:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,655,211
Активни 419
Страници 25,621
За един ден 1,302,066

Осиновяваме Косово в ЕС и зарязваме Македония

България доби измамно самочувствие на Балканите като член на Евросъюза и започна да греши с лекота
Светослав Терзиев
Куцото пате на Евросъюза България, кретащо от осем години под наблюдение като непълноценен член, се предлага за водач на балканските държави, които още не са влезли в ЕС дори с единия си крак. Новата ни балканска политика бе обявена миналата седмица в Прищина от президента Росен Плевнелиев. "България води Косово по пътя на европейската интеграция. Страната ни тук е лидер", заяви патетично държавният глава пред български военнослужещи от мисията КФОР в бившата югопровинция, която страната ни призна за независима държава преди седем години.

Доколко Косово е държава, след като държавността й се крепи върху присъствието на чуждестранни сили, инструктори и надзиратели (включително и български), е дискусионен въпрос. Но като имаме предвид, че Плевнелиев направи изявлението си в базата на КФОР "Филм сити", където е базиран щабът на българската мисия в Прищина, можем да го приемем и като негово художествено виждане. Такава муза го е споходила - така се е изразил. Случвало му се е и друг път.

Само че извън дипломатическото творчество на "Дондуков" 2 от години се наблюдава необясним стремеж на различни правителства да намалят политическата тежест на България на Балканите и най-яркият пример е политиката й към Македония. Преди две години и половина тогавашният премиер Бойко Борисов и неговият външен министър Николай Младенов решиха, че като член на ЕС България има достатъчно силен инструмент да промени поведението на Скопие, вдъхновени от примера на Гърция, която блокира присъединяването на Македония към ЕС и НАТО. През декември 2012 г. България за първи път гласува против препоръката на ЕК за започване на преговори с Македония, която от 2005 г. има статут на страна, кандидатка за член на ЕС. Тогава



Борисов отсече: "Не можем да допуснем да ни се краде историята"



По думите му македонската страна е най-близката ни държава, а македонците са най-големите ни приятели, но за присъединяването си към европейското семейство Македония първо трябва да покрие всички критерии - особено тези за добросъседство. Месец по-късно - през януари 2013 г. - възложи на БАН да подготви анализ как точно да се тълкува добросъседството с Македония. "Възложили сме на БАН, по точката "Добросъседство с Македония", да ни развият един материал - какво да разбираме, когато отиваме да гласуваме в Брюксел, и да се изказваме с президента и другите длъжностни лица - да имаме това, което БАН ни е подготвил като материал", разясни Борисов.

За няколко месеца БАН изпълни поръчката и представи доклад от стотина страници, който Министерството на външните работи незабавно засекрети. Според високопоставени дипломати той е четен само от постоянния секретар на министерството и от шефа на дирекцията за Югоизточна Европа. Не бил показван дори на посланика ни в Скопие. Очевидно докладът не е послужил като политически ориентир на правителството, което все пак е добре. Когато историци и сродни научни работници дават съвети как да се прави балканска дипломация, се получава точно онова, за което предупреждава навремето Уинстън Чърчил, според когото "Балканите произвеждат повече история, отколкото могат да поемат". Изчистването на историческите спорове като предварително условие за добри отношения е



път за никъде



България усети, че се оплита в собствен капан, и си потърси авариен изход. Тя сведе твърде общото си пожелание Македония да даде доказателства за добросъседство до конкретно искане - да подпише Договор за добросъседство въз основа на вече подписаната от двете страни през 1999 г. декларация. Става дума за превръщане на един съществуващ политически акт в международноправен документ, което изглежда постижимо. Единственият риск в този процес е двете страни да не предявят допълнителни искания извън декларацията. Точно това се случи и преговорите зациклиха. За да се разблокират, президентите Росен Плевнелиев и Георге Иванов размениха през май 2014 г. писма за нова политическа рамка. Според нея трябва да се преговаря само за трансформиране на декларацията от 1999 г. в международноправен инструмент, без да се добавят нови текстове. В този дух премина шестата среща между преговорните екипи през юли 2014 г., както и седмата среща, състояла се в Скопие на 20 февруари т.г. И какъв е резултатът? - все същият. Оказва се, че и двете страни са преминали към хитруване на дребно, защото никой не дава на дипломатите достатъчно категорични указания да вървят към приключване.

България има много причини да се дразни от поведението на Скопие, но ако е убедена в историческата си правота, че не тя произхожда от Македония, а обратното, редно е да покаже родителски подход. Разбираемо е родител да се дразни от поведението на тийнейджър, който прави всичко на инат, за да се чувства пораснал и самостоятелен, но това не е основание да бъде изгонен. А в момента



България работи за изолацията на Македония,



което я прави много уязвима. Ден преди Плевнелиев да провъзгласи водачеството си за Косово в ЕС, косовски албанци нападнаха полицейски участък в македонското село Гошинце. Около 40 маскирани лица с униформи на УЧК (албанското съкращение на Армия за освобождение на Косово) плениха дежурните четирима полицаи и им казаха: "Нито Ахмети, нито Груевски могат да ви спасят, искаме наша държава." Али Ахмети е албанският лидер в Македония, който участва в коалиционното правителство начело с премиера Никола Груевски, и опозицията веднага обвини двамата, че са скроили провокация, за да укрепят властта си. Скопие определи нападението като терористичен акт, но не се чу Плевнелиев да е поискал информация какво смятат домакините му в Прищина, за да си изясни ситуацията. Той обаче каза, че "нито една държава от региона не може сама да бъде успешна в борбата срещу тероризма, проявите на нетолерантност и екстремизма". По принцип е вярно, само че България не смята за нужно да покаже поне словесна солидарност със своята най-близка съседка.



Български дипломати се опасяват,



че атаката в Гошинце може да е симптом за по-дълбок процес на проникване в Македония на най-динамичната част от албанската диаспора, базирана в Косово. Пред паметника на Скендербег в Дебър (Западна Македония) лежи черна мраморна плоча, на която пише: "Дебър е малкото Косово", поставена за благодарност от косовските бежанци, намерили там приют през март-юни 1999 г., подгонени от войната. Надписът има по-богат смисъл от чиста благодарност, защото оттогава Западна Македония почти е албанизирана не само от местното население, но и от много пришълци, и никой не се стъписва, че вече и косовари изразяват претенции към нея.

България трябва да се запита какъв интерес има да улеснява неуправляеми от нея процеси чрез изолиране на Македония от ЕС. Вместо да я тика в самота, би могла да продължи да поставя исканията си успоредно с преговори за членството й в ЕС.



Грешка е да спуска ултимативна бариера



С Турция също има неуредени исторически спорове (например за имотите на тракийските бежанци), но не се противопостави на нейните присъединителни преговори с ЕС - колкото и мудни да са.

Съветът на ЕС, от който зависи зелената светлина за преговорите с Македония, предупреди, че положението в страната драматично се влошава. В заключение от 21 април той "изразява дълбока загриженост, наблюдавайки влошаването на положението в страната, особено в сферата на върховенството на закона, основните права и свободата на медиите, които са главни демократични ценности в сърцето на политиката на разширяване на ЕС". В Македония се наблюдава засилена вътрешна нетърпимост, която заплашва устойчивостта на нейната държавност.

Позицията на България изглежда по следния начин: българските евродепутати (включително от управляващата партия) гласуват за започване на преговори без предварителни условия, както показаха на 11 март с подкрепата си за поредния Доклад за напредъка на Македония, а българското правителство поставя в Съвета на ЕС като предварително условие подписването на Договор за добросъседство и гласува против започването на преговори. За разлика от тях гръцките представители и в Европарламента, и в Съвета на ЕС гласуват еднакво - против започване на преговори, докато не се уреди въпросът за името на Македония. Миналия петък трима български евродепутати от различни политически сили - Андрей Ковачев (ГЕРБ), Сергей Станишев (БСП) и Ангел Джамбазки (ВМРО) - се похвалиха в София как са заели единна национална позиция, като за разлика от гърците подкрепили препоръките в Доклада за напредъка на Македония (една от тях е за започване на преговори). Но запитани какво точно искат от Македония, и тримата отсякоха:



първо договор - после преговори,



т.е. обратното на онова, за което са гласували в Страсбург. Усетил противоречието, Сергей Станишев обясни, че всъщност македонският народ иска да влезе в ЕС, за да промени съдбата си, докато властите в Скопие, опиращи се на антибългарска реторика, скришом желаят да си останат извън ЕС, за да не се налага под европейски натиск да променят поведението си. Познайте на кого помага България, като затруднява приемането на Македония в ЕС, и доколко е полезна на македонците с българско самосъзнание.
Карикатура: Христо Комарницки
------------
Снимка: сайт на президентството
Президентът Плевнелиев обяви новото си виждане за българската роля на Балканите в базата "Филм сити" в Прищина.
23
5461
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
26 Април 2015 20:35
Карикатурата наречена президент/прецидент не е ли информиран че доста държави членки на ЕС още не са признали Косово......за каква евроинтеграция става въпрос?

Мисля че са му звъннали от америчкото посолство и са го пратили в Прищина с написана във Вашингтон реч.
26 Април 2015 21:15
Скопяните плащат за подобни статии. Особено ако са писани от българи.
26 Април 2015 21:18
Според мен е самодейност Плевньова.

тоя рано или късно ще ни вкара във война.
26 Април 2015 21:36

маргаритка2
26 Апр 2015 21:18
Според мен е самодейност Плевньова.


Едва ли. Тоя и до тоалетната не отива, без да се допита до американското посолство.


маргаритка2
26 Апр 2015 21:18
тоя рано или късно ще ни вкара във война.


Виж, това да...
26 Април 2015 22:09
...ама друг път!
26 Април 2015 22:12
Едва ли е имало по жалко подобие на президент, а не е президентите ин да са били стока- от Жельо Случайно Се Оказах Тук, през Коня, през Гоце... та накрая този съпруг на жена си... пълен нескопосаник, изглеждащ нелепо и държащ се нелепо... говорещ нелепо щастлиФТец... тюфлек!
26 Април 2015 23:04
Който се води по акъла на гръкоманите и сърбоманите, добро не е видел...
27 Април 2015 01:08
Да се обръща толкова внимания на кварталния идиот е да се издига в култ!

Стига ни култа към кварталния бабаит!
27 Април 2015 09:11
Куцото пате на Евросъюза България, кретащо от осем години под наблюдение като непълноценен член, се предлага за водач на балканските държави, които още не са влезли в ЕС дори с единия си крак.

Не се предлага, а се самопредлага с типична герберска дебелащина.
27 Април 2015 09:36
Едва ли е имало по жалко подобие на президент, [...] та накрая този съпруг на жена си... пълен нескопосаник, изглеждащ нелепо и държащ се нелепо... говорещ нелепо щастлиФТец... тюфлек!

Тюфлек, тюфлек, ама Радан Кънев вече го обяви за най-подходяща кандидатура на РБ за следващите избори

И ако Баце разпореди, електоратът ( ) пак ще ни го избере.

Нали така, бонго ?
27 Април 2015 09:39
Българина е страхлив и некадърен за да се справи със сърбоманският антибългарски израстък(БЮРМ), за сметка на това винаги доброжелателно настроените към нас албанци ще го отстранят по оперативен път!
27 Април 2015 10:20
Доброжелателно настроени - глупости.

И аз съм доброжелателно настроена към пържолата си, но от това нищо добро не произлиза нито за нея, нито за мен
27 Април 2015 10:24
Доброжелателно настроени - глупости.

А сега разясни защо са глупости..... от вътрешната информация дето я имаш???
27 Април 2015 10:28
И от официалната информация - също.

Какви добри желания са артикулирали досега?
27 Април 2015 10:42
Куцото пате на Евросъюза България, кретащо от осем години под наблюдение като непълноценен член,

Това, за непълноценния член, ме трогна най-много. Как да не го ожалиш, горкия ни народ, като и членът му е непълноценен...
27 Април 2015 10:58
А авторът на статията - ами той е блестящ както винаги.Даже е малко скучно - можеш да се шегуваш, но няма с какво да се заядеш.
27 Април 2015 11:48
Статията е малко по-добра от външната политика на ГЕРБ за Македония и Косово, но си остава аматьорска. В България липсват ясно поставени национални приоритети, а още по-малко има желание в политиците да работят за България, а не да изпълняват указания на чужди държави. Например, в този смисъл не е изненада какво е говорил Плевнелиев от ГЕРБ в Косово.
27 Април 2015 12:05
Чемберлията президент го очаквам и в Северен Кипър, като автор на поредица от ....тъпни.
Чий го дири в Косово?
27 Април 2015 14:40
за сметка на това винаги доброжелателно настроените към нас албанци ще го отстранят по оперативен път!
Точно така...по оперативен път...надявам се със скалпел. В романа на Антон Дончев .."Време разделно"...едния поток българи отива към дръвника и топора...другия поток със свалени потури към ръждивата костура. Е сега се надявам да е със скалпел...ще изтърпим ...ще бъде само миг...ще резнат пушките ...и после ще си свиркаме ..няма да личи външно. Надявам се и топор да няма ...а куршум.Аз свиквам вече с тази мисъл . Жената се смее...но и казвам да не бъде толкова весела. На жените ще е по тежко ...ще гледкат през бурка цял живот...и ще молят дядо Иван да дойде и да ни освободи...което и ще стане. Ще се върне и Великия Октомври...Учил съм диалектика...там е казано...живота не е права линия ...а възходяща спирала...всички точки се повтарят и припокриват...но на по високо ниво ...по височината....
27 Април 2015 15:14
Споо, бе момчета! на куцото пате Господ му вие Гнездото! Не ги мислете ни Бюрмовци, ни шиптари, има тех кой да ги мисли....
27 Април 2015 15:16
Учил си чушки - Учил съм диалектика...там е казано...живота не е права линия ...а възходяща спирала...всички точки се повтарят и припокриват...но на по високо ниво ...по височината....
27 Април 2015 15:18
Не можах да схвана тънката идея на автора, ако има такава. Ако ФИРОМ не влезе в ЕС, то албанците лека-полека ще я заселят, това е ясно. Ако ФИРОМ влезе в ЕС (което е невъзможно да се случи следващите поне 15 години и то с цялата подкрепа на БГ), тогава албанците пак ще я заселят. Каква е разликата?! Дори ще я заселят още по-бързо, понеже ФИРОМ ако влиза, то ще е в една вълна с Албания и Косово, т.е. няма да ги има и формалните днешни граници. Още повече проблемите там са с МЕСТНОТО албанско население. Единствената смислена българска политика е да помага на Сърбия, Турция и ФИРОМ да влязат в ЕС, след което България мигновено да излезе от ЕС. Ама всички да сме на едно място е в наша вреда - ние сме все булката.
27 Април 2015 15:46
Айдеее и Терзиев почна да плаши албанците, както баба ми ме плашеше с торбалан.
Пее и на тънката жица що сме били пуснали Македония пък сме се били хванали за Косово?
Все едно Македония не си правеше каквото иска, включително и да пише учебниците си с теории за татарския произход на българите.
Въобще Терзиев лежи на популярната идея, че в Македония само чакат да им кажем колко са убави и те ще си отворят душите, гряаниците и може би ... още нещо ...
Слабо, Терзиев, много слабо.
Явно пропускате обстоятелството, че и до сега ред отговорни фактори в Македония са възпитаници на Югославската УДБА и че за тях пъпната връв с Белград още не е скъсана.
Какво да говорим повече - сменете автора ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД