на сигурността на гражданите.



Аварията гръмна в девненския завод "Полимери"



на 14 септември следобед. Гръмотевична буря предизвика токов удар и унищожи 3 колони за усвояване на хлор. Подаването на електричество спря, заводът започна да изпуска хлор. Сред населението настана паника, а жълтият облак все пак се разсея, благодарение на променливия вятър и дъждовното небе.

Преди 19 години в Девня се случи една от най-големите производствени аварии в комунистическа България. Гръмна цехът за винилхлорид в тогавашния химически комбинат. Загинаха 20 души, а 18 бяха тежко ранени. И да искаше, тоталитарният режим нямаше как да скрие инцидента, но девненци още си спомнят как трудно намираха информация за близките си. Затова за местните хора производствените аварии са много деликатна тема - те живеят с мисълта, че или ще си отидат бавно, отровени от мътното девненско небе, или ненадейно, от внезапен взрив сред пълната с опасни вещества Долина на химията.

По принцип обгазяването не е новина за Девня. Заводи много, пушеци - също. Този път обаче се е чул взрив. По съвпадение и местният ТЕЦ е изпуснал пара, от което облакът е почернял. И как, мислите, реагираха институциите в тази обстановка на паника?

Първо, разбира се, бе съобщението, че всичко е наред. Нищо сериозно не е станало, няма пострадали и замърсяване, обади се мигновено Гражданска защита. Как така разбраха, че хлорът е с ниска концентрация, без да са излезли резултатите от пробите? Експертите обясниха, че ако газът е над допустимите стойности, щяла да се задейства оповестителната система на "Полимери". А щом тя мълчи, значи няма хлор.

Втората реакция бе от РИОСВ. Макар и неофициално, пред медиите представители на инспекцията



твърдяха, че дори не е имало авария



Временно изпълняващата длъжността кмет на Девня Диана Георгиева обаче шашнато потвърждаваше взрива, даже са се срутили производствени мощности... Накрая варненската областна администрация канализира хаоса: ситуацията е овладяна, няма опасност за населението, но как и какво е станало, тепърва ще се уточнява, когато бъде назначена комисия...

През цялото това време хлорният облак пълзеше над девненския комплекс, лютивата миризма се усещаше чак в крайните варненски квартали, а хората бяха видимо обезпокоени. Уплахата на гражданите обаче не бе повод институциите да се координират и да обяснят какво става. Но най-неадекватно, дори престъпно мълчаливо, бе ръководството на "Полимери". През целия този драматичен ден то не даде нито едно изявление, с което да успокои хората.

След 24 часа стана ясно, че замърсяване наистина няма - дъждът, който за късмет падна, абсорбира опасните частици. Оказа се обаче, че оповестителната система на "Полимери", на която толкова разчита Гражданска защита, не работи. Тя също се повредила от токовия удар. Тогава дойде следващото обяснение: ако имаше замърсяване, системите на околните заводи щяха да сигнализират.

Появиха се и твърде смущаващи факти за времето на противодействие. По информация на шефовете на "Полимери", инцидентът е станал към 15.40 часа. По думи на директора на местната Гражданска защита Митко Георгиев сигналът при него е подаден в 16.30 (50 минути по-късно). А според информации във варненската преса, обаждане в РИОСВ е имало в 16.45. Но от кого мислите? От Гражданска защита? От РИОСВ или Областна управа? Нищо подобно - от местен жител.

Но най-големият скандал лъсна, когато ръководството на "Полимери" обясни защо всъщност се е стигнало до аварията. От съображения за сигурност, електрозахранването на завода трябва да се осъществява от три енергоизточника. Дълги години така си е било. В началото на 2005-а обаче НЕК спира далекопровода "Гигант", а в края на юли и "Кипра". Остава да се разчита само на "Албатрос", който на 14 септември е поразен от мълния. А



защо са спрени другите два електропровода?



От "Полимери" твърдят, че нямат дългове към НЕК и не знаят защо. От електрическата компания обаче издадоха, че спорът е за таксата за пренос на ток. Далекопроводите от ТЕЦ "Девен" са собственост на "Полимери", тяхна е и подстанцията. Те искат 2 млн. и 300 хиляди лева, а НЕК давала само 25 хиляди лева. Затова държавната компания дръпнала шалтера на тока.

Иронията във всички тези животоопасни разминавания е във факта, че всички, дори и "Полимери" признават, че с един електропровод производственият цикъл е страшно рисков и са възможни много по-големи аварии. Въпреки това са работили месеци по този начин. А държавата, която плаши, че "ако занапред не се оправят нещата, заводът трябва да спре", през цялото време си е затваряла очите. И ако не е била тази авария, за щастие без сериозни последици, истината е щяла да се узнае може би при следващия, трагичен инцидент.

След аварията "Полимери" спря частично производството и обяви, че ще го пусне, след като се намери решение на проблема. Варненската областна управа пък откри постфактум, че аварийните планове на община Девня и на заводите не са актуализирани. Назначи се комисия, която да инспектира "Полимери" и да реши дали производството може да бъде възобновено. Накрая местната комисия по бедствия и аварии препоръча до два месеца фирмата да сключи договор с НЕК.

А конфликтът между НЕК и "Полимери" датира от 1 януари 2004 г. - година и половина е цъкала бомбата със закъснител. Държавата не е оправила въпроса, а пък и "Полимери" са се възползвали от позицията си на силна страна и не са отстъпили в спора. А те наистина са силна страна, защото всеки го е страх от рисковото производство, а и ако спре "Полимери", спират и другите девненски заводи, използващи суровина от фирмата.

По времето на комунизма държавата лъжеше за авариите. През демокрацията рефлексът бе леко осъвременен -



спестяване на информацията, докато е възможно



В XXI век обаче и това е равносилно на лъжа. Медиите са много, хората се информират на минутата, има и неправителствени организации. Ескалацията на напрежението не може да се удържа чрез недомлъвки. Точно обратното - колкото повече се шикалкави, толкова повече са слуховете. В случая с "Полимери" също се появи такъв - че рискът от огромен взрив наистина е бил голям, и заводът е изпуснал хлор, за да го предотврати. Как няма да се появи подобна мълва, след като 24 часа ръководството на "Полимери" мълча и я опроверга чак на другия ден?

В подобни ситуации трябва да има не само координиране на дейностите, но и на информацията. Ясно е, че не трябва да се всява паника в обществото Но не може Гражданска защита да твърди, че нищо сериозно няма, след като кметицата говори за взрив. Пак стигаме до Закона за управление на кризи, който уж го има, но каквито и кризи да се случат в България, те не могат да бъдат овладени.

В средата на август премиерът в оставка Симеон Сакскобургготски обяви от парламентарната трибуна, че обгазяването на Стара Загора се дължи на остарелите технологии на "Марица-изток". Колко е вярно това, все още не е доказано. Но замърсяването на Стара Загора бе през юни, проблемът се точи два месеца, при липсата на официална държавна информация се появиха ред подозрения, включително и за тайни опити на полигона Змеево. Сакскобургготски не намери време да отговори на хората веднага, изчака да отмине дългата процедура актуалното питане да влезе в дневния ред на парламентарния контрол. След като лично премиерът по този начин "управлява" кризите, какво да говорим за властите във Варна?

Вече е безсмислен спорът кой трябва да стопанисва инфраструктурата, при какви условия и т.н. И да бъде воден - късно е. Даже няма смисъл да зададем и лаишкия въпрос, защото се оказа, че в девненския химически комплекс гръмоотводите не са гаранция за безопасност. Но пак е редно да запитаме уж тривиалните, но все така щекотливи въпроси - какъв е държавният контрол върху частния сектор, изпълняват ли се задълженията по безопасност на труда, екологичност на технологията, превенция на риска. Освен санкции (които в повечето случаи са високи за търговец на домати, но смешно ниски за комбинати като девненските), друго може ли да се предприеме. Могат ли частниците при авария да правят, или да не правят каквото си искат. Какво щеше да стане в "Полимери", ако токовият удар бе по-голям? А ако повредата не бе отстранена своевременно? Ако не валеше дъжд? Къде са били година и половина ДКЕЕР и правителството, че се е стигнало производство като това в "Полимери" да се крепи само на случайността? Къде са синдикатите, които от първа ръка могат да сигнализират за нередности?

Като стана дума за синдикати, ето какво още се случи във Варна в дните 14-15 септември: пристигна лидерът на КНСБ Желязко Христов, поразходи се из града, препоръча приватизация на "Градски транспорт" ЕАД, пожела 15 септември да стане национален празник и се оттегли в Албена - да гледа работническата спартакиада на ВиК. По същото време в Девня дишаха хлор от "Полимери". Звучи като виц, ама не е.
19
2128
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
21 Септември 2005 01:00
NO COMMENT
21 Септември 2005 01:40
Срарши, не се притеснявай - ей сега ще дотърчи Султана и ще ни обясни необходима и умна и .... била аварията.
21 Септември 2005 06:09
Абе никъде не съм чел нещо по въпроса как се управляват аварии. По-скоро ми звучи като виц. А Етем дали знае нещо по въпроса....
21 Септември 2005 07:00
Тоя писал, та писал и накрая нищо не се разбира, ама целта е да ни плаши, а то в Девня кво ли работи, че да избухва... Ала бала...
21 Септември 2005 07:48
Николайчо нещо коментира но не е ясно защо. Ако иска да каже че концесионера
не е взел мерки да си го каже.Ако намеква , че ГЗ или областта нещо не е свършила да си го каже. Че има опасност има и не само от този завод!
21 Септември 2005 08:05
Eто ги щатните драскачи за какво служат - да разсеят вниманието от всичко важно което е успяло да се промъкне през цензурата на "редакционната политика". Сега остава и да се обадят американските емигранти в защита на икономисалите от безопасност наши "капиталисти". Прав е шефът на германските социалдемократи като нарича капиталистите лакоми скакалци. (www.otkrit-forum.org). A e още по-ценна и информацията за вижданията и действията на нашите "профсъюзи".
21 Септември 2005 08:52
Бах мааму, днес да няма радиация, че съм на едно мнение с milcho.
"...ако спре "Полимери", спират и другите девненски заводи, използващи суровина от фирмата." - още едно потвърждение, че нашите журналисти барабар с днешния автор са за от Пулицър нагоре. За коя ли суровина става дума и за кои заводи...
А аФтУра ако се беше поразровил щеше да открие някои други любопитни подробности. Но за целта трябваше да отиде при заводите през почивни дни или след 18 часа. По това време има такава газова атака, че дали ще има хлор или не, е без значение.
21 Септември 2005 09:01
Баси, тъкмо се настроих да похваля доблестния журналист, и sassos ме поля със студен душ - щото знам, че sassos е местен, и едва ли говори наизуст... ерго, журналиста е писал наизуст. Така ли е бе, sassos?
21 Септември 2005 09:44
Малко ОФТОПИК: От известно време търся точна информация в Мрежата за някои събития с жертви отпреди 89 г. - големи производствени аварии, вкл. тази в Сопот, катастрофите със самолети на Балкан (71 и 78 г.), земетресението 77 г., срутването на понтонния мост край Варна (в края на 70-те май беше) и т.н. Моля за помощ!
21 Септември 2005 10:54
Абе това на снимката не е ли "Соди"? Малко тъпичко към статия за "Полимери". Ако някой забележи разликата де...
А сега виждам, че завода бил собственост на "АКБ Корпорация". Мъка, мъка...
21 Септември 2005 10:58
тц, тц, тц....

Редактирано от - mochko на 14/11/2005 г/ 17:03:06

21 Септември 2005 11:09
Всъщност като се замисля всички заводи в Девня биха могли да ползват един от продуктите на Полимери Май произвеждат белина или кислол. Все пак няма как да работят заводите ако тоалетните им не са почистени.
Темата за реакцията на службите на аварията е основна, ама автора много е украсявал.
===
Снимката Е на Соди.

Редактирано от - sasoss на 21/9/2005 г/ 11:12:52

21 Септември 2005 11:20
На мен пък статията горе-долу ми хареса. Е, можеше да е малко по-изчистено, по опростено, но общо взето е критика към всички, които не си вършат работата като хората.
"Защо са спрени другите два електропровода?" - това е основното за Девня. Защото е направо престъпление. По закон такова производство не може да работи без резервно електрозахранване.
Та голямата криза е още преди да стане кризата.
21 Септември 2005 11:25
И какво , като е на "Соди"?Виж какъв тарикатски текст "...Долината на химията..." Дори и да не е изпипан , материалът навява на доста безрадостни мисли. Дори не е важно кой точно е виновен в случая. Важното е, че няма кой да му потърси отговорност, няма да има оставки, съдебни дела и пр.
Уж друга тема: А, бе, какво стана с безопасността на дискотеките и пр., за която толкоз рев се вдигна след "Индиго"? К`во стана с редовните проверки, затваряне на неизрядни заведения и т.н.? Някои на държавна служба позабогатяха - и толкоз.
До следващия случай
21 Септември 2005 11:36
Шефът на приватизационния холдинг, чийто е завода "Полимери" е младо културтругурче, син на бивш голям шеф в ДС-Стара Загора. Шефката на самия завод е съпруга на началника на кабинета на Станишев. Абсолютно некадърно ръководство, но тъмно червено. Има маса свинщини и веротно и икономически престъпления, но имат мощни протекции, има и тайно политическо решение да не се прави ревизия на нищо в приватизираните предприятия. Нищо няма да им направят.
21 Септември 2005 15:14
Комунистическите капиталисти искали 2300000лв. такса за пренос на ток!?!?
То верно че Бугати ще пускат нов модел и трябват пари, ама малко по скромно де(ако знаят значението на думата скромност).
21 Септември 2005 16:29
Е то насекъде е същото-частния бизнес трови народа, народа мре, държавата мълчи и създава комисии, чиновниците трупкат в джебчетата. И сички се молят- Бог да пази България.
21 Септември 2005 19:12
Една авариа се е случила през 681 г. И досега търпим последствията.
Шибана държaва!
21 Септември 2005 19:54
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД